Day 2 Results - Carifta Games 2024

Complete results from the 2024 Carifta Games Day 2:

Event Date: Sunday, March 31

Location: Kirani James Stadium | Saint George, Grenada

Girls U17 4x100m Final

PlaceTeamTimeNote
1Jamaica "A" Natrece East Adora Campbell Natrece East Poshannalee Blake45.36 
2Bahamas "A" Darvinique Dean Alexis Roberts Keyezra Thomas Khylee Wallace46.28 
3Trinidad and Tobago "A" Jenniah Mc Laren Xiah Tobias Makayla Cupid Tianna Richardson47.49 
4Grenada "A" Tishawna Bascombe Amiyah Chandler Shade John Egypt Regis Benjamin47.80 
5Saint Kitts and Nevis "A" Kimiya Phipps Khaldreece Chapman Joeltica Rogers Decheynelle Thomas48.15 
6Bermuda "A" Saniya Place Kalilia Daley Lashee Jones Pria Wilson48.77 
7Turks and Caicos "A" Kelandy King Krysanne Williams Tanaire Gardiner Chloe Jennings51.23 
DQBritish Virgin Islands "A" Shyra Stoutt M'kenzii Crabbe Macayla Logan Jameila Chambers--TR24.7

Girls U20 4x100m Final

PlaceTeamTime
1Jamaica "A" Habiba Harris Theianna Lee Terrelonge Briana Campbell Shanoya Douglas43.63
2Trinidad and Tobago "A" Symphony Patrick Sanna Frederick Sole Frederick Alexxe Henry44.43
3Bahamas "A" Shatalya Dorsett Bayli Major Nya Wright Shayann Demeritte45.40
4Guadeloupe "A" Aaliyah Vanoukia Émilie Montout Océane Saint-Hilaire Lindy Saha47.34
5Grenada "A" Reanna Frederick Cheffonia Houston Shantay Augustine Kemisha Dominique47.60
6Martinique "A" Coralee Alcan Saranne Abati Lou-Anna Pronzola Marie-Miryam Duranty48.49
DNFBritish Virgin Islands "A" Amia Todman Jahtivya Williams Shannia Johnson Jordanne Thomas--

Mixed 4x400m Final

PlaceTeamTime
1Guyana "A" Malachi Austin Narissa Mc Pherson Dh Neilson Gill Tianna Springer3:23.51
2Grenada "A" Elisha Williams Joshiem Sylvester Cheffonia Houston Kemisha Dominique3:29.19
3Trinidad and Tobago "A" Keone John Kyah Hyson Jaden Clement Kadija Pickering3:31.24
4Bahamas "A" Lamorn Moxey Jr Rizpah Thompson Javano Bridgewater Shania Adderley3:31.49
5Saint Lucia "A" Rayshawn Harris Hannah Charles Kimalie Theodore Alexandra Johnson3:37.56
6Turks and Caicos "A" Bernard Hyde Roniesha Johnson Xavier Joseph Tanesia Gardiner3:40.29
7Antigua and Barbuda "A" Osei Gardner Geolyna Dowdye Tyra Fenton Cleon Joseph3:42.18
--Jamaica "A" Princewell Martin Rickeisha Simms Paul Henry Britannia Bailey3:30.42

Girls U17 200m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeat
1Natrece East16Jamaica23.91 Q+2.23
2Athaleyha Hinckson16Guyana24.05 Q+0.42
3Tyra Fenton14Antigua and Barbuda24.48 Q+0.01
4Keyezra Thomas14Bahamas24.19 Q+0.42
5Alexis Roberts16Bahamas24.60 Q+0.01
6Aniya Nurse16Barbados24.68 Q+2.23
7Sashana Johnson16Jamaica24.23+0.42
8Egypt Regis Benjamin16Grenada25.13+0.01
9Jady Emmanuel15Saint Lucia25.17+0.01
10Shykeina Francis15Saint Vincent & the Grenadines25.26+0.01
11Tianna Richardson16Trinidad and Tobago25.35+2.23
12M'kenzii Crabbe14British Virgin Islands25.44+0.42
13Khaldreece Chapman15Saint Kitts and Nevis25.67+2.23
14Lashee Jones15Bermuda25.71+2.23
15Kenetha Fraser16Guyana25.88+2.23
16Onetta Mitchell16Anguilla26.16+0.01
17Chloe Jennings15Turks and Caicos26.39+2.23
18Noor Mavinga15Martinique26.61+0.01
19Rovienska Vis15Bonaire26.81+0.42
20Saniya Place15Bermuda27.49+0.42
DNSKerelle Etienne16Dominica--+0.42
DNSShade John16Grenada--+2.23

Girls U20 200m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeatNote
1Sabrina Dockery18Jamaica23.10 Q+0.92 
2Shanoya Douglas17Jamaica23.16 Q-0.31 
3Sole Frederick18Trinidad and Tobago23.18 Q+0.53 
4Sanna Frederick18Trinidad and Tobago23.66 Q-0.31 
5Sofia Swindell17Virgin Islands (USA)24.00 Q+0.9223.996
6Tianna Springer17Guyana24.06 Q+0.53 
7Nya Wright18Bahamas24.00+0.9223.998
8Nia Richards18Bahamas24.09+0.53 
9Kadia Rock17Barbados24.26-0.31 
10Geolyna Dowdye18Antigua and Barbuda24.32+0.53 
11Breanne Barnett17Haiti24.49+0.92 
12Nalicia Glen18Guyana24.70-0.31 
13Jordanne Thomas19British Virgin Islands24.87+0.92 
14Kemisha Dominique19Grenada24.97-0.31 
15Tara Lafontaine18French Guiana24.98+0.92 
16Kaliyah Jones17Saint Kitts and Nevis25.05+0.53 
17Sariah Doresca17Haiti25.06-0.31 
18Roniesha Johnson17Turks and Caicos25.16+0.92 
19Kelia Bentham18Barbados25.26+0.53 
20Jessika Ringuet19French Guiana25.30-0.31 
21Jahtivya Williams19British Virgin Islands25.45-0.31 
22Kendecia Meade17Montserrat26.86+0.53 

Girls U17 Heats

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Kevongaye Fowler15Jamaica2:17.04 Q
2Shian Lewis15Trinidad and Tobago2:21.16 Q
3Jade Knowles15Bahamas2:22.21 Q
4Danya Skeete16Barbados2:22.31
5Jaeda Grant16Bermuda2:28.89
6Kaylah Olive15Grenada2:35.07
7Marissa Thomas16Guyana2:37.81
8Eunice Missick16Turks and Caicos2:45.43

Girls U20 800m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Monique Stewart19Jamaica2:10.05 Q2
2Kitania Headley19Jamaica2:12.46 Q1
3Victoria Guerrier19Haiti2:10.59 Q2
4Michelle Smith18Virgin Islands (USA)2:15.85 Q1
5Attoya Harvey18Guyana2:14.02 Q2
6Layla Haynes19Barbados2:16.32 Q1
7Akaree Roberts17Bahamas2:14.752
8Kaleigh Forde18Trinidad and Tobago2:15.922
9Ashlyn Simmons17Barbados2:15.962
10Hannah Charles18Antigua and Barbuda2:16.441
11Natalia Eastman17Trinidad and Tobago2:17.091
12Jasmine Mackey18Bahamas2:20.781
13Francesca Henry18Grenada2:31.941
DNSAmeiah Samuel18Grenada--2
--Peaches Panchoo17Grenada--1

Girls Open 3000m

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Kaydeen Johnson19Jamaica10:04.44
2Ashara Frater17Jamaica10:24.83
3Attoya Harvey18Guyana10:36.59
4Tanesia Gardiner19Turks and Caicos10:38.66
5Oshea Cummings14Trinidad and Tobago10:55.95
6Isis Gaskin18Barbados11:12.21
7Erin Barr17Bahamas11:23.52
8Lashay Wilkinson14Barbados11:34.04
9Esther Mc Kinnon15Guyana11:35.94
DNFDena Marie Barby16Curacao--
DNSAnnalisa Brown14Grenada--
DNSHannah Charles18Antigua and Barbuda--

Girls U17 400m Hurdles Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Nastassia Fletcher16Jamaica1:00.10
2Darvinique Dean16Bahamas1:00.66
3Jenna-Marie Thomas16Trinidad and Tobago1:01.03
4Jasmine Thompson15Bahamas1:07.22
5Durlaina Rouse15Trinidad and Tobago1:07.73
6Alyssa Carty14Jamaica1:07.93
7Joeltica Rogers15Saint Kitts and Nevis1:11.04
8Keona Balentien15Curacao1:16.61

Girls U20 400m Hurdles Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Michelle Smith18Virgin Islands (USA)56.28
2Kelly Ann Carr18Jamaica57.02
3Aaliyah Mullings18Jamaica59.80
4Gloria Guerrier19Haiti1:01.45
5Ta-Mia Taylor17Bahamas1:03.70
6Soraya Rotin17Martinique1:04.41
7Charissa December18Guyana1:04.56
DNSBelleky Durosier17Haiti--

Girls U17 Long Jump Final

PlaceAthleteAgeTeamMarkWind
1J'kaiyah Rolle15Bahamas5.77m (18' 11.25")+0.0
2Sashana Johnson16Jamaica5.74m (18' 10")+0.0
3Brooklyn Lyttle16Belize5.73m (18' 9.5")+0.0
4Tessa Clamy16Guadeloupe5.65m (18' 6.5")+0.0
5Tenique Vincent16Trinidad and Tobago5.55m (18' 2.5")+0.0
6Lindy Saha15Guadeloupe5.45m (17' 10.5")+0.0
7Johnson Delora15Cayman Islands5.42m (17' 9.5")+0.0
8Gerilin Barnes16Antigua and Barbuda5.36m (17' 7")-0.7
9Syesha Rogers16Saint Lucia5.34m (17' 6.25")+0.0
10Xiah Tobias14Trinidad and Tobago5.33m (17' 5.75")+0.0
11Christiana Charles15Grenada5.27m (17' 3.5")-1.1
12Shyra Stoutt16British Virgin Islands5.14m (16' 10.25")+0.0
13Tia Applewhaite16Barbados5.13m (16' 10")-1.2
14Naima Fontaine16Martinique5.07m (16' 7.5")-0.6
14Kenetha Fraser16Guyana5.07m (16' 7.5")-1.3
16Naima Caprice16Martinique5.00m (16' 4.75")+0.4
17Krysanne Williams16Turks and Caicos4.96m (16' 3.25")+1.3
18Kaylani Quashie14Grenada4.66m (15' 3.5")+0.0

Girls Javelin Throw U20

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Tasha Stubbs17Bahamas50.94m (167' 2")
2Vanessa Sawyer19Bahamas43.03m (141' 2")
3Alliah Gittens18Grenada42.33m (138' 11")
4Suerana Alexander18Grenada42.15m (138' 3")
5Thaíma Maximiliana17Curacao41.48m (136' 1")
6Naya Jules17Saint Lucia39.20m (128' 7")
7Najila Donata18Curacao36.67m (120' 4")
8Sebastiana Reyes17Sint Maarten32.88m (107' 10")

Girls Shout Put Final U20

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Kimeka Smith18Jamaica13.68m (44' 10.5")
2Annae Mackey18Bahamas13.58m (44' 6.75")
3Brianna Smith19Cayman Islands12.86m (42' 2.25")
4Dionjah Shaw17Jamaica12.26m (40' 2.75")
5Savianna Joseph18British Virgin Islands12.24m (40' 2")
6Cailyn Johnson18Bahamas11.83m (38' 9.75")
7Suerana Alexander18Grenada10.41m (34' 1.75")
8Palesa Caesar19British Virgin Islands10.04m (32' 11.25")

Boys U17 4x100m Final

PlaceTeamTime
1Jamaica "A" Nyron Wade Malike Nugent Byron Walker Oshane Jervis41.30
2Trinidad and Tobago "A" Cameron Nathaniel-Powell Hakeem Chinapoo Shane Camejo Kaeden Herbert41.53
3Bahamas "A" Ishmael Rolle Everette Fraser Branden Mackey Kion Burrows42.30
4British Virgin Islands "A" Jaheem Lennard-Joseph Tiondre Frett Mario Carter Shaumal Donovan42.47
5Guyana "A" Skylar Charles Deuel Europe Kaidon Persaud Ezekiel Millington43.68
6Turks and Caicos "A" Herwens Guerrier Rayvon Black Ali Eliasu Daens Saint Hilaire45.25
DNFGrenada "A" Delron John Jayden Knight Kemron Mathlyn Josh Thomas--

Boys U20 4x100m Final

PlaceTeamTime
1Trinidad and Tobago "A" Che Wickham Mikhail Byer Hakeem Chinapoo Dylan Woodruffe40.45
2Jamaica "A" Javorne Dunkley Raheem Pinnock Gary Card Johan-Ramaldo Smythe40.55
3Grenada "A" Shaquane Toussaint Emilio Bishop Taigon Peterkin Samuel Green40.71
4Antigua and Barbuda "A" Dwayne Fleming Nicardo Clarke Kasiya Daley Ajani Daley40.75
5Saint Vincent & the Grenadines "A" Timonthy Williams Keo Davis J'mar Saunders Aj Delpesche41.29
6Bahamas "A" Aiden Kelly Najee McBride Carlos Brown Jonathan Harris41.35
DNSGuyana "A" Jaheel Cornette Dh Neilson Gill Robert Marcus Rodel Greene--
DNSBarbados "A" Aragorn Straker Jaquan Pilgrim Teon Haynes Yazid Daniel--

Boys U17 200m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeatNote
1Kadeem Chinapoo16Trinidad and Tobago21.68 Q+0.81 
2Kemron Mathlyn16Grenada22.21 Q+0.1322.2035
2Tiondre Frett15British Virgin Islands22.21 Q-0.1222.2038
4Oshane Jervis16Jamaica21.78 Q+0.81 
5Byron Walker15Jamaica22.23 Q-0.12 
6Miles Outerbridge16Bermuda22.37 Q+0.13 
7Zion Sambo16Curacao22.13+0.81 
8Skylar Charles16Guyana22.31-0.12 
9Everette Fraser16Bahamas22.46+0.13 
10Mario Carter16British Virgin Islands22.54+0.81 
11Kanick Nixon16Grenada22.65-0.12 
12Ezekiel Millington15Guyana22.94+0.13 
13Michael Van De Veer16Sint Maarten23.00+0.81 
14Kah-El Grant16Trinidad and Tobago23.05+0.13 
15Smaely D'alexis-Palamede15Guadeloupe23.42+0.81 
16Daylen Scott16Bermuda23.47-0.12 
17Veon Claxton16Anguilla23.89+0.13 
18Esteban Medina Buitrago16Bonaire24.09-0.12 
19Micah Dominique15Virgin Islands (USA)24.34-0.12 
20Marvens Delpe15Haiti24.51+0.13 
21Juvante Hurst14Virgin Islands (USA)25.11+0.81 
DNSIshmael Rolle16Bahamas---0.12 

Boys U20 200m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeat
1Davonte Howell19Cayman Islands20.65 Q+3.05
2Gary Card17Jamaica21.30 Q+2.02
3Johan-Ramaldo Smythe17Jamaica21.41 Q+0.94
4Keo Davis18Saint Vincent & the Grenadines21.58 Q-0.63
5Aldrett Nisbett19Saint Kitts and Nevis21.98 Q-1.61
6Aragorn Straker19Barbados20.69 Q+3.05
7Daeshaun Cole18Trinidad and Tobago21.50 Q+2.02
8Malachi Austin17Guyana21.63 Q+0.94
9Samuel Green19Grenada21.69 Q-0.63
10Norre Robinson17Bermuda22.24 Q-1.61
11Miles Sasha Granjean19Haiti21.27 Q+3.05
12Yazid Daniel19Barbados21.86 Q+0.94
13Jaheel Cornette19Guyana22.02 Q-0.63
14Jaylen Bennett17Saint Kitts and Nevis22.15 Q+2.02
15Ethan Sam17Grenada22.43 Q-1.61
16Hakeem Chinapoo18Trinidad and Tobago21.28 Q+3.05
17Kasiya Daley17Antigua and Barbuda22.05 Q+0.94
18Denver Tucker18Bermuda22.25 Q-0.63
19Kimalie Theodore17Saint Lucia22.43 Q-1.61
20Jaden Stapleton18Virgin Islands (USA)23.45 Q+2.02
21Sanjay Weekes19Montserrat21.60+3.05
22Kevon Campbell18Antigua and Barbuda22.03+3.05
23Medhi Jean-Elie17Martinique22.07+3.05
24J'den Jackson17British Virgin Islands22.28-0.63
25Michail Michelin17Cayman Islands22.54+0.94
26Nazario Gumbs17Anguilla22.72-1.61
27Bernard Hyde19Turks and Caicos22.80+0.94
28Ronaldo Registre17Turks and Caicos22.87-0.63
29Quemane Bell18Virgin Islands (USA)24.39+3.05
FSDejean Francees19Bonaire---0.63
FSJozuah Revierre18Curacao---1.61
DNSJimmy Mercera19Bonaire--+2.02
DNSJeremiah Adderley19Bahamas--+2.02
DNSCarlos Brown19Bahamas---1.61
DNSDevonric Mack19Saint Vincent & the Grenadines--+2.02
--Caandre Pascal18Antigua and Barbuda--+0.01

Boys U17 800m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Kaidon Persaud16Guyana1:59.81 Q2
2Adriel Mitchell16Grenada2:00.72 Q1
3Robertson Valerius16Curacao2:00.73 Q1
4Alejandro Palmer16Jamaica2:01.13 Q2
5Keandre Kelly16Jamaica2:01.42 Q1
6Brion Scott15Trinidad and Tobago2:01.94 Q2
7Carlos Brison16Sint Maarten2:01.461
8Jaylon St. Louis16Grenada2:02.192
9Jayden Moss16Bahamas2:03.172
10Khordae Lewis15Trinidad and Tobago2:03.501
11Ruben Rotin16Martinique2:04.152
12Alex Devaux16Saint Lucia2:04.491
13Ali Eliasu15Turks and Caicos2:06.502
14Kaiem Liburd15Saint Kitts and Nevis2:09.641
15Kymarni Newton14Saint Kitts and Nevis2:10.272
16Shagarion Mills15Turks and Caicos2:17.221

Boys U17 400m Hurdles Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Robert Miller16Jamaica52.19 R
2Akanye Samuel-Francis16Saint Kitts and Nevis52.88
3Fransico Williams16Jamaica53.19
4Tieano Ferguson16Bahamas53.32
5Jahcario Wilson15Bahamas55.08
6Shezlon Gordon16Trinidad and Tobago56.08
7Kirby Junior Thomas16Grenada1:04.96

Boys U20 400m Hurdles Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Shamer Blake19Jamaica51.21
2Princewell Martin18Jamaica51.34
3Dorian Charles19Trinidad and Tobago52.70
4Tonovila Hicks II17Haiti54.08
5Morgan Moss18Bahamas54.69
6Berkley Munnings18Bahamas54.90
7Kyle Nedd17Grenada56.27
8Niran Warde19Saint Kitts and Nevis1:05.90

Boys U20 800m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Keeran Sriskandarajah18Trinidad and Tobago1:54.70 Q3
2Jahfa Woodley19Trinidad and Tobago1:54.92 Q2
3Kemarrio Bygrave19Jamaica1:55.56 Q1
4Brandon Hinds19Barbados1:55.05 Q3
5Yoshane Bowen18Jamaica1:55.32 Q2
6Zion Miller18Bahamas1:55.66 Q1
7Deangelo Brown18Grenada1:55.472
8Javon Roberts17Guyana1:55.643
9Aaron Morris18Barbados1:55.692
10Jamol Sullivan18Guyana1:55.731
11Antwynaun Blackette19Grenada1:56.073
12Jonathan Lynch18British Virgin Islands1:56.842
13Jeffelou Sylvester19Suriname1:57.101
14Rayshawn Harris18Saint Lucia1:57.471
15Nathan Langley18Virgin Islands (USA)2:00.112
16Thomas Crikelair18Virgin Islands (USA)2:03.393
17Ispahan Ridony17French Guiana2:08.263

Boys 3000m U17

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Demetrie Meyers16Belize9:05.86
2Wyndel Beyde16Aruba9:21.30
3Isaiah Alder16Trinidad and Tobago9:29.35
4Keiel Samuel16Trinidad and Tobago9:31.82
5Luke McIntyre16Barbados9:33.73
6Love Joseph16Turks and Caicos9:44.87
7Omarion Edwin16Saint Lucia9:58.08
8Keith Charles15Grenada10:05.83
9Loris Innocent16French Guiana10:09.03
10Gianluca Bortoli15Bermuda10:10.63
11Cameron Adkins15Bermuda10:23.64
12Ja'aime Francis16Saint Kitts and Nevis11:40.96

Boys Long Jump Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Rickoy Hunter18Jamaica7.48m (24' 6.5")
2Bernard Kemp19Bahamas7.40m (24' 3.25")
3Teon Haynes18Barbados7.32m (24' 0.25")
4Jaidi James18Trinidad and Tobago6.78m (22' 3")
5Shaquane Toussaint19Grenada6.75m (22' 1.75")
6Micah Campbell17Grenada6.75m (22' 1.75")
7Robert Stuart18Bahamas6.74m (22' 1.25")
8Robert Marcus19Guyana6.68m (21' 11")
9Kimani Kent19Trinidad and Tobago6.37m (20' 10.75")
10Rodel Greene18Guyana6.36m (20' 10.5")
11Jo'quan Richardson18Anguilla6.08m (19' 11.25")
12Lucas Montabord18Martinique5.98m (19' 7.5")
13Quemane Bell18Virgin Islands (USA)5.82m (19' 1.25")
DNSRayvon Walkin19Turks and Caicos--

Boys U17 High Jump Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Joshua Williams16Bahamas2.00m (6' 6.75")
2Claudius Burrows16Bahamas1.95m (6' 4.75")
3Tyrique Vincent16Trinidad and Tobago1.90m (6' 2.75")
4Patrick Brown16Jamaica1.90m (6' 2.75")
5Michal Paul14Trinidad and Tobago1.85m (6' 0.75")
6Joshua Telesford16Grenada1.85m (6' 0.75")
6Shyiem Phillip15Grenada1.85m (6' 0.75")
8Othniel Gillings15British Virgin Islands1.85m (6' 0.75")
9Zachary Merchant16Jamaica1.80m (5' 10.75")
10Keyonjay Richards16Saint Kitts and Nevis1.75m (5' 9")
11Ty'rique Charles14British Virgin Islands1.70m (5' 7")
12Kirkland Harris15Saint Kitts and Nevis1.70m (5' 7")
13Herwens Guerrier14Turks and Caicos1.65m (5' 5")
DNSJules Ogarro16Barbados--

Boys Shot Put U17 Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Javontae Smith16Jamaica18.80m R (61' 8.25")
2Jayden Walcott15Barbados15.37m (50' 5")
3Jaylen Stuart16Bahamas15.28m (50' 1.5")
4Kamari Kennedy16Jamaica15.07m (49' 5.25")
5Mathéo Gaspard-Belia16Guadeloupe13.84m (45' 5")
6Jamical Titre16Dominica13.77m (45' 2")
7Tyrese Peters16Grenada13.62m (44' 8.25")
8Nathaniel Samaroo14Guyana12.33m (40' 5.5")
9Christian Joseph16Saint Vincent & the Grenadines11.43m (37' 6")
10Jahda Greaves15Saint Vincent & the Grenadines9.22m (30' 3")
11Triston Ettienne16Sint Maarten9.00m (29' 6.25")

Boys U20 High Jump Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Chavez Penn18Jamaica2.13m (6' 11.75")
2Timothy Greenidge18Grenada2.05m (6' 8.75")
3Bernard Kemp19Bahamas1.95m (6' 4.75")
3Shamar Davis19Bahamas1.95m (6' 4.75")
5Jevontae Grant19Jamaica1.95m (6' 4.75")
6Quentin Simonard19Martinique1.95m (6' 4.75")
7Tylan Mayers19Barbados1.95m (6' 4.75")
8Jaidi James18Trinidad and Tobago1.85m (6' 0.75")
9Dellon McKenzie17Grenada1.85m (6' 0.75")
DNSJermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis--

Boys U20 Javelin Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Chavez Penn18Jamaica2.13m (6' 11.75")
2Timothy Greenidge18Grenada2.05m (6' 8.75")
3Bernard Kemp19Bahamas1.95m (6' 4.75")
3Shamar Davis19Bahamas1.95m (6' 4.75")
5Jevontae Grant19Jamaica1.95m (6' 4.75")
6Quentin Simonard19Martinique1.95m (6' 4.75")
7Tylan Mayers19Barbados1.95m (6' 4.75")
8Jaidi James18Trinidad and Tobago1.85m (6' 0.75")
9Dellon McKenzie17Grenada1.85m (6' 0.75")
DNSJermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis--

Boys Triple Jump U17

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Chrystophe Calliste15Grenada14.67m (48' 1.5")
2Amani Phillips15Jamaica14.18m (46' 6.25")
3Davon Davis16Bahamas14.16m (46' 5.5")
4Tyrique Vincent16Trinidad and Tobago13.91m (45' 7.75")
5Carlin Archer16Bahamas13.87m (45' 6")
6Zachary Merchant16Jamaica13.70m (44' 11.25")
7Deuel Europe16Guyana13.69m (44' 11")
8Reuel Mc Ewn16Trinidad and Tobago13.10m (42' 11.75")
9Ryan Joseph16Guyana12.94m (42' 5.5")
10Wenashawn Linton16Grenada12.75m (41' 10")
11Jeremy Martin15Saint Vincent & the Grenadines12.36m (40' 6.5")
12Damari Roberts16Saint Vincent & the Grenadines12.23m (40' 1.5")
13Jaaden Williams15Belize11.96m (39' 2.75")
DNSSmaely D'alexis-Palamede15Guadeloupe--
©2024 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.