Day 1 Results - Carifta Games 2024

Complete results from the 2024 Carifta Games Day 1:

Event Date: Saturday, March 30

Location: Kirani James Stadium | Saint George, Grenada

Girls U17 100m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Athaleyha Hinckson16Guyana11.44
2Adora Campbell15Jamaica11.52
3Aniya Nurse16Barbados11.76
4Kerelle Etienne16Dominica11.85
5Poshannalee Blake16Jamaica12.15
6Jady Emmanuel15Saint Lucia12.23
7Egypt Regis Benjamin16Grenada12.38
8Tianna Richardson16Trinidad and Tobago12.41

Girls U17 100m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeat
1Adora Campbell15Jamaica11.62 Q-0.64
2Athaleyha Hinckson16Guyana11.84 Q-3.91
3Poshannalee Blake16Jamaica11.98 Q+0.73
4Kerelle Etienne16Dominica12.05 Q-1.22
5Aniya Nurse16Barbados11.82-0.64
6Jady Emmanuel15Saint Lucia12.03+0.73
7Tianna Richardson16Trinidad and Tobago12.24+0.73
8Egypt Regis Benjamin16Grenada12.31-0.64
9M'kenzii Crabbe14British Virgin Islands12.40+0.73
10Lindy Saha15Guadeloupe12.44-3.91
11Kimiya Phipps14Saint Kitts and Nevis12.46+0.73
12Kianna Henchell16Bahamas12.49+0.73
13Xiah Tobias14Trinidad and Tobago12.50-1.22
14Khylee Wallace16Bahamas12.54-3.91
15Onetta Mitchell16Anguilla12.62+0.73
16Naima Fontaine16Martinique12.66-0.64
17Lashee Jones15Bermuda12.75-1.22
18Shade John16Grenada12.77-1.22
19Emilie Panelle16French Guiana12.79-0.64
20Kenetha Fraser16Guyana12.85-1.22
21Pria Wilson15Bermuda13.02-3.91
22Chloe Jennings15Turks and Caicos13.05-3.91
23Rovienska Vis15Bonaire13.11-3.91
24Noor Mavinga15Martinique13.20-1.22
25Myrlia Matoute16French Guiana13.35-3.91
26Kelandy King14Turks and Caicos13.67-1.22
FSHyanne Adams16Saint Kitts and Nevis---0.64

Girls U20 100m Final

PlaceAthleteAgeTeamTimeWind
1Sabrina Dockery18Jamaica11.26+0.3
2Theianna Lee Terrelonge17Jamaica11.32+0.3
3Geolyna Dowdye18Antigua and Barbuda11.64+0.3
4Kishawna Niles19Barbados11.66+0.3
5Shayann Demeritte17Bahamas11.69+0.3
6Symphony Patrick17Trinidad and Tobago11.81+0.3
7Sariah Doresca17Haiti11.96+0.3
8Shatalya Dorsett18Bahamas12.39+0.3

Girls U20 100m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeatNote
1Sabrina Dockery18Jamaica11.52 Q-1.92 
2Kishawna Niles19Barbados11.61 Q-1.73 
3Theianna Lee Terrelonge17Jamaica11.86 Q-0.5111.851
4Geolyna Dowdye18Antigua and Barbuda11.74 Q-1.73 
5Shayann Demeritte17Bahamas11.86 Q-0.5111.856
6Shatalya Dorsett18Bahamas11.95 Q-1.92 
7Symphony Patrick17Trinidad and Tobago11.82-1.73 
8Sariah Doresca17Haiti11.99-0.51 
9Alexxe Henry17Trinidad and Tobago12.04-1.92 
10Tara Lafontaine18French Guiana12.11-0.51 
11Kemisha Dominique19Grenada12.19-1.73 
12Nalicia Glen18Guyana12.24-0.51 
13Jessika Ringuet19French Guiana12.25-1.73 
14Tamara Dorival18Haiti12.29-1.92 
15Jordanne Thomas19British Virgin Islands12.30-1.92 
16Saranne Abati18Martinique12.42-1.73 
17Marie-Miryam Duranty18Martinique12.43-1.92 
18Amia Todman19British Virgin Islands12.52-1.73 
19Aaliyah Vanoukia17Guadeloupe12.55-1.92 
20Reanna Frederick19Grenada12.83-0.51 
21Kendecia Meade17Montserrat13.18-0.51 

Girls 100m Special Olympics

PlaceAthleteTeamTimeWind
1Crystal RossSpecial Olympics15.89-1.1
2Sheldona WallaceSpecial Olympics16.24-1.1
3Markala PattersonSpecial Olympics16.77-1.1
4Shaunae RichardsonSpecial Olympics17.60-1.1
5Connie SmartSpecial Olympics19.42-1.1
6Kahlila LashingtonSpecial Olympics21.85-1.1
DNSChristine WellingtonSpecial Olympics---1.1

Girls U17 400m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Nastassia Fletcher16Jamaica54.32
2Keyezra Thomas14Bahamas54.59
3Tyra Fenton14Antigua and Barbuda54.89
4Decheynelle Thomas15Saint Kitts and Nevis56.19
5Kyah Hyson15Trinidad and Tobago58.40
6Tresha Lee Sutherland14Jamaica58.50
7Marissa Thomas16Guyana58.51
8Alexis Roberts16Bahamas58.87

Girls U17 400m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Keyezra Thomas14Bahamas53.74 Q2
2Tyra Fenton14Antigua and Barbuda56.27 Q1
3Nastassia Fletcher16Jamaica53.82 Q2
4Tresha Lee Sutherland14Jamaica56.38 Q1
5Decheynelle Thomas15Saint Kitts and Nevis55.97 Q2
6Kyah Hyson15Trinidad and Tobago57.12 Q1
7Marissa Thomas16Guyana58.082
8Alexis Roberts16Bahamas58.551
9Casyah Paul16Saint Lucia58.562
10Tia Applewhaite16Barbados59.382
11Tesley Lesporis15Saint Lucia59.401
12Amaris Munya15Bermuda59.891
13Krysanne Williams16Turks and Caicos1:00.692
14Samara Noel15Grenada1:00.941
15Emma Mc.Intosh16Grenada1:01.512

Girls U20 400m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Tianna Springer17Guyana52.31
2Abigail Campbell18Jamaica52.85
3Shanque Williams19Jamaica53.03
4Tyhra Charles17Saint Vincent & the Grenadines54.34
5Narissa Mc Pherson18Guyana54.72
6Shania Adderley17Bahamas55.09
7Kadia Rock17Barbados55.67
8Hannah Charles19Saint Lucia56.86

Girls U20 400m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Tianna Springer17Guyana52.80 Q2
2Narissa Mc Pherson18Guyana54.03 Q1
3Shanque Williams19Jamaica53.76 Q2
4Abigail Campbell18Jamaica54.23 Q1
5Tyhra Charles17Saint Vincent & the Grenadines54.39 Q2
6Shania Adderley17Bahamas54.50 Q1
7Kadia Rock17Barbados55.932
8Hannah Charles19Saint Lucia56.411
9Cheffonia Houston17Grenada56.852
10Ariel Archer17Barbados57.441
11Émilie Montout18Guadeloupe57.872
12Breanne Barnett17Haiti57.961
13Roniesha Johnson17Turks and Caicos58.241
14Belleky Durosier17Haiti1:01.852

Girls U17 1500m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Dallia Fairweather15Jamaica4:45.86
2Alikay Reynolds15Jamaica4:46.14
3Shian Lewis15Trinidad and Tobago4:48.58
4Aniqah Bailey16Trinidad and Tobago4:52.06
5Annalisa Brown14Grenada4:57.79
6Dena Marie Barby16Curacao4:59.15
7Jaeda Grant16Bermuda5:11.58
8Alkila Blucher16Guyana5:16.37
9Esther Mc Kinnon15Guyana5:20.85
10Kaylah Olive15Grenada5:29.59
11Kesian John15Saint Vincent & the Grenadines5:29.96
12Eunice Missick16Turks and Caicos6:08.46
13Tanaire Gardiner14Turks and Caicos6:22.98

Girls U20 1500m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Rickeisha Simms19Jamaica4:31.94
2Kaydeen Johnson19Jamaica4:32.49
3Kaleigh Forde18Trinidad and Tobago4:41.71
4Ashlyn Simmons17Barbados4:45.86
5Tanesia Gardiner19Turks and Caicos4:48.16
6Hannah Charles18Antigua and Barbuda4:57.29
7Erin Barr17Bahamas4:59.01
8Ameiah Samuel18Grenada5:06.03
9Akaree Roberts17Bahamas5:08.51
10Soraya Rotin17Martinique5:14.36
11Peaches Panchoo17Grenada5:42.16
--Francesca Henry18Grenada--

Girls 100m Hurdles Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Gianna Paul18Trinidad and Tobago14.60
2Clémentine Carias17Guadeloupe15.68
3Aaliyah Evans17Bahamas15.93
4Kaori Robley17Trinidad and Tobago16.21
5Kimeka Smith18Jamaica16.38
6Irener Moline18Turks and Caicos18.48
7Thalia Daysant16Grenada19.01
8Sebastiana Reyes17Sint Maarten20.08

Girls High Jump U17

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Zavien Bernard15Jamaica1.71m (5' 7.25")
2Alexandria Komolafe15Bahamas1.71m (5' 7.25")
3Tenique Vincent16Trinidad and Tobago1.68m (5' 6.25")
4Keyezra Thomas14Bahamas1.60m (5' 3")
5Jameila Chambers15British Virgin Islands1.55m (5' 1")
5Kiami-Rae Orford15Barbados1.55m (5' 1")
7La'shiya Biggart15Trinidad and Tobago1.55m (5' 1")
8Johnson Delora15Cayman Islands1.55m (5' 1")
9Deneil Clarke15British Virgin Islands1.50m (4' 11")
10Kaylani Quashie14Grenada1.50m (4' 11")

Girls Shot Put U17

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Jamelia Young16Jamaica14.25m (46' 9")
2Peyton Winter16Trinidad and Tobago14.21m (46' 7.5")
3Terrell McCoy16Bahamas14.11m (46' 3.5")
4Romeena Davis16British Virgin Islands12.24m (40' 2")
5Léa Retardato-Samot15Martinique12.04m (39' 6")
6Klara Cusson16French Guiana10.79m (35' 4.75")
7Naomi Agustine15Grenada10.53m (34' 6.5")
8Jessica Thompson16Jamaica10.26m (33' 8")

Girls U20 Triple Jump Final

PlaceAthleteAgeTeamMarkWind
1Richelle Stanley19Jamaica12.58m (41' 3.25")+0.0
2Keneisha Shelbourne18Trinidad and Tobago12.49m (40' 11.75")+2.2
3Dejanae Bruce19Jamaica12.20m (40' 0.25")+0.0
4Océane Saint-Hilaire17Guadeloupe12.20m (40' 0.25")-0.7
5Bayli Major17Bahamas12.11m (39' 8.75")+0.7
6Alyssa Dyett19Antigua and Barbuda12.06m (39' 6.75")+1.8
7Lanaisha Lubin18Bahamas12.04m (39' 6")+0.8
8Léane Alfred17French Guiana11.90m (39' 0.5")+4.4
9Shania Thomas19Barbados11.82m (38' 9.25")-0.9
10Amély Pulcherie19French Guiana11.63m (38' 1.75")-0.7
11Sofia Swindell17Virgin Islands (USA)11.24m (36' 10.5")-0.3

Girls U20 Discus Throw Final

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Jackie Henrianne Pri Hyman19Guadeloupe55.06m R (180' 8")
2Dionjah Shaw17Jamaica50.26m (164' 11")
3Najhada Seymoure18Jamaica48.82m (160' 2")
4Annae Mackey18Bahamas48.73m (159' 11")
5Cailyn Johnson18Bahamas47.11m (154' 7")
6Palesa Caesar19British Virgin Islands43.84m (143' 10")
7Alliah Gittens18Grenada40.55m (133' 0")
8Adrianna Quamina18Trinidad and Tobago39.12m (128' 4")
9Savianna Joseph18British Virgin Islands36.30m (119' 1")
10Akada McSween18Grenada31.46m (103' 3")

Boys 100m Dash Open

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Osmond Holt19Jamaica11.08
2Marco Carey18Bahamas11.21
3Rayvon Walkin19Turks and Caicos11.26
4Kenny Moxey Jr17Bahamas11.32
5Jeremiah Francis17Trinidad and Tobago11.41
6Matthew Robinson18Saint Vincent & the Grenadines11.42
7Kale Lewis19Grenada11.51
8Mattias Serin18Guadeloupe11.64
9Brian Issac19Grenada11.65
10Darius Moore19Trinidad and Tobago11.66
11Jermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis11.69
12Jahieme Williams17Saint Vincent & the Grenadines11.71
13JAuza James19Bermuda11.80
14Melique Evans17Turks and Caicos11.98
15Jabari Pemberton18British Virgin Islands12.17

Boys U17 100m Final

PlaceAthleteAgeTeamTimeWind
1Nyron Wade16Jamaica10.43-0.1
2Kadeem Chinapoo16Trinidad and Tobago10.59-0.1
3Malike Nugent16Jamaica10.74-0.1
4Zion Sambo16Curacao10.80-0.1
5Cameron Nathaniel-Powell16Trinidad and Tobago10.87-0.1
6Tiondre Frett15British Virgin Islands10.88-0.1
7Everette Fraser16Bahamas10.91-0.1
8Raminge Laker Dewindt16Curacao11.06-0.1

Boys U17 100m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeat
1Nyron Wade16Jamaica10.72 Q-2.51
2Malike Nugent16Jamaica10.89 Q+0.03
3Kadeem Chinapoo16Trinidad and Tobago10.96 Q-1.42
4Cameron Nathaniel-Powell16Trinidad and Tobago10.90 Q-2.51
5Zion Sambo16Curacao10.93 Q+0.03
6Everette Fraser16Bahamas11.06 Q-1.42
7Tiondre Frett15British Virgin Islands10.92-2.51
8Raminge Laker Dewindt16Curacao11.19-1.42
9Michael Van De Veer16Sint Maarten11.24+0.03
10Kanick Nixon16Grenada11.25+0.03
11Ishmael Rolle16Bahamas11.26-2.51
12Sherquan Joseph16Saint Lucia11.29+0.03
13Delron John16Grenada11.30-2.51
14Miles Outerbridge16Bermuda11.34-2.51
15Skylar Charles16Guyana11.38-1.42
16Mario Carter16British Virgin Islands11.39-1.42
17Ezekiel Millington15Guyana11.40+0.03
18Veon Claxton16Anguilla11.65-2.51
19Smaely D'alexis-Palamede15Guadeloupe11.65+0.03
20Daens Saint Hilaire15Turks and Caicos11.75-1.42
21Esteban Medina Buitrago16Bonaire12.00-2.51
22Micah Dominique15Virgin Islands (USA)12.03-1.42
23Marvens Delpe15Haiti12.18-1.42
24Juvante Hurst14Virgin Islands (USA)12.29+0.03

Boys U20 100m Final

PlaceAthleteAgeTeamTimeWind
1Devonte Howell19Cayman Islands10.15+0.5
2Jaiden Reid19Cayman Islands10.34+0.5
3Javorne Dunkley19Jamaica10.34+0.5
4Ajani Daley19Antigua and Barbuda10.46+0.5
5Jeremiah Adderley19Bahamas10.50+0.5
6Carlos Brown19Bahamas10.51+0.5
7Samuel Green19Grenada10.52+0.5
8Emilio Bishop18Grenada10.69+0.5

Boys U20 100m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeWindHeatNote
1Javorne Dunkley19Jamaica10.23 Q+1.51 
2Jaiden Reid19Cayman Islands10.29 Q-1.02 
3Devonte Howell19Cayman Islands10.35 Q+1.74 
4Carlos Brown19Bahamas10.90 Q-3.63 
5Jeremiah Adderley19Bahamas10.53+1.5110.522
6Ajani Daley19Antigua and Barbuda10.53+1.7410.527
7Emilio Bishop18Grenada10.59+1.51 
8Samuel Green19Grenada10.60-1.0210.597
9Aldrett Nisbett19Saint Kitts and Nevis10.60+1.5110.599
10Nicardo Clarke18Antigua and Barbuda10.61+1.51 
11Raheem Pinnock19Jamaica10.66+1.7410.653
12Kadeem Larcher19Saint Lucia10.66+1.5110.660
13Chesson Liburd17Saint Kitts and Nevis10.73-1.02 
14Denver Tucker18Bermuda10.76+1.74 
15Sanjay Weekes19Montserrat10.82+1.51 
16Miles Sasha Granjean19Haiti10.84-1.02 
17Jaheel Cornette19Guyana10.85+1.74 
18Ylann Bizasene18Guadeloupe10.92-3.63 
19Mikhail Byer19Trinidad and Tobago10.96-1.02 
20Norre Robinson17Bermuda10.97-1.02 
21Dylan Woodruffe18Trinidad and Tobago10.99-3.6310.983
22Jaquan Pilgrim18Barbados10.99+1.7410.986
23J'mar Saunders18Saint Vincent & the Grenadines11.22-3.63 
24Dejean Francees19Bonaire11.23-3.63 
25J'den Jackson17British Virgin Islands11.31-3.63 
26Timonthy Williams19Saint Vincent & the Grenadines11.32-1.02 
27Medhi Jean-Elie17Martinique11.45-3.63 

Boys 100m Special Olympics

PlaceAthleteTeamTimeWind
1Kellon PhillipSpecial Olympics12.61+0.4
2Jaden EmerySpecial Olympics13.43+0.4
3Tishawdy BainSpecial Olympics13.47+0.4
4Christon RamdheenSpecial Olympics13.82+0.4
5Tyrone WilliamsSpecial Olympics13.90+0.4
6Zadon BenjaminSpecial Olympics15.08+0.4
7Sharvin JohnsonSpecial Olympics15.69+0.4
8Jason MarkSpecial Olympics16.33+0.4

Boys U17 400m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Nickecoy Bramwell16Jamaica47.27 R
2Kemron Mathlyn16Grenada47.96
3Eagan Neely15Bahamas48.16
4Paul Henry16Jamaica48.63
5Aidan Moore15Barbados49.35
6Kaidon Persaud16Guyana49.56
7Shevano Nixon15Bahamas49.94
8Shezlon Gordon16Trinidad and Tobago51.02

Boys U17 400m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Kemron Mathlyn16Grenada49.09 Q2
2Nickecoy Bramwell16Jamaica50.23 Q1
3Eagan Neely15Bahamas49.51 Q2
4Shavano Nixon15Bahamas50.39 Q1
5Kaidon Persaud16Guyana49.53 Q2
6Aidan Moore15Barbados51.03 Q1
7Paul Henry16Jamaica49.542
8Shezlon Gordon16Trinidad and Tobago50.362
9Kimol Murray16Grenada51.141
10Ali Eliasu15Turks and Caicos51.612
11Rayvon Black15Turks and Caicos51.621
12Khordae Lewis15Trinidad and Tobago52.501
DQDaylen Scott16Bermuda55.881

Boys U20 400m Final

PlaceAthleteAgeTeamTimeNote
1Malachi Austin17Guyana46.35 
2Marcinho Rose18Jamaica46.59 
3Joshiem Sylvester19Grenada46.93 
4Kyrell Thomas19Trinidad and Tobago47.23 
5Zion Shepherd17Bahamas47.25 
6Taigon Peterkin18Grenada48.62 
FSJavaughn Pinnock19Jamaica--TR 16.8
DQJaylen Bennett17Saint Kitts and Nevis--TR 17.3.2

Boys U20 400m Heats

PlaceAthleteAgeTeamTimeHeat
1Malachi Austin17Guyana46.80 Q4
2Kyrell Thomas19Trinidad and Tobago47.59 Q3
3Marcinho Rose18Jamaica47.74 Q1
4Javaughn Pinnock19Jamaica49.08 Q2
5Joshiem Sylvester19Grenada47.294
6Zion Shepherd17Bahamas47.623
7Taigon Peterkin18Grenada47.921
8Jaylen Bennett17Saint Kitts and Nevis48.504
9Keiron Haynes17Barbados48.803
10Devonric Mack19Saint Vincent & the Grenadines48.824
11Dh Neilson Gill19Guyana48.893
12Osei Gardner18Antigua and Barbuda49.081
13Dashaun Lezama18Trinidad and Tobago49.132
14Aj Delpesche18Saint Vincent & the Grenadines49.252
15Kimalie Theodore17Saint Lucia49.272
16M'khori Crabbe19British Virgin Islands49.383
17Nikolai Clarke17Barbados49.711
18Aiden Kelly17Bahamas49.744
19Thanson Orvil18Haiti49.891
20Jeffelou Sylvester19Suriname49.974
21Caandre Pascal18Antigua and Barbuda50.393
22Jo'quan Richardson18Anguilla50.763
23Bernard Hyde19Turks and Caicos50.894
24Xavier Joseph17Turks and Caicos51.542
25Jayson Simons19Bermuda52.492
26Nazario Gumbs17Anguilla53.014
27Seer Carey18Bermuda54.141
DQJaden Stapleton18Virgin Islands (USA)52.741
--Kevon Campbell18Antigua and Barbuda--1

Boys 400m Open

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Osmond Holt19Jamaica48.93
2Kenny Moxey Jr17Bahamas49.58
3Matthew Robinson18Saint Vincent & the Grenadines50.24
4Jeremiah Francis17Trinidad and Tobago50.24
5Jermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis50.72
6Darius Moore19Trinidad and Tobago51.08
7Melique Evans17Turks and Caicos51.35
8Jahieme Williams17Saint Vincent & the Grenadines51.94
9JAuza James19Bermuda51.95
10Rayvon Walkin19Turks and Caicos52.08
11Marco Carey18Bahamas52.10
12Kale Lewis19Grenada52.20
13Brian Issac19Grenada52.35
14Mattias Serin18Guadeloupe52.53
15Jabari Pemberton18British Virgin Islands53.85

Boys U17 1500m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Shemar Green16Jamaica4:11.91
2Wyndel Beyde16Aruba4:12.80
3Sekani Brown16Jamaica4:15.21
4Adriel Mitchell16Grenada4:17.79
5Demetrie Meyers16Belize4:18.87
6Jaden Alexander16Trinidad and Tobago4:20.13
7Ruben Rotin16Martinique4:20.57
8Love Joseph16Turks and Caicos4:22.69
9Isaiah Alder16Trinidad and Tobago4:22.70
10Carlos Brison16Sint Maarten4:30.32
11Jaylon St. Louis16Grenada4:34.69
12Gianluca Bortoli15Bermuda4:44.10
13Cameron Adkins15Bermuda4:55.34
DNSNian Davis14Dominica--

Boys U20 1500m Final

PlaceAthleteAgeTeamTime
1Kemarrio Bygrave19Jamaica3:58.10
2Jaquan Coke19Jamaica3:58.38
3Jake Brislane19Bermuda3:58.83
4Tafari Waldron19Trinidad and Tobago3:59.66
5Deangelo Brown18Grenada4:05.79
6Isaiah Jacott18Suriname4:07.03
7Jake Smith17Bermuda4:08.84
8Omare Thompson18Trinidad and Tobago4:09.17
9Antwynaun Blackette19Grenada4:13.65
10Daniel Duncan18Barbados4:16.22
11Jamol Sullivan18Guyana4:16.97
12Javon Roberts17Guyana4:17.41
13Daniel Meyers18Belize4:20.26
14Nathan Langley18Virgin Islands (USA)4:22.70

Boys Javelin Throw U17

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Maleik Francis16Antigua and Barbuda68.84m R (225' 10")
2Jaheem Clarke16Saint Kitts and Nevis56.09m (184' 0")
3Delron John16Grenada54.70m (179' 6")
4Abijah Nemdhari15Saint Kitts and Nevis54.10m (177' 6")
5Ethan North16Bahamas54.08m (177' 5")
6Kaidon Persaud16Guyana49.61m (162' 9")
7Wyatt Cartwright14Bahamas46.22m (151' 8")
8Triston Ettienne16Sint Maarten41.72m (136' 11")
9Sayid Baroud16Curacao41.21m (135' 2")
10Kirby Junior Thomas16Grenada40.59m (133' 2")
11Nian Davis14Dominica39.67m (130' 2")

Boys Long Jump U17

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Joshua Williams16Bahamas7.03m (23' 0.75")
2Tyrique Vincent16Trinidad and Tobago7.00m (22' 11.5")
3Rodeeki Walters16Jamaica6.97m (22' 10.5")
4Anthony Chin16Cayman Islands6.91m (22' 8")
5Deuel Europe16Guyana6.79m (22' 3.25")
6Raminge Laker Dewindt16Curacao6.77m (22' 2.5")
7Jules Ogarro16Barbados6.64m (21' 9.5")
8Ryan Joseph16Guyana6.59m (21' 7.5")
9Omari Brown15Trinidad and Tobago6.41m (21' 0.25")
10Amani Phillips15Jamaica6.37m (20' 10.75")
11Michael Van De Veer16Sint Maarten6.37m (20' 10.75")
12Terrin Beckles15Bahamas6.32m (20' 8.75")
13Chrystophe Calliste15Grenada6.20m (20' 4")
14Jahkye Brewster15Barbados6.16m (20' 2.5")
15Ricardo Mann15Saint Lucia6.15m (20' 2.25")
16Smaely D'alexis-Palamede15Guadeloupe5.66m (18' 6.75")
17Jaaden Williams15Belize5.37m (17' 7.5")
18Jayvan Benjamin16Virgin Islands (USA)5.19m (17' 0.25")
DNSWenashawn Linton16Grenada--

Boys Long Jump Open

PlaceAthleteAgeTeamMarkWind
1Mattias Serin18Guadeloupe6.66m (21' 10.25")+0.1
2Rayvon Walkin19Turks and Caicos6.57m (21' 6.75")+0.9
3Kenny Moxey Jr17Bahamas6.46m (21' 2.25")+0.0
4Jabari Pemberton18British Virgin Islands6.45m (21' 2")+0.0
5Jeremiah Francis17Trinidad and Tobago6.33m (20' 9.25")+1.3
6Marco Carey18Bahamas6.32m (20' 8.75")+0.1
7Jermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis6.25m (20' 6")+0.0
8Matthew Robinson18Saint Vincent & the Grenadines6.11m (20' 0.5")+0.0
9Melique Evans17Turks and Caicos6.08m (19' 11.25")+1.6
10Osmond Holt19Jamaica6.06m (19' 10.5")+0.8
11Brian Issac19Grenada5.96m (19' 6.75")+0.0
12Kale Lewis19Grenada5.93m (19' 5.5")+0.1
13Darius Moore19Trinidad and Tobago5.68m (18' 7.5")+0.0
14Jahieme Williams17Saint Vincent & the Grenadines5.48m (17' 11.75")+0.4
15JAuza James19Bermuda5.30m (17' 4.75")+0.9

Boys U20 Discus Throw

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Shaiquan Dunn19Jamaica61.47m (201' 8")
2Chad Hendricks19Jamaica58.73m (192' 8")
3Antwon Walkin19Turks and Caicos52.77m (173' 2")
4Robert Deal III18Bahamas49.54m (162' 6")
5Jaylon Calder19Grenada47.82m (156' 11")
6Andre Smikle19British Virgin Islands47.73m (156' 7")
7Denzel Phillips17Saint Lucia47.70m (156' 6")
8Kaden Cartwright19Bahamas46.09m (151' 3")
9Jaydon Nedd17Trinidad and Tobago42.06m (138' 0")
FAddison Alickson James17Dominica--
FDylan Logan18Grenada--

Boys Shot Put Open

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Kenny Moxey Jr17Bahamas12.85m (42' 2")
2Marco Carey18Bahamas12.51m (41' 0.5")
3Mattias Serin18Guadeloupe11.57m (37' 11.5")
4Jahieme Williams17Saint Vincent & the Grenadines11.33m (37' 2")
5Brian Issac19Grenada11.27m (36' 11.75")
6Rayvon Walkin19Turks and Caicos11.03m (36' 2.25")
7Melique Evans17Turks and Caicos10.53m (34' 6.5")
8Kale Lewis19Grenada10.51m (34' 5.75")
9Jabari Pemberton18British Virgin Islands9.90m (32' 5.75")
10JAuza James19Bermuda9.79m (32' 1.5")
11Darius Moore19Trinidad and Tobago9.52m (31' 2.75")
12Jeremiah Francis17Trinidad and Tobago9.47m (31' 0.75")
13Jermardh Huggins18Saint Kitts and Nevis9.15m (30' 0.25")
14Matthew Robinson18Saint Vincent & the Grenadines8.96m (29' 4.75")
15Osmond Holt19Jamaica8.60m (28' 2.5")

Boys Pole Vault Open

PlaceAthleteAgeTeamMark
1Brenden Vanderpool19Bahamas5.30m (17' 4.75")
2Tyler Cash19Bahamas4.45m (14' 7.25")
3Lucas Ledoux18Martinique4.10m (13' 5.5")
4Lucas Montabord18Martinique3.60m (11' 9.75")
5Tedre O'Neil17Saint Vincent & the Grenadines3.40m (11' 1.75")
©2024 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.