• Start Lists: Ostrava Golden Spike 2016

Article source:

Start Lists: IAAF World Challenge Ostrava Golden Spike 2016 - Friday, May 20 

Order
Last Name  First name D.O.B. Country Event. Sex

100 m




1 Veleba Jan 6.12.1986 CZE 100m M
2 Taftian Hassan 4.5.1993 IRI 100m M
3 Gittens Ramon 20.7.1987 BAR 100m M
4 Bolt Usain 21.8.1986 JAM 100m M
5 Eaton Ashton 21.1.1988 USA 100m M
6 Koffi Wilfried 12.10.1987 CIV 100m M
7 Rogers Jason 31.8.1991 SKN 100m M
8 Griffiths Adrian 11.11.1984 BAH 100m M








200 m




1 Delaney Artur 23.6.1993 USA 200m M
2 Volko Ján 2.11.1996 SVK 200m M
3 Morris Joe 4.10.1989 USA 200m M
4 Smellie Gavin 26.6.1986 CAN 200m M
5 Tsákonas Likoúrgos-Stéfanos 8.3.1990 GRE 200m M
6 Herrera José Carlos 5.2.1986 MEX 200m M
7 Ellington James 6.9.1985 GBR 200m M
8 Zeze Mickael-Meba 19.5.1994 FRA 200m M
8 Lehata Mosito 8.4.1989 LES 200m M








400 m




1 Šorm Patrik 21.11.1993 CZE 400m M
2 Clemons Kyle 27.12.1990 USA 400m M
3 Wariner Jeremy 31.1.1984 USA 400m M
4 McQuay Tony 16.4.1990 USA 400m M
5 Maslák Pavel 21.2.1991 CZE 400m M
6 Francis Javon 14.12.1994 JAM 400m M
7 Mathieu Michael 24.6.1984 BAH 400m M
8 Rooney Martyn 3.4.1987 GBR 400m M








110 m Hurdles




"A"





1 Martinot-Lagarde Thomas 7.2.1988 FRA 110mH M
2 Brathwaite Shane 8.2.1990 BAR 110mH M
3 Svoboda Petr 10.10.1984 CZE 110mH M
4 Eaton Jarret 24.6.1989 USA 110mH M
5 Sharman William 12.9.1984 GBR 110mH M
6 Clarke Lawrence 12.3.1990 GBR 110mH M
7 Porter Jeff 27.11.1985 USA 110mH M
8 Krauss Simon 12.2.1992 FRA 110mH M







"B"





2 Sklenář David 22.6.1997 CZE 110mH M
3 Bochenek Dominik 14.5.1987 POL 110mH M
4 Omoregie David 1.11.1995 GBR 110mH M
5 Peňáz Petr 27.8.1991 CZE 110mH M
6 Sedlák Václav 6.2.1993 CZE 110mH M















400 m Hurdles




1 Williams Rhys 27.2.1984 GBR 400mH M
2 Brož Michal 16.6.1992 CZE 400mH M
3 Hyde Jaheel 2.2.1997 JAM 400mH M
4 Dutch Johnny 20.1.1989 USA 400mH M
5 van Zyl LJ 20.7.1985 RSA 400mH M
6 Dobek Patryk 13.2.1994 POL 400mH M
7 Mägi Rasmus 4.5.1992 EST 400mH M
8 Kučera Martin 10.5.1990 SVK 400mH M















Long Jump




8 Juška Radek 8.3.1993 CZE LJ M
7 Eaton Ashton 21.1.1988 USA LJ M
5 Changzhou Huang 20.8.1994 CHN LJ M
3 Yaoguang Zhang 21.6.1993 CHN LJ M
6 Rehm Markus 22.8.1988 GER LJ M
4 Tsákonas Yeóryios 22.1.1988 GRE LJ M
2 Helcelet Adam Sebastian 27.10.1991 CZE LJ M
1 Ewulo Ezekiel 29.1.1986 NGR LJ M















Pole Vault




1 Posekaný Lukáš 30.12.1992 CZE PV M
2 Renner Robert 8.3.1994 SLO PV M
3 Eaves Max 31.5.1988 GBR PV M
4 Karális Emmanouíl 20.10.1999 GRE PV M
5 Borges Lázaro 19.6.1986 CUB PV M
6 Mohr Malte 24.7.1986 GER PV M
7 Yamamoto Seito 11.3.1992 JPN PV M
8 Scherbarth Tobias 17.8.1985 GER PV M
9 Balner Michal 12.12.1982 CZE PV M
10 Joseph Stanley 24.10.1991 FRA PV M
11 Kudlička Jan 29.4.1988 CZE PV M
12 Lisek Piotr 16.8.1992 POL PV M
13 Barber Shawnacy 27.5.1994 CAN PV M
14 Lavillenie Renaud 18.9.1996 FRA PV M















Shot Put




1 Toader Andrei 26.5.1997 ROU SP M
2 Stašek Martin 8.4.1989 CZE SP M
3 Marcell Jan 4.6.1985 CZE SP M
4 Bukowiecki Konrad 17.3.1997 POL SP M
5 Prášil Ladislav 17.5.1990 CZE SP M
6 Žunić Stipe 13.12.1990 CRO SP M
7 Haratyk Michał  10.4.1992 POL SP M
8 Staněk Tomáš 13.6.1991 CZE SP M
9 Majewski Tomasz 30.8.1981 POL SP M






















Javelin Throw




1 Krukowski Marcin 14.6.1992 POL JT M
2 Jílek Jaroslav 22.10.1989 CZE JT M
3 Hamann Lars 4.4.1989 GER JT M
4 Frydrych Petr 13.1.1988 CZE JT M
5 Abdelrahman Ihab 1.5.1989 EGY JT M
6 Röhler Thomas 30.9.1991 GER JT M
7 Vadlejch Jakub 10.10.1990 CZE JT M
8 Yego Julius 4.1.1989 KEN JT M















Hammer Throw




1 Johnson Kibwe 17.7.1981 USA HT M
2 Janet Roberto 29.8.1986 CUB HT M
3 Mahmoud Hassan Mohamed 10.2.1984 EGY HT M
4 Söderberg David 11.8.1979 FIN HT M
5 Melich Lukáš 16.9.1980 CZE HT M
6 Lingua Marco 4.6.1978 ITA HT M
7 Lomnický Marcel 6.7.1987 SVK HT M
8 Nowicki Wojciech 22.2.1989 POL HT M
9 Nazarov Dilshod 6.5.1982 TJK HT M
10 Fajdek Pawel 4.6.1989 POL HT M















1500 m 




1 Kyts Volodymyr 15.1.1987 UKR 1500m M
2 Crippa Yemaneberhan 15.10.1996 ITA 1500m M
3 Sasínek Filip 8.1.1996 CZE 1500m M
4 Cantero Bryan 28.4.1991 FRA 1500m M
5 Soratos Cristian 26.9.1992 USA 1500m M
6 Bustos David 25.8.1990 ESP 1500m M
7 Demczyszak Mateusz 18.1.1986 POL 1500m M
8 O´Hare Chris 23.11.1990 GBR 1500m M
9 Vojta Andreas 9.6.1989 AUT 1500m M
10 Benitz Timo 24.12.1991 GER 1500m M
11 Ostrowski Artur 10.7.1988 POL 1500m M
12 Holuša Jakub 20.2.1988 CZE 1500m M
13 Lancashire Tom 2.7.1985 GBR 1500m M
pace14 Pavlíček Matěj 2.10.1992 CZE 1500m M
pace15 Kombich Ismael 16.10.1985 KEN 1500m M















400 m




1 Baumgart Iga 11.4.1989 POL 400m W
2 Muir Carline 1.10.1987 CAN 400m W
3 Wyciszkiewicz  Patrycja 8.1.1994 POL 400m W
4 Bundy-Davies Seren 30.12.1994 GBR 400m W
5 Day Christine 23.8.1986 JAM 400m W
6 Beard Jessica 8.1.1989 USA 400m W
7 Putalová Iveta 24.3.1988 SVK 400m W
8 Jelagat Maiyo Maureen 28.5.1985 KEN 400m W








400 m Hurdles




1 Anacharsis Phara 17.12.1983 FRA 400mH W
2 Richards Shona 1.9.1995 GBR 400mH W
3 Beesley Meghan 15.11.1989 GBR 400mH W
4 Rosolová Denisa 21.8.1986 CZE 400mH W
5 Hejnová Zuzana 19.12.1986 CZE 400mH W
6 Spencer Kaliese 6.5.1987 JAM 400mH W
7 Linkiewicz Joanna 2.5.1990 POL 400mH W
8 Slaničková Lucia 8.11.1988 SVK 400mH W















Pole Vault




1 Morysková Aneta 19.9.1992 CZE PV W
2 Šilhanová Rebeka 22.3.1995 CZE PV W
3 Felzmann Anna 18.1.1992 GER PV W
4 Kylypko Maryna 10.11.1995 UKR PV W
5 Malavisi Sonia 31.10.1994 ITA PV W
6 Peinado Rosbeilys 26.11.1997 VEN PV W
7 Maláčová Romana 15.5.1987 CZE PV W
8 Ptáčníková Jiřina 20.5.1986 CZE PV W
9 Morris Sandi 8.7.1992 USA PV W
10 Silva Yarisley 1.6.1987 CUB PV W















Hammer Throw




1 Králová Tereza 22.10.1989 CZE HT W
2 Gyurátz Réka 31.5.1996 HUN HT W
3 Šafránková Kateřina 8.6.1989 CZE HT W
4 Hrašnová Martina 21.3.1983 SVK HT W
5 Włodarczyk Anita 8.8.1985 POL HT W
5 Klaas Kathrin 6.2.1984 GER HT W
6 Fiodorow Joanna 4.3.1989 POL HT W
7 Zheng Wang 14.12.1987 CHN HT W
8 Heidler Betty 14.10.1983 GER HT W















1500 m




1 Vrzalová Simona 7.4.1988 CZE 1500m W
2 Tarplee Claire 22.9.1988 IRL 1500m W
3 Klosterhalfen Konstanze 18.2.1997 GER 1500m W
4 Nilsson Linn 15.10.1990 SWE 1500m W
5 Bedatu Hirpa 28.4.1999 ETH 1500m W
6 Čapková Tereza 24.7.1987 CZE 1500m W
7 Urbanik Danuta 24.12.1989 POL 1500m W
8 Kock Maren 22.6.1990 GER 1500m W
9 Terzić Amela 2.1.1993 SRB 1500m W
10 Broniatowska Katarzyna 22.2.1990 POL 1500m W
11 Magnani Margherita 26.2.1987 ITA 1500m W
12 Hawi Alemu 24.1.1998 ETH 1500m W
13 Macías Isabel 11.8.1984 ESP 1500m W
14 Gashaw Tigist 25.12.96 BRN 1500m W
15 Mäki Kristiina 22.9.1991 CZE 1500m W
16 Hrivnák Klocová Lucia 20.11.1983 SVK 1500m W
17 Akkaoui Malika 25.12.1987 MAR 1500m W
18 England Hannah 6.3.1987 GBR 1500m W
pace19 Štuková Alexandra 2.7.1990 SVK 1500m W
pace20 Shevchenko Anzhelika 29.10.1987 UKR 1500m W








3000 m




1 Maršánová Lucie 27.11.1990 CZE 3000m W
2 Stewartová Moira 9.6.1995 CZE 3000m W
3 Vašinová Petra 15.9.1990 CZE 3000m W
4 Drábková Michaela 17.6.1992 CZE 3000m W
5 Conrad Nolene 26.6.1985 RSA 3000m W
6 Gosa Dalilah Abderkadir 27.6.1998 BRN 3000m W
7 Alema Kidusan 95 ETH 3000m W
8 Woldu Etagegne 10.5.1996 ETH 3000m W
9 Bârcă Roxana 22.6.1988 ROU 3000m W
10 Eriksson Sandra 4.6.1989 FIN 3000m W
11 Tesfay Haftanmesh 28.4.1994 ETH 3000m W
12 Oljira Belaynesh 26.6.1990 ETH 3000m W
pace13 Tverdostup Tamara 17.7.1979 UKR 3000m W
pace14 Hálová Kateřina 25.6.1981 CZE 3000m W















MASTERS





100m - muži




běh A





1 Zedník Jan 4.10.1953 CZE 100m M
2 Výbošťok Vladimír 19.2.1947 SVK 100m M
3 Peleška Peleška 5.6.1966 CZE 100m M
4 Nakládal Tomáš 3.1.1968 CZE 100m M
5 Urban Jiří 5.2.1955 CZE 100m M
6 Pavelka Petr 29.4.1961 CZE 100m M
7 Jankovský Antonín 7.5.1942 CZE 100m M
8 Kábele Antonín 16.8.1935 CZE 100m M














běh B





1 Štogl Karel 1.6.1973 CZE 100m M
2 Březina Karel 25.11.1972 CZE 100m M
3 Toman Václav 27.6.1972 CZE 100m M
4 Vinkler Miroslav 11.8.1980 CZE 100m M
5 Puvák Brano 22.9.1978 SVK 100m M
6 Mizerák Lukáš 28.3.1981 CZE 100m M
7 Kolečko Karel 13.5.1972 CZE 100m M
8 Veleba Petr 26.1.1971 CZE 100m M








náhradníci





Vonášek  Josef 16.7.1937 CZE 100m M

Hovorka  Bohumil 1.9.1952 CZE 100m M

Pilch Valtr 29.12.1971 CZE 100m M



Latest Videos
» Valencia Half Marathon 2018 - Live Stream
28 October 2018 at 06:00 (UTC)
» Mainova Frankfurt Marathon 2018 - Live Stream
28 October 2018 at 08:00 (UTC)
» New York CIty Marathon 2018 - Live Stream
04 November 2018 at 13:20 (UTC)
Flash News
» UEFA Champions League - Live Stream
23 Oct 2018 at 16:55 (UTC)
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
21 Oct Toronto Waterfront Marathon 2018
21 Oct Delhi Half Marathon 2018
21 Oct Amsterdam Marathon 2018
14 Oct The Bridgestone Great 10k (Berlin, GER)
14 Oct EDP Maratona de Lisboa, (POR)
14 Oct Durban 10KM
14 Oct Eindhoven Marathon 2018
13 Oct NCAA D1 Pre Nationals 2018, (Madison,
11 Oct Athletics Youth Olympic Games (Buenos
07 Oct Košice Peace Marathon (SVK)
07 Oct Bank of America Chicago Marathon 2018
07 Oct Cardiff Half Marathon 2018 (GBR)
06 Oct Youth Olympic Games, (Buenos Aires 2018)
28 Oct Mainova Frankfurt Marathon 2018
28 Oct Volkswagen Ljubljana Marathon
28 Oct Marseille-Cassis 20KM
28 Oct Valencia Half Marathon 2018
28 Oct Venice Marathon 2018
04 Nov New York CIty Marathon 2018
08 Oct Live: Youth Olympic Games Buenos Aires ...
08 Oct Mo Farah wins Chicago Marathon with new ...
07 Oct Results: Chicago Marathon 2018 ...
04 Oct Chebet and Saina Join Strong Frankfurt ...
02 Oct Haspa Marathon Hamburg runs together with ...
02 Oct Chicago Marathon 2018 Elite Athletes Field ...
27 Sep This Weekend's Top Cross and Road Races to ...
17 Sep Eliud Kipchoge credits teamwork for his ...
16 Sep Watch: Kevin Mayer Breaks Decathlon World ...
16 Sep Kipchoge 2:01:39 Smashes World Marathon ...
16 Sep Results: 2018 BMW Berlin Marathon ...
15 Sep Another young RunCzech Racing star emerges ...
14 Sep Live: 2018 BMW Berlin Marathon ...
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.