• Results: Zagreb Meeting 2018 (IAAF World Challenge)

Posted by: Watch Athletics

Results: 2018 Zagreb Meeting (IAAF World Challenge)- Tuesday, 4 September. 

RESULTS MEN

100m Wind +0.8m/s 1 Michael RODGERS USA 10.08 2 Tyquendo TRACEY JAM 10.18 3 Aaron BROWN CAN 10.24 4 Isiah YOUNG USA 10.25 5 Kyle GREAUX TTO 10.33 6 Mouhamadou FALL FRA 10.41 7 Arthur CISSÉ CIV 10.49 8 Ncincihli TITI RSA 10.52 200m Wind -0.3m/s 1 Alonso EDWARD PAN 20.17 2 Aaron BROWN CAN 20.23 3 Ncincihli TITI RSA 20.48 4 Ramil GULIYEV TUR 20.79 5 Leon REID IRL 20.86 6 Paul DEDEWO USA 20.91 7 Fred KERLEY USA 21.07 8 Hrvoje CUKMAN CRO 21.95 400m HEAT 1 Luka JANEŽIČ SLO 46.03 2 Mohamed Nasir ABBAS QAT 46.04 3Martyn ROONEY GBR 46.13 4 Rabah YOUSIF GBR 46.26 400m HEAT 2
1 Hrvoje CUKMAN			CRO 	48.06	
2 Mateo KOVACIC			CRO 	48.62	
3 Mateo PARLOV			CRO 	49.14	
4 Gabrijel STOJANOVIĆ		CRO 	49.43	
Mateo RUŽIĆ			CRO	DNS	


800m

1 Nijel AMOS			BOT 	1:44.08
2 Marcin LEWANDOWSKI		POL 	1:44.43
3 Jonathan KITILIT		KEN 	1:44.50
4 Cornelius TUWEI		KEN 	1:44.66
5 Mostafa SMAILI		MAR 	1:44.90
6 Clayton MURPHY		USA 	1:45.79
7 Amel TUKA			BIH 	1:46.57
8 Žan RUDOLF			SLO 	1:46.97
9 Guy LEARMONTH			GBR 	1:47.43
10 Marino BLOUDEK		CRO 	1:52.58
Harun ABDA			USA 	DNF
Andreas KRAMER			SWE	DNS


1500m

1Elijah Motonei MANANGOI	KEN	3:32.52
2 Yomif KEJELCHA		ETH 	3:32.59
3 Ayanleh SOULEIMAN		DJI 	3:33.93
4 Abdelaati IGUIDER		MAR 	3:34.21
5 Bethwell BIRGEN		KEN 	3:34.57
6 Filip INGEBRIGTSEN		NOR 	3:35.66
7 Brahim KAAZOUZI		MAR 	3:35.72
8 Nicholas WILLIS		NZL	3:36.10
9 Henrik INGEBRIGTSEN		NOR 	3:36.46
10 Kalle BERGLUND		SWE 	3:36.51
11 Ryan GREGSON			AUS 	3:37.26
12 George Meitamei MANANGOI	KEN	3:37.35
13 Elzan BIBIC			SRB	3:37.79
Dino BOŠNJAK			CRO 	DNF
Vincent KIBET			KEN 	DNF
Jackson Mumbwa KIVUVA		KEN	DNF


Pole Vault

1 Timur MORGUNOV		ANA 	5.76
2 Sondre GUTTORMSEN		NOR	5.56
3 Melker SVÄRD JACOBSSON	SWE 	5.36
4 Charlie MYERS			GBR 	5.26
5 Shawnacy BARBER		CAN 	5.26
Thiago BRAZ			BRA 	NM
Ivan HORVAT			CRO	DNS


Discus

1 Fedrick DACRES		JAM 	68.17
2 Lukas WEISSHAIDINGER		AUT 	64.50
3 Mason FINLEY			USA 	64.21
4 Traves SMIKLE			JAM 	63.75
5 Robert URBANEK		POL 	63.13
6 Simon PETTERSSON		SWE 	61.07
7 Axel HÄRSTEDT			SWE 	60.61
8 Filip MIHALJEVIC		CRO 	60.04
9 Roland VARGA			CRO 	59.06
Moaaz Mohamed IBRAHIM		QAT 	NM


Long Jump
						Wind
1 Luvo MANYONGA			RSA 	8.46	-0.3
2 Tomasz JASZCZUK		POL	7.98	0.0
3 Thobias NILSSON MONTLER	SWE 	7.89	-0.1
4 Serhiy NYKYFOROV		UKR 	7.88	+0.1
5 Zarck VISSER			RSA 	7.71	-0.2
6 Dino PERVAN			CRO 	7.68	+0.4
7 Strahinja JOVANCEVIC		SRB 	7.59	+0.2
8 Sanjin ŠIMIC			CRO 	7.58	-0.5
9 Marko ČEKO			CRO 	7.30	-0.2
10 Filip PRAVDICA		CRO	7.21	+0.7


Shot Put

1 Ryan CROUSER			USA 	22.09
2 Tomas WALSH			NZL 	21.78
3 David STORL			GER	21.46
4 Michał HARATYK		POL 	21.24
5 Tomáš STANĚK			CZE 	21.06
6 Damien BIRKINHEAD		AUS 	20.40
7 Franck ELEMBA			CGO	20.21
8 Stipe ŽUNIC			CRO 	20.00
9 Kemal MEŠIC			BIH 	19.56
10 Francisco BELO		POR	19.06


RESULTS WOMEN

100m Wind +0.5m/s 1 Marie-Josée TA LOU CIV 11.05 2 Michelle-Lee AHYE TTO 11.28 3 Daryll NEITA GBR 11.33 4 Kerron STEWART JAM 11.43 5 Crystal EMMANUEL CAN 11.46 6 Blessing Okakbare-Ighotegunor NGR 11.47 7 Dezerea BRYANT USA 11.51 8 Lucija POKOS CRO 12.14 400m 1 Salwa Eid NASER BRN 50.54 2 Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.20 3 Lisanne DE WITTE NED 52.30 4 Anyika ONUORA GBR 52.33 5 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 52.61 6 Laura DE WITTE NED 53.36 7 Laviai NIELSEN GBR 53.73 8Kristina DUDEK CRO 56.34 3000m 1 Lilian Kasait RENGERUK KEN 8:33.37 2 Norah JERUTO KEN 8:33.61 3 Gudaf TSEGAY ETH 8:33.78 4 Kalkidan GEZAHEGNE BRN 8:34.65 5 Susan KRUMINS NED 8:37.21 6 Alemaz SAMUEL ETH 8:37.68 7 Axumawit EMBAYE ETH 8:43.83 8 Loice CHEMNUNG KEN 8:45.28 9 Gloriah KITE KEN 8:46.52 10 Eilish MCCOLGAN GBR 8:47.36 11 Genevieve LACAZE AUS 8:49.38 Rosie CLARKE GBR DNF Mary Wangari KURIA KEN DNF 100m Hurdles 1 Sharika NELVIS USA 12.65 2 Brianna MCNEAL USA 12.66 3 Christina MANNING USA 12.79 4 Andrea IVANČEVIĆ CRO 12.85 5 Cindy ROLEDER GER 12.99 6 Elvira HERMAN BLR 13.10 7 Dawn HARPER-NELSON USA 13.25 8 Ivana LONČAREK CRO 13.28 400m Hurdles 1 Anna YAROSHCHUK-RYZHYKOVA UKR 55.89 2 Viktoriya TKACHUK UKR 56.24 3 Meghan BEESLEY GBR 56.43 4 Line KLOSTER NOR 57.15 5 Wenda NEL RSA 57.29 6 Mariya MYKOLENKO UKR 58.14 7 Ida ŠIMUNČIĆ CRO 1:00.38 Triple Jump Wind 1 Andreea PANTUROIU ROU 13.63 +0.1 2 Eva MUSTAR SLO 12.94 +0.3 3 Tea GLAVIĆ CRO 12.56 +0.5 4 Katarina GAŠPAROVIC CRO 12.40 +0.4 5 Marija IVANKOVIĆ CRO 12.02 0.0 Discus 1 Sandra PERKOVIC CRO 67.60 2 Yaimé PÉREZ CUB 64.78 3 Valarie ALLMAN USA 61.38 4 Andressa DE MORAIS BRA 60.75 5 Nadine MÜLLER GER 60.08 6 Dragana TOMAŠEVIC SRB 58.23 7 Marija TOLJ CRO 57.18 8 Veronika DOMJAN SLO 53.32
©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.