Men's Entry Lists: NCAA D1 Indoor Track and Field Championships 2024

Final entry lists for the 2024 men's NCAA d1 Indoor track and Field Championships:

Event Date: March 7 to 9

Location: Boston, Massachusetts

This is the list of selected athletes pending medical scratches.
**********************************************

Licensed to RecordTiming - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/4/2024 09:17 AM
                   NCAA Division I 2024 Indoor Championship                    
         The Track at New Balance  -Boston, MA  - 3/7/2024 to 3/9/2024         
                               Performance List                                
 
Event 1  Men 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    566 Terrence Jones                JR TX Tech                6.49 
  2    569 Don'dre Swint                 SR TX Tech                6.51 
  3    243 Kalen Walker                  JR Iowa                   6.51 
  4    596 Travis Williams               JR USC                    6.52 
  5    430 Cheickna Traore               SR Penn State             6.54 
  6    562 Caleb Dean                    SR TX Tech                6.54 
  7    117 David Foster                  JR California             6.54 
  8    592 Justin Braun                  SO USC                    6.55 
  9    561 Shawn Brown                   JR TX Tech                6.55 
 10    212 Shaun Maswanganyi             SR Houston                6.56 
 11    469 Saminu Abdul-Rasheed          JR South Florida          6.57 
 12    163 Wanya McCoy                   SO Florida                6.58 
 13    131 Cameron Rose                  SR Clemson                6.58 
 14    526 Marcellus Moore               SR Texas                  6.59 
 15     51 Jordan Anthony                SO Arkansas               6.59 
 16    558 Antoine Andrews               SO TX Tech                6.59 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    566 Terrence Jones                JR TX Tech               20.28 
  2    163 Wanya McCoy                   SO Florida               20.29 
  3    160 Robert Gregory                SR Florida               20.31 
  4    444 Cameron Miller                JR Purdue                20.40 
  5     22 Tarsis Orogot                 JR Alabama               20.41 
  6    430 Cheickna Traore               SR Penn State            20.42 
  7    212 Shaun Maswanganyi             SR Houston               20.48 
  8    271 Kennedy Lightner              SR Kentucky              20.49 
  9     87 Demar Francis                 SR Baylor                20.49 
 10     58 Lance Lang                    SR Arkansas              20.49 
 11    464 Anthony Greenhow              JR South Carolina        20.60 
 12     85 Laurenz Colbert               JR Baylor                20.63 
 13    502 Javonte Harding               SR Tennessee             20.65 
 14    561 Shawn Brown                   JR TX Tech               20.67 
 15    470 Shevioe Reid                  JR South Florida         20.67 
 16    551 Dominick Yancy                SR TX State              20.67 
 
Event 3  Men 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    195 Christopher Morales Williams  SO Georgia               44.49 
  2     20 Khaleb McRae                  SR Alabama               45.13 
  3    594 William Jones                 SO USC                   45.24 
  4    265 Eugene Omalla                 SR KS State              45.29 
  5     31 Justin Robinson               JR AZ State              45.30 
  6    523 Brian Herron                  JR Texas                 45.34 
  7    165 JeVaughn Powell               SR Florida               45.35 
  8    630 Judson Lincoln IV             SO VA Tech               45.53 
  9     86 Nathaniel Ezekiel             JR Baylor                45.54 
 10    258 Michael Joseph                JR Kansas                45.57 
 11     23 Chris Robinson                SR Alabama               45.62 
 12    546 Auhmad Robinson               JR TX A&M                45.66 
 13    570 Shaemar Uter                  SO TX Tech               45.70 
 14    302 Dubem Amene                   SR Michigan              45.75 
 15    127 D'Andre Anderson              SR Clemson               45.85 
 16    551 Dominick Yancy                SR TX State              45.85 
 
Event 4  Men 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    520 Yusuf Bizimana                SR Texas               1:45.88 
  2    652 Nathan Green                  SO Washington          1:46.50 
  3    668 Abdullahi Hassan              JR Wisconsin           1:46.61 
  4    249 Darius Kipyego                JR IA State            1:46.71 
  5    155 Sam Austin                    JR Florida             1:46.80 
  6    429 Handal Roban                  SO Penn State          1:46.81 
  7    242 Rivaldo Marshall              JR Iowa                1:46.86 
  8    179 Tinoda Matsatsa               FR Georgetown          1:46.87 
  9    604 Sean Dolan                    SR Villanova           1:46.90 
 10    619 Conor Murphy                  JR Virginia            1:46.95 
 11    251 Finley McLear                 SR IA State            1:46.97 
 12    198 Leo Davis                     FR Hampton             1:47.05 
 13    130 Tarees Rhoden                 SR Clemson             1:47.08 
 14    428 Carter Fitzgerald             SO Penn State          1:47.25 
 15    633 Nicholas Plant                SO VA Tech             1:47.33 
 16    525 Cole Lindhorst                JR Texas               1:47.39 
 
Event 5  Men 1 Mile Run Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    653 Luke Houser                   SR Washington          3:51.73 
  2    463 Anass Essayi                  JR South Carolina      3:51.91 
  3    671 Adam Spencer                  JR Wisconsin           3:52.70 
  4    353 Colin Sahlman                 SO No. Arizona         3:53.17 
  5    140 Isaac Basten                  SR Drake               3:53.54 
  6    657 Joe Waskom                    JR Washington          3:53.64 
  7    305 Nick Foster                   SR Michigan            3:54.48 
  8    115 Aidan Troutner                JR BYU                 3:54.51 
  9    338 Ethan Strand                  JR North Carolina      3:54.62 
 10    184 Abel Teffra                   JR Georgetown          3:54.62 
 11    618 Gary Martin                   SO Virginia            3:54.73 
 12    109 Lucas Bons                    JR BYU                 3:54.82 
 13    473 Isaiah Labra                  SO So. Utah            3:55.02 
 14     97 Steven Jackson                JR Boston College      3:55.39 
 15    162 Parvej Khan                   FR Florida             3:55.41 
 16    174 Carson Williams               JR Furman              3:55.46 
 
Event 6  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    485 Ky Robinson                   JR Stanford            7:36.69 
  2    350 Aaron Las Heras               SR No. Arizona         7:37.26 
  3    339 Parker Wolfe                  JR North Carolina      7:37.41 
  4    354 Nico Young                    JR No. Arizona         7:37.73 
  5    386 Brian Musau                   FR OK State            7:38.04 
  6    387 Ryan Schoppe                  JR OK State            7:38.80 
  7    434 Matt Strangio                 JR Portland            7:39.02 
  8    463 Anass Essayi                  JR South Carolina      7:39.11 
  9    352 Theo Quax                     SR No. Arizona         7:39.85 
 10    653 Luke Houser                   SR Washington          7:40.40 
 11    330 Habtom Samuel                 FR New Mexico          7:40.63 
 12    606 Liam Murphy                   JR Villanova           7:42.51 
 13    498 Yaseen Abdalla                SR Tennessee           7:42.63 
 14    171 David Mullarkey               JR FL State            7:42.89 
 15    383 Alex Maier                    SR OK State            7:43.22 
 16    605 Marco Langon                  FR Villanova           7:43.83 
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    354 Nico Young                    JR No. Arizona        12:57.14 
  2    485 Ky Robinson                   JR Stanford           13:06.42 
  3    339 Parker Wolfe                  JR North Carolina     13:13.61 
  4    330 Habtom Samuel                 FR New Mexico         13:14.85 
  5    350 Aaron Las Heras               SR No. Arizona        13:16.68 
  6    352 Theo Quax                     SR No. Arizona        13:16.83 
  7     59 Peter Maru                    FR Arkansas           13:17.86 
  8    383 Alex Maier                    SR OK State           13:21.28 
  9    303 Tom Brady                     SR Michigan           13:24.16 
 10     74 Kirami Yego                   SR Arkansas           13:24.36 
 11    670 Jackson Sharp                 SR Wisconsin          13:25.51 
 12    382 Denis Kipngetich              FR OK State           13:26.34 
 13    329 Evans Kiplagat                FR New Mexico         13:26.56 
 14    252 Said Mechaal                  JR IA State           13:27.43 
 15     57 Patrick Kiprop                JR Arkansas           13:27.55 
 16    334 Alex Phillip                  SR North Carolina     13:27.83 
 
Event 8  Men 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    591 Johnny Brackins               JR USC                    7.55 
  2    214 De' Vion Wilson               SR Houston                7.57 
  3    562 Caleb Dean                    SR TX Tech                7.57 
  4    547 Connor Schulman               SR TX A&M                 7.59 
  5    548 Jaqualon Scott                SO TX A&M                 7.60 
  6    342 Ethan Exilhomme               JR Northeastern           7.60 
  7    550 Daniel Harrold                SR TX State               7.62 
  8    558 Antoine Andrews               SO TX Tech                7.62 
  9     54 Tai Brown                     SR Arkansas               7.63 
 10    139 Darius Brown                  JR DePaul                 7.63 
 11     88 Demario Prince                FR Baylor                 7.64 
 12    315 Jason Holmes                  SO NC A&T                 7.65 
 13    321 Darius Luff                   SR Nebraska               7.65 
 14    486 Jaheem Hayles                 SR Syracuse               7.65 
 15    323 Brithton Senior               SR Nebraska               7.66 
 16    241 Grant Conway                  SR Iowa                   7.66 
 
Event 9  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Arizona State                                        3:02.73 
  2  Florida                                              3:02.78 
  3  Arkansas                                             3:03.07 
  4  USC                                                  3:03.14 
  5  Texas Tech                                           3:03.20 
  6  Alabama                                              3:03.28 
  7  Texas A&M                                            3:03.62 
  8  Texas                                                3:03.93 
  9  Tennessee                                            3:04.74 
 10  Kansas State                                         3:04.84 
 11  LSU                                                  3:05.26 
 12  BYU                                                  3:05.66 
 
Event 10  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Northern Arizona                                     9:17.43 
  2  North Carolina                                       9:17.92 
  3  Washington                                           9:18.81 
  4  Virginia                                             9:18.95 
  5  Michigan                                             9:19.33 
  6  Oklahoma State                                       9:19.74 
  7  Arkansas                                             9:20.09 
  8  Wisconsin                                            9:21.07 
  9  Virginia Tech                                        9:22.71 
 10  Indiana                                              9:23.41 
 11  Georgetown                                           9:23.78 
 12  Iowa State                                           9:24.22 
 
Event 11  Men High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1     53 Romaine Beckford              SR Arkansas              2.27m 
  2    259 Devin Loudermilk              JR Kansas                2.26m 
  3    276 Trey Allen                    SR Louisville            2.24m 
  4    564 Omamuyovwi Erhire             SR TX Tech               2.23m 
  5    277 Brion Stephens                SO Louisville            2.22m 
  6    201 Tito Alofe                    FR Harvard               2.22m 
  7    299 Kennedy Sauder                JR Miami (Fla.)          2.21m 
  8    224 Kamyren Garrett               JR Illinois              2.21m 
  9    524 Sam Hurley                    JR Texas                 2.21m 
 10     77 Caleb Snowden                 SR Ark-Pine Bluff        2.21m 
 11    327 Tyus Wilson                   JR Nebraska              2.21m 
 12    196 Riyon Rankin                  FR Georgia               2.21m 
 13    545 Ushan Perera                  JR TX A&M                2.20m 
 14    567 Kaithon Mcdonald              SR TX Tech               2.20m 
 15    419 Kampton Kam                   SO Penn                  2.20m 
 16    471 Zayne Palomino                JR So. Mississippi       2.20m 
 
Event 12  Men Pole Vault
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    270 Keaton Daniel                 SR Kentucky              5.80m 
  2     76 Bradley Jelmert               JR Ark State             5.72m 
  3     10 Hunter Garretson              JR Akron                 5.72m 
  4    260 Clayton Simms                 JR Kansas                5.68m 
  5    213 Christyan Sampy               SR Houston               5.62m 
  6    420 James Rhoads                  JR Penn                  5.58m 
  7    484 Garrett Brown                 JR Stanford              5.57m 
  8    447 Alexander Slinkman            SR Rice                  5.55m 
  9    421 Scott Toney                   JR Penn                  5.53m 
 10    631 Conner McClure                JR VA Tech               5.53m 
 11    119 Skyler Magula                 SR California            5.53m 
 12    647 Mathis Bresko                 SR Washington            5.52m 
 13    655 Max Manson                    SR Washington            5.52m 
 14    468 Marshall Faurot               SR South Dakota          5.52m 
 15    237 William Staggs                JR IN State              5.52m 
 16    257 Ashton Barkdull               SO Kansas                5.50m 
 
Event 13  Men Long Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1     61 Wayne Pinnock                 JR Arkansas              8.34m 
  2    591 Johnny Brackins               JR USC                   8.23m 
  3    157 Malcolm Clemons               JR Florida               8.22m 
  4    170 Jeremiah Davis                SR FL State              8.20m 
  5    678 Tye Hunt                      JR Youngstown St         8.08m 
  6    273 Kenson Tate                   JR Lamar                 8.02m 
  7    676 Kareem Mersal                 JR Wyoming               8.02m 
  8    159 Caleb Foster                  JR Florida               8.00m 
  9    325 Till Steinforth               JR Nebraska              7.99m 
 10    595 Chrstyn John (Jc) Stevenson   SO USC                   7.95m 
 11    172 Jordan Turner                 SO FL State              7.90m 
 12    449 Sincere Robinson              JR Rutgers               7.89m 
 13    677 Remar Pitter                  SO Wyoming               7.88m 
 14    646 Prestin Artis                 JR Washington            7.87m 
 15    144 Salif Mane                    SR FDU                   7.84m 
 16    369 Nikaoli Williams              JR Oklahoma              7.84m 
 
Event 14  Men Triple Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    269 Luke Brown                    JR Kentucky             16.80m 
  2    144 Salif Mane                    SR FDU                  16.69m 
  3    170 Jeremiah Davis                SR FL State             16.69m 
  4    368 Brandon Green Jr              SO Oklahoma             16.62m 
  5    298 Russell Robinson              SR Miami (Fla.)         16.59m 
  6    322 Micaylon Moore                SR Nebraska             16.47m 
  7    522 Kelsey Daniel                 JR Texas                16.45m 
  8    472 Astley Davis                  JR So. Utah             16.28m 
  9    158 Sean Dixon-Bodie              SR Florida              16.22m 
 10    314 Sterling Scott                FR Missouri             16.14m 
 11    347 Mitchell Effing               SR No. Arizona          16.02m 
 12    465 Theophilus Mudzengerere       SO South Carolina       16.00m 
 13    326 Terrol Wilson                 SR Nebraska             16.00m 
 14    197 Zavien Wolfe                  FR Georgia              15.98m 
 15    202 Daniel Falode                 JR Harvard              15.96m 
 16    443 Praise Aniamaka               JR Purdue               15.96m 
 
Event 15  Men Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    194 Alexander Kolesnikoff         SR Georgia              20.45m 
  2    395 Tarik Robinson-O'Hagan        SO Ole Miss             20.38m 
  3    364 Hayden Tobias                 JR Ohio State           20.01m 
  4    466 Dylan Targgart                JR South Carolina       19.99m 
  5     68 Roje Stona                    SR Arkansas             19.94m 
  6    362 Michael Shoaf                 SR Notre Dame           19.93m 
  7    674 Jason Swarens                 JR Wisconsin            19.93m 
  8    291 John Meyer                    SR LSU                  19.89m 
  9    324 Kevin Shubert                 SR Nebraska             19.89m 
 10    673 Andrew Stone                  JR Wisconsin            19.76m 
 11    248 Cam Jones                     JR IA State             19.60m 
 12    156 Kai Chang                     SR Florida              19.36m 
 13    355 Djimon Gumbs                  SR Northwestern St      19.35m 
 14    274 Warren Barrett                SR Liberty              19.35m 
 15    129 Courtney Lawrence             SR Clemson              19.32m 
 16    635 Thomas Kitchell               JR Wake Forest          19.32m 
 
Event 16  Men Weight Throw
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    203 Kenneth Ikeji                 JR Harvard              24.39m 
  2     16 Ruben Banks                   JR Alabama              23.88m 
  3    658 Jayden White                  JR Washington           23.73m 
  4    395 Tarik Robinson-O'Hagan        SO Ole Miss             23.59m 
  5    138 Trey Knight                   JR CSUN                 23.52m 
  6    453 Parker Feuerborn              SR SE Missouri          23.38m 
  7    226 Tyler Sudduth                 SR Illinois             23.14m 
  8    345 Garret Bernt                  SO No. Arizona          22.93m 
  9    328 Henry Zimmerman               JR Nebraska             22.91m 
 10    529 Jeremiah Nubbe                SO Texas                22.79m 
 11    128 Daniel Cope                   SR Clemson              22.75m 
 12    568 Jacob Mechler                 SR TX Tech              22.68m 
 13    272 Dennis Ohene-Adu              SR Kentucky             22.40m 
 14    118 Rowan Hamilton                SR California           22.36m 
 15    248 Cam Jones                     JR IA State             22.32m 
 16    296 Johnathan Witte               JR LSU                  22.30m 
 
Event 33  Men Heptathlon
===============================================================================
           Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1    528 Leo Neugebauer                SR Texas                  6219 
  2    225 Aiden Ouimet                  SR Illinois               6120 
  3    325 Till Steinforth               JR Nebraska               6097 
  4    211 Grant Levesque                JR Houston                6068 
  5     65 Yariel Soto Torrado           SR Arkansas               6017 
  6    648 Bruno Comin Pescador          SR Washington             6000 
  7     70 Jack Turner                   JR Arkansas               6000 
  8    244 Austin West                   SR Iowa                   5975 
  9     72 Marcus Weaver                 SR Arkansas               5970 
 10     66 Daniel Spejcher               SR Arkansas               5965 
 11    297 Edgar Campre                  SO Miami (Fla.)           5903 
 12    309 Heath Baldwin                 SR Mich State             5899 
 13     75 Colby Eddowes                 SO Ark State              5821 
 14    632 Sean Murphy                   SR VA Tech                5810 
 15    660 Mason Mahacek                 SR WA State               5762 
 16    411 Rafael Raap                   SO Oregon                 5757 
©2024 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.