×
Berlin Marathon / Diamond League / Pan American Games / World Championships Doha /

• Schedule: 2019 Carifta Games

 Schedule: 2019 Carifta Games - Cayman Islands.

DAY 1 – SATURDAY APRIL 20, 2019 A.M. – SESSION 1

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

9:00

HIGH JUMP

FEMALE

UNDER 17

FINAL

9:00

SHOT PUT

FEMALE

UNDER 17

FINAL

9:00

DISCUS

MALE

UNDER 20

FINAL

9:00

100 METERS HURDLES

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (1)

9:20

100 METERS

MALE

OPEN

OCTATHALON (1)

9:30

100 METERS

FEMALE

UNDER 17

HEATS

10:00

100 METERS

MALE

UNDER 17

HEATS

10:30

100 METERS

FEMALE

UNDER 20

HEATS

11:00

100 METERS

MALE

UNDER 20

HEATS

11:05

HIGH JUMP

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (2)

11:10

LONG JUMP

MALE

OPEN

OCTATHALON (2)

11:15

SHOT PUT

MALE

UNDER 17

FINAL

11:20

DISCUS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

11:30

400 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

11:50

400 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

12:10

400 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

12:30

400 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS


DAY 1 – SATURDAY APRIL 20, 2010 P.M. — SESSION 2

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

16:00

OPENING CEREMONY

16:45

MEDAL PRESENTATIONS

17:00

HIGH JUMP

MALE

UNDER 20

FINAL

17:00

LONG JUMP

MALE

UNDER 17

FINAL

17:00

SHOT PUT

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (3)

17:00

100 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

17:15

100 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

17:30

100 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

17:45

100 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS

18:05

1500 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

18:15

1500 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

18:20

SHOT PUT

MALE

OPEN

OCTATHALON (3)

18:25

1500 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

18:35

1500 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

18:45

MEDAL PRESENTATIONS

19:00

LONG JUMP

FEMALE

UNDER 20

FINAL

19:00

JAVELIN

FEMALE

UNDER 20

FINAL

19:00

200 METERS

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (4)

19:10

400 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

19:20

400 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

19:30

400 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

19:40

400 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

19:50

400 METERS

MALE

OPEN

OCTATHALON (4)

19:55

MEDAL PRESENTATIONS

20:10

100 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

20:20

100 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

20:30

100 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

20:40

100 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL


DAY 2 – SUNDAY APRIL 21, 2019 A.M. – SESSION 3

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

9:00

JAVELIN

FEMALE

UNDER 17

FINAL

9:00

LONG JUMP

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (5)

9:00

100 METERS HURDLES

MALE

OPEN

OCTATHALON (5)

9:15

200 METERS

FEMALE

UNDER 17

HEATS

9:45

200 METERS

MALE

UNDER 17

HEATS

10:15

200 METERS

FEMALE

UNDER 20

HEATS

10:45

200 METERS

MALE

UNDER 20

HEATS

11:00

JAVELIN

FEMALE

OPEN

HEPTATHALON (6)

11:00

HIGH JUMP

MALE

OPEN

OCTATHALON (6)

11:00

LONG JUMP

FEMALE

UNDER 17

FINAL

11:00

800 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

11:15

800 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

11:30

800 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

11:45

800 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS

12:05

400 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

12:15

400 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

12:25

400 METERS HURDLES

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

12:35

400 METERS HURDLES

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS


DAY 2 – SUNDAY APRIL 21, 2019 P.M. – SESSION 4

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

16:45

MEDAL PRESENTATIONS

17:00

HIGH JUMP

FEMALE

UNDER 20

FINAL

17:00

TRIPLE JUMP

FEMALE

UNDER 20

FINAL

17:00

JAVELIN

MALE

OPEN

OCTATHALON (7)

17:00

200 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

17:15

200 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

17:30

200 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

17:45

200 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS

18:15

400 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 17

FINAL

18:25

400 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 20

FINAL

18:35

400 METERS HURDLES

MALE

UNDER 17

FINAL

18:45

400 METERS HURDLES

MALE

UNDER 20

FINAL

18:55

MEDAL PRESENTATIONS

19:00

HIGH JUMP

MALE

UNDER 17

FINAL

19:00

LONG JUMP

MALE

UNDER 20

FINAL

18:55

JAVELIN

MALE

UNDER 17

FINAL

19:00

800 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

19:10

800 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

19:20

800 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

19:30

800 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

19:40

800 METERS

FEMALE

OPEN

HEPTATHLON (7)

19:50

1500 METERS

MALE

OPEN

OCTATHALON (8)

20:00

MEDAL PRESENTATIONS

20:10

200 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

20:20

200 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

20:30

200 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

20:40

200 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL


DAY 3 – MONDAY APRIL 22, 2019 A.M. – SESSION 5

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

9:00

POLE VAULT

MALE

OPEN

FINAL

9:00

TRIPLE JUMP

MALE

UNDER 20

FINAL

9:00

JAVELIN

MALE

UNDER 20

FINAL

9:00

4 X 100 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

9:15

4 X 100 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

9:30

4 X 100 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

9:45

4 X 100 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS

10:10

100 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

10:25

100 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

10:40

110 METERS HURDLES

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

10:55

110 METERS HURDLES

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS

11:15

4 X 400 METERS

FEMALE

UNDER 17

SEMI FINALS

11:30

4 X 400 METERS

MALE

UNDER 17

SEMI FINALS

11:45

4 X 400 METERS

FEMALE

UNDER 20

SEMI FINALS

12:00

4 X 400 METERS

MALE

UNDER 20

SEMI FINALS


DAY 3 – MONDAY APRIL 22, 2019 A.M. – SESSION 5

TIME

EVENT

GENDER

CATEGORY

ROUND

15:45

MEDAL PRESENTATIONS

16:00

TRIPLE JUMP

MALE

UNDER 17

FINAL

16:00

SHOT PUT

MALE

UNDER 20

FINAL

16:00

DISCUS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

16:00

4 X 100 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

16:15

4 X 100 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

16:30

4 X 100 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

16:45

4 X 100 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

16:55

MEDAL PRESENTATIONS

17:10

3000 METERS

FEMALE

OPEN

FINAL

17:30

3000 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

17:45

MEDAL PRESENTATIONS

18:00

TRIPLE JUMP

FEMALE

UNDER 17

FINAL

18:00

SHOT PUT

FEMALE

UNDER 20

FINAL

18:00

DISCUS

MALE

UNDER 17

FINAL

18:00

100 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 20

FINAL

18:10

100 METERS HURDLES

FEMALE

UNDER 20

FINAL

18:20

110 METERS HURDLES

MALE

UNDER 17

FINAL

18:30

110 METERS HURDLES

MALE

UNDER 20

FINAL

18:45

5000 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

19:00

MEDAL PRESENTATIONS

19:15

4 X 400 METERS

FEMALE

UNDER 17

FINAL

19:30

4 X 400 METERS

MALE

UNDER 17

FINAL

19:45

  4 X 400 METERS

FEMALE

UNDER 20

FINAL

20:00

  4 X 400 METERS

MALE

UNDER 20

FINAL

20:15

  MEDAL PRESENTATIONS

20:30

  CLOSING CEREMONY

Latest Videos
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.