• Results Diamond League Eugene

Posted by:

Saturday Results

M Bowerman Mile

RANK ATHLETE NATION RESULT
1
KIPLAGAT Silas
KEN
3:49.48
WL
2
KIPROP Asbel
KEN
3:49.53
 
3
WOTE Aman
ETH
3:49.88
PB
4
SOULEIMAN Ayanleh
DJI
3:50.40
 
5
BIRGEN Bethwell
KEN
3:50.42
PB
6
NDIKU Caleb Mwangangi
KEN
3:50.46
 
7
CHEPSEBA Nixon Kiplimo
KEN
3:51.37
PB
8
CHEBOI Collins
KEN
3:51.44
=PB
9
LOMONG Lopez
USA
3:51.45
PB
10
CENTROWITZ Matthew
USA
3:51.79
PB
11
MAKHLOUFI Taoufik
ALG
3:52.94
 
12
GEBREMEDHIN Mekonnen
ETH
3:54.04
 
13
WOLDE Dawit
ETH
3:54.51
 
14
IGUIDER Abdelaati
MAR
3:55.93
 
15
GREGSON Ryan
AUS
3:57.08
 
 
MAGUT James Kiplagat
KEN
DNF
 
 
MANZANO Leonel
USA
DNF
 
 
ROTICH Andrew Kiptoo
KEN
DNF
 

M HJ
RANK ATHLETE NATION RESULT 2.16
2.39
2.21
2.40
2.26
 
2.30
 
2.33
 
2.36
 
1
BARSHIM Mutaz Essa
QAT
2.40
AR,MR
o
xx-
o
o
o
 
o
 
o
 
o
 
2
KYNARD Erik
USA
2.36
PB
o
xxx
o
 
o
 
o
 
o
 
xo
 
3
DROUIN Derek
CAN
2.36
NR
o
xxx
o
 
o
 
o
 
o
 
xxo
 
4
DMITRIK Aleksey
RUS
2.30
SB
o
 
o
 
xo
 
xxo
 
x-
 
xx
 
5
ZHANG Guowei
CHN
2.26
 
o
 
xo
 
o
 
xxx
 
 
 
 
 
6
GRABARZ Robbie
GBR
2.26
SB
xo
 
xo
 
o
 
xxx
 
 
 
 
 
7
MUDROV Sergey
RUS
2.26
SB
o
 
o
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
8
UKHOV Ivan
RUS
2.21
 
o
 
o
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
9
WILLIAMS Jesse
USA
2.16
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
M 800
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
AMAN Mohammed
ETH
1:44.42
 
2
KITUM Timothy
KEN
1:45.16
SB
3
SYMMONDS Nick
USA
1:45.40
 
4
KINYOR Job
KEN
1:45.47
 
5
OSAGIE Andrew
GBR
1:45.62
 
6
SOLOMON Duane
USA
1:45.67
SB
7
KSZCZOT Adam
POL
1:45.80
 
8
ROTICH Abraham Kipchirchir
BRN
1:47.92
 
9
KOSENCHA Leonard Kirwa
KEN
1:48.02
 
 
SCHERER Matthew
USA
DNF
 

M 5000
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
SOI Edwin Cheruiyot
KEN
13:04.75
WL
2
FARAH Mo
GBR
13:05.88
SB
3
ALAMIREW Yenew
ETH
13:06.45
 
4
LONGOSIWA Thomas Pkemei
KEN
13:07.51
 
5
LAGAT Bernard
USA
13:07.76
 
6
RUPP Galen
USA
13:08.69
 
7
DERRICK Chris
USA
13:09.04
PB
8
JEILAN Ibrahim
ETH
13:09.16
PB
9
RITZENHEIN Dathan
USA
13:09.53
SB
10
KOECH Isiah Kiplangat
KEN
13:09.55
 
11
KIPKOECH John
KEN
13:13.13
 
12
KIPKEMOI Kenneth Kiprop
KEN
13:13.91
 
13
LEVINS Cameron
CAN
13:15.19
PB
14
KIRUI Geoffrey
KEN
13:16.68
PB
15
ROP Albert
BRN
13:21.18
 
16
IBRAHIMOV Hayle
AZE
13:23.59
 
17
MEAD Hassan
USA
13:32.73
 
18
KIPTOO Mark Kosgei
KEN
13:38.42
 
19
BIRMINGHAM Collis
AUS
13:44.43
 
20
THOMPSON Chris
GBR
14:02.38
 
 
GATHIMBA Gideon
KEN
DNF
 
 
HEATH Garrett
USA
DNF
 
 
SMAIL Nouredine
FRA
DNF
 

M 200
Wind:-0.9
RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND RANKING
1
ASHMEADE Nickel
JAM
20.14
 

2
DIX Walter
USA
20.16
 
 
3
YOUNG Jason
JAM
20.20
SB
 
4
MARTINA Churandy
NED
20.36
SB
 
5
SAIDY NDURE Jaysuma
NOR
20.51
SB
 
6
DODSON Jeremy
USA
20.52
 
 
7
NEWMAN Calesio
USA
20.71
 
 
8
MITCHELL Maurice
USA
20.73
SB
 
 
W 800
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
NIYONSABA Francine
BDI
1:56.72
WL,MR
2
MARTINEZ Brenda
USA
1:58.18
PB
3
JEPKOSGEI Janeth
KEN
1:58.71
SB
4
MONTAÑO Alysia
USA
1:59.43
 
5
CAIN Mary
USA
1:59.51
PB
6
OKORO Marilyn
GBR
2:00.70
SB
7
POISTOGOVA Yekaterina
RUS
2:01.26
 
8
CHEBET Winny
KEN
2:01.37
 
9
AKKAOUI Malika
MAR
2:02.44
 
 
HARGROVE Monica
USA
DNF
 

M 110H

Wind:+0.9
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
PARCHMENT Hansle
JAM
13.05
WL,NR
0.151
2
ORTEGA Orlando
CUB
13.08
PB
0.147
3
OLIVER David
USA
13.10
SB
0.139
4
WILSON Ryan
USA
13.18
SB
0.161
5
RILEY Andrew
JAM
13.20
SB
0.141
6
SHUBENKOV Sergey
RUS
13.22
SB
0.165
7
PORTER Jeff
USA
13.35
SB
0.158
8
RICHARDSON Jason
USA
13.45
 
0.159

 

M 400

RANK ATHLETE NATION RESULT
1
MERRITT Lashawn
USA
44.32
SB
2
JAMES Kirani
GRN
44.39
 
3
MCQUAY Tony
USA
45.31
 
4
SANTOS Luguelín
DOM
45.33
 
5
BORLÉE Kevin
BEL
45.56
SB
6
GORDON Lalonde
TRI
45.67
SB
7
BROWN Christopher
BAH
45.85
 
8
MASLÁK Pavel
CZE
46.05
 

 

M 100

Wind:+2.6
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
GATLIN Justin
USA
9.88
 
2
RODGERS Michael
USA
9.94
 
3
BAILEY Ryan
USA
10.00
 
4
CARTER Nesta
JAM
10.03
 
5
ATKINS Derrick
BAH
10.08
 
6
BLEDMAN Keston
TRI
10.10
 
7
THOMPSON Richard
TRI
10.21
 
8
BAILEY COLE Kemar
JAM
10.24
 
W 100:
Wind:+2.2
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
FRASER-PRYCE Shelly-Ann
JAM
10.71
 
0.174
2
OKAGBARE Blessing
NGR
10.75
 
0.153
3
CAMPBELL-BROWN Veronica
JAM
10.78
 
0.145
4
STEWART Kerron
JAM
10.97
 
0.189
5
AHOURE Murielle
CIV
10.98
 
0.206
6
LEMOS SILVA Ana Claudia
BRA
11.06
 
0.159
7
FELIX Allyson
USA
11.07
 
0.181
8
PIERRE Barbara
USA
11.10
 
0.150

W 1500:
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
OBIRI Hellen
KEN
3:58.58
MR
2
KIPYEGON Faith Chepngetich
KEN
4:01.08
 
3
LANGAT Nancy Jebet
KEN
4:01.41
SB
4
HILALI Siham
MAR
4:02.16
SB
5
MOSER Treniere
USA
4:02.85
PB
6
REID Sheila
CAN
4:02.96
PB
7
SUM Eunice Jepkoech
KEN
4:03.13
 
8
ENGLAND Hannah
GBR
4:03.38
 
9
SOBOLEVA Yelena
RUS
4:04.30
 
10
LAKHOUAD Ibtissam
MAR
4:04.63
SB
11
WEIGHTMAN Laura
GBR
4:05.36
 
12
KURIA Mary
KEN
4:05.54
 
13
BOGALE Tizita
ETH
4:26.42
 
 
WALLACE Lea
USA
DNF
 
 
WILLARD Anna
USA
DNS
 

M 3000 Steeplechase:
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
KIPRUTO Conseslus
KEN
8:03.59
MR
2
KEMBOI Ezekiel
KEN
8:03.94
 
3
KOECH Paul Kipsiele
KEN
8:05.86
 
4
MEKHISSI BENABBAD Mahiedine
FRA
8:06.60
 
5
JAGER Evan
USA
8:08.60
 
6
YEGO Hillary Kipsang
KEN
8:09.84
 
7
MUTAI Abel Kiprop
KEN
8:10.04
 
8
BIRECH Jairus Kipchoge
KEN
8:12.65
 
9
HULING Daniel
USA
8:22.38
 
10
NGANGA Bernard
KEN
8:29.43
 
11
SIGUENI Hicham
MAR
8:29.82
 
12
BRUCE Ben
USA
8:38.11
SB
13
TARIKU Nahom Mesfin
ETH
8:38.16
 
 
LAGAT Haron
KEN
DNF
 
 
TALEB Brahim
MAR
DNS
 

 

W 400H:

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
HEJNOVÁ Zuzana
CZE
53.70
WL
0.158
2
MOLINE Georganne
USA
54.75
 
0.175
3
SPENCER Kaliese
JAM
55.03
 
0.198
4
ROSOLOVÁ Denisa
CZE
55.11
SB
0.232
5
DEMUS Lashinda
USA
55.25
 
0.155
6
BROWN T'Erea
USA
55.28
 
0.176
7
SHAKES-DRAYTON Perri
GBR
55.74
 
0.208
8
ANTYUKH Natalya
RUS
57.74
 
0.165

W 5000:
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
DIBABA Tirunesh
ETH
14:42.01
WL
2
CHERONO Mercy
KEN
14:42.51
SB
3
MURIUKI Margaret Wangari
KEN
14:43.68
PB
4
DIRIBA Buze
ETH
14:51.15
 
5
BURKA Gelete
ETH
14:52.93
SB
6
AYALEW Hiwot
ETH
14:57.02
PB
7
OLJIRA Belaynesh
ETH
15:01.51
 
8
MASAI Linet Chepkwemoi
KEN
15:02.98
 
9
CONLEY Kim
USA
15:09.57
PB
10
UTURA Sule
ETH
15:17.34
 
11
ROWBURY Shannon
USA
15:18.06
 
12
KIPKIRUI Caroline Chepkoech
KEN
15:37.05
 
13
LUCAS Julia
USA
15:43.65
 
 
PAPPAS Alexi
USA
DNF
 
 
VAUGHN Sara
USA
DNF
 

W 400:

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
MONTSHO Amantle
BOT
50.01
 
0.197
2
MCCORORY Francena
USA
50.37
SB
0.194
3
WILLIAMS-MILLS Novlene
JAM
51.14
 
0.183
4
OHURUOGU Christine
GBR
51.31
 
0.272
5
MCPHERSON Stephanie
JAM
51.35
 
0.164
6
TROTTER Deedee
USA
51.73
 
0.188
7
WILLIAMS Shericka
JAM
52.22
 
0.230
8
RICHARDS-ROSS Sanya
USA
53.77
 
0.173
 


FRIDAY RESULTS

National 1500 Men:
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
HEATH Garrett
USA
3:38.54
 
2
KIPLIMO 
©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.