×

• Results: 2019 Diamond League Doha

Article source: Athletics

Results: 2019 IAAF Diamond League Doha - Friday, May 3.

Source: iAAF.ORG

Results Men

200m

1 Ramil GULIYEV TUR 19.99
2 Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.19
3 Aaron BROWN CAN 20.20
4 Jereem RICHARDS TTO 20.21
5 Alonso EDWARD PAN 20.56
6 Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.83
7 Leon REID IRL 20.93
8 Jaber Hilal AL MAMARI QAT 21.47
9 Owaab BARROW QAT 21.55

800m

1 Nijel AMOS BOT 1:44.29
2 Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:44.50
3 Donavan BRAZIER USA 1:44.70
4 Abubaker Haydar ABDALLA QAT 1:44.82
5 Jonathan KITILIT KEN 1:44.97
6 Cornelius TUWEI KEN 1:45.39
7 Adam KSZCZOT POL 1:45.60
8 Wyclife KINYAMAL KEN 1:45.66
9 Álvaro DE ARRIBA ESP 1:45.94
10 Jamal HAIRANE QAT 1:46.27
11 Rabi Mohamoud MUBARAK QAT 1:46.40
12 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:46.77
13 Abdirahman Saeed HASSAN QAT 1:48.52
Bram SOM NED DNF

1500m

1 Elijah Motonei MANANGOI KEN 3:32.21
2 Timothy CHERUIYOT KEN 3:32.47
3 Bethwell BIRGEN KEN 3:33.12
4 Vincent KIBET KEN 3:33.21
5 Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:33.31
6 Ronald KWEMOI KEN 3:33.99
7 George Meitamei MANANGOI KEN 3:34.00
8 Brahim KAAZOUZI MAR 3:34.57
9 Ryan GREGSON AUS 3:35.10
10 Abdelaati IGUIDER MAR 3:36.28
11 Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:36.35
12 Muhand Khamis SAIFELDIN QAT 3:43.62
13 Idriss Moussa YOUSSOUF QAT 3:50.92
Jackson Mumbwa KIVUVA KEN DNF
Timothy SEIN KEN DNF

3000m Steeplechase

1 Soufiane EL BAKKALI MAR 8:07.22
2 Hillary BOR USA 8:08.41
3 Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:08.61
4 Chala BEYO ETH 8:10.55
5 Abraham KIBIWOT KEN 8:12.42
6 Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:13.59
7 Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:16.66
8 Benjamin KIGEN KEN 8:19.57
9 Kennedy NJIRU KEN 8:21.62
10 Barnabas KIPYEGO KEN 8:21.67
11 Emmanuel KIPRONO KEN 8:25.35
12 Andrew BAYER USA 8:27.80
13 Hailemariyam AMARE ETH 8:30.72
14 Amos KIRUI KEN 8:32.35
15 Mounaime SASSIOUI MAR 8:43.16
16 Yaser Salem BAGHARAB QAT 8:45.83
17 Muhyadin ISMAIL SOM 8:50.82
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF

Pole Vault

1 Sam KENDRICKS USA 5.80
2 Thiago BRAZ BRA 5.71
3 Seito YAMAMOTO JPN 5.61
4 Piotr LISEK POL 5.46
4 Ernest John OBIENA PHI 5.46
6 Charlie MYERS GBR 5.46
7 Konstantinos FILIPPIDIS GRE 5.46
7 Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.46
9 Stanley JOSEPH FRA 5.31
Andrew IRWIN USA NM

Shot Put

1 Ryan CROUSER USA 22.13
2 Tomas WALSH NZL 22.06
3 Darlan ROMANI BRA 21.60
4 Darrell HILL USA 21.28
5 Michał HARATYK POL 21.18
6 Joe KOVACS USA 20.83
7 Tomáš STANĚK CZE 20.61
8 Konrad BUKOWIECKI POL 20.46
9 Meshari Saad SUROOR KUW 18.07

Discus Throw

1 Daniel STÅHL SWE 70.56
2 Lukas WEISSHAIDINGER AUT 66.90
3 Ehsan HADADI IRI 66.78
4 Reggie JAGERS III USA 64.89
5 Christoph HARTING GER 64.49
6 Piotr MAŁACHOWSKI POL 64.45
7 Mason FINLEY USA 63.52
8 Ola STUNES ISENE NOR 62.63
9 Moaaz Mohamed IBRAHIM QAT 58.98

Results Women

200m

1 Dina ASHER-SMITH GBR 22.26
2 Jamile SAMUEL NED 22.90
3 Blessing OKAGBARE NGR 23.14
4 Kyra JEFFERSON USA 23.15
5 Ángela Gabriela TENORIO ECU 23.28
6 Jeneba TARMOH USA 23.39
7 Phyllis FRANCIS USA 23.47
8 Sarah ATCHO SUI 23.89
Shannon HYLTON GBR DQ

800m

1 Caster SEMENYA RSA 1:54.98
2 Francine NIYONSABA BDI 1:57.75
3 Ajee WILSON USA 1:58.83
4 Nelly JEPKOSGEI KEN 1:59.00
5 Raevyn ROGERS USA 1:59.07
6 Margaret Nyairera WAMBUI KEN 2:00.61
7 Habitam ALEMU ETH 2:00.61
8 Natoya GOULE JAM 2:00.96
9 Lynsey SHARP GBR 2:01.51
10 Mahlet MULUGETA ETH 2:02.14
11 Olha LYAKHOVA UKR 2:03.38
Noélie YARIGO BEN DNF

3000m

1 Hellen OBIRI KEN 8:25.60
2 Genzebe DIBABA ETH 8:26.20
3 Lilian Kasait RENGERUK KEN 8:29.02
4 Beatrice CHEPKOECH KEN 8:29.83
5 Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 8:29.89
6 Gloriah KITE KEN 8:29.91
7 Gudaf TSEGAY ETH 8:30.65
8 Yasemin CAN TUR 8:33.29
9 Lemlem HAILU ETH 8:34.03
10 Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 8:34.65
11 Loice CHEMNUNG KEN 8:40.08
12 Ejgayehu TAYE ETH 8:40.96
13 Hyvin KIYENG KEN 8:44.59
14 Hanna KLEIN GER 8:45.00
15 Meskerem MAMO ETH 8:48.26
16 Beatrice CHEBET KEN 8:49.05
17 Mary KURIA KEN 8:49.16
18 Eva CHERONO KEN 8:50.22
Winny CHEBET KEN DNF

100m hurdles

1 Danielle WILLIAMS JAM 12.66
2 Tobi AMUSAN NGR 12.73
3 Sharika NELVIS USA 12.78
4 Christina CLEMONS USA 12.83
5 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.85
6 Elvira HERMAN BLR 12.88
7 Brianna MCNEAL USA 12.94
8 Amber HUGHES USA 12.97
9 Isabelle PEDERSEN NOR 13.26

400m hurdles

1 Dalilah MUHAMMAD USA 53.61
2 Ashley SPENCER USA 54.72
3 Anna RYZHYKOVA UKR 54.82
4 Janieve RUSSELL JAM 55.28
5 Lauren WELLS AUS 55.60
6 Meghan BEESLEY GBR 56.01
7 Wenda NEL RSA 56.16
8 Zenéy VAN DER WALT RSA 56.45
9 Yadisleidis PEDROSO ITA 57.20

High Jump

1 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.96
2 Mirela DEMIREVA BUL 1.91
2 Erika KINSEY SWE 1.91
2 Ana ŠIMIĆ CRO 1.91
5 Levern SPENCER LCA 1.88
6 Airiné PALŠYTÉ LTU 1.88
7 Elena VALLORTIGARA ITA 1.85
8 Nicola MCDERMOTT AUS 1.85
8 Svetlana RADZIVIL UZB 1.85


Long Jump

1 Caterine IBARGUEN COL 6.76 +0.5
2 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.74 +0.4
3 Brooke STRATTON AUS 6.73 +0.1
4 Lorraine UGEN GBR 6.62 0.0
5 Christabel NETTEY CAN 6.55 -0.1
6 Naa ANANG AUS 6.52 +0.3
7 Sha'keela SAUNDERS USA 6.37 -0.3
8 Shara PROCTOR GBR 6.35 +0.3
9 Tianna BARTOLETTA USA 5.92 -0.1



Latest Videos
» Live Stream Athletics
Monday, May 27th at 08:45 (UTC)
Thursday, May 30th at 18:00 (UTC)
Monday, Jun 3rd at 15:00 (UTC)
Thursday, Jun 6th at 00:00 (UTC)
Thursday, Jun 6th at 19:00 (UTC)
» Flash News
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.