• Results Women: Ostrava Golden Spike

IAAF World Challenge Ostrava GoldenSpike - June 17, 2014

Results Men>> | Results Women

Results Women

200m

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1 FELIX Allyson USA

22.75
0.232
2 WILLIAMS Bianca GBR
PB 22.79
0.190
3 SOUMARÉ Myriam FRA
SB 22.85
0.204
4 STUY Hrystyna UKR
SB 23.29
0.183
5 ONUORA Anyika GBR

23.39
0.196
6 SLANINOVÁ Jana CZE

24.32
0.229
7 JIRANOVÁ Helena CZE

24.42
0.200

BAILEY Aleen JAM

DNS

800m

Rank  Athlete Nation Result
1 NANYONDO Winnie UGA
NR 1:59.27
2 ARZAMASAVA Maryna BLR
SB 1:59.65
3 BECKWITH Molly USA
SB 1:59.77
4 MASNÁ Lenka CZE
SB 1:59.93
5 HASSAN Sifan NED
PB 1:59.95
6 ALMANZA Rose CUB

2:00.30
7 VERSTEGEN Sanne NED
PB 2:00.70
8 LYAKHOVA Olga UKR

2:00.90
9 MEADOWS Jenny GBR

2:01.11
10 CICHOCKA Angelika POL

2:01.60
11 SIMPSON Jemma GBR

2:02.22
12 MELESE Mantegbosh ETH
SB 2:02.57
13 MUIR Laura GBR
SB 2:03.83
14 SEMENYA Caster RSA

2:03.91

ZHUSHMAN Olena UKR

DNF

2000m

Rank  Athlete Nation Result
1 DIBABA Genzebe ETH
AF, WL, MR, PB 5:27.50
2 TEFERI Senbera ETH
PB 5:34.27
3 FEYNE Gemeda ETH
PB 5:39.96
4 PLIŚ Renata POL
PB 5:41.98
5 MÄKI Kristiina CZE
NR 5:42.71
6 WOLDU Etagegne ETH
PB 5:46.70
7 BRONIATOWSKA Katarzyna POL
PB 5:46.78
8 TERZIĆ Amela SRB
NR 5:55.62

BUCKMAN Zoe AUS

DNS

TVERDOSTUP Tamara UKR

DNF

WAFULA Lydia KEN

DNF

 Intermediate times:
  1600 461 Dibaba Genzebe (ETH) 4:20.62  
  1200 461 Dibaba Genzebe (ETH) 3:15.51  
  1000 791 Tverdostup Tamara (UKR) 2:42.67  
  800 791 Tverdostup Tamara (UKR) 2:07.21  
  400 791 Tverdostup Tamara (UKR) 1:03.71  

400m Hurdles

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1 WILSON Nickiesha JAM
SB 55.22
0.295
2 TRACEY Ristananna JAM

55.43
0.318
3 ADEKOYA Kemi BRN

55.49
0.308
4 NEL Wenda RSA

55.53
0.267
5 ROSOLOVÁ Denisa CZE
SB 55.76
0.256
6 LINKIEWICZ Joanna POL
PB 56.35
0.351
7 SLANIČKOVÁ Lucia SVK

57.99
0.345
8 HÁLOVÁ Kateřina CZE
SB 58.70
0.291

3000m Steeple

Rank  Athlete Nation Result
1 HYVIN Jepkemoi KEN
SB 9:22.58
2 ALAMI Salima MAR
PB 9:23.27
3 ADAMU Birtukan ETH
SB 9:27.29
4 BETICHE Amina ALG
NR 9:29.20
5 FENTE Birtukan ETH
SB 9:30.75
6 KUDZELIC Svetlana BLR
PB 9:32.79
7 MOHAMED Buzuayehu ETH

9:40.26
8 BEKELE Mekdes ETH

9:46.27
9 LACAZE Genevieve AUS

9:48.85
10 GORCHAKOVA Natalya RUS
SB 9:51.56
11 KOWAL Matylda POL

10:04.84
12 MASAI Magdalene KEN

10:20.90

NYAMBURA Virginia KEN

DNF

 Intermediate times:
  2000 532 Hyvin Jepkemoi (KEN) 6:20.08  
  1000 669 Nyambura Virginia (KEN) 3:05.72  

Triple Jump

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1 LI Yanmei CHN 13.73 14.03 X 13.84 13.82 13.17

14.03
2 COSTA Susana POR X 13.89 13.71 13.87 X 13.98

13.98
3 GIERISCH Kristin GER 13.95 X X 13.49 13.89 13.54

13.95
4 VELĎÁKOVÁ Dana SVK X 13.38 13.91 13.79 11.61 -
SB 13.91
5 ALDAMA Yamilé GBR 13.56 13.76 X X X X

13.76
6 MÁJKOVÁ Lucie CZE 13.43 12.32 X 13.56 X 13.17
SB 13.56
7 BAŇOVIČOVÁ Monika SVK X 12.35 12.69 12.19 12.55 X

12.69
8 BURANSKÁ Šárka CZE 11.95 12.36 12.36 12.30 12.21 11.84

12.36
9 PIMENOVA Iryna UKR X X 12.00



12.00

Javelin

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1 RATEJ Martina SLO 61.20 61.73 62.52 61.49 X 64.45

64.45
2 JELAČA Tatjana SRB 57.62 59.36 X X X 60.16

60.16
3 MOLITOR Katharina GER 56.03 X 58.30 X 57.59 58.68

58.68
4 ŠEDIVÁ Irena CZE 51.61 54.28 X 55.16 54.14 54.03

55.16
5 OGRODNÍKOVÁ Nikola CZE 50.83 X X 45.68 50.34 53.30

53.30
6 JURKOVIČOVÁ Jarmila CZE 50.43 X X X 49.12 -

50.43

ŠPOTÁKOVÁ Barbora CZE






DNS
Latest News
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.