×
Diamond League / Pan American Games / World Championships Doha /

• Results: Lausanne Diamond League (Athletissima) 2019

Article source: Athletics

Results: Lausanne IAAF Diamond League (Athletissima) 2019 - Friday, July 5.

RESULTS MEN

100m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Justin GATLIN USA 9.92
2 Michael RODGERS USA 10.01
3 Aaron BROWN CAN 10.07
4 Arthur CISSÉ CIV 10.08
5 Cameron BURRELL USA 10.18
6 Devin QUINN USA 10.19
7 Kendal WILLIAMS USA 10.20
8 Devon ALLEN USA 10.33

200m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Noah LYLES USA 19.50
2 Alex QUIÑÓNEZ ECU 19.87
3 Andre DE GRASSE CAN 19.92
4 Aaron BROWN CAN 19.95
5 Ramil GULIYEV TUR 20.01
6 Alex WILSON SUI 20.29
7 Zhenye XIE CHN 20.32
8 Sydney SIAME ZAM 20.47

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Wyclife KINYAMAL KEN 1:43.78
2 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:43.93
3 Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:44.01
4 Brandon MCBRIDE CAN 1:44.14
5 Clayton MURPHY USA 1:44.47
6 Amel TUKA BIH 1:44.87
7 Wesley VÁZQUEZ PUR 1:45.16
8 Marcin LEWANDOWSKI POL 1:45.23
9 Adam KSZCZOT POL 1:45.75
10 Guy LEARMONTH GBR 1:45.86
Harun ABDA USA DNF

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Timothy CHERUIYOT KEN 3:28.77
2 Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:30.16
3 Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:30.79
4 Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:30.82
5 Ronald MUSAGALA UGA 3:31.33
6 Samuel TEFERA ETH 3:31.39
7 Vincent KIBET KEN 3:33.79
8 Adel MECHAAL ESP 3:33.91
9 Jake WIGHTMAN GBR 3:34.40
10 Kevin LÓPEZ ESP 3:34.83
11 Bethwell BIRGEN KEN 3:35.04
12 Aman WOTE ETH 3:36.68
13 Justus SOGET KEN 3:38.79
Boaz KIPRUGUT KEN DNF
Ronald KWEMOI KEN DNF
Timothy SEIN KEN DNF

5000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Yomif KEJELCHA ETH 13:00.56
2 Selemon BAREGA ETH 13:01.99
3 Telahun Haile BEKELE ETH 13:03.09
4 Joshua CHEPTEGEI UGA 13:03.59
5 Abadi HADIS ETH 13:04.50
6 Paul CHELIMO USA 13:05.70
7 Paul Kipngetich TANUI KEN 13:06.10
8 Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 13:07.35
9 Davis KIPLANGAT KEN 13:08.09
10 Hagos GEBRHIWET ETH 13:09.59
11 Richard YATOR KEN 13:09.79
12 Dawit FIKADU BRN 13:10.40
13 Solomon BERIHU ETH 13:11.70
14 Julien WANDERS SUI 13:13.84
15 Tsegay KIDANU ETH 13:14.68
16 Birhanu BALEW BRN 13:17.82
17 Albert ROP BRN 13:18.25
18 Muktar EDRIS ETH 13:29.53
19 Aron KIFLE ERI 13:36.42
20 Richard RINGER GER 13:44.58
Soufiyan BOUQANTAR MAR DNF
Abdelaati IGUIDER MAR DNF
Cornelius KANGOGO KEN DNF
Thierry NDIKUMWENAYO BDI DNF
Getaneh MOLLA ETH DNS

110m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Orlando ORTEGA ESP 13.05
2 Daniel ROBERTS USA 13.11
3 Ronald LEVY JAM 13.25
4 Andrew POZZI GBR 13.28
5 Wenjun XIE CHN 13.29
6 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.34
7 Devon ALLEN USA 13.35
8 Jason JOSEPH SUI 13.80

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Luke CAMPBELL GER 49.54
2 Rasmus MÄGI EST 49.54
3 Mamadou Kasse HANN FRA 49.90
4 Kariem HUSSEIN SUI 50.00
5 Dany BRAND SUI 50.80
6 Alain-Hervé MFOMKPA SUI 50.84
José Reynaldo BENCOSME DE LEON ITA DNF

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Piotr LISEK POL 6.01
2 Sam KENDRICKS USA 5.95
3 Armand DUPLANTIS SWE 5.81
3 Renaud LAVILLENIE FRA 5.81
5 Cole WALSH USA 5.71
6 Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.61
7 Alioune SENE FRA 5.61
8 Valentin LAVILLENIE FRA 5.51
8 Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.51
Thiago BRAZ BRA NM

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Juan Miguel ECHEVARRÍA CUB 8.32 +0.5
2 Miltiadis TENTOGLOU GRE 8.19 +0.5
3 Luvo MANYONGA RSA 8.13 +0.1
4 Tajay GAYLE JAM 8.13 -0.9
5 Ruswahl SAMAAI RSA 8.08 +0.7
6 Darcy ROPER AUS 8.05 +0.7
7 Will CLAYE USA 7.74 +0.6
8 Benjamin GFÖHLER SUI 7.68 +1.5

RESULTS WOMEN

100m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 10.74
2 Dina ASHER-SMITH GBR 10.91
3 Marie-Josée TA LOU CIV 10.93
4 Dafne SCHIPPERS NED 11.04
5 Kayla WHITE USA 11.16
6 Gina LÜCKENKEMPER GER 11.16
7 Mujinga KAMBUNDJI SUI 11.27
8 Salomé KORA SUI 11.29

200m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gabrielle THOMAS USA 22.69
2 Jodie WILLIAMS GBR 22.75
3 Anthonique STRACHAN BAH 22.81
4 Ashleigh NELSON GBR 22.85
5 Gunta VAIČULE LAT 23.08
6 Sarah ATCHO SUI 23.41
7 Olga SAFRONOVA KAZ 23.53
8 Yongli WEI CHN 23.68

400m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Salwa Eid NASER BRN 49.17
2 Aminatou SEYNI NIG 49.19
3 Stephenie Ann MCPHERSON JAM 50.88
4 Laviai NIELSEN GBR 51.31
5 Christine BOTLOGETSWE BOT 51.50
6 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 51.73
7 Courtney OKOLO USA 51.85
8 Shericka JACKSON JAM 52.35

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Nelly JEPKOSGEI KEN 1:59.54
2 Halimah NAKAAYI UGA 1:59.97
3 Gabriela GAJANOVÁ SVK 2:01.25
4 Selina BÜCHEL SUI 2:01.58
5 Delia SCLABAS SUI 2:03.01
6 Lovisa LINDH SWE 2:03.60
7 Lore HOFFMANN SUI 2:04.12
8 Diribe WELTEJI ETH 2:04.74
9 Līga VELVERE LAT 2:05.20
Eglé BALČIUNAITÉ LTU DNF
Mary KURIA KEN DNS

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shamier LITTLE USA 53.73
2 Zuzana HEJNOVÁ CZE 54.11
3 Ashley SPENCER USA 54.11
4 Janieve RUSSELL JAM 55.13
5 Léa SPRUNGER SUI 55.24
6 Amalie IUEL NOR 55.48
7 Kori CARTER USA 55.55
8 Cassandra TATE USA 56.90

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mariya LASITSKENE ANA 2.02
2 Karyna TARANDA BLR 2.00
3 Mirela DEMIREVA BUL 1.97
4 Yuliya LEVCHENKO UKR 1.94
5 Kamila LIĆWINKO POL 1.94
6 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.94
7 Erika KINSEY SWE 1.91
7 Nicola MCDERMOTT AUS 1.91
9 Salome LANG SUI 1.88

Triple Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Caterine IBARGUEN COL 14.89 0.0
2 Yulimar ROJAS VEN 14.82 -0.6
3 Liadagmis POVEA CUB 14.77 +0.9
4 Shanieka RICKETTS JAM 14.65 +0.2
5 Kimberly WILLIAMS JAM 14.52 +0.6
6 Paraskevi PAPACHRISTOU GRE 14.51 +1.0
7 Olha SALADUKHA UKR 14.49 +0.5
8 Olga RYPAKOVA KAZ 14.35 -0.1
9 Ana PELETEIRO ESP 14.16 +0.3
10 Patrícia MAMONA POR 13.94 -0.4
11 Kristin GIERISCH GER 13.88 +0.1

Shot Put 

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christina SCHWANITZ GER 19.04
2 Brittany CREW CAN 18.46
3 Fanny ROOS SWE 18.41
4 Danniel THOMAS-DODD JAM 18.36
5 Aliona DUBITSKAYA BLR 18.27
6 Chase EALEY USA 18.15
7 Paulina GUBA POL 17.67
Jessica RAMSEY USA NM

Javelin

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christin HUSSONG GER 66.59
2 Kelsey-Lee BARBER AUS 65.63
3 Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 63.79
4 Shiying LIU CHN 62.63
5 Tatsiana KHALADOVICH BLR 62.07
6 Lina MUZE LAT 60.18
7 Annu RANI IND 59.35
8 Elizabeth GLEADLE CAN 58.76
9 Kara WINGER USA 56.99
10 Sara KOLAK CRO 56.19
Liina LAASMA EST NM
Eda TUĞSUZ TUR NM

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Katie NAGEOTTE USA 4.82
2 Anzhelika SIDOROVA ANA 4.72
3 Holly BRADSHAW GBR 4.72
4 Yarisley SILVA CUB 4.57
5 Michaela MEIJER SWE 4.57
5 Robeilys PEINADO VEN 4.57
7 Angelica MOSER SUI 4.47
8 Nicole BÜCHLER SUI 4.37
Alysha NEWMAN CAN NM
Katerina STEFANIDI GRE




Latest Videos
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.