×
Diamond League / Pan American Games / World Championships Doha /

• Results: Rome Diamond League (Golden Gala) 2019

Article source: Athletics

Results: Rome Diamond League (Golden Gala) 2019 - Thursday, June 6.

Source: iaaf.org

Results Men

200m Wind +0.7

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Michael NORMAN USA 19.70 8
2 Noah LYLES USA 19.72 7
3 Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.17 6
4 Ramil GULIYEV TUR 20.35 5
5 Filippo TORTU ITA 20.36 4
6 Jereem RICHARDS TTO 20.52 3
7 Bernardo BALOYES COL 20.59 2
8 Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.68 1
9 Leon REID IRL 20.83

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Donavan BRAZIER USA 1:43.63 8
2 Nijel AMOS BOT 1:43.65 7
3 Brandon MCBRIDE CAN 1:43.90 6
4 Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:44.11 5
5 Clayton MURPHY USA 1:44.59 4
6 Wyclife KINYAMAL KEN 1:44.65 3
7 Adam KSZCZOT POL 1:44.74 2
8 Marcin LEWANDOWSKI POL 1:45.32 1
9 Andreas KRAMER SWE 1:45.33
10 Abubaker Haydar ABDALLA QAT 1:45.53

Harun ABDA USA DNF

5000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Telahun Haile BEKELE ETH 12:52.98 8
2 Selemon BAREGA ETH 12:53.04 7
3 Hagos GEBRHIWET ETH 12:54.92 6
4 Birhanu BALEW BRN 12:56.26 5
5 Abadi HADIS ETH 12:56.48 4
6 Mohammed AHMED CAN 12:58.16 3
7 Edward Zakayo PINGUA KEN 13:03.19 2
8 Andrew BUTCHART GBR 13:09.33 1
9 Yemaneberhan CRIPPA ITA 13:09.52
10 Justyn KNIGHT CAN 13:09.76
11 Ben TRUE USA 13:09.81
12 Bethwell BIRGEN KEN 13:10.21
13 Davis KIPLANGAT KEN 13:11.65
14 Filip INGEBRIGTSEN NOR 13:11.75
15 Aron KIFLE ERI 13:13.85
16 Oscar CHELIMO UGA 13:20.10
17 Paul Kipngetich TANUI KEN 13:23.13
18 Milkesa MENGESHA ETH 13:25.74
19 Nicholas WILLIS NZL 13:56.94

Youssouf HISS BACHIR DJI DNF

Vincent LETTING KEN DNF

110m Hurdles Wind +0.4

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Sergey SHUBENKOV ANA 13.26 8
2 Andrew POZZI GBR 13.29 7
3 Antonio ALKANA RSA 13.30 6
4 Gabriel CONSTANTINO BRA 13.50 5
4 Milan TRAJKOVIC CYP 13.50 5
6 Aurel MANGA FRA 13.51 3
7 Lorenzo PERINI ITA 13.58 2
8 Johnathan CABRAL CAN 13.61 1
9 Orlando ORTEGA ESP 14.00

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rai BENJAMIN USA 47.58
2 David KENDZIERA USA 48.99
3 Takatoshi ABE JPN 49.57
4 Thomas BARR IRL 49.65
5 Kenneth SELMON USA 49.83
6 Mamadou Kasse HANN FRA 50.00
7 José Reynaldo BENCOSME DE LEON ITA 50.36
8 Patryk DOBEK POL 50.38
9 Rasmus MÄGI EST 50.52

3000m Steeplechase

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Benjamin KIGEN KEN 8:06.13
2 Getnet WALE ETH 8:06.83
3 Chala BEYO ETH 8:09.95
4 Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:15.68
5 Fernando CARRO ESP 8:15.73
6 Andrew BAYER USA 8:16.52
7 Albert CHEMUTAI UGA 8:16.66
8 Abdelkarim BEN ZAHRA MAR 8:18.12
9 Barnabas KIPYEGO KEN 8:20.12
10 Daniel ARCE ESP 8:20.16
11 Osama ZOGHLAMI ITA 8:20.88
12 Zak SEDDON GBR 8:21.28
13 Ibrahim EZZAYDOUNY ESP 8:23.36
14 Yohanes CHIAPPINELLI ITA 8:24.26
15 Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:29.45
16 Yemane HAILESELASSIE ERI 8:32.62
17 Abraham KIBIWOT KEN 8:32.64

Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF

Bernard NGANGA KEN DNF

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Bohdan BONDARENKO UKR 2.31 8
2 Majd Eddin GHAZAL SYR 2.28 7
3 Maksim NEDASEKAU BLR 2.28 6
4 Gianmarco TAMBERI ITA 2.28 5
5 Ilya IVANYUK ANA 2.28 4
6 Brandon STARC AUS 2.22 3
7 Andriy PROTSENKO UKR 2.22 2
8 Mateusz PRZYBYLKO GER 2.19 1
9 Takashi ETO JPN 2.19
9 Django LOVETT CAN 2.19
11 Naoto TOBE JPN 2.15

Bryan MCBRIDE USA NM

Triple Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND POINTS
1 Omar CRADDOCK USA 17.50 +0.5 8
2 Pedro Pablo PICHARDO POR 17.47 -0.6 7
3 Donald SCOTT USA 17.43 -0.5 6
4 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.30 -0.5 5
5 Nazim BABAYEV AZE 17.06 +0.2 4
6 Andy DÍAZ CUB 17.00 +0.4 3
7 Chris BENARD USA 16.88 -0.6 2
8 Alexis COPELLO AZE 16.74 -0.7 1
9 Yaming ZHU CHN 16.73 -0.4
10 Nelson ÉVORA POR 16.69 -0.5
11 Pablo TORRIJOS ESP 16.25 -0.1

Shot Put

POS

ATHLETE

COUNTRY

MARK

POINTS

1 Konrad BUKOWIECKI POL 21.97 8
2 Darrell HILL USA 21.71 7
3 Darlan ROMANI BRA 21.68 6
4 Joe KOVACS USA 21.46 5
5 Michał HARATYK POL 21.26 4
6 O'Dayne RICHARDS JAM 20.93 3
7 Tim NEDOW CAN 20.57 2
8 Chukwuebuka ENEKWECHI NGR 20.54 1
9 Curtis JENSEN USA 19.84
10 Tomáš STANĚK CZE 19.66
11 Leonardo FABBRI ITA 19.36


Results Women

100m Wind +0.4

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Elaine THOMPSON JAM 10.89 8
2 Dina ASHER-SMITH GBR 10.94 7
3 Aleia HOBBS USA 11.12 6
4 Marie-Josée TA LOU CIV 11.14 5
5 Jenna PRANDINI USA 11.17 4
6 Vitoria Cristina ROSA BRA 11.22 3
7 Shania COLLINS USA 11.34 2
8 Ángela Gabriela TENORIO ECU 11.38 1
9 English GARDNER USA 11.42

400m

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Salwa Eid NASER BRN 50.26 8
2 Shericka JACKSON JAM 51.05 7
3 Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.39 6
4 Jessica BEARD USA 51.55 5
5 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 52.04 4
6 Kendall ELLIS USA 52.09 3
7 Lisanne DE WITTE NED 52.17 2
8 Courtney OKOLO USA 52.17 1
9 Raphaela Boaheng LUKUDO ITA 52.98

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Genzebe DIBABA ETH 3:56.28 8
2 Laura MUIR GBR 3:56.73 7
3 Gudaf TSEGAY ETH 3:59.96 6
4 Jenny SIMPSON USA 4:01.18 5
5 Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:01.28 4
6 Eilish MCCOLGAN GBR 4:02.29 3
7 Elinor PURRIER USA 4:02.34 2
8 Axumawit EMBAYE ETH 4:02.65 1
9 Rababe ARAFI MAR 4:03.25
10 Winny CHEBET KEN 4:03.86
11 Alemaz SAMUEL ETH 4:04.43
12 Lemlem HAILU ETH 4:04.78
13 Marta PÉREZ ESP 4:07.14
14 Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:07.61
15 Dawit SEYAUM ETH 4:18.78

Emily Cherotich TUEI KEN DNF

Noélie YARIGO BEN DNF

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Dalilah MUHAMMAD USA 53.67 8
2 Shamier LITTLE USA 54.40 7
3 Zuzana HEJNOVÁ CZE 54.82 6
4 Kori CARTER USA 55.09 5
5 Janieve RUSSELL JAM 55.42 4
6 Anna RYZHYKOVA UKR 55.64 3
7 Sage WATSON CAN 55.71 2
8 Ayomide FOLORUNSO ITA 55.99 1
9 Léa SPRUNGER SUI 56.36

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Angelica BENGTSSON SWE 4.76 8
2 Sandi MORRIS USA 4.66 7
2 Robeilys PEINADO VEN 4.66 7
4 Yarisley SILVA CUB 4.66 5
5 Katie NAGEOTTE USA 4.66 4
5 Katerina STEFANIDI GRE 4.66 4
7 Ninon GUILLON-ROMARIN FRA 4.56 2
7 Anzhelika SIDOROVA ANA 4.56 2
9 Ling LI CHN 4.56
10 Nikoleta KIRIAKOPOULOU GRE 4.56
11 Sonia MALAVISI ITA 4.31

Angelica MOSER SUI NM

Jennifer SUHR USA NM

Javelin

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Huihui LYU CHN 66.47 8
2 Eda TUĞSUZ TUR 64.51 7
3 Lina MUZE LAT 63.72 6
4 Kara WINGER USA 63.11 5
5 Christin HUSSONG GER 63.02 4
6 Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 62.02 3
7 Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 61.51 2
8 Tatsiana KHALADOVICH BLR 61.32 1
9 Martina RATEJ SLO 57.96
10 Shiying LIU CHN 57.37
11 Zahra BANI ITA 56.95
12 Sara JEMAI ITA 55.32



Latest Videos
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.