THE BEST TRACK AND FIELD ONLINE VIDEOS

Diamond League Shanghai 2013 Results

Men
  200 m   Wind: 0.0
1 Warren Weir JAM 20.18  

0.173
2 Justin Gatlin USA 20.21   SB
0.163
3 Jason Young JAM 20.22   SB
0.161
4 Zhang Peimeng  CHN 20.47 NR  PB
0.148
5 Churandy Martina NED 20.59   SB
0.173
6 Darvis Patton USA 20.61   SB
0.148
7 Xie Zhenye  CHN 20.63  

0.164
8 Wallace Spearmon USA 80.88  

0.156
 
  400 m  
1 Kirani James GRN 44.02 WL SB
0.170
2 LaShawn Merritt USA 44.60   SB
0.216
3 Luguelín Santos DOM 45.11  

0.241
4 Jonathan Borlée BEL 45.57   SB
0.176
5 Lalonde Gordon TRI 46.39   SB
0.201
6 Zhang Huadong  CHN 47.77  

0.258

Guo Jian  CHN DNF  

0.177

Pavel Maslák CZE DQ  



Conrad Williams GBR DQ  


 
  1500 m  
1 Asbel Kiprop KEN 3:32.39  


2 Mekonnen Gebremedhin ETH 3:32.43   SB

3 Collins Cheboi KEN 3:32.96  


4 Abdelaati Iguider MAR 3:33.29   SB

5 Bethwel Birgen KEN 3:33.67  


6 Silas Kiplagat KEN 3:33.85   SB

7 James Magut KEN 3:35.29   SB

8 Teshome Diressa ETH 3:35.47   SB WJL

9 Augustine Choge KEN 3:37.64   SB

10 Daniel Kipchirchir Komen KEN 3:38.28  


11 Jakub Holuša CZE 3:38.71   SB

12 Mohammed Ayoub Tiouali MAR 3:38.76   SB

13 Nick Willis NZL 3:40.72  


14 Zhang Haikun  CHN 3:41.19   PB

15 Zane Robertson NZL 3:42.08   SB

16 Teng Haining  CHN 3:46.56   SB


Geoffrey Rono KEN DNF  


 
  3000 m steeple  
1 Conseslus Kipruto KEN 8:01.16 PB  WL

2 Paul Kipsiele Koech KEN 8:02.63   SB

3 Hillary Yego KEN 8:03.57   PB

4 Abel Mutai KEN 8:08.83   SB

5 Gilbert Kirui KEN 8:09.50   PB

6 Jairus Birech KEN 8:10.27   SB

7 Brimin Kipruto KEN 8:14.97   SB

8 Bernard Nganga KEN 8:20.69  


9 Elijah Chelimo KEN 8:29.29   SB

10 Benjamin Kiplagat UGA 8:30.42   SB

11 Chris Winter CAN 8:31.35   SB


Jacob Araptany UGA DNF  



Alexandre Genest CAN DNF  



Haron Lagat KEN DNF  



Brahim Taleb MAR DNF  


 
  110 m hurdles   Wind: -0.5
1 Jason Richardson USA 13.23   SB
0.179
2 Ryan Wilson USA 13.25   SB
0.148
3 Xie Wenjun  CHN 13.28   PB
0.137
4 David Oliver USA 13.35   SB
0.158
5 Jeff Porter USA 13.45   SB
0.164
6 Sergey Shubenkov RUS 13.52   SB
0.162
7 Shi Dongpeng  CHN 13.64   SB
0.155
8 Lehann Fourie RSA 13.82   SB
0.155

Aries Merritt USA DNF  

0.145
 
  High jump  
1 Mutaz Essa Barshim QAT 2.33   SB

  2.15/1 2.20/1 2.24/1 2.27/1 2.29/3 2.31/1 2.33/1 2.35/XXX
2 Bohdan Bondarenko UKR 2.33   =PB

  2.20/1 2.27/1 2.29/3 2.33/2 2.35/XXX
3 Zhang Guowei  CHN 2.27   SB

  2.15/1 2.20/1 2.24/1 2.27/3 2.29/XXX
4 Michael Mason CAN 2.24  


  2.15/1 2.20/2 2.24/1 2.27/XXX
5 Robbie Grabarz GBR 2.24  


  2.15/1 2.20/1 2.24/2 2.27/XXX
6 Aleksandr Shustov RUS 2.24  


  2.15/2 2.20/1 2.24/3 2.27/XXX
7 Trevor Barry BAH 2.24  


  2.15/2 2.20/2 2.24/3 2.27/XXX
8 Sergey Mudrov RUS 2.20  


  2.15/1 2.20/1 2.24/XXX
9 Jaroslav Bába CZE 2.20   SB

  2.15/1 2.20/2 2.24/XXX
10 Mickaël Hanany FRA 2.20  


  2.15/1 2.20/3 2.24/XXX
11 Donald Thomas BAH 2.20  


  2.15/2 2.20/3 2.24/XXX

Sun Chao  CHN NH  


  2.15/XXX
 
  Long jump  
1 Li Jinzhe  CHN 8.34   PB WL

  7.91/-0.5 7.93/0.1 8.20/-0.4 8.34/1.1 P P
2 Aleksandr Menkov RUS 8.31   PB

  7.91/-0.4 X/-0.5 8.09/-1.0 X/0.6 X/-1.6 8.31/-0.2
3 Greg Rutherford GBR 8.08  


  X/-1.1 7.90/-1.0 8.08/-1.0 7.88/0.8 6.26/-1.4 8.05/-1.5
4 Su Xiongfeng  CHN 8.00   SB

  X/-0.7 7.61/0.3 8.00/0.2 X/0.4 X/-1.2 X/0.4
5 Ngonidzashe Makusha ZIM 7.96   SB

  7.79/0.3 7.87/-1.3 X/0.7 X/-0.9 7.96/-1.7 7.79/-1.2
6 Ignisious Gaisah GHA 7.95   SB

  7.90/0.3 7.71/-2.0 7.95/-0.1 X/-0.4 X/-1.1 7.66/-0.7
7 Godfrey Mokoena RSA 7.74  


  7.74/0.7 7.70/-0.4 X/-1.0 7.67/0.0 7.55/-0.7 X/-0.5
8 Irving Saladino PAN 7.72  


  X/0.9 X/-1.8 7.72/0.7 X/0.0 X/0.2 X/-0.5
9 Chris Tomlinson GBR 7.66   SB

  7.66/0.9 7.45/-1.1 7.50/-0.4
10 Dwight Phillips USA 7.62   SB

  7.55/-1.3 7.37/-0.7 7.62/0.7
11 JJ Jegede GBR 7.58  


  7.26/-1.8 7.46/0.5 7.58/0.9
12 Mitchell Watt AUS 7.58  


  5.87/-0.2 X/-1.3 7.58/-0.8
13 Will Claye USA 7.56  


  7.56/-1.0 X/-1.5 X/0.4
 
  Discus  
1 Piotr Małachowski POL 67.34   SB

  X 63.07 64.33 67.34 62.75 P
2 Gerd Kanter EST 63.14   SB

  57.54 61.44 X 63.14 X 63.08
3 Robert Urbanek POL 62.85  


  60.48 X 62.85 62.66 62.18 X
4 Erik Cadée NED 62.40  


  59.79 59.37 60.24 X X 62.40
5 Frank Casañas ESP 62.39  


  58.83 61.45 X X 62.39 62.07
6 Vikas Gowda IND 61.97  


  61.23 X 59.14 X 61.09 61.97
7 Martin Marić CRO 60.73  


  58.89 57.83 59.59 60.73 X 59.20
8 Rutger Smith NED 60.12  


  60.12 X X 58.59 59.16 X
9 Mario Pestano ESP 57.14   SB

  X X 57.14
10 Xin Jia  CHN 53.83  


  53.57 53.46 53.83
 
  Javelin  
1 Tero Pitkämäki FIN 87.60   SB WL

  79.75 83.43 87.60 86.54 P P
2 Vítězslav Veselý CZE 86.67   SB

  86.67 X X 80.06 X X
3 Dmitriy Tarabin RUS 85.36  


  82.41 85.36 79.14 82.94 X X
4 Ari Mannio FIN 83.43   SB

  80.49 81.31 80.99 X 79.25 83.43
5 Zhao Qinggang  CHN 81.18   SB

  76.64 81.18 76.79 79.29 X 78.45
6 Keshorn Walcott TRI 79.02  


  73.00 X 75.82 70.38 X 79.02
7 Julius Yego KEN 78.23   SB

  X 72.92 78.23 X 75.13 74.12
8 Stuart Farquhar NZL 76.36  


  X 75.62 69.67 75.53 73.78 76.36
9 Chen Qi  CHN 75.46   SB

  69.00 74.44 75.46
10 Robert Oosthuizen RSA 74.62  


  X 74.62 X

Andreas Thorkildsen NOR NM  


  P P P
 
  Women
  100 m   Wind: 0.1
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10.93   SB WL
0.156
2 Blessing Okagbare NGR 11.00   SB
0.158
3 Carmelita Jeter USA 11.08  

0.144
4 Samantha Henry-Robinson JAM 11.23   SB
0.161
5 Sheri-Ann Brooks JAM 11.27   SB
0.167
6 Aleen Bailey JAM 11.30   SB
0.201
7 Ruddy Zang Milama GAB 11.36  

0.240
8 Jeneba Tarmoh USA 11.42   SB
0.163
9 Wei Yongli  CHN 11.50   SB
0.183
 
  800 m  
1 Francine Niyonsaba BDI 2:00.33 WL SB

2 Janeth Jepkosgei KEN 2:01.28   SB

3 Malika Akkaoui MAR 2:01.49   SB

4 Winny Chebet KEN 2:01.54   SB

5 Maryna Arzamasava BLR 2:02.44   SB

6 Wang Chunyu  CHN 2:02.81   SB

7 Tatyana Markelova RUS 2:02.92   SB

8 Zhao Jing  CHN 2:02.94   SB

9 Tintu Luka IND 2:03.61   SB

10 Cherono Koech KEN 2:04.31   SB


Angelika Cichocka POL DNF  

pace 58.28 400m
 
  5000 m  
1 Genzebe Dibaba ETH 14:45.92 WL SB

2 Meseret Defar ETH 14:47.76   SB

3 Viola Kibiwott KEN 14:48.29   SB

4 Mercy Cherono KEN 14:49.84   SB

5 Mary Wangari KEN 14:49.92   PB

6 Buze Diriba ETH 14:50.24   PB WJL

7 Irene Cheptai KEN 14:50.99   PB

8 Gelete Burka ETH 14:59.05   SB

9 Sylvia Kibet KEN 15:02.90   SB

10 Azemra Gebru ETH 15:02.90   SB

11 Janet Kisa KEN 15:05.89   SB

12 Genet Ayalew ETH 15:07.96   SB

13 Gotytom Gebreslase ETH 15:11.12   PB

14 Ruti Aga ETH 15:13.48   PB

15 Magdalene Masai KEN 15:17.51   PB

16 Alemitu Haroye ETH 15:19.14   PB

17 Xiao Huimin  CHN 16:16.33   SB


Janet Achola UGA DNF  



Helen Clitheroe GBR DNF  


 
  400 m hurdles  
1 Zuzana Hejnová CZE 53.79   SB WL
0.153
2 Angela Moroşanu ROU 53.85   PB
0.222
3 Yadisleidy Pedroso ITA 54.54 NR  PB
0.207
4 Dalilah Muhammad USA 54.74   PB
0.229
5 Kaliese Spencer JAM 54.91   SB
0.189
6 Lashinda Demus USA 55.12  

0.167
7 Joke Odumosu NGR 55.94  

0.253
8 Tiffany Williams USA 56.05  

0.168
9 Satomi Kubokura JPN 56.42   SB
0.174
 
  Pole vault  
1 Yelena Isinbayeva RUS 4.70   SB

  4.70/2 4.85/XX
2 Mary Saxer USA 4.60   SB =PB

  4.30/1 4.40/1 4.50/3 4.55/X 4.60/2 4.65/XXX
3 Silke Spiegelburg GER 4.55   SB

  4.40/1 4.55/1 4.65/XXX
4 Li Ling  CHN 4.50   PB

  4.15/1 4.30/2 4.40/2 4.50/3 4.55/X 4.60/XX
5 Lacy Janson USA 4.40  


  4.15/1 4.30/1 4.40/1 4.50/XXX
6 Anastasiya Savchenko RUS 4.40   SB

  4.30/3 4.40/1 4.50/XXX
7 Angelica Bengtsson SWE 4.40   SB

  4.15/1 4.30/1 4.40/2 4.50/XXX
8 Becky Holliday USA 4.15  


  4.15/1 4.40/XXX
8 Katy Viuf USA 4.15  


  4.15/1 4.30/XXX
8 Nataliya Mazuryk UKR 4.15   SB

  4.15/1 4.30/XXX

Aleksandra Kiryashova RUS NH  


  4.30/XXX
 
  Triple jump  
1 Caterina Ibargüen COL 14.69   SB WL

  14.35/-0.6 14.28/-0.1 14.69/-1.1 13.45/-3.1 14.18/-2.0 X/-3.1
2 Olha Saladuha UKR 14.43   SB

  14.43/-1.4 X/0.2 X/-0.5 X/-1.1 14.32/-2.1 14.17/-1.3
3 Irina Gumenyuk RUS 14.02   SB

  13.28/-0.7 X/-0.5 13.98/0.0 14.02/-0.3 X/-0.7 X/-1.3
4 Xie Limei  CHN 13.99   SB

  13.99/-1.2 X/-0.9 13.84/-1.6 X/-1.2 X/0.1 13.63/0.0
5 Kimberly Williams JAM 13.99  


  13.37/-1.0 13.63/-1.5 X/-0.4 13.66/-1.3 13.99/-0.7 13.78/-1.3
6 Níki Panéta GRE 13.81   SB

  X/-1.7 X/-0.5 13.81/-0.1 X/-0.6 13.58/-1.4 X/-1.2
7 Dana Velďáková SVK 13.76  


  13.39/-2.1 X/-0.9 13.76/-0.8 X/-0.6 X/-0.5 X/-0.9
8 Keila Costa BRA 13.63  


  13.62/-1.7 13.63/-0.5 X/-0.7 13.53/-1.1 X/-1.6 13.52/-1.4
9 Li Yanmei  CHN 13.55  


  13.23/-1.2 X/-1.8 13.55/-1.3

Hanna Knyazyeva UKR NM  


  X/0.2 X/-1.4 X/-1.0
 
  Shot  
1 Christina Schwanitz GER 20.20   PB

  19.76 20.12 19.69 X 20.20 X
2 Gong Lijiao  CHN 19.73  


  18.49 18.29 19.19 19.10 19.23 19.73
3 Michelle Carter USA 18.83  


  17.52 17.53 18.19 18.61 18.83 18.41
4 Liu Xiangrong  CHN 18.11  


  17.88 X X 18.04 18.11 17.48
5 Anca Heltne ROU 18.02  


  17.76 17.81 17.73 17.72 17.84 18.02
6 Josephine Terlecki GER 17.97   SB

  17.54 17.97 17.54 X 17.54 X
7 Jeneva McCall USA 17.83  


  16.95 17.42 17.83 17.22 17.74 17.25
8 Anita Márton HUN 17.23  


  16.79 16.65 17.23 16.56 X 16.89
9 Aliona Dubitskaya BLR 17.06   SB

  17.06 X 16.63
10 Olesya Sviridova RUS 15.91   SB

  15.25 15.91 X

Cleopatra Borel TRI NM  


  X X P
   
  National Events
 
  Men
 
  Shot  
1 Ding Weiye  CHN 19.00   SB

  17.82 17.83 18.21 18.54 19.00 18.57
2 Feng Jie  CHN 18.53   SB

  17.32 17.67 18.01 18.08 18.24 18.53
3 Fu Qingnan  CHN 18.52   SB

  17.90 18.04 X 18.41 18.52 X
4 Liu Yang  CHN 18.42  


  17.74 X 18.04 18.42 18.31 18.39
5 Zhang Jun  CHN 17.83  


  X 17.83 17.75 X X X
 
  Women
  Javelin  
1 Liu Shiying  CHN 56.57  


  56.57 55.03 55.49 54.32 55.92 X
2 Yang Xinli  CHN 56.30  


  53.07 54.48 54.11 56.30 52.75 54.51
3 Song Dan  CHN 56.07  


  51.16 51.54 52.60 52.68 56.07 52.48
4 Liu Beibei  CHN 55.27  


  53.14 54.89 50.90 52.28 53.63 55.27
5 Song Xiaodan  CHN 53.78  


  50.10 53.78 P P P P
6 Sui Liping  CHN 52.98  


  50.11 52.98 50.45 51.88 50.84 49.81
7 Wang Ping  CHN 52.49  


  48.76 52.49 50.81 51.02 48.45 50.06

 

 

 

 


TOP HEADLINES
24 October 2014
Blanka Vlasic in The Gym ...
23 October 2014
Mekonnen to Lead Frankfurt Marathon ...
22 October 2014
Wold's Hardest and Steepest 400m Race ...
20 October 2014
Amsterdam Marathon Highlights ...
Watch Upcoming Video Broadcasts LIVE
• 26 October 2014
» Watch BMW Frankfurt marathon live stream online. Event Scheduled: 9:00am - 12:00pm (Universal Time UTC) 11:00am -
• 02 November 2014
» Watch TCS New York City Marathon Live Stream Online Event Scheduled: 1:10pm 5:00pm (Universal Time UTC) 9:10am -
• 14 December 2014
» Watch 2014 European Cross Country Championships Live Stream Online. Event Scheduled: 7:30am - 12:30pm (Universal
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
©2014 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.