• Results: Diamond League Eugene 2016

Article source:

 Results: Diamond League Eugene - Pre Classic 2016

May 27-28, 2016 

Results Men

100m

Pos Name Country Result
1 GATLIN Justin USA 9.88
2 POWELL Asafa JAM 9.94
3 GAY Tyson USA 9.98
4 RODGERS Michael USA 9.99
5 OGUNODE Femi QAT 10.02
6 WEBB Ameer USA 10.03
7 SU Bingtian CHN 10.04
8 DE GRASSE Andre CAN 10.05

400m

Pos Name Country Result
1 JAMES Kirani GRN 44.22
2 MERRITT LaShawn USA 44.39
3 MAKWALA Isaac BOT 45.37
4 CEDENIO Machel TTO 45.45
5 HAROUN Abdalleleh QAT 45.66
6 MASRAHI Youssef Ahmed KSA 46.08
7 GARDINER Steven BAH 46.8
8 MCDONALD Rusheen JAM 46.82

 800m

Pos Name Country Result
1 BERIAN Boris USA 1:44.20
2 ROTICH Ferguson Cheruiyot KEN 1:44.56
3 AMAN Mohammed ETH 1:44.70
4 KSZCZOT Adam POL 1:44.99
5 KITUM Timothy KEN 1:45.30
6 TUKA Amel BIH 1:45.90
7 VÁZQUEZ Wesley PUR 1:46.04
8 WHEATING Andrew USA 1:48.09
DNF ABDA Harun USA DNF

 Bowerman Mile

Pos Name Country Result
1 KIPROP Asbel KEN 3:51.54
2 IGUIDER Abdelaati MAR 3:51.96
3 MANANGOI Elijah Motonei KEN 3:52.39
4 KIBET Vincent KEN 3:52.71
5 MAKHLOUFI Taoufik ALG 3:52.95
6 WOTE Aman ETH 3:53.23
7 BLANKENSHIP Ben USA 3:53.83
8 JAGER Evan USA 3:54.21
9 KIPLAGAT Silas KEN 3:56.60
10 MAGUT James Kiplagat KEN 3:56.89
11 HOLUŠA Jakub CZE 3:58.34
12 HUNTER Andrew USA 3:58.86
DNF ROTICH Andrew Kiptoo KEN DNF
DNF KIVUVA Jackson Mumbwa KEN DNF

 Mile National 

Pos Name Country Result
1 GRICE Charlie GBR 3:52.64
2 WOLDE Dawit ETH 3:55.80
3 MCNAMARA Jordan USA 3:58.28
4 SLAGOWSKI Michael USA 3:59.78
5 MANZANO Leonel USA 4:00.27
6 TAMAGNO Austin USA 4:01.04
7 HUGHES Matthew CAN 4:01.98
8 CABRAL Donald USA 4:02.29
9 FLEET Mac USA 4:06.10
10 SAWE Jonathan Kiplimo KEN 4:08.22
DNF WIECZOREK Mark USA DNF
DNF KEMBOI Edward Kibet KEN DNF

5000m

Pos Name Counry Result
1 EDRIS Muktar ETH 12:59.43
2 KAMWOROR Geoffrey KEN 12:59.98
3 AHMED Mohammed CAN 13:01.74
4 LONGOSIWA Thomas Pkemei KEN 13:02.91
5 SOI Edwin KEN 13:03.26
6 MEAD Hassan USA 13:04.17
7 ALAMIREW Yenew ETH 13:04.29
8 CHEPTEGEI Joshua UGA 13:07.53
9 KOECH Isiah Kiplangat KEN 13:08.34
10 NDIKU Caleb Mwangangi KEN 13:12.25
11 TRUE Ben USA 13:12.67
12 TANUI Paul Kipngetich KEN 13:15.22
13 CHELIMO Paul USA 13:21.61
14 LEVINS Cameron CAN 13:26.79
15 HILL Ryan USA 13:35.74
16 CHELANGA Samuel USA 13:46.84
DNF HAJI Yasin ETH DNF
DNF LAGAT Bernard USA DNF
DNF KANGOGO Cornelius KEN DNF

10000m

Pos Name
Result
1 FARAH Mo GBR 26:53.71
2 SITONIK William Malel KEN 26:54.66
3 TOLA Tamirat ETH 26:57.33
4 SAMBU Stephen KEN 26:58.25
5 JEILAN Ibrahim ETH 26:58.75
6 TADESE Zersenay ERI 27:00.66
7 KOSIMBEI Nicholas Mboroto KEN 27:02.59
8 GUYE Idemo ETH 27:09.78
9 YATOR Vincent Kipsegechi KEN 27:25.94
10 NEBEBEW Birhan ETH 27:27.30
11 MERGA Imane ETH 27:27.33
12 BARSOTON Leonard KEN 27:31.86
13 MWANGI James KEN 27:38.97
14 MEDHIN Teklemariam ERI 27:42.34
15 EL ABBASSI El Hassan BRN 27:47.29
16 JENKINS Eric USA 27:48.02
17 MOKOKA Stephen RSA 27:48.84
18 BETT Emmanuel Kipkemei KEN 27:53.05
19 AMLOSOM Nguse ERI 27:57.54
20 DERRICK Chris USA 28:38.83
DNF OSAKO Suguru JPN DNF
DNF FERNANDEZ German USA DNF
DNF CHOGE Augustine Kiprono KEN DNF
DNF BETT Josphat Kipkoech KEN DNF
DNF MBISHEI Titus Kipjumba KEN DNF
DNF BEKELE Tariku ETH DNF
DNF EDRIS Muktar ETH DNF
DNF GEREMEW Mosinet ETH DNF
DNF AYALEW Aweke BRN DNF
DNF ROP Albert BRN DNF

110m Hurdles

Pos Name Country Result
1 MCLEOD Omar JAM 13.06
2 OLIVER David USA 13.38
3 PORTER Jeff USA 13.48
4 MERRITT Aries USA 13.51
5 EATON Jarret USA 13.52
6 MARTINOT-LAGARDE Pascal FRA 13.55
7 CABRAL Jonathan CAN 13.57
8 PARCHMENT Hansle JAM 13.58

400m Hurdles

Pos Name Country Result
1 TINSLEY Michael USA 48.74
2 CLEMENT Kerron USA 48.87
3 JACKSON Bershawn USA 49.04
4 GIBSON Jeffery BAH 49.16
5 COPELLO Yasmani TUR 49.43
6 HUSSEIN Kariem SUI 49.47
7 CULSON Javier PUR 49.51
8 BETT Nicholas KEN 51.33

Shot Put

Pos Name
Result
1 KOVACS Joe USA 22.13m
2 WALSH Tom NZL 20.84m
3 HOFFA Reese USA 20.58m
4 MAJEWSKI Tomasz POL 20.43m
5 CLARKE Jordan USA 20.31m
6 CROUSER Ryan USA 20.27m
7 NEDOW Tim CAN 20.20m
8 ROBERTS Kurt USA 20.13m
9 WHITING Ryan USA 19.63m
10 RICHARDS O'Dayne JAM 19.09m

Javelin

Pos Name Country Result 1 2 3 4 5 6
1 ABDELRAHMAN Ihab EGY 87.37mF 76.42m 84.06m 79.94m 84.45m 87.37m FOUL
2 YEGO Julius KEN 84.68mM 84.68m 79.51m 80.89m FOUL FOUL 83.21m
3 RÖHLER Thomas GER 82.53m 73.51m 79.15m 82.43m 82.53m FOUL 80.61m
4 VADLEJCH Jakub CZE 89.94m 80.89m FOUL FOUL 80.94m FOUL FOUL
5 HOSTETLER Cyrus USA 78.21m 78.21m 74.90m 76.22m


6 VETTER Johannes GER 78.04m FOUL 78.04m FOUL


7 WALCOTT Keshorn TTO 74.99m FOUL FOUL 74.99m


DNF KRUKOWSKI Marcin POL FOUL FOUL FOUL FOUL

Triple

Pos Name Country Result 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
1 TAYLOR Christian USA 17.76m 17.09m (0.9) 16.96m (0.4) 17.46m (1.2) PASS 17.38m (1.3) 17.76m (0.8)
2 CLAYE Will USA 17.56m 16.98m (2.3) FOUL 17.26m (2.1) 17.40m (0.3) 17.24m (1.9) 17.56m (0.8)
3 CRADDOCK Omar USA 17.15m 17.13m (1.4) 16.93m (1.3) 16.73m (0.8) 17.00m (1.6) PASS 17.15m (1.2)
4 COPELLO Alexis CUB 16.91m 16.07m (1.7) 16.91m (-0.8) 16.44m (-0.1) 16.72m (0.9) 16.77m (0.5) 16.64m (1.0)
5 DONG Bin CHN 16.82m 16.62m (1.4) 16.42m (1.4) 16.82m (1.2)


6 TAMGHO Teddy FRA 16.51m 16.51m (0.4) 15.95m (1.3) 16.26m (0.8)


DNF DENDY Marquis USA DNF FOUL PASS PASS

Pole Vault

Pos Name Country Result 5.35 5.48 5.61 5.71 5.81 5.87
1 LAVILLENIE Renaud FRA 5.81m PPP PPP PPP 0 0 XXX
2 BARBER Shawn CAN 5.81m 0 0 0 0 XX0 XXX
3 KENDRICKS Sam USA 5.71m 0 0 0 X0 XXX
3 WOJCIECHOWSKI Paweł POL 5.71m PPP 0 0 X0 XXX
5 FILIPPIDIS Konstantinos GRE 5.61m X0 0 X0 XXX

6 LISEK Piotr POL 5.48m 0 0 XXX


7 XUE Changrui CHN 5.48m PPP X0 XXX

Hammer

Pos. Name Country Result 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
1 FAJDEK Paweł POL 80.28m FOUL 80.28m 79.66m 79.48m 78.82m FOUL
2 NAZAROV Dilshod TJK 78.12m 75.11m 78.12m 76.12m 77.02m FOUL 77.96m
3 NOWICKI Wojciech POL 76.86m 75.25m 76.86m FOUL 75.94m FOUL 76.31m
4 LOMNICKY Marcel SVK 76.25m 75.43m 76.25m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 LINGUA Marco ITA 75.01m 73.21m 75.01m FOUL


6 MILLER Nick GBR 74.89m FOUL 74.89m FOUL


7 PARS Krisztián HUN 72.46m 71.90m 72.46m FOUL


8 JOHNSON Kibwé USA 71.78m 71.20m 70.00m 71.78m

Results Women

100m

Pos Name Country Result
1 GARDNER English USA 10.81
2 BARTOLETTA Tianna USA 10.94
3 AHOURÉ Murielle CIV 11.01
4 FACEY Simone JAM 11.09
5 PIERRE Barbara USA 11.11
6 OKAGBARE-IGHOTEGUONOR Blessing NGR 11.16
7 JETER Carmelita USA 11.16
8 FRASER-PRYCE Shelly-Ann JAM 11.18

 200m

Pos Name Country Result
1 BOWIE Tori USA 21.99
2 SCHIPPERS Dafne NED 22.11
3 THOMPSON Elaine JAM 22.16
4 PRANDINI Jenna USA 22.61
5 ATKINS Joanna USA 22.62
6 WHITNEY Kaylin USA 23.17
7 DUNCAN Kimberlyn USA 23.2
8 MCGRONE Candyce USA 23.44

 400m

Pos Name Country Result
1 MILLER Shaunae BAH 50.15
2 MCCORORY Francena USA 50.23
3 HASTINGS Natasha USA 50.86
4 MCPHERSON Stephenie Ann JAM 51.07
5 JACKSON Shericka JAM 51.34
6 HAYES Quanera USA 51.82
7 RICHARDS-ROSS Sanya USA 52.16
DNF SPENCER Ashley USA DNF

800m

Pos Name
Result
1 MONTAÑO Alysia USA 2:00.78
2 GRACE Kate USA 2:01.16
3 WILLIAMS Chrishuna USA 2:01.69
4 PRICE Chanelle USA 2:01.87
5 LUDLOW Molly USA 2:01.99
6 FRICKER McKayla USA 2:02.27
7 ROESLER Laura USA 2:02.27
8 LIPSEY Charlene USA 2:04.88
9 BROWN Stephanie USA 2:05.84
DNF CHAMBERS Kendra USA DNF

1500m

Pos Name Country Result
1 KIPYEGON Faith KEN 3:56.41F
2 SEYAUM Dawit ETH 3:58.10
3 TSEGAY Gudaf ETH 4:00.18
4 SIMPSON Jenny USA 4:01.57
5 HALL Linden AUS 4:01.78
6 WEIGHTMAN Laura GBR 4:03.04
7 HOULIHAN Shelby USA 4:03.39
8 MARTINEZ Brenda USA 4:03.57
9 REID Sheila CAN 4:03.96
10 ROWBURY Shannon USA 4:04.65
11 MOSER Treniere USA 4:07.04
12 EFRAIMSON Alexa USA 4:08.81
DNF PRICE Chanelle USA DNF
DNF EMBAYE Axumawit ETH DNF
DNF PLIŚ Renata POL DNF

5000m

Pos Name
Result
1 OBIRI Hellen KEN 14:32.02
2 KIBIWOT Viola Jelagat KEN 14:35.13
3 CHERUIYOT Vivian Jepkemoi KEN 14:35.69
4 CHERONO Mercy KEN 14:37.08
5 OLJIRA Belaynesh ETH 14:42.57
6 CHEPTAI Irine Chebet KEN 14:43.42
7 KIPYEGO Sally KEN 14:43.98
8 SAINA Betsy KEN 14:44.67
9 YESHANEH Ababel ETH 14:47.29
10 HAROYE Alemitu ETH 14:47.30
11 HUDDLE Molly USA 14:48.14
12 BURKA Gelete ETH 14:59.94
13 CONLEY Kim USA 15:10.69
14 HALL Marielle USA 15:20.60
15 TULLY Nicole USA 16:18.49
DNF PAPPAS Alexi GRE DNF
DNF DIRIBA Buze ETH DNF
DNF BELETE Mimi BRN DNF
DNF KAMPF Heather USA DNF
DNF WALLACE Lauren USA DNF

100m Hurdles

Pos Name Country Results
1 HARRISON Kendra USA 12.24F
2 ROLLINS Brianna USA 12.53
3 STOWERS Jasmin USA 12.55
4 ALI Nia USA 12.72
5 NELVIS Sharika USA 12.82
6 TALAY Alina BLR 12.85
7 PORTER Tiffany GBR 12.9
8 HARPER-NELSON Dawn USA 13.01

3000m Steeple

Pos Name Country Result
1 JEBET Ruth BRN 8:59.97F
2 KIYENG Hyvin KEN 9:00.01F
3 COBURN Emma USA 9:10.76F
4 CHEPKOECH Beatrice KEN 9:17.41
5 ASSEFA Sofia ETH 9:18.16
6 O'CONNOR Leah USA 9:18.85
7 KRAUSE Gesa Felicitas GER 9:22.33
8 CHEPKURUI Lidya KEN 9:22.81
9 KIRUI Purity KEN 9:31.76
10 LALONDE Geneviève CAN 9:32.17
11 HIGGINSON Ashley USA 9:33.38
12 NYAMBURA Virginia KEN 9:36.09
DNF KIPP Shalaya USA DNF

 High Jump

Pos Name Country Result 1.80m 1.84m 1.88m 1.92m 1.95m 1.97m
1 LOWE Chaunte USA 1.95m PPP 0 0 0 0 XXX
2 SPENCER Levern LCA 1.92m PPP 0 X0 0 XXX
3 LIĆWINKO Kamila POL 1.92m PPP 0 0 X0 XXX
3 TROST Alessia ITA 1.92m 0 0 0 X0 XXX
5 CUNNINGHAM Vashti USA 1.92m 0 0 0 XX0 XXX
6 BEITIA Ruth ESP 1.92m PPP 0 X0 XX0 XXX
7 JUNGFLEISCH Marie-Laurence GER 1.88m 0 0 0 XXX

8 POOLEY Isobel GBR 1.88m 0 0 X0 XXX

Long Jump

Pos. Name
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
1 REESE Brittney USA 6.92m (1.1) 6.53m (1.2) FOUL 6.80m (0.8) FOUL FOUL
2 SPANOVIĆ Ivana SRB FOUL 6.88m (1.1) 6.86m (0.3) 6.85m (0.8) 6.72m (2.0) FOUL
3 UGEN Lorraine GBR 6.52m (1.9) 6.76m (1.4) 6.56m (0.9) FOUL 6.36m (1.2) 6.29m (1.4)
4 OKAGBARE-IGHOTEGUONOR Blessing NGR 6.46m (1.2) 6.33m (1.2) 6.73m(1.6) FOUL PASS PASS
5 NETTEY Christabel CAN 6.68m (1.5) 6.48m (1.3) FOUL


6 DELOACH Janay USA 6.55m (1.8) FOUL 6.59m (1.0)


7 BARTOLETTA Tianna USA 6.32m (1.1) 6.48m (1.0) 6.46m (1.9)


8 PROCTOR Shara GBR 6.21m (3.8) 6.04m (1.1) 6.39m (1.1)

Discus

Pos. Name
Result 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
1 PERKOVIĆ Sandra CRO 68.57m 62.75m FOUL FOUL 62.89m 68.57m 67.57m
2 MÜLLER Nadine GER 65.31m 61.75m 62.64m 63.95m 64.98m FOUL 65.31m
3 ROBERT-MICHON Mélina FRA 63.69m 60.97m 62.58m FOUL 63.61m 60.35m 63.69m
4 CRAFT Shanice GER 63.28m 61.76m FOUL 63.28m 61.86m FOUL 62.54m
5 ASHLEY Whitney USA 62.03m 55.83m 62.03m 58.23m


6 FISCHER Julia GER 61.91m FOUL FOUL 61.91m


7 LALLY Jade GBR 61.83m FOUL 61.83m 57.86m


8 LEWIS-SMALLWOOD Gia USA 57.15m FOUL 57.15m 54.28m

Recent Videos
» Monaco vs Porto - UEFA Champions League - Live Stream
26 September 2017 at 15:45 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.