• Results: Prague Indoor 2014

Article source:

Results Courtesy: http://www.praha2015.org/


Men
  60 m  
1 Kim Collins SKN 6.49
NR 
2 Dwain Chambers GBR 6.52
 
3 Richard Kilty GBR 6.53
 
4 Su Bingtian  CHN 6.57
 
5 Dariusz Kuć POL 6.63
 
6 Harry Aikines-Aryeetey GBR 6.69
 
7 Adam Zavacký SVK 6.72
 
8 Václav Zich CZE 6.87
 
  Heats  
  Heat 1  
1 Dwain Chambers GBR 6.55
 
2 Kim Collins SKN 6.57
 
3 Su Bingtian  CHN 6.62
 
4 Václav Zich CZE 6.77
 
5 Marcel Kadlec CZE 6.81
 
6 Pascal Mancini SUI 6.91
 
7 Miroslav Sabadin CZE 6.97
 

Francis Obikwelu POR DQ
 
  Heat 2  
1 Richard Kilty GBR 6.58
 
2 Dariusz Kuć POL 6.60
 
3 Harry Aikines-Aryeetey GBR 6.64
 
4 Adam Zavacký SVK 6.68
 
5 Rolf Fongué SUI 6.86
 
6 Vojtěch Netymach CZE 6.86
 
7 Jiří Feigel CZE 7.12
 
8 Ondřej Benda CZE 7.14
 
 
  400 m  

1 Edino Steele JAM 46.11
 
2 Nery Brenes CRC 46.53
 
3 Luke Lennon-Ford GBR 46.65
 
4 Patrik Šorm CZE 48.03
 
5 Jan Tesař CZE 48.14
 
  Race B  

1 Mark Ujakpor ESP 47.15
 
2 Emir Bekrić SRB 47.17
 
3 Pavel Benda CZE 48.14
 
4 Petr Lichý CZE 48.63
 
5 Radek Fischer CZE 48.77
 
 
  500 m  
1 Pavel Maslák CZE 1:00.36
NR 
2 Conrad Williams GBR 1:01.59
 
3 Mateo Ružić CRO 1:02.21
 
4 Myhaylo Knysh UKR 1:03.86
 
5 Denis Danac SVK 1:04.07
 

Rabah Yousif SUD DNF
 
 
  800 m  

1 Stepan Poistogov RUS 1:48.55
 
2 Andreas Vojta AUT 1:48.78
 
3 Mitja Krevs SLO 1:49.09
 
4 Amine El Manaoui MAR 1:50.37
 
5 Miroslav Burian CZE 1:51.93
 
6 Ahmad Ismail SUD 2:00.63
 

Matěj Pavlíček CZE DNF
 
  Race B  

1 Yassine Hathat ALG 1:50.24
 
2 Pierre Antoine Balhan BEL 1:50.36
 
3 Alejandro Rodríguez ESP 1:50.69
 
4 Konstadínos Nakópoulos GRE 1:50.90
 
5 Jozef Repčík SVK 1:50.93
 
6 Dávid Takács HUN 1:51.76
 

Jiří Stehno CZE DNF
 
 
  3000 m  

1 Paul Kipsiele Koech KEN 7:47.20
 
2 Yegor Nikolayev RUS 7:49.99
 
3 Yitayal Atnafu ETH 7:52.41
 
4 Debeli Gezmu ETH 7:53.04
 
5 Jakub Holuša CZE 7:53.21
 
6 David McCarthy IRL 7:54.39
 
7 Volodymyr Kyts UKR 8:00.01
 
8 Mitko Tsenov BUL 8:00.80
 

Romain Collenot-Spriet FRA DNF
 

Youness Essalhi MAR DNF
 

Jan Sýkora CZE DNF
 

Vincent Rono KEN DNF
 
 
  60 m hurdles  
1 Dayron Robles CUB 7.51
 
2 Andy Pozzi GBR 7.60
 
2 Konstadínos Douvalídis GRE 7.60
NR 
4 Martin Mazáč CZE 7.73
 
5 Aleksey Dryomin RUS 7.87
 
6 Viliam Papšo SVK 7.94
 

Petr Peňáz CZE DNF
 

Dániel Kiss HUN DNS
 
  Heats  
  Heat 1  
1 Dayron Robles CUB 7.58
 
2 Konstadínos Douvalídis GRE 7.66
 
3 Viliam Papšo SVK 7.87
 
4 Dániel Kiss HUN 7.90
 
5 Václav Sedlák CZE 7.99
 
6 Marek Lukáš CZE 8.07
 
7 Jan Ján CZE 8.09
 
8 Josef Polách CZE 8.22
 
  Heat 2  
1 Martin Mazáč CZE 7.74
 
2 Andy Pozzi GBR 7.79
 
3 Petr Peňáz CZE 7.91
 
4 Aleksey Dryomin RUS 7.92
 
5 Michal Říha CZE 8.13
 
6 Michal Krejčí CZE 8.41
 
7 Ondřej Hunčovský CZE 8.57
 

Jan Carda CZE DNF
 
 
  High jump  
1 Ivan Ukhov RUS 2.42
=AR 
 
2 Aleksey Dmitrik RUS 2.33
 
 
3 Mihai Donisan ROU 2.30
 
 
4 Jaroslav Bába CZE 2.25
 
 
 
  Pole vault  
1 Piotr Lisek POL 5.75
 
 
2 Jan Kudlička CZE 5.75
 
 
3 Michal Balner CZE 5.61
 
 
4 Melker Svärd-Jacobsson SWE 5.54
 
 
5 Lukáš Posekaný CZE 5.35
 
 
6 Lázaro Borges CUB 5.35
 
 
7 Adam Pašiak CZE 5.25
 
 
8 Lukáš Bechyně CZE 5.25
 
 
 
  Triple jump  
1 Pedro Pablo Pichardo CUB 17.32
 
 
2 Ernesto Revé CUB 17.05
 
 
3 Marian Oprea ROU 16.68
 
 
4 Adrian Świderski POL 16.07
 
 
5 Julian Reid GBR 16.06
 
 
6 Cao Shuo  CHN 16.05
 
 
7 Alexander Hochuli SUI 15.45
 
 
 
  Shot  
1 Germán Lauro ARG 21.04
AR 
 
2 Georgi Ivanov BUL 20.52
 
 
3 Tomasz Majewski POL 20.48
 
 
4 Tomáš Staněk CZE 20.39
 
 
5 Jan Marcell CZE 19.56
 
 
6 Jakub Szyszkowski POL 19.43
 
 
7 Ladislav Prášil CZE 19.15
 
 
8 Martin Novák CZE 18.90
 
 

Martin Stašek CZE NM
 
 
 
  Women
  60 m  
1 Ruddy Zang Milama GAB 7.17
 
2 Aleen Bailey JAM 7.22
 
3 Desiree Henry GBR 7.22
=AJR 
4 Ezinne Okparaebo NOR 7.25
 
5 Carina Horn RSA 7.31
 
6 Kateřina Čechová CZE 7.32
 
7 Wei Yongli  CHN 7.36
 
8 Iveta Mazáčová CZE 7.38
 
  Heats  
  Heat 1  
1 Ezinne Okparaebo NOR 7.27
 
2 Aleen Bailey JAM 7.27
 
3 Wei Yongli  CHN 7.37
 
4 Florentina Marincu ROU 7.50
 
5 Klára Seidlová CZE 7.58
 
6 Adéla Chválková CZE 7.73
 
7 Katerina Vavrová CZE 7.79
 
8 Martina Schmidová CZE 7.89
 
  Heat 2  
1 Ruddy Zang Milama GAB 7.21
 
2 Desiree Henry GBR 7.28
 
3 Carina Horn RSA 7.34
 
4 Kateřina Čechová CZE 7.35
 
5 Iveta Mazáčová CZE 7.40
 
6 Zdeňka Seidlová CZE 7.63
 
7 Lucie Domská CZE 7.73
 
8 Nikola Bendová CZE 9.96
 
 
  300 m  
1 Denisa Rosolová CZE 37.04
 
2 Yekaterina Vukolova RUS 37.68
 
3 Jitka Bartoničková CZE 37.85
 
4 Anyika Onuora GBR 38.55
 
5 Bianca Răzor ROU 38.79
 
6 Helena Jiranova CZE 39.07
 
 
  800 m  

1 Jennifer Meadows GBR 2:01.67
 
2 Lenka Masná CZE 2:01.83
 
3 Yekaterina Poistogova RUS 2:02.98
 
4 Ciara Everard IRL 2:04.02
 
5 Irina Maracheva RUS 2:04.08
 
6 Yevgeniya Zinurova RUS 2:04.11
 
7 Rose-Anne Galligan IRL 2:04.12
 
8 Anastasiya Tkachuk UKR 2:05.15
 
9 Fabienne Kohlmann GER 2:06.28
 
10 Dureti Edao ETH 2:06.87
 

Klara Kovařiková CZE DNF
 
 
  1500 m  

1 Dawit Seyaum ETH 4:09.08
 
2 Rabab Arrafi MAR 4:09.15
 
3 Renata Pliś POL 4:09.89
 
4 Yelena Korobkina RUS 4:09.93
 
5 Senbera Teferi ETH 4:11.37
 
6 Elina Sujew GER 4:12.93
 
7 Sonja Roman SLO 4:13.47
 
8 Diana Mezuliáníková CZE 4:20.16
 
9 Anežka Drahotová CZE 4:24.46
 
10 Radka Hanzlová CZE 4:29.73
 

Dana Šatrová CZE DNF
 
 
  60 m hurdles  
1 Tiffany Porter GBR 7.91
 
2 Eline Berings BEL 7.98
 
3 Andrea Ivančević CRO 8.14
NR 
4 Gemma Bennett GBR 8.21
 
5 Sara Aerts BEL 8.25
 
6 Anna Zekuciová CZE 8.70
 
7 Zuzana Muchová CZE 8.76
 

Anamaria Nesteriuc ROU DQ
 
  Heats  
  Heat 1  
1 Tiffany Porter GBR 8.05
 
2 Sara Aerts BEL 8.22
 
3 Gemma Bennett GBR 8.35
 
4 Anna Zekuciová CZE 8.69
 
5 Aneta Komrsková CZE 8.96
 
6 Eliška Škaloudová CZE 8.96
 
7 Michaela Broumová CZE 9.08
 
8 Olga Nováčková CZE 9.38
 
  Heat 2  
1 Eline Berings BEL 8.00
 
2 Andrea Ivančević CRO 8.16
 
3 Anamaria Nesteriuc ROU 8.40
 
4 Zuzana Muchová CZE 8.70
 
5 Martina Hofmanová CZE 9.04
 
6 Barbora Hamáčková CZE 9.25
 

Lenka Svobodová CZE DNF
 

Lucie Škrobáková CZE DQ
 
 
  High jump  
1 Blanka Vlašić CRO 2.00
 
 
2 Ana Šimić CRO 1.90
 
 
3 Yekaterina Kuntsevich RUS 1.85
 
 
4 Michaela Hrubá CZE 1.85
 
 
 
  Long jump  
1 Amy Woodman GBR 6.30
 
 
2 Florentina Marincu ROU 6.30
 
 
3 Jana Velďáková SVK 6.26
 
 
4 Irène Pusterla SUI 6.14
 
 
5 Eliška Klučinová CZE 6.14
 
 
6 Efthimía Kolokithá GRE 5.99
 
 
7 Jana Korešová CZE 5.92
 
 
Recent Videos
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.