• Men's Event By Event Top 5 Weekly Marks

Article source: Athletics

Our top five men's performances from the last week include nine World leads and a #2 all time mark in the history of pole vault by Frenchman, Renaud Lavillenie.

Top 5 marks from January 27 - February 2.

Weeks Rank
60m Name
NAT
Venue
1 6.49 WL
Yuniel Pérez CUB Moskow
2 6.54 Mike Rodgers USA Houston TX
3 6.55 Kim Collins SKN Moskow
4 6.58 Gerald Phiri ZAM Houston TX
5
6.59
Keith Ricks
USA
Düsseldorf

200m


1 20.71 Arman Hall USA Fayetteville AR
2 20.91 Shavez Hart BAH Fayetteville AR
3 20.96 Karol Zalewski POL Wien
4 20.98 Prezel Hardy USA Fayetteville AR
5 20.99 Carvin Nkanata USA State College PA

400m


1 45.47 WL
Deon Lendore TRI Fayetteville AR
2 45.63 Arman Hall USA Fayetteville AR
3 45.81 Pavel Maslák CZE Düsseldorf
4 46.20 James Harris USA Fayetteville AR
5 46.25 Aldrich Bailey USA Fayetteville AR

800m


1 1:45.42 WL
Adam Kszczot POL Düsseldorf
2 1:46.30 Abraham Rotich BRN Karlsruhe
3 1:46.30 Marcin Lewandowski POL Karlsruhe
4 1:46.48 Andrew Osagie GBR Düsseldorf
5 1:46.71 Kevin López ESP Düsseldorf

1500m


1 3:35.85 WL
Silas Kiplagat KEN Moskow
2 3:36.10 Bethwel Birgen KEN Moskow
3 3:36.41 Collins Cheboi KEN Moskow
4 3:36.45 Aman Wote ETH Moskow
5 3:37.02 Nixon Chepseba KEN Karlsruhe

3000m


1 7:36.27 Caleb Ndiku KEN Karlsruhe
2 7:37.76 Augustine Choge KEN Karlsruhe
3 7:38.18 Yenew Alamirew ETH Karlsruhe
5 7:38.51 Bernard Lagat USA Karlsruhe
6 7:39.24 Albert Rop BRN Düsseldorf

60m Hurdles


1 7.45 WL
Pascal Martinot Lagarde FRA Mondeville
2 7.46 Jeff Porter USA Mondeville
3 7.53 Garfield Darien FRA Moskow
4 7.54 Jarret Eaton USA Karlsruhe
5 7.54 Dayron Robles CUB Moskow

High Jump


1 2.36         Ivan Ukhov RUS Moskow
2 2.33 Andriy Protsenko UKR Moskow
3 2.32 Daniyil Tsyplakov RUS Samara
4 2.32  Aleksey Dmitrik RUS Hustopeče
5 2.31 Lev Missirov RUS Dresden

Pole Vault


1

6.08 WL

#2 all Time

Renaud Lavillenie FRA Bydgoszcz
2 5.75 Robert Sobera POL Bydgoszcz
3 5.75 Malte Mohr GER Karlsruhe
4 5.75 Xue Changrui CHN Dijon
5 5.75 Jan Kudlička CZE Praha

Long Jump


1 8.30 WL
Aleksandr Menkov RUS Moskow
2 7.98 JJ Jegede GBR Wien
3 7.93         Marcos Chuva POR Moskow
4 7.88         Ngonidzashe Makusha ZIM Moskow
5 7.87 Marquis Dendy USA Fayetteville AR

Shot Put


1 21.37 WL
Ryan Whiting USA Bydgoszcz
2 21.33 David Storl GER Karlsruhe
3 20.60 Cory Martin USA Karlsruhe
4 20.53 Tomasz Majewski POL Karlsruhe
5 20.43 Kurt Roberts USA Findlay OH

Triple Jump


1 16.72 Aleksey Fyodorov RUS Samara
2 16.67 Chris Carter USA Houston TX
3 16.65 Daniele Greco ITA Ancona
4 16.58 Fabrizio Donato ITA Ancona
5 16.31 Aleksandr Yurchenko RUS Samara

Heptathlon


1 6104 WL
Oleksiy Kasyanov UKR Zaporizhzhya
2 6083 Kai Kazmirek GER Frankfurt-Kalbach
3 5923 Kevin Lazas USA Fayetteville AR
4 5734 Matthias Prey GER Frankfurt-Kalbach
5 5711 René Stauß GER Frankfurt-Kalbach
Recent Videos
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.