• Start Lists: Great North City Games 2014

 Start Lists:  Grat North City Games Newcastle Gateshead Quayside - Saturday, September 6,  2014

Courtesy: greacitygmas.org

14.20 | WOMEN'S POLE VAULT START

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
PV 1 TINA SUTEJ SLO 4.71 2006 WORLD JUNIOR PV SILVER
2 NICOLE BUCHLER SUI 4.67 2012 WORLD INDOOR PV 8TH PLACE
3 ROBERTA BRUNI ITA 4.60 2012 WORLD JUNIOR CHAMPS PV BRONZE
4 FABIANA MURER BRA 4.85 2011 WORLD PV CHAMPION; 2010 WORLD INDOOR PV CHAMPION
5 JENN SUHR USA 4.92 2012 OLYMPIC PV CHAMPION; 2013 WORLD CHAMPS PV SILVER; 2008 OLYMPIC PV SILVER

14.41 | WOMEN'S 150M

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
150M 1 JODIE WILLIAMS GBR 16.81 2014 EUROPEAN 4 X 100M CHAMPION; 2014 EUROPEAN 200M SILVER; 2014 COMMONWEALTH GAMES 200M SILVER
2 ASHA PHILIP GBR   2014 EUROPEAN 4 X 100M CHAMPION; 2014 COMMONWEALTH GAMES 100M 4TH PLACE
3 ALLYSON FELIX USA 16.36 2012 OLYMPIC 200M CHAMPION; 2012 OLYMPIC 4 X 100M CHAMPION; 2009 WORLD 200M CHAMPION;
4 BIANCA WILLIAMS GBR 18.46 2014 COMMONWEALTH GAMES 200M BRONZE

14.46 | BUPA GREAT NORTH MILE - MEN (1 MILE)

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
1 MILE 1 ASBEL KIPROP KEN 4:07 2013 & 2011 WORLD 1500M CHAMPION; 2008 OLYMPIC 1500M CHAMPION
2 BERNARD LAGAT USA 3:50 2007 WORLD CHAMPION 1500M & 5000M; 3 X WORLD INDOOR 3000M CHAMPION
3 GARRETT HEATH USA 3:53 2014 GREAT EDINBURGH XC WINNER; 7TH 2010 WORLD INDOOR 1500M
4 HOMIYU TESFAYE GER   2014 EURO CHAMPS 1500M 5TH PLACE; 2013 WORLD CHAMPS 1500M 5TH PLACE
5 CHARLIE GRICE GBR 4:02 2013 EURO U23 1500M SILVER; 2014 COMMONWEALTH GAMES 1500M 7TH PLACE
6 TOM LANCASHIRE GBR 3:56 2009 WORLD CHAMPS 1500M 9TH PLACE
7 CAMERON BOYEK GBR    
8 AUGUSTINE CHOGE KEN   2012 WORLD INDOOR 3000M SILVER
9 JOHN TRAVERS IRE   REPRESENTED IRE 2014 EURO CHAMPS 1500M
10 JONATHON HAY GBR 4.06 2013 EURO U23 XC CHAMPS 12TH PLACE; 2012 BUPA EDINBURGH XC 2ND PLACE

14.55 | MEN'S LONG JUMP START

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
LJ 1 CHRIS TOMLINSON GBR 8.35 2013 EUROPEAN INDOOR LJ 7TH PLACE, LONDON 2012 OLYMPIC LJ 6TH PLACE, 2010 EUROPEAN LJ BRONZE, 2008 WORLD INDOOR SILVER
2 JJ JEGEDE GBR 8.11 2012 EUROPEAN CHAMPS 4TH PLACE
3 IGNISIOUS GAISAH NED 8.43 2013 WORLD LJ SILVER; 2006 WORLD INDOOR LJ CHAMPION
4 MIKE HARTFIELD USA 8.15
5 CHRISTIAN TAYLOR USA 8.19 2012 OLYMPIC TRIPLE JUMP CHAMPION; 2012 WORLD INDOOR TRIPLE JUMP SILVER, 2011 WORLD TRIPLE JUMP CHAMPION
6 GREG RUTHERFORD GBR 8.51 DEFENDING OLYMPIC, COMMONWEALTH & EUROPEAN CHAMPION

14.57 | WOMEN'S 500M

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
500 M 1 CHRISTINE OHURUOGU GBR   2013 WORLD 400M CHAMPION; 2013 WORLD 4 X 400M BRONZE; 2012 OLYMPIC 400M SILVER
2 LYNDSEY SHARPE GBR   2014 COMMONWEALTH GAMES 800M SILVER; 2014 EUROPEAN 800M SILVER; 2012 EUROPEAN 800M CHAMPION
3 EILIDH CHILD GBR   2014 EUROPEAN 400H CHAMPION; 2014 COMMONWEALTH GAMES 400H SILVER
4 JENNY MEADOWS GBR   2011 EURO INDOORS 800M SILVER; 2009 WORLD 800M BRONZE
5 ALISON LEONARD GBR   2009 EURO JUNIOR CHAMPS 800M 4TH PLACE

15.07 | MEN'S 150M

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
150 M 1 RICHARD KILTY GBR 15.64 2014 WORLD INDOOR 60M CHAMPION; 2014 EUROPEAN 4 X 100M CHAMPION
2 KEMAR BAILEY-COLE JAM 15.00 2014 COMMONWEALTH GAMES 100M CHAMPION; 2013 WORLD 4 X 100M CHAMPION
3 KIM COLLINS SKN 15.28 WORLD CHAMPS 100M BRONZE '05 & '11, 2003 WORLD CHAMPS 100M CHAMPION, 3 TIMES OLYMPIC FINALIST OVER 100M, 2002 COMMONWEALTH GAMES 100M CHAMPION
4 HARRY AIKINES-ARYEETY GBR
2014 EUROPEAN CHAMPS 100M BRONZE; 2014 EUROPEAN 4 X 100M CHAMPION

15.14 | BUPA GREAT NORTH MILE - WOMEN (1 MILE)

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
1 Mile 1 ANGIE SMIT NZL   2014 COMMONWEALTH GAMES 800M 5TH PLACE
2 CIARA MAGEEAN IRL   2011 EURO JUNIOR CHAMPS 1500M SILVER; 2010 WORLD JUNIOR CHAMPS 1500M SILVER
3 LAURA WEIGHTMAN GBR 4:35 2014 COMMONWEALTH GAMES 1500M SILVER; 2012 OLYMPIC 1500M FINAL 11TH PLACE
4 MORGAN UCENY USA 4:24 2011 WORLD CHAMPS 1500M FINALIST
5 LAURA MUIR GBR 4:46 2013 EURO U23 CHAMPS 1500M BRONZE; 2013 WORLD CHAMPS 1500M SEMI-FINALIST
6 BRIE FELNAGLE USA 4:45 2007 NCAA 1500M CHAMPION
7 HANNAH ENGLAND GBR 4:23 2013 WORLD CHAMPS 1500M 4TH PLACE; 2011 WORLD CHAMPS 1500M SILVER
8 TRENIERE MOSER USA 4.29 2014 WORLD INDOOR 1500M 5TH PLACE
9 GIULIA VIOLA ITA   2013 EURO INDOOR 1500M 7TH PLACE
10 DIANA SUJEW GER 4.36 2014 EURO CHAMPS 1500M 8TH PLACE
11 HELEN OBIRI KEN 4.36 2013 WORLD CHAMPS 1500M BRONZE; 2012 WORLD INDOOR 3000M CHAMPION

15.28 | MEN'S IPC 100M

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
IPC 100M (T44) 1 RONALD HERTOG NED 11.52 LONDON 2012 PARALYMPIC JAVELIN BRONZE, CHANGED DISCIPLINE TO SPRINTING
2 RICHARD BROWNE USA 10.75 LONDON 2012 PARALYMPIC 100M SILVER
3 JONNIE PEACOCK GBR 10.84 2014 EUROPEAN IPC 100M CHAMPION; 2013 WORLD IPC 100M CHAMPION
4 FELIX STRENG GBR 11.35 2014 GREAT MANCHESTER CITY GAMES IPC 200M WINNER

15.39 | WOMENS 100M HURDLES

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
100 MH 1 DAWN HARPER-NELSON USA 12.37 2013 WORLD 100H 4TH PLACE; LONDON 2012 OLYMPIC 100H SILVER, 2011 WORLD CHAMPS 100H BRONZE, 2008 OLYMPIC 100H CHAMPION
2 TIFFANY PORTER GBR 12.55 2014 EUROPEAN 100H CHAMPION; 2013 WORLD 100H BRONZE; 2012 WORLD INDOOR 60H SILVER, 2011 EUROPEAN INDOOR 60H SILVER
3 NIA ALI USA 12.48 2014 WORLD INDOOR 60M HURDLES CHAMPION
4 BRIANNA ROLLINS USA 12.26 2013 WORLD 100H CHAMPION

15.50 | MEN'S 110M HURDLES

Event Lane Firstname Surname Country/Club PB Bio
110 MH 1 DAYRON ROBLES CUB 12.87 2008 OLYMPIC 110H CHAMPION; 2010 WORLD INDOOR 60H CHAMPION
2 ANDY TURNER GBR 13.22 2011 WORLD CHAMPS 110H BRONZE; 2010 EUROPEAN 110H CHAMPION; 2010 COMMONWEALTH GAMES 110H CHAMPION
3 ARIES MERRITT USA 12.80 2012 OLYMPIC 110H CHAMPION; 2012 WORLD INDOOR 60H CHAMPION; WORLD RECORD HOLDER 12.80
4 WILLIAM SHARMAN GBR 13.16 013 & 2011 WORLD 110H 5TH PLACE; 2010 COMMONWEALTH GAMES 110H SILVER, 2009 WORLD CHAMPS 110H 4TH PLAC

 

©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.