Entry Lists: Sparkassen Indoor Meeting Dortmund 2024

Entry Lists for the 2024 Sparkassen Indoor Meeting Dortmund:

Event Date: Saturday, January 20

Category: World Athletics Indoor Tour - Bronze

60m Men
- Aleksandar Askovic (LG Stadtwerke Munich)
- Samuele Ceccarelli (Italy)
- Ojie Edoburun (Great Britain)
- Niklas Görigk (Aachener TG)
- Lennart Hartenberg (TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Joshua Hartmann (ASV Cologne)
- Luka Herden (LG Brillux Münster)
- Aleksa Kijanovic (Serbia)
- Henrik Larsson (Sweden)
- Ward Merckx (Belgium)
- Chidiera Onuoha (ASV Köln)
- Keitharo Oosterwolde (Netherlands)
- Ertan Özkan (Turkey)
- Marvin Schulte (SC DHfK Leipzig)
- Joris van Gool (Netherlands)
- Kobe Vleminckx (Belgium)

60m women
- Maryna Bekh-Romanchuk (Ukraine)
- Lorène Bazolo (Portugal)
- Alexandra Burghardt (SV Wacker Burghausen)
- Janie de Naeyer (Belgium)
- Anna Kocsis (Hungary)
- Lisa Marie Kwayie (Neuköllner SF)
- Amelie Sophie Lederer (LG Stadtwerke München)
- Talea Prepens (TV Cloppenburg)
- Kristen Radukanova (Bulgaria)
- Lukrecija Sabaitytė (Lithuania)
- Aziza Sbaity (Lebanon)
- Rafailía Spanoudáki-Hatziríga (Greece)
- Magdalena Stefanowicz (Poland)
- Boglárka Takács (Hungary)
- Demi van den Wildenberg (Netherlands)
- Leonie van Vliet (Netherlands)

400m men
- Jonas Breitkopf (LG Olympia Dortmund)
- Fabian Dammermann (LG Osnabrück)
- Cilin Greene (Ireland)
- Ben Higgins (Great Britain)
- Christian Iguacel (Belgium)
- Felix Jahn (LC Jena)
- Viljami Kaasalainen (Finland)
- Boško Kijanović (Serbia)
- Rocco Martin (SG Motor Gohlis-Nord Leipzig)
- Pavel Maslák (Czech Republic)
- Adam Smolka ( Czech Republic)
- Lukas Sutkus (Lithuania)
- Viggo Tijbosch (Netherlands)

400m women
- Sophie Becker (Ireland)
- Lisanne de Witte (Netherlands)
- Karolina Haas (LG Olympia Dortmund)
- Phil Healy (Ireland)
- Elisa Lechleitner (LAZ Ludwigsburg)
- Alice Mangione (Italy)
- Hanna Mergenthaler (MTG Mannheim)
- Julia Niederberger (Switzerland)
- Ella Räsänen (Finland)
- Milja Thureson (Finland)
- Imke Vervaet (Belgium)

800m women
- Alina Ammann (TuS Esingen)
- Jana Marie Becker (Königsteiner LV)
- Kimberley Ficenec (Czech Republic)
- Jennifer Hauke ​​(Berlin Track Club)
- Marcela Pirkova (Czech Republic)
- Tanja Spill (LAV Bayer Uerdingen / Dormagen)
- Inken Terjung (ASV Cologne)
- Lara Tortell (Athletics Team Karben)

1500m Men
- Yassin Abdilaahi (LG Olympia Dortmund)
- Bram Anderiessen (Netherlands)
- Joao Bussotti (Italy)
- Haithem Chenitef (Algeria)
- Ibrahim Erata (Turkey)
- Brian Komen (Kenya)
- Marius Probst (TV Wattenscheid 01)
- Christoph Schrick (Königsteiner LV)
- Marc Tortell (Athletics Team Karben)
- Sven Wagner (Königsteiner LV)

1500m women
- Georgia Bell (Great Britain)
- Marina Damink (Netherlands)
- Jolanda Kallabis (FT 1844 Freiburg)
- Aneta Lemiesz (Poland)
- Verena Meisl (TV Wattenscheid 01)
- Fabiane Meyer (TV Wattenscheid 01)
- Vanessa Mikitenko (SSC Hanau-Rodenbach)
- Vanessa Scaunet (Belgium)
- Kerstin Schulze Kalthoff (LG Brillux Münster)
- Nadine Stricker ( SG Motor Gohlis-Nord Leipzig)
- Jetske van Kampen (Netherlands)
- Revée Walcott-Nolan (Great Britain)
- Nele Weßel (TV Waldstraße Wiesbaden)

60m hurdles men
- Yaqoub Al-Yoha (Kuwait)
- Alin Ionuț Anton (Romania)
- Tim Eikermann (TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Dániel Eszes (Hungary)
- Job Geerds (Netherlands)
- Mark Heiden (Netherlands)
- Noah Felix Herrmanny (TLV Germania Überruhr)
- Timme Koster (Netherlands)
- Elmo Lakka (Finland)
- Manuel Mordi ( Hamburger SV)
- Florian Näbelung (LC Jena)
- Mikdar Sevler (Turkey)
- Koen Smet (Netherlands)
- Bálint Szeles (Hungary)
- Stefan Volzer (TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Joshua Wagner (LG Brillux Münster)

Pole vault men
- Torben Blech (TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Hendrik Hohmann (LG Olympia Dortmund)
- Raphael Holzdeppe (LAZ Zweibrücken)
- Tom Linus Humann (Schweriner SC)
- Emmanouíl Karalís (Greece)
- Rutger Koppelaar (Netherlands)
- Pål Haugen Lillefosse (Norway)
- Hendrik Müller (TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Ersu Şaşma (Turkey)
- Oleg Zernikel (ASV Landau)

Long jump women
- Malaika Mihambo (LG Kurpfalz)
- Mikaelle Assani (SCL Heel Baden-Baden)
- Samira Attermeyer (LG Olympia Dortmund)
- Maryna Bekh -Romanchuk (Ukraine)
- Milica Gardašević (Serbia)
- Merle Homeier (Hannover 96)
- Caroline Klein TSV Bayer 04 Leverkusen)
- Filippa Kviten (Cyprus)
- Diána Lesti (Hungary)
- Laura Raquel Müller (Unterländer LG)
- Anasztázia Nguyen ( Hungary)

©2024 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.