Results: Copenhagen Athletics Games 2023

Results for the 2023 Copenhagen Athletics Games.

Event Category: World Athletics Continental Tour Bronze

Meet Date: Wednesday, June 7

Live stream

RESULTS WOMEN

Women's 100m Final: Wind: +0.7

POSNAMENATRESULT
1Bianca WILLIAMSGBR11.32 MR
2Helene RØNNINGENNOR11.38 PB
3Filippa SIVNERTSWE11.62 SB
4Mathilde Uldall KRAMERDEN11.68
5Astrid GLENNER-FRANDSENDEN11.72 SB
6Vilde Humstad AASMONOR11.73 (.727) SB
7Emma Beiter BOMMEDEN11.73 (.729)
8Klara Skriver LOESSLDEN11.86

Women's 100m Heat 1: Wind: +2.4

POSNAMENATRESULT
1Helene RØNNINGENNOR11.33 Q
2Mathilde Uldall KRAMERDEN11.55 Q
3Emma Beiter BOMMEDEN11.62 q
4Vilde Humstad AASMONOR11.74 (.737) q
5Klara Skriver LOESSLDEN11.74 (.738) q
6Ida STAFGÅRDSWE11.90

Women's 100m Heat 2: Wind: +1.6

POSNAMENATRESULT
1Bianca WILLIAMSGBR11.42 Q
2Filippa SIVNERTSWE11.68 Q SB
3Astrid GLENNER-FRANDSENDEN11.82 q
4Anna Øbakke LANGEDEN11.87
5Marie Høgh LARSENDEN11.95
6Viktoria BINDSLEVDEN12.32

Women's 200m Final: Wind: -1.5

POSNAMENATRESULT
1Bianca WILLIAMSGBR23.27
2Torrie LEWISAUS23.42
3Georgina Diana Naomi ADAMGBR23.54
4Julia HENRIKSSONSWE23.62
5Christine BJELLAND JENSENNOR23.80
6Louise EVANSGBR23.82
7Gudbjörg Jóna BJARNADÓTTIRISL24.32
8Cecilie Gedsø FÆRGEDEN25.27

Women's 800m

POSNAMENATRESULT
1Katie SNOWDENENG2:00.43
2Annemarie NISSENDEN2:03.07 SB
3Lynsey SHARPGBR2:03.59 SB
4Soukaina HAJJIMAR2:04.03 SB
5Aníta HINRIKSDÓTTIRISL2:04.61 SB
6Claire MOONEYIRL2:05.19 SB
7Stina TROESTDEN2:05.32
8Lovisa LINDHSWE2:07.27 SB
9Brooke FELDMEIERUSA2:08.71
 Mathilde DIEKEMADENDNF
 Nora Kollerød WOLDNORDNF PACE

Women's 3000m

POSNAMENATRESULT
1Rose DAVIESAUS8:49.22
2Eloise India Rose WALKERSCO8:49.56 PB
3Megan KEITHSCO8:52.51 PB
4Sofia THØGERSENDEN8:53.39 PB
5Lisa ROOMSBEL8:54.64 PB
6Aisha PRAUGHT-LEERJAM9:00.28
7Nanna BOVÉDEN9:03.11 PB
8Juliane Falsig HVIDDEN9:04.20 PB
9Maureen JEPKOECHKEN9:08.07 PB
10Chiara SCHERRERSUI9:22.38 PB
11Line K SCHULZDEN9:43.58 SB
 Laura NAGELNZLDNF
 Kinga KRÓLIKPOLDNF

Women's 100m Hurdles Final: Wind: +0.8

POSNAMENATRESULT
1Nia ALIUSA12.59 MR
2Michelle HARRISONCAN12.92
3Hannah JONESAUS13.08
4Helena JIRANOVÁCZE13.33 =SB
5Diana SUUMANNEST13.52
6Elin LINDEBLADSWE13.82
7Annika Baun HALDBODEN13.97
 Ida Boe RASMUSSENDENDNF

Women's 100m Hurdles Heat 1,  Wind: +0.8

POSNAMENATRESULT
1Michelle HARRISON·   CAN12.86 Q =SB
2Helena JIRANOVÁCZE13.34 Q
3Ida Boe RASMUSSENDEN13.83 q SB
4Ida Beiter BOMMEDEN13.89 PB
 Alicia BARRETTGBRDNF

Women's 100m Hurdles Heat 2: Wind: +1.8

POSNAMENATRESULT
1Nia ALI·   USA12.63 Q MR
2Hannah JONES·   AUS13.06 Q
3Diana SUUMANNEST13.66 q
4Elin LINDEBLADSWE13.73 q
5Annika Baun HALDBO  DEN13.87 q
 Mathilde HELTBECHDENDNS

Women's Discus Throw

POSNAMENATRESULT
1Daria ZABAWSKAPOL61.59 SB
2Lisa Brix PEDERSENDEN59.44
3Ieva ZARANKAITĖ LTU59.22
4Annesofie Hartmann NIELSENDEN56.82 SB
5Emma LJUNGBERG   SWE56.82
6Lotta Flatum FALLINGENNOR56.68
7Salla SIPPONEN   FIN54.93 SB
8Karolina URBANPOL54.55
9Tatiana KAUMOANANZL53.12
10Niamh FOGARTYIRL49.48
11Daniella PERSSONSWE49.07

Women's Hammer Throw

POSNAMENATRESULT
1Katarzyna FURMANEKPOL70.89 SB
2Suvi KOSKINENFIN70.39
3Katrine Koch JACOBSENDEN70.00
4Jillian WEIRCAN67.49 SB
5Krista TERVOFIN67.37
6Grete AHLBERGSWE66.34
7Sara FORSSELLSWE64.24
8Liv WINTHERDEN60.92

Women's Discus Throw

POSNAMENATRESULT
1Lene RETZIUSNOR4.41
2Caroline Bonde HOLMDEN4.36
3Kitty Augusta Friele FAYENOR4.21
4Juliana CAMPOSBRA4.21
5Linnea JÖNSSONSWE3.91
6Gabriella JÖNSSONSWE3.76
 Agnieszka KASZUBAPOLDNS
 Freyja Leni WILDGRUBEGERDNS

Women's Long Jump

POSNAMENATRESULT
1Maja ÅSKAGSWE6.70w (+2.5) PB (6.66)
2Irma GUNNARSDÓTTIRISL6.35 (0.0)
3Lucie KIENASTGER6.30 (+1.8) SB
4Ida Beiter BOMMEDEN6.10 (+1.9) PB
5Annette Juma NIELSENDEN6.09w (+2.5)
6Birna Kristin KRISTJANSDOTTIRISL5.94 (+1.6)
7Laura TØLLØSEDEN5.77 (+0.5)

Paralympic 100m: Wind: +0.7

POSNAMENATRESULT
1Salum Ageze KASHAFALINOR10.47 SB
2Kasper FILSØDEN11.47 SB
3Fabio BOTTAZZINIITA11.54
4Davide Bartolo MORANAITA11.75
5Noa BAK-CRAIGDEN12.95 SB

RESULTS MEN

Men's 100m Final: Wind: -1.4

POSNAMENATRESULT
1Marvin BRACYUSA10.36
2Kolbeinn Höður GUNNARSSONISL10.58
3Frederik SCHOU-NIELSENDEN10.61
4Andrew ROBERTSONGBR10.64
5Tazana Mikkel KAMANGA-DYRBAKDEN10.69
6Tobias Gorgone LARSENDEN10.72
 Thomas JONESSWEDNS

Men's 100m Heat 1: Wind: +2.4

POSNAMENATRESULT
1Thomas JONESSWE10.43w Q
2Kolbeinn Höður GUNNARSSONISL10.45w q
3Tazana Mikkel KAMANGA-DYRBAKDEN10.52w q
4Kasper ANDERSSONDEN10.68w
5Peter ANDERSSONDEN10.69w
6Sofus Peter LASSENDEN10.89w

Men's 100m Heat 2: Wind: -1.1

POSNAMENATRESULT
1Marek ZAKRZEWSKIPOL10.40 Q
2Daniel OFFIAHGBR10.54
3Valentin JENSENDEN10.60
4Rasmus Thornbjerg KLAUSENDEN10.65
5Omar CHAABANSWE11.05

Men's 200m Fina: Wind: -1.1

POSNAMENATRESULT
1Łukasz ŻOKPOL21.02
2Jan JIRKACZE21.13
3Gediminas TRUSKAUSKASLTU21.37
4Kolbeinn Höður GUNNARSSONISL21.56
5Oskari LEHTONENFIN21.75
6Jacob HVORUPDEN21.77
7Victor Kiplagat KONDRUPDEN22.41

Men's 400m

POSNAMENATRESULT
1Luis AVILÉS FERREIROMEX46.08
2Samuel REARDONGBR46.21 PB
3Mihai Sorin DRINGOROU46.23
4Gustav Lundholm NIELSENDEN46.31 SB
5Kasper KADESTÅLSWE47.31
6Charles DEVANTAYSUI47.46
7Luis Felipe MAILLETDEN48.37 PB
8Iasonas KONIARISDEN49.73

Men's 1500m A Heat

POSNAMENATRESULT
1Adam FOGGAUS3:37.46 PB
2Joao Capistrano BUSSOTTI NEVESITA3:37.53
3Kristian Uldbjerg HANSENDEN3:39.20 PB
4Jan FRIŠCZE3:40.26 SB
5Jonathan GRAHNSWE3:41.28
6Koitatoi KIDALIKEN3:43.05
7Christoffer Frost-Jensen JOHANSENDEN3:43.19 SB
8Yohannes KIFLAYERI3:43.40 PB
9Jacob Ejby STENGAARDDEN3:44.69 SB
10Riccardo TAMASSIAITA3:46.15 SB
11Alexander NILSSONSWE3:47.07 SB
12Andreas Holst LINDGREENDEN3:52.26
 Žan RUDOLFSLODNF PACE

Para Men's 1500m

POSNAMENATRESULT
1Lasse Bjørn JENSENDEN3:56.39
2Gustav BENDSENDEN3:56.94 PB
3Gustav MØRCHDEN3:57.75 PB
4Anton LINDBERGSWE4:01.99
5Hjalte DALSKOVDEN4:02.93
6Christian Lykkeby OLSENDEN4:03.95
7Benjamin Azimi KHANLARKHANIDEN4:07.00 SB
8Simon Mortensen KIRKEBYDEN4:09.50
9Anders LAGERGRENDEN4:20.47 PB
10Skjalg KONGSSUNDNOR4:23.26
11Mads ERTINGDEN4:44.94
 Mads Ottogren ESKARDENDNF
 Jonathan MAKWARTHDENDNF
 Markus Kirk KJELDSENDENDNS

Men's 5000m

POSNAMENATRESULT
1Mohamed FARESMAR13:34.91
2Darragh MCELHINNEYIRL13:37.80
3Mikael JOHNSENDEN13:44.45 PB
4Ahmed OUHDAITA13:48.32 PB
5Szymon ŻYWKOPOL14:02.21
6Sebastiano PAROLINIITA14:08.22
7Trym TÖNNESENNOR14:40.35
 Theodor Berre JACOBSENNORDNF
 Adam FOGGAUSDNF
 Jacopo DE MARCHIITADQ TR17.3.2

Men's Long Jump

POSNAMENATRESULT
1Daníel Ingi EGILSSONISL7.92 (0.0) PB
2Andreas TRAJKOVSKIMKD7.70w (+2.8)
3Kristóf PAPHUN7.54 (0.0)
4Romeo N'TIABEN7.34 (+1.2)
5Bertram Bing COSTADEN7.25 (0.0)
6Kasper LARSENDEN6.89 (+0.8)
Latest News
©2024 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.