• 2013 Sollentuna Grand Prix Results

Men
  200 m   Wind: 1.8
1 Mosito Lehata LES 20.37 NR 
2 Nil de Oliveira SWE 20.53  
3 Adolphus Nevers JAM 20.84  
4 Winston Barnes JAM 21.00  
5 Obinna Metu NGR 21.07  
6 Tom Kling-Baptiste SWE 21.12  
7 Fahad Mohamed Al-Subaie KSA 21.14  
8 Benjamin Olsson SWE 21.66  
  Race B   Wind: 1.3
1 Alexander Nordkvist SWE 21.52  
2 Stefan Tärnhuvud SWE 21.53  
3 Sunday Ojuri SWE 21.68  
4 Petter Olson SWE 21.79  
5 Carl Armfelt SWE 21.84  
6 Lars Jøran Storhaug NOR 22.22  
7 Mabrook Mubarak Al-Hartig OMA 22.40  
8 Lukas Nilsson SWE 22.58  
 
  400 m   Wind: 1.3
1 Jacques de Swardt RSA 46.91  
2 Ahmed Mubarak Saleh OMA 47.37  
3 Mohamed El Nour Adam QAT 48.27  
4 Elias Amado SWE 48.69  
5 Salah Al-Ajmi OMA 48.72  
6 Martin Loftås Kåstad NOR 49.13  
7 Patrik Sjöö SWE 49.30  
 
  800 m  
1 Ayanleh Souleiman DJI 1:43.63 NR 
2 Abdulrahman Musaeb Bala QAT 1:44.31  
3 Michael Rimmer GBR 1:45.34  
4 Mukhtar Mohammed GBR 1:47.48  
5 Johan Rogestedt SWE 1:48.26  
6 Rickard Gunnarsson SWE 1:48.62  
7 Joni Jaako SWE 1:48.97  
8 Johan Svensson SWE 1:50.56  
9 Jamal Al-Hayrani QAT 1:52.21  

Geoffrey Rono KEN DNF  
  Race B  
1 Nick Jensen DEN 1:50.40  
2 Mattias Claesson SWE 1:51.32  
3 Sean Molloy GBR 1:51.46  
4 Anton Asplund SWE 1:52.67  
5 William Levay SWE 1:52.95  
6 Elis Ottoson SWE 1:52.98  
7 Alex Torgersson SWE 1:53.64  
8 Kevin D'Emic USA 1:53.66  

Mikael Röjerås SWE DNF  
  Race C  
1 Michael Schmidt DEN 1:52.30  
2 Snorre Holtan Løken NOR 1:52.47  
3 Matias Reedtz SWE 1:52.78  
4 Cho Mihn Kyun DEN 1:53.44  
5 Bienvenue Musore SWE 1:53.67  
6 Henrik Hansson SWE 1:53.94  
7 Ahmed Tahir SWE 1:54.26  
8 Mattias Ohlsson DEN 1:55.65  
9 Kristoffer J. Grindedal NOR 1:55.83  
10 Sondre Dingsør Skogen NOR 1:57.18  

Albin Johansson SWE DNF  
 
  1500 m  
1 Youness Essalhi MAR 3:35.52  
2 Vincent Kibet KEN 3:35.62  
3 Tesfaye Cheru ETH 3:35.85  
4 Garrett Heath USA 3:36.43  
5 Dmitrijs Jurkēvičs LAT 3:38.31  
6 Jamal Hitrane MAR 3:38.98  
7 Paul Robinson IRL 3:40.13  
8 Niclas Sandells FIN 3:40.89  
9 Adam Czerwiński POL 3:42.13  
10 Necerddine Hallil ALG 3:43.63  
11 Cameron Page AUS 3:45.45  
12 Johan Hydén SWE 3:45.88  
13 Staffan Ek SWE 3:46.68  

Gideon Kipnegetich KEN DNF  

Bartosz Nowicki POL DNF  

Abdallah Abdelgader SUD DNF  
  Race B  
1 Ole Hesselbjerg DEN 3:49.98  
2 Vidar Dahle NOR 3:50.12  
3 Magnus Hannevig Pettersen NOR 3:51.75  
4 Jørgen Frost Bø NOR 3:52.59  
5 Anders Sørensen NOR 3:52.60  
6 Klas Persson SWE 3:52.75  
7 Alexander Holmblad SWE 3:52.99  
8 Daniel Gleimar SWE 3:53.45  
9 Albin Sjöblom SWE 3:55.23  
10 Abdikadir Abdi SOM 3:56.06  
11 Elias Johansson SWE 4:03.82  
12 Joakim Eriksson SWE 4:06.36  

Vetle Aasland NOR DNF  

Robin Leandersson SWE DNF  
 
  5000 m  
1 Andy Vernon GBR 13:36.16  
2 Olle Walleräng SWE 13:36.18  
3 Monder Rizki BEL 13:36.81  
4 Ababa Lama ETH 13:38.04  
5 Adil Bouafif SWE 13:55.18  
6 Jesper van der Wielen NED 14:02.51  
7 Asbjørn Ellefsen Persen NOR 14:03.59  
8 Abdi Hakin Ulad DEN 14:10.55  
9 Martti Siikaluoma FIN 14:33.89  
10 Lars Södergård SWE 14:34.00  
11 Fredrik Johansson SWE 14:35.11  
12 John Kingstedt SWE 14:40.72  
13 Meberhatom Yamana SWE 14:54.19  
14 Henrik Löfås SWE 15:35.95  

Audun Nordtveit NOR DNF  

Fredrik Uhrbom SWE DNF  
 
  10000 m  
1 Dejen Gebremeskel ETH 26:51.02  
2 Abera Kuma ETH 26:52.85  
3 Imane Merga ETH 26:57.33  
4 Yigrem Demelash ETH 27:15.51  
5 Atsedu Tsegay ETH 27:28.11  

Hassan Mead USA DNF  
 
  3000 m steeple  
1 James Nipperess AUS 8:34.87  
2 Andrey Farnosov RUS 8:37.14  
3 Peter Bomo KEN 8:40.69  
4 Dmitriy Balashov RUS 8:45.38  
5 Dean Brummer RSA 8:46.51  
6 Henrik Jakobsson SWE 9:11.90  
7 Jonas Lurås Hammer NOR 9:13.64  
8 Halfdan-Emil Færø NOR 9:24.30  
9 Erik Norrbom SWE 9:31.01  

Emil Blomberg SWE DNF  
 
  110 m hurdles   Wind: 1.1
1 Philip Nossmy SWE 13.61  
2 Francisco Javier López ESP 13.65  
3 Ruan de Vries RSA 13.73  
4 Amir Shaker IRQ 13.90 NR 
5 Dániel Kiss HUN 13.97  
6 Fred Townsend USA 14.20  
7 Petter Olson SWE 14.41  
8 Martin Kallur SWE 14.42  
  Race B   Wind: 0.8
1 Anders Leifsson SWE 14.86  
2 Dennis Eriksson SWE 15.58  
 
  High jump  
1 Dmytro Demyanyuk UKR 2.13  
 
2 Fredrik Konradsson SWE 2.13  
 
3 Marcus Lundquist SWE 2.13  
 
4 Carl Rönnow SWE 2.05  
 
5 Jonathan Kruse SWE 2.00  
 
 
  Discus  
1 Victor Hogan RSA 60.33  
 
2 Benn Harradine AUS 60.06  
 
3 Przemysław Czajkowski POL 60.03  
 
4 Sergiu Ursu ROU 59.76  
 
5 Leif Arrhenius SWE 59.32  
 
6 Daniel Ståhl SWE 58.61  
 
7 Niklas Arrhenius SWE 58.57  
 
8 Ulf Ankarling SWE 53.23  
 
9 Per Rosell SWE 48.85  
 
10 Niklas Trennéus SWE 46.24  
 
 
  Women
  100 m   Wind: 1.7
1 Iréne Ekelund SWE 11.46  
2 Weronika Wedler POL 11.59  
3 Marika Popowicz POL 11.61  
4 Johanna Gustafsson SWE 12.03  
5 Marie Sönnerfors SWE 12.24  
6 Adriana Janic SWE 12.30  
7 Susanne Schüssler SWE 12.54  
 
  200 m   Wind: 1.0
1 Hrystyna Stuy UKR 23.19  
2 Yelizaveta Bryzgina UKR 23.23  
3 Moa Hjelmer SWE 23.23  
4 Weronika Wedler POL 23.36  
5 Marika Popowicz POL 23.66  
6 Yuliya Baraley UKR 24.18  
7 Linda Frödin Glad SWE 24.77  
8 Jonna Skrifvars FIN 25.37  
 
  400 m  
1 Rebecca Högberg SWE 55.89  
2 Lisa Duffy SWE 56.40  
3 Klara Helander SWE 56.64  
4 Caroline Kihlblom SWE 56.79  
5 Anna Silvander SWE 57.84  
6 Caroline Andersson SWE 59.19  
7 Malin Trollsås SWE 60.01  
8 Suzanna Romilson SWE 60.46  
 
  1500 m  
1 Meraf Bahta ERI 4:11.25  
2 Axumawit Embaye ETH 4:11.66  
3 Laura Crowe IRL 4:12.87  
4 Natalija Piliušina LTU 4:13.20  
5 Tova Eurén-Magnusson SWE 4:24.99  
6 Linn Nilsson SWE 4:25.38  
7 Kaisa Tyni FIN 4:26.48  
8 Nathalie Rohlén SWE 4:43.04  
9 Julia Forsmark SWE 4:45.49  
10 Alem Tesfaye ETH 4:57.76  

Anna Silvander SWE DNF  

Tamara Tverdostup UKR DNF  

Sonja Roman SLO DNF  
 
  5000 m  
1 Haftamnesh Tesfay ETH 15:22.79  
2 Almensch Belete BEL 15:28.51  
3 Nazret Woldu ERI 15:42.71  
4 Sarah Lahti SWE 16:27.65  
5 Minna Lamminen FIN 16:28.90  
6 Madeleine Larsson SWE 16:39.79  
7 Hilde Aasheim NOR 16:41.39  
8 Cecilia Kleist SWE 16:43.30  
9 Agnes Sjöström SWE 16:44.84  
10 Louise Wiker SWE 16:47.62  
11 Cecilia Norrbom SWE 17:14.76  
12 Sanna Mustonen SWE 17:37.97  

Sofia Öberg SWE DNF  

Viktoriya Pohoryelska UKR DNF  
 
  10000 m  
1 Meseret Defar ETH 30:08.06  
2 Afera Godfay ETH 31:08.23  
3 Gotytom Gebreslase ETH 31:51.42  
4 Aheza Kiros ETH 32:32.23  
5 Aynensh Niguse ETH 33:40.59  

Viktoriya Pohoryelska UKR DNF  
 
  400 m hurdles  
1 Hanna Titimets UKR 55.75  
2 Annerie Ebersohn RSA 56.68  
3 Shevon Stoddart JAM 57.11  
4 Stine Tomb NOR 57.13  
5 Jennifer Rockwell ITA 57.36  
6 Joanna Linkiewicz POL 57.65  
 
  High jump  
1 Ruth Beitia ESP 1.92  
 
2 Oksana Okuneva UKR 1.89  
 
3 Sofie Skoog SWE 1.85  
 
4 Nataliya Hapchuk UKR 1.80  
 
5 Jayne Nisbet GBR 1.80  
 
6 Alesya Paklina KGZ 1.80  
 
7 Madeleine Serenhov SWE 1.75  
 
7 Ebba Jungmark SWE 1.75  
 
 
  Pole vault  
1 Angelica Bengtsson SWE 4.40  
 
2 Malin Dahlström SWE 4.20  
 
3 Minna Nikkanen FIN 4.00  
 
4 Madeleine Nilsson SWE 4.00  
 
5 Olga Mullina RUS 3.80  
 

Kristina Ulitina EST NH  
 

Cathrine Larsåsen NOR NH  
 
 
  Long jump  
1 Veronika Mosina RUS 6.53  
 
2 Erica Jarder SWE 6.50  
 
3 Teresa Dobija POL 6.35  
 
4 Irina Ilyina RUS 6.21  
 
5 Sofia Lund SWE 5.70  
 
6 Hanna Wiss FIN 5.56  
 
 
  Triple jump  
1 Jasmin Sabir SWE 12.76  
 
2 Angelica Ström SWE 12.71  
 
3 Frida Lindström SWE 11.99  
 
 
  Javelin  
1 Sofi Flinck SWE 60.96  
 
2 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 59.97  
 
3 Kathryn Mitchell AUS 59.13  
 
4 Isabell Gradin SWE 49.16  
 
5 Matilda Elfgaard SWE 47.62  
 
 
  4 x 100 m  
1   SWE 45.33  
2   SWE 46.65  
3   SWE 47.00
Top videos
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.