• Paavo Nurmi Games 2013 Results

Men
  100 m   Wind: -1.6
1 Rytis Sakalauskas LTU 10.54  
2 Hannes Dreyer RSA 10.64  
3 Roscoe Engel RSA 10.72  
4 Obinna Metu NGR 10.73  
5 Ryan Shields JAM 10.83  
6 Eetu Rantala FIN 10.85  
7 Otto Ahlfors FIN 10.92  
8 Lauri Kirkkola FIN 10.96  
  Heats  
  Heat 1   Wind: -0.4
1 Roscoe Engel RSA 10.59  
2 Rytis Sakalauskas LTU 10.61  
3 Otto Ahlfors FIN 10.72  
4 Hannu Hämäläinen FIN 10.79  
5 Viljami Kaasalainen FIN 10.86  
6 Johan Versluis FIN 11.05  
7 Tatu Vähäkangas FIN 11.18  
  Heat 2   Wind: 0.0
1 Hannes Dreyer RSA 10.47  
2 Obinna Metu NGR 10.56  
3 Ryan Shields JAM 10.60  
4 Eetu Rantala FIN 10.64  
5 Lauri Kirkkola FIN 10.76  
6 Markus Skyttä FIN 10.89  
7 Hannes Siitonen FIN 10.99  
8 Cheela Changala FIN 11.11  
 
  400 m  
1 Nigel Levine GBR 46.44  
2 Ofentse Mogawane RSA 47.47  
3 Isaac Makwala BOT 47.73  
4 Antti Kokkonen FIN 48.56  
5 Ville Lampinen FIN 48.72  
6 Olli Rantanen FIN 49.81  
  Race B  
1 Erik Back FIN 49.37  
2 Roope Saarinen FIN 49.64  
3 Jussi Heikkilä FIN 49.70  
4 Saku Lehikoinen FIN 50.17  
5 Julius Kasule UGA 50.50  
6 Mikko Kangas FIN 50.56  
7 Jouko Juntunen FIN 50.78  
8 Jukka Moisio FIN 50.84  
 
  1500 m  
1 James Kaan AUS 3:40.78  
2 Dmitrijs Jurkēvičs LAT 3:40.85  
3 Niclas Sandells FIN 3:42.04  
4 Thomas Farrell GBR 3:46.61  
5 Allar Lamp EST 3:47.06  
6 Kaur Kivistik EST 3:47.97  
7 Nick McCormick GBR 3:48.07  
8 Ossi Kekki FIN 3:48.28  
9 Joonas Lehtinen FIN 3:51.73  
10 Jarkko Järvenpää FIN 3:52.82  
11 Willy Rotich KEN 3:53.30  
12 Miro Laurila FIN 4:00.43  
13 Anders Lindahl FIN 4:02.39  

Matt Inglis Fox AUS DNF  
 
  5000 m  
1 Cameron Page AUS 13:29.50  
2 Brett Robinson AUS 13:35.44  
3 Monder Rizki BEL 13:37.52  
4 Lewis Korir KEN 13:43.30  
5 Jonathan Taylor GBR 14:02.34  
6 Martti Siikaluoma FIN 14:28.64  
7 Pritt Aus EST 14:34.22  
8 Kalle Keskipoikela FIN 14:42.67  
9 Edwin Molepo RSA 14:43.32  
10 Oskari Pennanen FIN 14:48.48  
11 Joonas Harjamäki FIN 15:06.33  
12 Jaakko Piesanen FIN 15:12.89  
13 Rami Tuokko FIN 15:33.18  
14 Aki Nummela FIN 15:33.20  

James Kaan AUS DNF  

Miika Takala FIN DNF  

Nick McCormick GBR DNF  

Ilari Piipponen FIN DNF  

Henri Manninen FIN DNF  
 
  110 m hurdles   Wind: -0.7
1 Xie Wenjun  CHN 13.74  
2 Joseph Hylton GBR 13.98  
3 Ruan de Vries RSA 13.99  
4 Maksim Lynsha BLR 13.99  
5 Dominik Bochenek POL 14.34  
6 Arttu Hirvonen FIN 14.68  
7 Pasi Roslund FIN 14.75  

Elmo Lakka FIN DNS  
  Heats  
  Heat 1   Wind: 0.2
1 Xie Wenjun  CHN 13.88  
2 Joseph Hylton GBR 13.92  
3 Maksim Lynsha BLR 14.05  
4 Otto Seppälä FIN 14.86  
5 Ville Rajala FIN 15.01  
  Heat 2   Wind: 1.6
1 Ruan de Vries RSA 13.98  
2 Dominik Bochenek POL 14.23  
3 Arttu Hirvonen FIN 14.47  
4 Pasi Roslund FIN 14.54  
5 Elmo Lakka FIN 14.72  
 
  400 m hurdles  
1 Omar Cisneros CUB 49.93  
2 Richard Yates GBR 50.95  
3 Wouter Le Roux RSA 51.29  
4 Niclas Åkerström SWE 51.88  
5 Tetsuya Tateno JPN 52.00  
6 Marek Plawgo POL 52.41  
7 Thomas Kortbeek NED 52.58  
8 Oskari Mörö FIN 52.96  
  Race B  
1 Valtteri Toimela FIN 54.22  
2 Don-Zheni Ekoebve RUS 55.15  
3 Ossi Linkoaho FIN 55.30  
4 Lauri Hassi FIN 55.57  
5 Juho Launto FIN 55.95  
6 Juha Virkkunen FIN 57.60  
 
  Long jump  
1 Eero Haapala FIN 7.90  
 
2 Elvijs Misāns LAT 7.85  
 
3 Arttu Halmela FIN 7.68  
 
4 Tommi Evilä FIN 7.67  
 
5 Ezekiel Ewulo GBR 7.50  
 
6 Petteri Lax FIN 7.26  
 
7 Otto Kilpi FIN 7.22  
 
 
  Triple jump  
1 Pedro Pablo Pichardo CUB 17.15  
 
2 Aleksi Tammentie FIN 15.71  
 
3 Michael Puplampu GBR 15.57  
 
4 Nathan Fox GBR 15.46  
 
5 Kristian Pulli FIN 15.43  
 
 
  Hammer  
1 Oleksiy Sokyrskyy UKR 75.83  
 
2 Szymon Ziółkowski POL 74.54  
 
3 Anatoliy Pozdnyakov RUS 72.34  
 
4 Olli-Pekka Karjalainen FIN 70.15  
 
5 Tuomas Seppänen FIN 69.04  
 
6 Arno Laitinen FIN 68.54  
 
7 Juha Kauppinen FIN 68.43  
 
8 Ilmari Lahtinen FIN 67.00  
 
 
  Javelin  
1 Ari Mannio FIN 84.65  
 
2 Teemu Wirkkala FIN 82.91  
 
3 Julius Yego KEN 81.79  
 
4 Tuomas Laaksonen FIN 81.73  
 
5 Guillermo Martínez CUB 81.30  
 
6 Zigismunds Sirmais LAT 80.89  
 
7 Risto Mätas EST 78.80  
 
8 Tanel Laanmäe EST 78.44  
 
9 Lassi Etelätalo FIN 75.77  
 
 
  Women
  200 m   Wind: -2.2
1 Hanna-Maari Latvala FIN 23.70  
2 Kristina Žumer SLO 24.17  
3 Jonna Berghem FIN 24.80  
4 Minna Laukka FIN 24.82  
5 Milja Thureson FIN 24.83  
6 Jenni Jokinen FIN 25.34  
  Race B   Wind: -1.7
1 Jenna Jokela FIN 24.65  
2 Jasmin Showlah FIN 25.26  
3 Johanna Rajavaara FIN 25.61  
4 Janine Faulha RSA 25.78  
5 Bianca Erwee RSA 25.98  
 
  400 m  
1 Bianca Răzor ROU 53.24  
2 Maris Mägi EST 53.76  
3 Sanna Aaltonen FIN 56.01  
4 Venla Paunonen FIN 56.16  
5 Johanna Matintalo FIN 56.39  
6 Jonna Skrifvars FIN 56.48  
7 Saara Raitis FIN 57.41  
8 Jeanine Nygård FIN 58.35  
  Race B  
1 Eliisa Räsänen FIN 57.55  
2 Laura Kolehmainen FIN 57.94  
3 Emelie Krook FIN 58.28  
4 Jonna Julin FIN 58.28  
 
  1500 m  
1 Yuliya Chizhenko RUS 4:10.21  
2 Zoe Buckman AUS 4:11.38  
3 Liina Tšernov EST 4:21.89  
4 Minna Lamminen FIN 4:23.45  
5 Kaisa Tyni FIN 4:28.76  
6 Heidi Marttinen FIN 4:29.64  
7 Minna Haka-Risku FIN 4:30.03  
8 Mira Tuominen FIN 4:30.36  
9 Pihla Hokkanen FIN 4:47.42  
10 Laura Nakolinna FIN 4:48.00  
11 Johanna Sällinen FIN 4:51.34  
 
  3000 m steeple  
1 Gülcan Mıngır TUR 9:45.80  
2 Gulnara Galkina RUS 9:47.38  
3 Sandra Eriksson FIN 9:58.43  
4 Tigist Mekonen ETH 10:03.84  
5 Oona Kettunen FIN 10:04.47  
6 Nolene Conrad RSA 10:27.34  
7 Urszula Nęcka POL 10:31.51  
8 Minttu Hukka FIN 10:34.69  
9 Viivi Rantanen FIN 10:52.50  
10 Tiia Taipale FIN 11:02.21  
 
  100 m hurdles   Wind: -0.6
1 Nooralotta Neziri FIN 13.38  
2 Matilda Bogdanoff FIN 13.77  
3 Gemma Bennett GBR 13.78  
4 Grit Šadeiko EST 13.80  
5 Urszula Bhebhe POL 13.85  
6 Elisa Leinonen FIN 13.90  
7 Reetta Hurske FIN 14.05  
8 Ida Aidanpää FIN 14.70  
  Heats  
  Heat 1   Wind: 0.1
1 Nooralotta Neziri FIN 13.31  
2 Matilda Bogdanoff FIN 13.57  
3 Ida Aidanpää FIN 13.89  
4 Lotta Harala FIN 14.13  
  Heat 2   Wind: 0.1
1 Elisa Leinonen FIN 13.51  
2 Urszula Bhebhe POL 13.71  
3 Grit Šadeiko EST 13.80  
4 Reetta Hurske FIN 13.83  
5 Gemma Bennett GBR 14.05  
 
  High jump  
1 Anna Iljuštšenko EST 1.88  
 
2 Justyna Kasprzycka POL 1.85  
 
3 Eleriin Haas EST 1.85  
 
4 Elina Smolander FIN 1.82  
 
5 Mari Sepänmaa FIN 1.82  
 
6 Linda Sandblom FIN 1.74  
 
7 Tiina Hakanen FIN 1.74  
 
8 Senni Ronkainen FIN 1.74  
 
9 Bianca Erwee RSA 1.74  
 

Laura Rautanen FIN NH  
 

Viivi Voutilainen FIN NH  
 
 
  Pole vault  
1 Minna Nikkanen FIN 4.45  
 
2 Aleksandra Kiryashova RUS 4.35  
 
3 Alina Kakoshinskaya RUS 4.25  
 
4 Eeva Niemelä FIN 3.75  
 
5 Erica Hjerpe FIN 3.75  
 
6 Aino Siitonen FIN 3.75  
 

Yarisley Silva CUB NH  
 
 
  Discus  
1 Yarelis Barrios CUB 61.11  
 
2 Zinaida Sendriūtė LTU 60.86  
 
3 Yaimí Pérez CUB 56.98  
 
4 Denia Caballero CUB 56.26  
 
5 Katri Hirvonen FIN 51.69  
 
6 Sanna Kämäräinen FIN 50.39  
 
7 Tanja Komulainen FIN 47.56  
 
8 Niina Kelo FIN 47.10  
 
9 Elina Mattila FIN 44.77  
 
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.