• 18th International Athletic Meeting in Honor of Miner's Day Results


  100 m Men
 
1 Luka Šakota CRO 10.83
 
2 Aljaž Brlek SLO 10.99
 
3 Ivan Markovic SRB 11.01
 
4 David Ošir SLO 11.29
 
5 Janko Zupanc SLO 11.35
 
6 Janez Šifkovič SLO 11.41
 
 
  400 m Men
 
1 Luka Marolt SLO 49.87
 
2 Dušan Živkovič SLO 50.28
 
3 Žiga Hus SLO 51.18
 
4 Luka Končina SLO 52.17
 
 
  800 m  
1 Cene Rakušček SLO 1:56.97
 
2 Mark Ilič SLO 1:58.51
 
3 Jan Kramer SLO 1:59.82
 

Emrah Džambić SLO DNF
 
 
  400 m hurdles Men
 
1 David Gollnow GER 50.17
 
2 Máté Koroknai HUN 51.18
 
3 Peter Hribaršek SLO 52.40
 
4 Matic Ogrizek SLO 54.68
 
5 Marko Milovanović SRB 55.29
 
6 Nikola Trifunovič SRB 56.15
 

Filip Pestić SLO DNF
 
 
  Pole vault Men
 
1 Andrej Poljanec SLO 5.00
 
 
2 Ambrož Tičar SLO 4.00
 
 
 
  Long jump Men
 
1 Rok Viler SLO 7.33 1.3  
 
2 Žiga Vrščaj SLO 7.19 1.2  
 
3 Luka Križaj SLO 7.04 1.3  
 
4 Jernej Kokalj SLO 6.96 0.2  
 
 
  Shot Put Men
 
1 Dylan Armstrong CAN 20.22
 
 
2 Orazio Cremona RSA 20.19
 
 
3 Hamza Alić BIH 19.90
 
 
4 Marin Premeru CRO 19.74
 
 
5 Marko Špiler SLO 18.70
 
 
6 Mesud Pezer BIH 18.01
NJR 
 
7 Miran Vodovnik SLO 17.24
 
 
 
  Discus Throw Men
 
1 Tadej Hribar SLO 51.50
 
 
2 Damjan Sitar SLO 43.27
 
 
3 Denis Kumek SLO 41.91
 
 
4 Tomaž Janežič SLO 40.70
 
 
 
  Hammer Throw Men
 
1 Krisztián Pars HUN 80.45
 
 
2 Primož Kozmus SLO 78.83
 
 
3 Dilshod Nazarov TJK 78.28
 
 
4 Markus Esser GER 76.87
 
 
5 Sergey Litvinov RUS 76.58
 
 
6 Marcel Lomnický SVK 74.65
 
 
7 Oleksiy Sokyrskyy UKR 74.01
 
 
8 Mattias Jons SWE 72.33
 
 
9 Libor Charfreitag SVK 70.40
 
 
10 Nejc Plesko SLO 60.11
 
 
 
  400 m Women
 
1 Jerneja Smonkar SLO 57.76
 
2 Anita Horvat SLO 59.65
 
3 Ajda Lenardič SLO 60.36
 
 
  1500 m Women
 
1 Amela Terzić SRB 4:12.52
 
2 Natallia Kareiva BLR 4:13.09
 
3 Diana Sujew GER 4:13.18
 
4 Elina Sujew GER 4:14.26
 
5 Annett Horna GER 4:14.75
 
6 Sonja Roman SLO 4:17.07
 
7 Sandra Kočiš CRO 4:19.62
 
8 Gete Dima ETH 4:21.93
 
9 Eleonora Berlanda ITA 4:27.85
 
10 Maruša Mišmaš SLO 4:31.93
 
11 Mateja Pokrivac SLO 4:43.03
 

Teodora Simović SRB DNF
 
 
  100 m hurdles Women
 
1 Nadine Hildebrand GER 13.15
 
2 Marina Tomić SLO 13.18
 
3 Tatyana Dektyareva RUS 13.28
 
4 Tatyana Filatova RUS 13.31
 
5 Ivana Lončarek CRO 13.44
 
6 Lilla Juhász HUN 14.18
 

Louise Wood GBR DNF
 
  Race B  
1 Manca Šepetavc SLO 13.91
 
2 Giada Carmassi ITA 14.00
 
3 Maruša Romih SLO 14.44
 
 
  Pole vault Women
 
1 Petra Malkoć CRO 3.80
 
 
2 Leda Krošelj SLO 3.80
 
 
3 Jerneja Writzl SLO 3.70
 
 
4 Sara Berčan SLO 3.60
 
 
5 Gaja Hladnik SLO 3.20
 
 
6 Martina Fileš CRO 3.20
 
 
 
  Long jump Women
 
1 Ivana Španović SRB 6.56 0.4  
 
2 Jana Velďáková SVK 6.44 2.0  
 
3 Teresa Dobija POL 6.38 1.5  
 
4 Nina Kolarič SLO 6.30 1.2  
 
5 Lynique Prinsloo RSA 6.30 0.8  
 
6 Melanie Bauschke GER 6.28 1.2  
 
7 Carla Marais RSA 6.11 0.5  
 
8 Amy Harris GBR 6.05 0.9  
 
9 Marina Kraushofer AUT 5.98 2.2  
 
10 Agnieszka Cichowlas POL 5.80 2.3  
 
11 Nicholeen Mclaren RSA 5.80 0.3  
 
12 Claudia Hladikova SVK 5.67 1.1  
 
 
  Triple jump Women
 
1 Snežana Rodić SLO 14.00 1.4  
 
2 Veronika Mosina RUS 13.92 1.3  
 
3 Maja Bratkič SLO 13.53 0.6  
 
4 Trecia Smith JAM 13.46 0.4  
 
5 Kristin Gierisch GER 13.15 1.2  
 
6 Matsi Dikotla RSA 12.81 0.9  
 
7 Eva Mustar SLO 12.49 0.7  
 
8 Angelica Ström SWE 12.45 0.6  
 
9 Petra Koren SLO 11.91 0.4  
 
 
  Javelin Women
 
1 Mariya Abakumova RUS 64.42
 
 
2 Martina Ratej SLO 58.54
 
 
3 Vanda Juhász HUN 54.85
 
 
4 Irena Šedivá CZE 52.83
 
 
5 Franziska Krebs GER 51.46
 
 
6 Eva Vivod SLO 50.70
 
 
7 Bernarda Letnar SLO 47.96
 
 
Latest News
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.