• Results Anhalt Dessau 2013

Men
  100 m   Wind: 0.2
1 Egwero Ogho-Ogene NGR 10.21
2 Lucas Jakubczyk GER 10.29
3 Julian Reus GER 10.32
4 Martin Keller GER 10.33
5 Mark Lewis-Francis GBR 10.44
6 Peter Emelieze NGR 10.49
  Race B   Wind: 0.1
1 Sven Knipphals GER 10.45
2 Dariusz Kuć POL 10.51
3 Alexander Kosenkow GER 10.57
4 Giovanni Codrington NED 10.69
5 Patrick Domogala GER 10.74
  Race C   Wind: 0.1
1 Eric Krüger GER 10.63
2 Alexander Pschera GER 10.69
3 Robert Kubaczyk POL 10.72
4 Yannick Hoecker GER 10.80
5 Felix Gehne GER 10.85
6 Rouven Christ GER 10.89
 
  800 m  
1 Robin Schembera GER 1:46.81
2 Richard Kiplagat KEN 1:46.86
3 Evans Kipkorir KEN 1:46.96
4 Andreas Lange GER 1:46.99
5 Ján Kubista CZE 1:47.05
6 Dennis Krüger GER 1:47.20
7 Cornelius Kiplangat KEN 1:47.33
8 Kevin Stadler GER 1:47.94
9 Pierre Antoine Balhan BEL 1:48.74
10 Timothy Limo KEN 1:50.03
11 Dickson Tuwei KEN 1:51.44

Moses Kibet KEN DNF
  Race B  
1 Denis Bäuerle GER 1:49.96
2 Oliver Vogel GER 1:50.01
3 Roland Christen SUI 1:50.11
4 Stefan Hettich GER 1:50.34
5 Marc Reuther GER 1:50.69
6 Tim Jurich GER 1:52.33
7 Randy Bögelspacher GER 1:53.07
8 Sören Ludolph GER 1:53.57

Jan Riedel GER DNF

Martin Conrad GER DNF
  Race C  
1 Benjamin Einert GER 1:52.27
2 Stephan Törmer GER 1:53.63
3 Marcel Ebel GER 1:54.88
4 Mark Dobrzykowski GER 1:55.28
5 Conrad Neumann GER 1:55.35
6 Sebastian Fischbach AUT 1:55.79
7 Hauke Timme GER 1:56.86
8 Pascal Schulze GER 1:57.51
9 Nils Klein GER 1:57.79
 
  1500 m  
1 Abednego Chesebe KEN 3:36.35
2 Johan Cronje RSA 3:36.70
3 Juan van Deventer RSA 3:36.84
4 Tesfaye Homiyu ETH 3:36.90
5 Benson Seurei KEN 3:37.22
6 Carsten Schlangen GER 3:37.23
7 Sebastian Keiner GER 3:38.35
8 Cornelius Kangogo KEN 3:38.36
9 Martin Sperlich GER 3:38.69
10 Bartosz Nowicki POL 3:40.18
11 Arturo Casado ESP 3:41.11
12 Florian Orth GER 3:42.32
13 Bernard Kiptum KEN 3:43.31
14 Vincent Mutai KEN 3:44.57
15 Nico Sonnenberg GER 3:46.97
16 Mario Bächtiger SUI 3:47.12

James Kangogo KEN DNF

Nicholas Kipchumba KEN DNF
  Race B  
1 Philipp Stief GER 3:49.72
2 Nils Gerber GER 3:50.24
3 Carl Philip Siemes GER 3:50.65
4 Dominic Neumann GER 3:51.08
5 Lukas Motschmann GER 3:52.24
6 Fabian Brunswig GER 3:53.35
7 Michael Schäfer GER 3:53.90
8 Viktor Kuk GER 3:54.04
9 Nico Schulze GER 3:55.56
10 Tim Ramdane Cherif GER 3:56.03
11 Sven Praetorius GER 3:56.59
12 Jonas Beverungen GER 3:57.00
13 Sebastian Schäller GER 3:57.29
14 Stephan Abisch GER 3:59.57
15 Max Glöckner GER 3:59.95
 
  3000 m steeple  
1 Steffen Uliczka GER 8:26.27
2 Clement Kemboi KEN 8:28.22
3 Yuri Floriani ITA 8:30.04
4 Patrick Nasti ITA 8:30.28
5 Tomasz Szymkowiak POL 8:32.48
6 Rob Mullett GBR 8:32.68
7 Ion Luchianov MDA 8:34.46
8 Silas Too KEN 8:35.46
9 Martin Grau GER 8:42.60
10 Rico Schwarz GER 8:45.23
11 Marco Kern SUI 8:46.92
12 Benedikt Karus GER 8:50.81
13 Marcus Schöfisch GER 8:58.93
14 Ricardo Passeri ITA 9:02.85
15 Konstantin Wedel GER 9:06.52

Felix Hentschel GER DNF

Krystian Zalewski POL DNF

Maik Wollherr GER DNF
 
  High jump  
1 Jaroslav Bába CZE 2.19
 
2 Matthias Haverney GER 2.16
 
3 Piotr Śleboda POL 2.16
 
4 Joel Castro PUR 2.13
 
5 Temfack Fernan Djoumessi CMR 2.10
 
5 Szymon Kiecana POL 2.10
 
5 Kabelo Kgosiemang BOT 2.10
 
8 Ali Mohamed Younes Idris SUD 2.10
 
9 Lee Hup Wei  MAS 2.10
 
10 Marius Dumitrache ROU 2.10
 
11 Benjamin Lauckner GER 2.01
 
 
  Pole vault  
1 Daniel Clemens GER 5.30
 
2 Jonas Efferoth GER 5.20
 
3 Carlo Paech GER 5.00
 

Tom Konrad GER NH
 

Tobias Scherbarth GER NH
 

Karsten Dilla GER NH
 

Alexander Straub GER NH
 
 
  Long jump  
1 Adrian Strzałkowski POL 7.90
 
2 Christian Reif GER 7.66
 
3 Marcin Starzak POL 7.48
 
4 Morten Jensen DEN 7.47
 
5 Ezekiel Ewulo GBR 7.42
 
6 Milan Pírek CZE 7.41
 
7 Roman Novotný CZE 7.39
 
8 Dimítrios Diamantáras GRE 7.38
 
9 Philipp Schneider GER 7.27
 
 
  Javelin  
1 Tero Pitkämäki FIN 85.39
 
2 Kim Amb SWE 84.33
 
3 Thomas Röhler GER 83.95
 
4 Andreas Thorkildsen NOR 81.99
 
5 Łukasz Grzeszczuk POL 81.83
 
6 Bernhard Seifert GER 79.41
 
7 Lars Hamann GER 78.12
 
8 Till Wöschler GER 74.90
 
9 Tino Häber GER 71.68
 
10 David Golling GER 69.90
 
11 Johannes Vetter GER 69.63
 
12 Christian Ebert GER 66.87
 
 
  Women
  100 m   Wind: 0.0
1 Verena Sailer GER 11.50
2 Kateřina Čechová CZE 11.51
3 Marika Popowicz POL 11.52
4 Inna Weit GER 11.55
5 Ashleigh Nelson GBR 12.20
  Race B   Wind: 0.7
1 Maike Dix GER 11.72
2 Ewelina Ptak POL 11.80
3 Martyna Opoń POL 11.83
4 Klára Seidlová CZE 11.85
5 Freja Jernstig SWE 11.96
6 Martina Schmidová CZE 12.07
 
  800 m  
1 Nataliya Lupu UKR 2:01.81
2 Lenka Masná CZE 2:02.55
3 Irina Maracheva RUS 2:03.25
4 Fabienne Kohlmann GER 2:03.61
5 Danuta Urbanik POL 2:04.35
6 Renata Pliś POL 2:05.12
7 Rose-Anne Galligan IRL 2:06.48
8 Agnieszka Leszczyńska POL 2:09.33

Joanna Jóźwik POL DNF
  Race B  
1 Kerstin Marxen GER 2:06.90
2 Sandra Michalak POL 2:08.55
3 Emma Stähr GER 2:08.81
4 Tabea Themann GER 2:08.84
5 Lena Menzel GER 2:08.92
6 Carolin Strophff GER 2:09.46
7 Ariane Ballner GER 2:09.51
8 Tina Donder GER 2:13.56
9 Julia Klein GER 2:18.61

Carlotta Meyer-Ranke GER DNF
 
  1500 m  
1 Laura Muir GBR 4:12.52
2 Katarzyna Broniatowska POL 4:13.56
3 Maureen Koster NED 4:13.61
4 Annett Horna GER 4:14.04
5 Diana Sujew GER 4:14.40
6 Svitlana Shmidt UKR 4:14.73
7 Elina Sujew GER 4:14.91
8 Natallia Kareiva BLR 4:15.46
9 Gesa-Felicitas Krause GER 4:15.58
10 Margherita Magnani ITA 4:16.21
11 Giulia Viola ITA 4:16.91
12 Jessica Judd GBR 4:17.90
13 Charlotte Schönbeck SWE 4:19.94
14 Caterina Granz GER 4:21.33
15 Isabell Teegen GER 4:21.95
16 Antje Möldner-Schmidt GER 4:23.21
17 Valérie Lehmann SUI 4:23.54
18 Joëlle Flück SUI 4:24.87
19 Johanna Schulz GER 4:28.27
20 Lena Klaassen GER 4:37.57

Sonja Roman SLO DNF

Anna Balakshina RUS DNF
 
  3000 m  
1 Maren Kock GER 9:05.35
2 Meraf Bahta ERI 9:07.81
3 Gete Dima ETH 9:08.22
4 Sofia Ennaoui POL 9:09.26
5 Kristiina Mäki CZE 9:13.28
6 Tauria Samiri ITA 9:16.58
7 Maya Rehberg GER 9:17.87
8 Veronica Jepkosgei KEN 9:40.77
9 Ursula Gatzweiler GER 9:51.70
10 Paulina Furmańska POL 10:22.13

Carlotta Meyer-Ranke GER DNF
 
  400 m hurdles  
1 Anastasiya Ott RUS 57.19
2 Axelle Dauwens BEL 57.53
3 Christiane Klopsch GER 57.79
4 Claudia Wehrsen GER 58.43
5 Lucie Slaníčková SVK 58.63
6 Frederike Hogrebe GER 60.83
 
  Triple jump  
1 Veronika Mosina RUS 13.96
 
2 Anna Jagaciak POL 13.84
 
3 Simona La Mantia ITA 13.68
 
4 Jenny Elbe GER 13.67
 
5 Katja Demut GER 13.52
 
6 Anna Zych POL 13.26
 
7 Lucie Májková CZE 12.97
 
 
  Discus  
1 Tan Jian  CHN 62.68
 
2 Nadine Müller GER 61.69
 
3 Anna Rüh GER 61.50
 
4 Gu Siyu  CHN 59.75
 
5 Yang Yanbo  CHN 58.55
 
6 Joanna Wiśniewska POL 57.19
 
7 Sabine Rumpf GER 55.44
 
8 Jessica Kolotzei GER 53.89
 

Julia Fischer GER NM
 
Latest News
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.