• Riga Cup 2013 European Athletics meeting Results

  100 m Men
  Wind: 1.6
1 Josh Swaray GBR 10.30
2 Mickey Grimes USA 10.42
3 Elvijs Misāns LAT 10.46
4 Aleksandr Khyutte RUS 10.48
5 Karol Zalewski POL 10.48
6 Konstantin Petryashov RUS 10.49
7 Béranger Bossé CAF 10.64
8 Eugene Ayanful GBR 10.98
  Race B   Wind: 1.3
1 Eli Winn GBR 10.57
2 Dannish Walker-Khan GBR 10.66
3 Boubacar Sakho FRA 10.81
4 Sandis Sabājevs LAT 10.81
5 Reinis Kreipans LAT 10.91
6 Jānis Mezītis LAT 10.92
7 Vladimirs Mihailovs LAT 11.14
 
  200 m Men
  Wind: 1.0
1 Karol Zalewski POL 20.71
2 Aleksandr Khyutte RUS 20.77
3 Mickey Grimes USA 20.95
4 Eli Winn GBR 21.23
5 Dannish Walker-Khan GBR 21.25
6 Elvijs Misāns LAT 21.31
7 Béranger Bossé CAF 21.82
  Race B   Wind: 0.1
1 Konstantin Petryashov RUS 20.97
2 Boubacar Sakho FRA 21.87
3 Jānis Mezītis LAT 21.92
4 Sandis Sabājevs LAT 22.03
5 Eugene Ayanful GBR 22.09
6 Jurij Golenbovskij POL 23.06
 
  800 m Men
 
1 Yeimer López CUB 1:46.90
2 Oleksandr Osmolovych UKR 1:48.38
3 Pauls Ārents LAT 1:48.74
4 Renars Stepins LAT 1:48.80
5 Ådne Svahn Dæhlin NOR 1:49.10
6 Joseph Maynard GBR 1:49.19
7 Gabriele Bizzotto ITA 1:49.97
8 Raimond Valler EST 1:51.06
9 Oskars Bormanis LAT 1:51.30
10 Dávid Takács HUN 1:51.45
11 Aarne Nirk EST 1:51.94
12 Risto Vosaste EST 1:58.33

Martins Zacests LAT DNF
 
  400 m hurdles men
 
1 Ivan Shablyuyev RUS 51.24
2 Anatoliy Sinyanskyy UKR 52.01
3 Vadzim Kebets BLR 52.40
4 Vladislavs Prosmickis LAT 52.57
5 Maksims Semjonovs LAT 52.98
6 Andrejs Romaņivs LAT 53.52
 
  High jump Men
 
1 Dmitriy Semyonov RUS 2.21
 
2 Kanstantsin Karpau BLR 2.18
 
3 Normunds Pūpols LAT 2.08
 
3 Karl Lumi EST 2.08
5 Mathias Cianci FRA 2.08
6 Mohamed Talaat Abu Taleb EGY 2.03

Jānis Vaivods LAT NH

Osku Torro FIN NH
  Pole vault Men
 
1 Luke Cutts GBR 5.36
2 Mareks Ārents LAT 5.21
3 Veiko Kriisk EST 5.21
4 Pauls Pujāts LAT 5.21
5 Kārlis Pujāts LAT 5.01
6 Veiko Aunapuu EST 5.01
 
  Triple jump Men
 
1 Viktor Yastrebov UKR 16.59
2 Yevhen Semenenko UKR 16.27
3 Igor Syunin EST 16.24
4 Michael Puplampu GBR 15.91
5 Pāvels Kovaļovs LAT 15.06
6 Aliaksandr Varabei BLR 14.88
 
  Shot  
1 Dylan Armstrong CAN 20.67
2 Leif Arrhenius SWE 19.60
3 Martin Stašek CZE 19.14
4 Kim Christensen DEN 18.96
5 Timothy Hendry CAN 18.28
6 Kristo Galeta EST 18.26
7 Rimantas Martišauskas LTU 17.62
8 Daniel Ståhl SWE 17.36
9 Jamie Williamson GBR 16.72
10 Arnis Žviriņs LAT 16.12
11 Andrejs Samburs LAT 14.75
 
  Javelin Men
 
1 Roman Avramenko UKR 84.10
2 Vadims Vasiļevskis LAT 82.79
3 Rolands Štrobinders LAT 80.68
4 Ainārs Kovals LAT 80.38
5 Zigismunds Sirmais LAT 80.13
6 Risto Mätas EST 76.84
7 Oleksandr Nychyporchuk UKR 76.23
8 Viktor Goncharov RUS 74.73
9 Gabriel Wallin SWE 73.77
10 Aleksandr Kharitonov RUS 73.46
11 German Komarov RUS 73.14
12 Tanel Laanmäe EST 70.38
13 Timo Moorast EST 66.46
 
  100 m Women   Wind: 0.2
1 Cleo VanBuren USA 11.50
2 Amy Foster IRL 11.55
3 Freja Jernstig SWE 11.82
4 Tiziana Grasso ITA 11.94
5 Svetlana Titova RUS 12.13
6 Claire Renaud FRA 12.33
7 Grieta Kļaviņa LAT 12.56
 
  200 m Women
  Wind: 0.3
1 Cleo VanBuren USA 23.75
2 Amy Foster IRL 23.90
3 Tiziana Grasso ITA 24.46
4 Laura Ikauniece LAT 24.63
5 Claire Renaud FRA 25.27
6 Svetlana Titova RUS 25.47
7 Anna Paula Auzina LAT 25.86
8 Valerija Bogdanova LAT 26.00
 
  400 m Women
 
1 Jitka Bartoničková CZE 53.98
2 Gunta Latiševa-Čudare LAT 54.81
3 Anna Oreshkina RUS 55.34
4 Aleksandra Koblence LAT 56.49
5 Inese Nagle LAT 58.65
6 Liva Rubeze LAT 58.93
 
  3000 m steeple Women
 
1 Sviatlana Kudzelich BLR 9:48.68
2 Poļina Jeļizarova LAT 9:56.91
3 Eva Krchová CZE 9:59.96
4 Justyna Korytkowska POL 10:11.41
5 Natalya Izmodenova RUS 10:14.84
6 Urszula Nęcka POL 10:15.83
7 Yekaterina Shkodrina RUS 10:40.79
8 Veronica Paterlini ITA 10:46.36
9 Izabela Dziedziech POL 11:00.94
10 Valerija Linkevica LAT 11:24.34
 
  High jump  
1 Justyna Kasprzycka POL 1.92
2 Nataliya Hapchuk UKR 1.90
3 Taisa Roslava BLR 1.84
4 Grete Udras EST 1.84
5 Undine Dindune LAT 1.79
6 Besnet Moussad Mohamed EGY 1.74
7 Madara Onuzane LAT 1.74
8 Jelena Fenuka LAT 1.74
 
  Javelin Women
 
1 Sinta Ozoliņa-Kovale LAT 64.38
2 Viktoriya Sudarushkina RUS 60.60
3 Hanna Hatsko UKR 59.46
4 Līna Mūze LAT 58.59
5 Nora Bicet ESP 57.19
6 Marharyta Dorozhon UKR 56.85
7 Eliza Toader ROU 56.21
8 Gundega Grīva LAT 53.05
Latest News
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.