• Results: Ostrava Golden Spike 2022

Results for the Ostrava Golden Spike 2022, a World Athletics Continental Tour Gold Level Meeting.

Event Date: Tuesday, May 31

Location:  Metsky Stadium | Ostrava, Czech Republic

 

RESULTS WOMEN

Women's 200m Final, Wind: -0.2

PLACENAMENAT.MARK
1.Aminatou SEYNINIG22.21
2.Allyson FELIXUSA22.78
3.Vittoria FONTANAITA22.97
4.Gina BASSGAM23.11
5.Nikola BENDOVÁCZE23.50
6.Marcela PÍRKOVÁCZE23.57
7.Natálie KOŽUŠKANIČOVÁCZE23.66
8.Karolína MAŇASOVÁCZE24.26

Women's 400m

PLACENAMENAT.MARK
1.Natalia KACZMAREKPOL50.16
2.Candice MCLEODJAM50.38
3.Anna KIEŁBASIŃSKAPOL50.38
4.Lieke KLAVERNED50.90
5.Justyna ŚWIĘTY-ERSETICPOL51.09
6.Fiordaliza COFILDOM51.14
7.Lada VONDROVÁCZE52.03
8.Tereza PETRŽILKOVÁCZE52.77

Women's 1500m

PLACENAMENAT.MARK
1.Diribe WELTEJIETH3:59.19
2.Ayal DAGNACHEWETH3:59.87
3.Netsanet DESTAETH4:00.84
4.Claudia Mihaela BOBOCEAROU4:01.10
5.Adelle TRACEYGBR4:02.55
6.Sarah HEALYIRL4:02.86
7.Mebriht MEKONENETH4:03.29
8.Sofia ENNAOUIPOL4:03.93
9.Wezam TESFAYETH4:04.12
10.Melissa COURTNEY-BRYANTGBR4:04.13
11.Kristiina MÄKICZE4:04.17
12.Maruša MIŠMAŠ ZRIMŠEKSLO4:04.46
13.Eliza MEGGERPOL4:04.90
14.Federica DEL BUONOITA4:05.93
15.Tsiyon ABEBEETH4:08.15
16.Alexandra BELLGBR4:08.71
17.Diana MEZULIÁNÍKOVÁCZE4:10.32
18.Weronika LIZAKOWSKAPOL4:13.59
 Joanna BEKUSPOLDNF
 Kateřina HÁLOVÁCZEDNF
 Revee WALCOTT-NOLANGBRDNF

Women's 300m hurdles

PLACENAMENAT.MARK
1.Femke BOLNED36.86 WR
2.Viktoriya TKACHUKUKR38.24
3.Anna RYZHYKOVAUKR38.36
4.Viivi LEHIKOINENFIN38.50
5.Jessie KNIGHTGBR38.84
6.Ayomide Temilade FOLORUNSOITA39.60
7.Barbora VESELÁCZE41.73
 Melissa GONZALEZCOLDNF

Women's 100mH Final, Wind: -1.0

PLACENAMENAT.MARK
1.Jasmine CAMACHO-QUINNPUR12.56
2.Pia SKRZYSZOWSKAPOL12.65
3.Nia ALIUSA12.69
4.Devynne CHARLTONBAH12.88
5.Luca KOZÁKHUN12.89
6.Megan TAPPERJAM13.12
7.Luminosa BOGLIOLOITA13.17
8.Helena JIRANOVÁCZE13.21

Women's Pole Vault

PLACENAMENAT.MARK
1.Tina ŠUTEJSLO4.65
2.Lene Onsrud RETZIUSNOR4.65
3.Amálie ŠVÁBÍKOVÁCZE4.60
4.Margot CHEVRIERFRA4.50
5.Hanga KLEKNERHUN4.40
6.Michaela MEIJERSWE4.40
7.Yana HLADIYCHUKUKR4.30
8.Jacqueline OTCHEREGER4.20
9.Zuzana PRAŽÁKOVÁCZE4.00

Women's Javelin Throw

PLACENAMENAT.MARK
1.Elina TZENGKOGRE65.40
2.Nikola OGRODNÍKOVÁCZE62.78
3.Adriana VILAGOŠSRB59.80
4.Victoria HUDSONAUT58.45
5.Nikol TABAČKOVÁCZE57.86
6.Sara KOLAKCRO57.66

Women's 4x100m

PLACENAMENAT.MARK
1.Czech Republic B
Klára SEIDLOVÁ, Johana KAISEROVÁ, Barbora ŠPLECHTNOVÁ, Lucie MIČUNKOVÁ
CZE44.47
2.Czech Republic
Natálie KOŽUŠKANIČOVÁ, Marcela PÍRKOVÁ, Jana SLANINOVÁ, Nikola BENDOVÁ
CZE45.02
3.Czech Republic U20
Karolína MAŇASOVÁ, Tereza LAMAČOVÁ, Adéla TKÁČOVÁ, Eva KUBÍČKOVÁ
CZE45.06
4.Czech Repbulic C
Klára SOBOTKOVÁ, Štěpánka KOLÁŘOVÁ, Klára STAŇKOVÁ, Jana ŠAFRÁNKOVÁ
CZE45.71
 Czech Republic U20 B
Tatiana KAPLANOVÁ, Hana BLAŽKOVÁ, Eliška ELFMARKOVÁ, Ester PAROHOVÁ
CZEDNF

RESULTS MEN

Men's 100m Final 1, Wind: -1.2

PLACENAMENAT.MARK
1.Reece PRESCODGBR9.93
2.Yohan BLAKEJAM10.05
3.Zharnel HUGHESGBR10.05
4.Akani SIMBINERSA10.06
5.Yupun ABEYKOONSRI10.08
6.Elijah HALLUSA10.08
7.Jan VELEBACZE10.44
8.Zdeněk STROMŠÍKCZE10.47

Men's 100m Final 2, Wind: +0.1

PLACENAMENAT.MARK
1.Nethaneel MITCHELL-BLAKEGBR10.10
2.Abdullah Abkar MOHAMMEDKSA10.15
3.Brendon RODNEYCAN10.20
4.Stanislav KOVALENKOUKR10.33
5.Harry AIKINES-ARYEETEYGBR10.34
6.Fahhad Mohammed ALSUBAIEKSA10.48
7.Matyáš KOŠKACZE10.68

Men's 200m, Wind: -0.2

PLACENAMENAT.MARK
1.Jerome BLAKECAN20.14
2.Elijah HALLUSA20.14
3.Zharnel HUGHESGBR20.29
4.Brendon RODNEYCAN20.34
5.Lidio Andres FELIZDOM20.57
6.Jan JIRKACZE20.63
7.Jiří POLÁKCZE21.07
8.Tomáš NĚMEJCCZE21.15

Men's 400m

PLACENAMENAT.MARK
1.Alexander OGANDODOM45.37
2.Liemarvin BONEVACIANED45.55
3.Benjamin Lobo VEDELDEN45.90
4.Patrik ŠORMCZE46.15
5.Ricky PETRUCCIANISUI46.19
6.Edoardo SCOTTIITA46.21
7.Šimon BUJNASVK47.26
8.Matěj KRSEKCZE47.40

Men's 800m Heat 1

PLACENAMENAT.MARK
1.Emmanuel WANYONYIKEN1:44.15
2.Slimane MOULAALG1:44.19
3.Max BURGINGBR1:44.54
4.Noah KIBETKEN1:44.89
5.Nijel AMOSBOT1:44.92
6.Gabriel TUALFRA1:45.03
7.Cornelius TUWEIKEN1:45.10
8.Cătălin TECUCEANUITA1:45.24
9.Daniel ROWDENGBR1:45.65
10.Andreas KRAMERSWE1:45.95
11.Filip SASÍNEKCZE1:46.29
12.Amel TUKABIH1:47.02
13.Patryk DOBEKPOL1:47.61
14.Filip ŠNEJDRCZE1:48.03
 Patryk SIERADZKIPOLDNF

Men's 800m Heat 2

PLACENAMENAT.MARK
1.Collins KIPRUTOKEN1:44.58
2.Tolesa BODENAETH1:44.90
3.Tomáš VYSTRKCZE1:46.40
4.Jakub DAVIDÍKCZE1:46.60
5.Balázs VINDICSHUN1:46.62
6.Daniel KOTYZACZE1:47.31
7.Hakim SALEHCZE1:47.57
8.Jan FRIŠCZE1:47.58
9.Žan RUDOLFSLO1:48.55
10.Jakub DUDYCHACZE1:48.58
11.Lukáš SYMERSKÝCZE1:48.85
 Martin RŮŽIČKACZEDNF

Men's 3000m Steeplechase

PLACENAMENAT.MARK
1.Lamecha GIRMAETH7:58.68
2.Hailemariyam TEGEGNETH8:07.70
3.Ahmed ABDELWAHEDITA8:14.53
4.Abrham SIMEETH8:17.52
5.Samuel FIREWUETH8:19.82
6.Osama ZOGHLAMIITA8:22.11
7.Topi RAITANENFIN8:24.62
8.Phil NORMANGBR8:26.90
9.Karl BEBENDORFGER8:28.14
10.Zak SEDDONGBR8:32.22
11.Vidar JOHANSSONSWE8:32.84
12.Damián VÍCHCZE8:32.91
13.Jonathan HOPKINSGBR8:42.75
14.Mark PEARCEGBR8:44.75
15.David FOLLERCZE8:47.08
16.Barnabas KIPYEGOKEN8:51.21
 El Mehdi ABOUJANAHESPDNF
 Tesfaye DERIBAETHDNF
 Ala ZOGHLAMIITADNF
 Otmane NAIT HAMMOUARTDNF

Men's High Jump

PLACENAMENAT.MARK
1.Gianmarco TAMBERIITA2.30
2.Fernando FERREIRABRA2.27
3.Majd Eddin GHAZALSYR2.24
4.Douwe AMELSNED2.24
5.Thiago MOURABRA2.20
6.Oleh DOROSHCHUKUKR2.20
7.Silvano CHESANIITA2.20
8.Jan ŠTEFELACZE2.15
8.Thomas CARMOYBEL2.15
10.Marek BAHNÍKCZE2.15
11.Melwin LYCKE-HOLMSWE2.10

Men's Shot Put

PLACENAMENAT.MARK
1.Joe KOVACSUSA22.25
2.Tomas WALSHNZL21.68
3.Filip MIHALJEVIĆCRO20.89
4.Michał HARATYKPOL20.81
5.Konrad BUKOWIECKIPOL20.53
6.Zane WEIRITA20.43
7.David STORLGER19.84
8.Leonardo FABBRIITA19.68

Men's Long Jump

PLACENAMENAT.MARKWIND
1.Maykel MASSÓCUB8.14+0.5
2.Radek JUŠKACZE8.11+0.4
3.Augustin BEYFRA8.00+1.2
4.Thobias MONTLERSWE7.89+0.1
5.Jacob FINCHAM-DUKESGBR7.85+0.5
6.Henry FRAYNEAUS7.79+0.8
7.Marko ČEKOCRO7.72+1.0
8.Emiliano LASAURU7.69+0.7

Men's Javelin Throw

PLACENAMENAT.MARK
1.Anderson PETERSGRN87.88
2.Keshorn WALCOTTTTO84.47
3.Julian WEBERGER83.92
4.Jakub VADLEJCHCZE82.38
5.Vítězslav VESELÝCZE78.66
6.Martin KONEČNÝCZE75.21
7.Gatis ČAKŠSLAT74.67
8.Martin FLORIANCZE70.28
9.Jaroslav JÍLEKCZE66.10

Men's 4x100m

PLACENAMENAT.MARK
1.Great Britain & NI
Jeremiah AZU, Zharnel HUGHES, Richard KILTY, Nethaneel MITCHELL-BLAKE
GBR38.43
2.Czech Republic
Zdeněk STROMŠÍK, Jan VELEBA, Jan JIRKA, Jiří POLÁK
CZE38.98
3.Saudi Arabia
Mohamed DAOUD ABDULLAH, Fahhad Mohammed ALSUBAIE, Nasser Mohamed ABDO, Abdullah Abkar MOHAMMED
KSA39.04
4.Switzerland
Sylvain CHUARD, Bradley LESTRADE, Pascal MANCINI, Daniel LÖHRER
SUI39.66
5.Ukraine
Stanislav KOVALENKO, Oleksandr SOSNOVENKO, Vasyl MAKUKH, Erik KOSTRYTSYA
UKR39.91
6.Czech Republic U23
Matyáš KOŠKA, Eduard KUBELÍK, Ondřej MACÍK, Jakub REZ
CZE40.57
7.Czech Republic U20
Adam RAŠKA, Filip JAROLÍMEK, Jakob BENJAMIN, Jan Václav ONDRÁČEK
CZE40.98
8.Czech Republic U20 B
Ondřej MÍKA, Vojtěch HORÁK, Jiří SYNEK, Šimon KRATOCHVÍL
CZE41.48
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.