×

• Complete Schedule by Sport: Youth Olympic Games Buenos Aires 2018

Schedule by each Sport: Youth Olympic Games Buenos Aires 2018 - October 6 to 18

Ceremonies

Date – Time – Event

6 Oct – 19:55 – Opening Ceremony

18 Oct – 19:25 – Closing Ceremony

Archery

Date – Time – Event

14 Oct – 08:55 – Mixed International Team 1/8 Elimination Round

14 Oct – 13:55 – Mixed International Team Quarterfinals, Semi-finals, Finals

15 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Recurve Individual 1/16 Elimination Round

15 Oct – 13:55 – Men’s and Women’s Recurve Individual 1/16 Elimination Round

16 Oct – 09:55 – Women’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round

16 Oct – 13:55 – Women’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals

17 Oct – 09:55 – Men’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round

17 Oct – 13:55 – Men’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals

Artistic Gymnastics

Date – Time – Event

11 Oct – 16:55 – Men’s Individual All-Around Final

12 Oct – 16:55 – Women’s Individual All-Around Final

13 Oct – 16:55 – Men’s Floor Exercise Final

13 Oct – 16:55 – Women’s Vault Final

13 Oct – 16:55 – Men’s Pommel Horse Final

13 Oct – 16:55 – Women’s Uneven Bars Final

14 Oct – 16:55 – Men’s Rings Final

14 Oct – 16:55 – Men’s Vault Final

15 Oct – 16:55 – Women’s Balance Beam Final

15 Oct – 16:55 – Men’s Parallel Bars Final

15 Oct – 16:55 – Women’s Floor Exercise Final

15 Oct – 16:55 – Men’s Horizontal Bar Final

Athletics

Date – Time – Event

11 Oct – 14:25 – Men’s 5000m Race Walk

11 Oct – 14:25 – Women’s Discus Throw 1kg

11 Oct – 14:25 – Women’s Pole Vault

11 Oct – 14:25 – Men’s High Jump

11 Oct – 14:25 – Women’s 3000m

11 Oct – 14:25 – Women’s Long Jump

11 Oct – 14:25 – Men’s 3000m

11 Oct – 14:25 – Women’s 100m Hurdles (76.2cm)

11 Oct – 14:25 – Men’s Discus Throw 1.5kg

11 Oct – 14:25 – Women’s 800m

11 Oct – 14:25 – Men’s 400m

12 Oct – 14:25 – Women’s 5000 Race Walk

12 Oct – 14:25 – Women’s Hammer

12 Oct – 14:25 – Throw 3kg

12 Oct – 14:25 – Men’s Shot Put 5kg

12 Oct – 14:25 – Women’s High Jump

12 Oct – 14:25 – Men’s 2000m Steeplechase

12 Oct – 14:25 – Men’s Long Jump

12 Oct – 14:25 – Women’s 2000m Steeplechase

12 Oct – 14:25 – Women’s 1500m

12 Oct – 14:25 – Men’s 1500m

12 Oct – 14:25 – Men’s Hammer Throw 5kg

12 Oct – 14:25 – Women’s Shot Put 3kg

12 Oct – 14:25 – Women’s 100m

12 Oct – 14:25 – Men’s 100m

13 Oct – 14:25 – Men’s Triple Jump

13 Oct – 14:25 – Women’s Javelin Throw 500g

13 Oct – 14:25 – Women’s 400m Hurdles (76.2cm)

13 Oct – 14:25 – Men’s 400m Hurdles (83.8cm)

13 Oct – 14:25 – Men’s 200m

13 Oct – 14:25 – Women’s 200m

13 Oct – 14:25 – Men’s Javelin Throw 700g

13 Oct – 14:25 – Women’s Triple Jump

13 Oct – 14:25 – Men’s 800m

13 Oct – 14:25 – Men’s 110m Hurdles (91.4cm)

14 Oct – 13:55 – Women’s Pole Vault

14 Oct – 13:55 – Women’s Long Jump

14 Oct – 13:55 – Men’s Discus Throw 1.5kg

14 Oct – 13:55 – Women’s 100m Hurdles (76.2cm)

14 Oct – 13:55 – Women’s 800m

14 Oct – 13:55 – Women’s Discus

14 Oct – 13:55 – Throw 1kg

14 Oct – 13:55 – Men’s 400m

14 Oct – 13:55 – Women’s 400m

15 Oct – 13:30 – Women’s 3000m

15 Oct – 13:30 – Men’s 3000m

15 Oct – 13:30 – Women’s 2000m Steeplechase

15 Oct – 13:30 – Men’s 2000m Steeplechase

15 Oct – 13:30 – Men’s Shot Put 5kg

15 Oct – 13:30 – Women’s 1500m

15 Oct – 13:30 – Women’s High Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 5000m Race Walk

15 Oct – 13:30 – Men’s 1500m

15 Oct – 13:30 – Men’s Long Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 800m

15 Oct – 13:30 – Men’s Hight Jump

15 Oct – 13:30 – Men’s 5000m Race Walk

15 Oct – 13:30 – Men’s Hammer Throw 5kg

15 Oct – 13:30 – Women’s 100m

15 Oct – 13:30 – Men’s 100m

15 Oct – 13:30 – Women’s Shot Put 3kg

16 Oct – 13:40 – Men’s 100m

16 Oct – 13:40 – Women’s Shot Put 3kg

16 Oct – 13:40 – Men’s Pole Vault

16 Oct – 13:40 – Men’s Triple Jump

16 Oct – 13:40 – Women’s Javelin Throw 500g

16 Oct – 13:40 – Women’s 5000m Race Walk

16 Oct – 13:40 – Men’s 400m Hurdles (83.8cm)

16 Oct – 13:40 – Men’s 200m

16 Oct – 13:40 – Women’s Triple Jump

16 Oct – 13:40 – Women’s 200m

16 Oct – 13:40 – Men’s Javelin Throw 700g

16 Oct – 13:40 – Men’s 110m Hurdles (91.4cm)

Badminton

Date – Time – Event

11 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Singles Semi-finals

11 Oct – 17:55 – Relay Team Semi-finals

12 Oct – 10:55 – Men’s and Women’s Bronze Medal Match

12 Oct – 13:25 – Relay Team Bronze Medal Match

12 Oct – 15:25 – Men’s, Women’s and Relay Team Gold Match

Basketball 3×3

Date – Time – Event

7 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

8 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

9 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

10 Oct – 08:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

11 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

12 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

13 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

14 Oct – 09:55 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

15 Oct – 13:25 – Women’s Shoot-out Qualification and Finals

15 Oct – 13:25 – Men’s Dunk Contest Qualification and Finals

16 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals

16 Oct – 14:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals

17 Oct – 10:55 – Men’s and Women’s Semi-finals and Finals

Beach Handball

Date – Time – Event

12 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Main and Consolidation Rounds

12 Oct – 14:30 – Men’s and Women’s Placement Matches

13 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Semi-finals

13 Oct – 14:10 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Medal Matches

Beach Volleyball

Date – Time – Event

15 Oct – 09:00 – Men’s and Women’s Team Quarterfinals

16 Oct – 10:00 – Men’s Team Semi-final

16 Oct – 15:00 – Women’s Team Semi-final

17 Oct – 10:00 – Men’s Team Bronze and Gold Medal Match

17 Oct – 14:00 – Women’s Team Bronze and Gold Medal Match

Boxing

Date – Time – Event

17 Oct – 13:00 – Men’s Flyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Men’s Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Men’s Super Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 13:00 – Women’s Featherweight Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Lightweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Middleweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Men’s Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

17 Oct – 18:00 – Women’s Middleweight Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Bantamweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Light Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Men’s Light Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Women’s Flyweight Bronze and Gold Medal

18 Oct – 13:00 – Women’s Lightweight Bronze and Gold Medal

Cycling

11 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Mixed BMX Freestyle Team Small Final

11 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Mixed BMX Freestyle Team Big Final

Dance Sport Breaking

Date – Time – Event

8 Oct – 15:10 – B-Boys and B-Girls Finals

10 Oct – 16:45 – Mixed Team Preliminaries

11 Oct – 16:30 – Mixed Team Quarterfinals, Semi-finals, Finals

Diving

Date – Time – Event

13 Oct – 17:00 – Women’s 10m Platform Final

14 Oct – 9:00 – Men’s 3m Springboard Preliminary

14 Oct – 17:0 – Men’s 3m Springboard Final

15 Oct – 9:00 – Women’s 3m Springboard Preliminary

15 Oct – 17:00 – Women’s 3m Springboard Final

16 Oct – 9:00 – Men’s 10m Platform Preliminary

16 Oct – 17:00 – Men’s 10m Platform Final

17 Oct – 17:00 – Mixed International Team Final

Fencing

Date – Time – Event

9 Oct – 09:00 – Women’s Sabre Individual (Pools, Table of 16, Quarterfinals)

9 Oct – 09:00 – Men’s Foil Individual (Pools, Table of 16, Quarterfinals)

9 Oct – 16:30 – Women’s Sabre Individual (Semi-finals, Bronze and Gold Medal Bout)

9 Oct – 16:30 – Men’s Foil Individual (Semi-finals, Bronze and Gold Medal Bout)

10 Oct – 10:30 – Mixed Continental Team Quarterfinals

10 Oct – 12:10 – Mixed Continental Team Semi-finals

10 Oct – 14:20 – Mixed Continental Team Bronze and Gold Medals

Futsal

Date – Time – Event

15 Oct – 14:00 – Women’s and Men’s Semi-finals

17 Oct – 15:30 – Women’s Bronze and Gold Medal Matches

18 Oct – 10:30 – Men’s Bronze and Gold Medal Matches

Hockey 5s

Date – Time – Event

9 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

10 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

11 Oct – 09:30 – Men’s and Women’s Preliminary Rounds

12 Oct – 09:00 – Men’s Classification and Quarterfinals Matches

12 Oct – 14:00 – Women’s Quarterfinals

13 Oct – 09:00 – Men’s and Women’s Classification Matches

13 Oct – 14:00 – Men’s and Women’s Semi-finals

14 Oct – 9:30 – Men’s and Women’s Classification Matches

14 Oct – 13:00 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Matches

Judo

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s 55kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 10:00 – Women’s 44kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 10:00 – Men’s 66kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

7 Oct – 15:00 – Men’s 55kg (Bronze and Gold Medal)

7 Oct – 15:00 – Women’s 44kg (Bronze and Gold Medal)

7 Oct – 15:00 – Men’s 66kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 10:00 – Women’s 52kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 10:00 – Men’s 81kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 10:00 – Women’s 63kg (Elimination Rounds, Quarterfinals, Repechages, Semi-finals)

8 Oct – 15:00 – Women’s 52kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 15:00 – Men’s 81kg (Bronze and Gold Medal)

8 Oct – 15:00 – Women’s 63kg (Bronze and Gold Medal)

Karate

Date – Time – Event

17 Oct – 10:00 – Women’s Kumite 53kg Elimination Rounds

17 Oct – 10:00 – Men’s Kumite 61kg Elimination Rounds

17 Oct – 10:00 – Women’s Kumite 59kg Elimination Rounds

17 Oct – 15:00 – Women’s Kumite 53kg Semi-finals and Final

17 Oct – 15:00 – Men’s 61kg Semi-finals and Final

17 Oct – 15:00 – Women’s 59kg Semi-finals and Final

18 Oct – 09:00 – Men’s Kumite 68kg Elimination Rounds

18 Oct – 09:00 – Women’s Kumite +59kg Elimination Rounds

18 Oct – 09:00 – Men’s Kumite +68kg Elimination Rounds

18 Oct – 15:00 – Men’s Kumite 68kg Semi-finals and Final

18 Oct – 15:00 – Women’s Kumite +59kg Semi-finals and Final

18 Oct – 15:00 – Men’s Kumite +68kg Semi-finals and Final

Rhythmic Gymnastics

Date – Time – Event

16 Oct – 17:00 – Individual All-Around Final

Roller Speed Skating

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Combined 1000m Sprint Semi-finals

7 Oct – 14:00 – Men’s and Women’s Combined 1000m Sprint Final

7 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Combined 5000m Elimination Final

8 Oct – 11:00 – Men’s and Women’s Combined 500m Sprint Quarterfinals

8 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Combined 500m Sprint Semi-finals and Finals

Rugby Sevens

Date – Time – Event

13 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Pool Matches

13 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Pool Matches

14 Oct – 11:55 – Men’s and Women’s Pool Matches

14 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Pool Matches

15 Oct – 09:45 – Men’s and Women’s Pool Matches

15 Oct – 13:50 – Men’s and Women’s Finals and Victory Ceremonies

Sport Climbing

Date – Time – Event

7 Oct – 08:55 – Women’s Combined Qualification – Speed

7 Oct – 10:55 – Women’s Combined Qualification – Bouldering

7 Oct – 14:55 – Women’s Combined Qualification – Lead

8 Oct – 08:55 – Men’s Combined Qualification – Speed

8 Oct – 10:55 – Men’s Combined Qualification – Bouldering

8 Oct – 14:55 – Men’s Combined Qualification – Lead

9 Oct – 09:55 – Women’s Combined Final – Speed

9 Oct – 11:40 – Women’s Combined Final – Bouldering

9 Oct – 15:45 – Women’s Combined Final – Lead

10 Oct – 09:55 – Men’s Combined Final – Speed

10 Oct – 11:40 – Men’s Combined Final – Bouldering

10 Oct – 15:45 – Men’s Combined Final – Lead

Swimming

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Women’s 100m Backstroke

7 Oct – 10:00 – Women’s 50m Breaststroke

7 Oct – 10:00 – Women’s 200m Individual Medley

7 Oct – 10:00 – Men’s 400m Freestyle

7 Oct – 10:00 – Men’s 100m Backstroke

7 Oct – 10:00 – Men’s 100m Breaststroke

7 Oct – 10:00 – Mixed 4×100m Freestyle Relay

7 Oct – 18:00 – Men’s 400m Freestyle Final

7 Oct – 18:00 – Women’s 100m Backstroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Women’s 50m Breaststroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Men’s 100m Backstroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Men’s 100m Breaststroke Semi-final

7 Oct – 18:00 – Women’s 200m Individual Medley Final

7 Oct – 18:00 – Mixed 4×100m Freestyle Relay Final

8 Oct – 10:00 – Women’s 100m Freestyle

8 Oct – 10:00 – Women’s 200m Butterfly

8 Oct – 10:00 – Women’s 4×100m Medley Relay

8 Oct – 10:00 – Men’s 200m Freestyle

8 Oct – 10:00 – Men’s 100m Butterfly

8 Oct – 10:00 – Men’s 200m Individual Medley

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Backstroke Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 200m Butterfly Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 200 Freestyle Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 50m Breaststroke Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Butterfly Semi-finals

8 Oct – 18:00 – Women’s 100m Freestyle Semi-finals

8 Oct – 18:00 – Men’s 100m Breaststroke Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 100m Backstroke Final

8 Oct – 18:00 – Men’s 200m Individual Medley Final

8 Oct – 18:00 – Women’s 4×100m Medley Relay

9 Oct – 10:00 – Women’s 800m Freestyle

9 Oct – 10:00 – Women’s 200m Backstroke

9 Oct – 10:00 – Women’s 100m Breaststroke

9 Oct – 10:00 – Women’s 50m Butterfly

9 Oct – 10:00 – Men’s 50m Freestyle

9 Oct – 10:00 – Men’s 50m Backstroke

9 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Freestyle Relay

9 Oct – 18:00 – Women’s 800m Freestyle

9 Oct – 18:00 – Women’s 50m Butterfly Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 50m Freestyle Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Women’s 200m Backstroke Finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 100m Butterfly Finals

9 Oct – 18:00 – Women’s Breaststroke Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Men’s 50m Backstroke Semi-finals

9 Oct – 18:00 – Women’s 100m Freestyle Final

9 Oct – 18:00 – Men’s 4×100m Freestyle Relay Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 200m Freestyle

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Backstroke

10 Oct – 10:00 – Men’s 200m Breaststroke

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Butterfly

10 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Medley Relay

10 Oct – 18:00 – Men’s 50m Freestyle Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Backstroke Semi-finals

10 Oct – 10:00 – Men’s 200m Breaststroke Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 50m Butterfly Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Backstroke Final

10 Oct – 10:00 – Women’s 100m Breaststroke Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 50m Butterfly Semi-finals

10 Oct – 10:00 – Women’s 200m Freestyle Final

10 Oct – 10:00 – Men’s 4×100m Medley Relay

Table Tennis

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

7 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

8 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

8 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Singles Preliminary Stages

9 Oct – 10:00 – Men’s Singles and Women’s Round of 16

9 Oct – 15:00 – Men’s and Women’s Singles Quarterfinals

10 Oct – 10:00 – Men’s and Women’s Singles Semi-finals

10 Oct – 16:00 – Men’s and Women’s Bronze and Gold Medal Matches

Taekwondo

Date – Time – Event

9 Oct – 14:00 – Men’s −63kg (Round of 16 and Quarterfinals)

9 Oct – 14:00 – Women’s −55kg (Round of 16 and Quarterfinals)

9 Oct – 19:00 – Men’s −63kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

9 Oct – 19:00 – Women’s −55kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

10 Oct – 14:00 – Men’s −73kg (Round of 16 and Quarterfinals)

10 Oct – 14:00 – Women’s −63kg (Round of 16 and Quarterfinals)

10 Oct – 19:00 – Men’s −73kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

10 Oct – 19:00 – Women’s −63kg (Semi-finals and Gold Medal Contest)

Tennis

Date – Time – Event

7 Oct – 10:00 – Men’s Singles First Round

7 Oct – 10:00 – Women’s Doubles First Round

8 Oct – 10:00 – Women’s Singles First Round

8 Oct – 10:00 – Men’s Doubles First Round

9 Oct – 10:00 – Men’s Singles Second Round

9 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Quarterfinals

9 Oct – 10:00 – Mixed Doubles First Round

10 Oct – 10:00 – Men’s Singles Quarterfinal

10 Oct – 10:00 – Women’s Singles Second Round

10 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Quarterfinals

10 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Semi-finals

11 Oct – 10:00 – Men’s Singles Semi-finals

11 Oct – 10:00 – Women’s Singles Quarterfinals

11 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Second Round

12 Oct – 10:00 – Men’s Singles Bronze Medal Match

12 Oct – 10:00 – Women’s Singles Semi-finals

12 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Semi-finals

12 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Bronze Medal Match

12 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Quarterfinals

13 Oct – 10:00 – Men’s Singles Final

13 Oct – 10:00 – Women’s Singles Bronze Medal Match

13 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Bronze Medal Match

13 Oct – 10:00 – Women’s Doubles Final

13 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Semi-finals

14 Oct – 10:00 – Women’s Singles Final

14 Oct – 10:00 – Men’s Doubles Final

14 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Final

14 Oct – 10:00 – Mixed Doubles Bronze Medal Match

Weightlifting

Date – Time – Event

7 Oct – 16:00 – Women’s 44kg

7 Oct – 20:00 – Men’s 56kg

8 Oct – 16:00 – Women’s 58kg

8 Oct – 20:00 – Men’s 62kg

Latest Videos
» Live Stream
Saturday, Jul 20th at 12:00 (UTC)
» Flash News
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.