×

• Schedule: ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Champs 2017

Tuesday, March 28

1:00 pm LONG JUMP CLASS 1 BOYS PRELIMS

1:00 PM 70 METERS HURDLES CLASS 4 GIRLS PRELIMS

1:40 PM SHOT PUT THROW CLASS 2 GIRLS PRELIMS

1:25 pm 80 METERS HURDLES CLASS 3 GIRLS PRELIMS

1:50 PM 100 METERS HURDLES CLASS 2 GIRLS PRELIMS

2:00 PM JAVELIN THROW OPEN BOYS PRELIMS

2:05 PM 100 METERS HURDLES CLASS 1 GIRLS PRELIMS

2:15 pm 100 METERS HURDLES CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:35 PM 110 METERS HURDLES CLASS 2 BOYS PRELIMS

2:40 PM HIGH JUMP CLASS 1 GIRLS PRELIMS

2:55 PM 110 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS PRELIMS

3:25 PM 800 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

3:45 pm LONG JUMP CLASS 2 GIRLS PRELIMS

3:55 PM 800 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

4:25 PM 800 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

4:45 PM 800 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

4:40 PM DISCUS THROW CLASS 1 GIRLS PRELIMS

5:15 pm 800 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

5:30 PM 800 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

6:00 PM 800 LONG JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

6:10 PM 200 METERS CLASS 4 GIRLS PRELIMS

6:40 pm 200 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

7:10 PM 200 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

7:40 PM 200 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:00 PM 200 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:25 PM 200 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 PM 200 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

9:15 PM STEEPLE CHASE OPEN BOYS PRELIMS

Wednesday, March 29

8:30 AM LONG JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 AM SHOT PUT THROW CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:30 AM DISCUS THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:30 AM 100 METERS DECATHLON OPEN BOYS EV.# 1

8:35 AM HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS

8:45 AM 1500 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

9:10 AM 1500 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

9:35 AM 1500 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

9:55 AM 1500 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

10:10 AM 1500 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

10:30 AM 1500 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

11:05 AM LONG JUMP DEC. OPEN BOYS EV.# 2

1:30 PM DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS PRELIMS

1:30 PM HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS PRELIMS

1:35 PM 400 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

2:05 PM 400 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:35 PM 400 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

3:00 PM SHOT PUT DEC. OPEN BOYS EV.# 3

3:05 PM LONG JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

3:10 PM 400 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

3:35 PM HIGH JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

3:45 PM 400 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

4:10 PM 400 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

5:05 PM DISCUS THROW CLASS 1 GIRLS FINAL

5:30 PM 5000 METERS OPEN BOYS PRELIMS

5:30 PM SHOT PUT CLASS 2 GIRLS FINAL

5:40 PM HIGH JUMP DEC. OPEN BOYS EV.# 4

5:50 PM LONG JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

6:25 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 4 GIRLS PRELIMS

6:50 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 3 GIRLS PRELIMS

7:10 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 3 BOYS PRELIMS

7:35 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:00 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:20 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 1 BOYS PRELIMS

9:00 PM 400 METERS DEC. OPEN BOYS EV.# 5

Thursday, March 30

8:15 AM 110 METERS HURDLES DEC OPEN BOYS EV.# 6

8:30 AM HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 AM DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:30 AM LONG JUMP CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 AM SHOT PUT CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:50 AM 400 METERS Hurdles OPEN GIRLS PRELIMS

9:10 AM 400 METERS Hurdles CLASS 2 BOYS PRELIMS

9:30 AM 400 METERS Hurdles CLASS 1 BOYS PRELIMS

10:00 AM DISCUS THROW DEC. OPEN BOYS EV# 7

10:00 AM 100 METERS CLASS 4 GIRLS PRELIMS

10:35 AM 100 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

10:50 AM LONG JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

10:50 AM HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL

11:10 AM 100 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

11:40 AM 100 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

12:00 PM JAVELIN THROW OPEN GIRLS PRELIMS

2:00 PM MEDAL PRESENTATION

Long jump classes 1&2 boys— shot put class 2 girls

Steeple chase boys & girls – discus throw class 1 girls

2:00 PM TRIPLE JUMP CLASS I BOYS PRELIMS

2:05 PM HIGH JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

2:10 PM POLE VAULT DEC. OPEN BOYS EV.# 8

2:15 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:45 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

3:15 PM DISCUS THROW CLASS 1 BOYS FINAL

3:25 PM L0NG JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL

3:15 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

3:45 PM 800 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

3:55 PM 800 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

4:10 PM MEDAL PRESENTATION

4:20 PM 800 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

4:30 PM 800 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

4:45 PM 800 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

4:55 PM 800 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

5:00 PM SHOT PUT THROW CLASS 2 BOYS FINAL

5:10 PM HIGH JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

5:15 PM 1600 METERS MEDLEY RELAY OPEN GIRLS PRELIMS

5:45 PM 1600 METERS MEDLEY RELAY OPEN BOYS PRELIMS

5:50 PM LONG JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL

5:55 PM JAVELIN THROW DEC. OPEN BOYS EV#. 9

6:00 PM MEDAL PRESENTATION

High jump class 3 girls

6:25 PM 200 METERS CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

6:35 PM 200 METERS CLASS 3 GIRLS SEMEI-FINAL

6:45 PM 200 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

6:55 PM 200 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

7:05 PM MEDAL CEREMONY

Long jump class 4 girls---shot put class 2 boys

High jump class 3 boys---discus class 1 boys

7:20 PM 200 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

7:35 PM 200 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

7:50 PM 200 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

8:10 PM 4 X 400 METERS RELAY OPEN GIRLS PRELIMS

8:35 PM 4 X 400 METERS RELAY OPEN BOYS PRELIMS

8:55 PM 1500 METERS DEC. OPEN BOYS EV.# 10

9:20 PM 2000 METERS STEEPLE CHASE OPEN GIRLS FINAL

9:35 PM 2000 METERS STEEPLE CHASE OPEN BOYS FINAL

Friday, March 31

8:30 AM TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:30 AM 100 METERSs HURDLES HEP. OPEN GIRLS EV.# 1

8:35 AM JAVELIN THROW OPEN GIRLS FINAL

8:35 AM SHOT PUT THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:40 AM HIGH JUMP CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:45 AM 70 METERS HURDLES CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

9:10 AM 80 METERS HURDLES CLASS3 GIRLS SEMIFINAL

9:15 AM 100 METERS HURDLES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

9:25 AM 100 METERS HURDLES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

9:35 AM 100 METERS HURDLES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

9:55 AM 110 METERS HURDLES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

10:15 AM 110 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

10:30 AM LONG JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS

11:00 AM HIGH JUMP HEP. OPEN GIRLS EV.# 2

1:05 PM DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS FINAL

1:10 PM LONG JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

1:15 PM MEDAL PRESENTATION

Pole vault boys – long jump class 2 –girls

Long jump class 4 boys—decathlon boys –javelin girls

1:35 PM 400 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

1:40 PM HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL

1:45 PM 400 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

1:55 PM 400 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

2:05 PM 400 METERS CLASS 2 BOYS SEMIFINAL

2:15 PM 400 METERS CLASS 1 GIRLS SEM- FINAL

2:25 PM 400 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

2:40 PM 100 METERS CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

3:00 PM 100 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

3:05 PM DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS FINAL

3:10 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

3:15 PM TRIPLE JUMP OPEN GIRLS FINAL

3:20 PM 100 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

3:30 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

3:45 PM 100 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

4:00 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

4:30 PM MEDAL PRESENTATION

High jump class 1 girls –discus class 2 girls

Long jump class 3 boys

5:00 OPENING CEREMONY

HONOUREES CEREMONY

6:10 PM POLE VAULT OPEN BOYS FINAL

6:10 PM DISCUS THROW CLASS 2 BOYS PRELIMS

6:15 PM HIGH JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL

6:20 PM TRIPLE JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

6:20 PM SHOT PUT THROW HEP. OPEN GIRLS EV.# 3

6:25 PM 1500 METERS CLASS 3 GIRLS FINAL

6:30 PM 1500 METERS CLASS 3 BOYS FINAL

6:35 PM 1500 METERS CLASS 2 GIRLS FINAL

6:45 PM 1500 METERS CLASS 2 BOYS FINAL

6:50 PM 1500 METERS CLASS 1 GIRLS FINAL

7:00 PM 1500 METERS CLASS 1 BOYS FINAL

7:10 PM MEDAL PRESENTATION

Discus class 3 girls—triple jump class 2 boys

1500 METERS girls classes 3&2 --1500 METERS boys

Classes 3&2

7:20 PM 400 METERS HURDLES OPEN GIRLS FINAL

7:30 PM 400METERS Hurdles CLASS 2 BOYS FINAL

7:35 PM 400 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

7:40 PM MEDAL PRESENTATION

1500 METERS class 1 girls and boys

7:45 PM 100 METERS CLASS 4 GIRLS FINAL

7:50 PM 100 METERS CLASS 3 GIRLS FINAL

7:55 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS FINAL

8:05 PM 100 METERS CLASS 2 GIRLS FINAL

8:10 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS FINAL

8:20 PM 100 METERS CLASS 1 GIRLS FINAL

8:35 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS FINAL

8:40 PM MEDAL PRESENTATION

Triple jump class1 boys –high jump class 4 girls

100 METERS girls classes 4 3&2

400 METERS hurdles girls & boys--100 METERS boys classes 3&2

8:50 PM 200 METERS HEP. OPEN GIRLS EV.# 4

8:55 PM MEDAL PRESENTATION

Saturday, April 1

1:00 LONG JUMP HEP. OPEN GIRLS EV.# 5

1:30 JAVELIN OPEN BOYS FINAL

2:05 HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL

2:15 400 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

2:20 400 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

2:25 400 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

2:30 400 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

2:35 400 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

2:40 400 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

2:45 LONG JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL

2:48 MEDAL PRESENTATION

400 metres girls – classes 3&2 – boys 4 3&2

3:00 SHOT PUT THROW CLASS 1 GIRLS FINAL

3:05 70 metres HURDLES CLASS 4 GIRLS FINAL

3:10 80 metres HURDLES CLASS 3 GIRLS FINAL

3:15 MEDAL PRESENTATION

400 metres class 1 girls & boys –javelin boys

3:25 100 metres HURDLES CLASS 2 GIRLS FINAL

3:35 100 metres HURDLES CLASS 1 GIRLS FINAL

3:40 100 metres HURDLES CLASS 3 BOYS FINAL

3:43 HIGH JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

3:45 DISCUS THROW CLASS 2 BOYS FINAL

3:50 MEDAL PRESENTATION

High jump class 2 girls –70 metres hurdle class 4 girls

80 metres hurdles class 3 girls –100 metres hurdles

Class 2 girls

4:00 110 metres HURDLES CLASS 2 BOYS FINAL

4:10 110 metres HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

4:15 MEDAL PRESENTATION

100 metres hurdles class1 girls and class 3 boys

4:20 800 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

4:25 800 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

4:30 800 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

4:35 800 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

4:40 800 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

4:45 800 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

4:50 SHOT PUT THROW CLASS 1 BOYS FINAL

4:53 LONG JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL

4:50 MEDAL PRESENTATION

110 metres hurdles classes 1&2 boys

800 metres classes 3 &2 boys and girls

5:10 200 METRES CLASS 4 GIRLS FINAL

5:15 200 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

5:20 200 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

5:25 200 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

5:30 200 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

5:33 HIGH JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

5:35 200 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

5:40 200 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

5:45 JAVELIN HEP. OPEN GIRLS EV.# 6

5:50 MEDAL PRESENTATION

High jump class 2 boys –long jump class 3 girls

Discus class 2 boys—800 metres class 1 boys & girls

200 metres classes 4 3 &2 boys & girls

6:00 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN GIRLS FINAL

6:10 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN BOYS FINAL

6:15 3000 METRES OPEN GIRLS FINAL

6:25 TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

6:30 MEDAL PRESENTATION

6:45 8 X 50 metres REIAY PRINCIPALS

7:00 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 GIRLS FINAL

7:05 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 BOYS FINAL

7:10 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 GIRLS FINAL

7:15 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 BOYS FINAL

7:20 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 GIRLS FINAL

7:25 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 BOYS FINAL

7:30 4 X 100 metres RELAY CLASS 4 GIRLS FINAL

7:40 800 METRES HEP. OPEN GIRLS EV.# 7

7:45 MEDAL PRESENTYATION

200 metres class 1 boys & girls –medley relay boys & girls

3000 metres girls – 4x100 relay classes 1&2 boys & girls

8:00 5000 METRES OPEN BOYS FINAL

8:25 MEDAL PRESENTATION

High jump class 1 boys ---long jump class 1 girls

» Osaka Marathon 2018 - Live Stream
25 November 2018 at 01:00 (UTC)
» Valencia Marathon 2018 - Live Stream
02 December 2018 at 07:30 (UTC)
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
18 Nov Zevenheuvelenloop 2018
18 Nov Semi-Marathon de Boulogne Billancourt
18 Nov Shanghai International Marathon 2018
17 Nov Corrida Bulloise 2018
17 Nov NCAA D1 Cross Country Championships 2018
11 Nov Beirut Marathon 2018
11 Nov Cross de Atapuerca 2018, Burgos (ESP)
11 Nov Istanbul Marathon 2018
11 Nov Athens Marathon The Authentic 2018
04 Nov New York City Marathon 2018
03 Nov Dash to the Finish Line 5K and USATF 5K
28 Oct Venice Marathon 2018
28 Oct Valencia Half Marathon 2018
25 Nov Cross Internacional de la Constitucion,
25 Nov Asics Firenze Marathon, Florence (ITA)
25 Nov Osaka Marathon 2018
02 Dec Marathon du Gabon Olam
02 Dec The 72nd Fukuoka International Marathon
02 Dec 10K Valencia Trinidad Alfonso
02 Dec Valencia Marathon 2018
07 Dec Abu Dhabi Marathon
09 Dec Saitama International Marathon (JPN)
09 Dec Guangzhou Marathon (CHI)
09 Dec Standard Chartered Singapore Marathon
09 Dec European Cross Country Championships,
16 Dec Bangsaen21 Half Marathon
11 Nov Ruth Chepngetich Smashes Istanbul Marathon ...
08 Nov Eliud Kipchoge and Gladys Cherono Best ...
05 Nov Athens Marathon: a Greek Success Story ...
04 Nov Lelisa Desisa Claims New York City ...
04 Nov Mary Keitany wins 4th New York City ...
03 Nov Results: 2018 New York City Marathon ...
03 Nov Live: New York City Marathon 2018 ...
02 Nov Elite Athletes: 2018 TCS New York City ...
28 Oct Kelkile Gezahegn triumphs, Meskerem Assefa ...
28 Oct Top Results Valencia Half Marathon 2018 ...
28 Oct Abraham Kiptum Smashes Half Marathon World ...
27 Oct Results: 2018 Frankfurt Marathon ...
27 Oct Live: Frankfurt Marathon 2018 ...
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.