• Atlantic Sun Conference Cross Country Championships 2012 Results

 

Overall Finish List - Men

Division 1

 Oall   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR

    1      1    189  Gilbert Kemboi        USC Upstate                             24:16.7  3:02/K    SR
    2      2    136  Nabil Hamid           Kennesaw State                          24:43.8  3:05/K    SR
    3      3    111  Filip Jalovy          East Tenn. St.                          24:48.2  3:06/K    SO
    4      4    115  Landon Milhorn        East Tenn. St.                          24:51.1  3:06/K    SR
    5      5    140  Natan Reuter          Kennesaw State                          24:53.5  3:07/K    SO
    6      6    185  JJ Webber             Northern Kentucky                       24:55.4  3:07/K    SO
    7      7    134  Ryan Burruss          Kennesaw State                          25:01.5  3:08/K    SR
    8      8    188  Davey Dennison        USC Upstate                             25:05.4  3:08/K    SR
    9      9    195  Cameron Thomas        USC Upstate                             25:07.1  3:08/K    SR
   10     10    174  Brendan Chwalek       Northern Kentucky                       25:20.0  3:10/K    SR
   11     11    156  Jacob Law             Mercer                                  25:23.9  3:10/K    SR
   12     12    191  Ross Oden             USC Upstate                             25:25.8  3:11/K    JR
   13     13    109  Adam Chase            East Tenn. St.                          25:26.7  3:11/K    SO
   14     14    124  Chris Rudloff         Florida Gulf Coast                      25:28.9  3:11/K    JR
   15     15    113  Anders Ludvigsen      East Tenn. St.                          25:35.3  3:12/K    JR
   16     16    123  Argeo Cruz            Florida Gulf Coast                      25:44.1  3:13/K    JR
   17     17    158  Lukas Steinheber      Mercer                                  25:46.3  3:13/K    SO
   18     18    118  Desmond Pierce        East Tenn. St.                          25:47.4  3:13/K    JR
   19     19    193  Christian Ritacco     USC Upstate                             25:55.7  3:14/K    SR
   20     20    121  Alexander Schilling   Florida Gulf Coast                      25:58.1  3:15/K    SR
   21     21    112  Ryan Jones            East Tenn. St.                          26:00.9  3:15/K    SR
   22     22    146  Ryan Gadsey           Lipscomb                                26:05.1  3:16/K    SO
   23     23    154  Jared Wingerter       Lipscomb                                26:06.8  3:16/K    FR
   24     24    168  Chris Haynes          North Florida                           26:08.6  3:16/K    JR
   25     25    147  Daniel Gardner        Lipscomb                                26:14.1  3:17/K    FR
   26     26    164  Andrew Weems          Mercer                                  26:16.2  3:17/K    SR
   27     27    173  Brian Sharp           North Florida                           26:16.7  3:17/K    FR
   28     28    127  Aaron Rojas           Florida Gulf Coast                      26:17.7  3:17/K    FR
   29     29    170  James Post            North Florida                           26:17.8  3:17/K    SR
   30     30    157  Sony Prosper          Mercer                                  26:19.2  3:17/K    JR
   31     31    177  Zac Holtkamp          Northern Kentucky                       26:20.5  3:18/K    SO
   32     32    122  Gilbert Chemaoi       Florida Gulf Coast                      26:22.4  3:18/K    JR
   33     33    138  Josh Jenkins          Kennesaw State                          26:26.0  3:18/K    SO
   34     34    192  Mark Rennix           USC Upstate                             26:27.7  3:18/K    SO
   35     35    151  Tim Muller            Lipscomb                                26:31.7  3:19/K    JR
   36     36    166  Johnathon Esteban     North Florida                           26:34.9  3:19/K    JR
   37     37    150  Fidel Leon            Lipscomb                                26:36.0  3:20/K    FR
   38     38    141  Jose Santos           Kennesaw State                          26:37.4  3:20/K    FR
   39     39    190  Andrew Kipchumba      USC Upstate                             26:37.9  3:20/K    JR
   40     40    184  Bryan Warden          Northern Kentucky                       26:42.9  3:20/K    FR
   41     41    120  Dillon McGee          Florida Gulf Coast                      26:45.0  3:21/K    SR
   42     42    161  Hunter Honeycutt      Mercer                                  26:45.2  3:21/K    FR
   43     43    167  Kosta Fotopoulos      North Florida                           26:51.3  3:21/K    JR
   44     44    116  James Miller          East Tenn. St.                          26:53.4  3:22/K    SO
   45     45    137  Justin Howell         Kennesaw State                          26:59.5  3:22/K    FR
   46     46    163  Austin Pfeifer        Mercer                                  27:06.4  3:23/K    SO
   47     47    126  Jean Deceus           Florida Gulf Coast                      27:12.1  3:24/K    FR
   48     48    186  Andy Wolfer           Northern Kentucky                       27:15.4  3:24/K    SO
   49  (> 7)    125  Cody Adkinson         Florida Gulf Coast                      27:16.6  3:25/K    FR
   50  (> 7)    187  Joey Daversa          USC Upstate                             27:17.6  3:25/K    JR
   51     49    160  Davis Trexler         Mercer                                  27:22.7  3:25/K    SO
   52     50    155  Ben Wright            Lipscomb                                27:27.7  3:26/K    SR
   53     51    128  Nicholas Dale         Jacksonville                            27:32.6  3:27/K    FR
   54     52    143  Dan Coleman           Lipscomb                                27:33.2  3:27/K    SO
   55     53    175  Rick Harm             Northern Kentucky                       27:44.3  3:28/K    SR
   56     54    176  Brady Holmer          Northern Kentucky                       27:44.4  3:28/K    FR
   57     55    199  Andrew Epifanio       Stetson                                 27:45.4  3:28/K    JR
   58  (> 7)    194  Dylan Taylor          USC Upstate                             27:49.4  3:29/K    SR
   59  (> 7)    149  Tate Honaker          Lipscomb                                27:49.7  3:29/K    SO
   60  (> 7)    159  Kasib Abdullah        Mercer                                  27:49.9  3:29/K    JR
   61  (> 7)    144  Ashton Fisher         Lipscomb                                27:56.6  3:30/K    SR
   62     56    165  Cameron Dickerson     North Florida                           27:59.7  3:30/K    SR
   63  (> 7)    119  Jonathan Lanning      Florida Gulf Coast                      28:00.4  3:30/K    SR
   64     57    197  Jeremy Butler         Stetson                                 28:37.1  3:35/K    SO
   65     58    169  Mitchell Moore        North Florida                           28:56.8  3:37/K    FR
   66     59    133  Ryan Wagner           Jacksonville                            29:10.3  3:39/K    FR
   67     60    200  Ryan Hodgins          Stetson                                 29:21.2  3:40/K    FR
   68     61    198  Brian Dughi           Stetson                                 29:21.8  3:40/K    SR
   69     62    196  Kyle Burton           Stetson                                 29:37.9  3:42/K    SR
   70     63    130  Andrew Merrill        Jacksonville                            29:39.2  3:42/K    FR
   71  (> 7)    162  Jeff Law              Mercer                                  29:50.7  3:44/K    SO
   72     64    203  Andrew Townes         Stetson                                 30:06.3  3:46/K    FR
   73     65    129  Esteban Mendez        Jacksonville                            30:27.5  3:48/K    JR
   74     66    202  Angelo Parkinson      Stetson                                 31:03.4  3:53/K    SO
   75  (> 7)    201  Cody Malloy           Stetson                                 32:24.3  4:03/K    FR
   76     67    132  James Trebilcock      Jacksonville                            33:23.6  4:10/K    FR

Team Summary Report - Men

Division 1

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 USC Upstate                            49               1   8   9  12  19  34  39         
        Top  5 Times: 2:05:50.9

    2 East Tenn. St.                         53               3   4  13  15  18  21  44         
        Top  5 Times: 2:06:28.8

    3 Kennesaw State                         85               2   5   7  33  38  45             
        Top  5 Times: 2:07:42.4

    4 Florida Gulf Coast                    110              14  16  20  28  32  41  47         
        Top  5 Times: 2:09:51.3

    5 Mercer                                126              11  17  26  30  42  46  49         
        Top  5 Times: 2:10:31.0

    6 Northern Kentucky                     135               6  10  31  40  48  53  54         
        Top  5 Times: 2:10:34.4

    7 Lipscomb                              142              22  23  25  35  37  50  52         
        Top  5 Times: 2:11:33.9

    8 North Florida                         159              24  27  29  36  43  56  58         
        Top  5 Times: 2:12:09.5

    9 Stetson                               295              55  57  60  61  62  64  66         
        Top  5 Times: 2:24:43.6

   10 Jacksonville                          305              51  59  63  65  67                 
        Top  5 Times: 2:30:13.4

Overall Finish List - Women

Division 1

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     24  Joane Pierre          Jacksonville                            17:17.5  3:27/K
    2      2     71  Shelby Kittrell       North Florida                           17:23.4  3:29/K
    3      3     52  Dani Walker           Lipscomb                                17:26.0  3:29/K
    4      4      4  Katie Hirko           East Tenn. St.                          17:36.8  3:31/K
    5      5     43  Tessa Hoefle          Lipscomb                                17:38.9  3:32/K
    6      6     22  Svenja Meyer          Jacksonville                            17:40.3  3:32/K
    7      7     66  Meggie Emons          North Florida                           17:43.5  3:33/K
    8      8     53  Kacie Niemann         Mercer                                  17:47.3  3:33/K
    9      9     46  Kendra Lobley         Lipscomb                                17:55.5  3:35/K
   10     10     54  Katlyn Will           Mercer                                  17:57.5  3:35/K
   11     11     50  Madelin Talbert       Lipscomb                                17:59.7  3:36/K
   12     12     44  Maggie Lawrence       Lipscomb                                18:00.3  3:36/K
   13     13     11  Kelly Perzanowski     Florida Gulf Coast                      18:00.8  3:36/K
   14     14     41  Minna Fields          Lipscomb                                18:01.5  3:36/K
   15     15     34  Lauren Scott          Kennesaw State                          18:11.1  3:38/K
   16     16     69  Alexis Irwin          North Florida                           18:11.8  3:38/K
   17     17      9  Barrie Cohen          Florida Gulf Coast                      18:16.7  3:39/K
   18     18     67  Ecaterina Gheorghiu   North Florida                           18:17.9  3:39/K
   19     19      1  Chelsea Clark         East Tenn. St.                          18:22.3  3:40/K
   20     20     75  Alessandra Valdes     North Florida                           18:23.3  3:41/K
   21     21     39  Missy Dowd            Lipscomb                                18:26.9  3:41/K
   22     22     32  Heather Morris        Kennesaw State                          18:34.9  3:43/K
   23     23     31  Destiny Jenkins       Kennesaw State                          18:40.2  3:44/K
   24     24     97  Jasmine Polite        USC Upstate                             18:49.5  3:46/K
   25  (> 7)     42  Kellie Foley          Lipscomb                                18:50.0  3:46/K
   26     25     21  Morgan Keel           Jacksonville                            18:51.3  3:46/K
   27     26     74  Allison Spiegel       North Florida                           18:54.7  3:47/K
   28     27      6  Lisa Pallotta         East Tenn. St.                          18:55.2  3:47/K
   29     28     63  Elle Baker            North Florida                           18:57.8  3:47/K
   30     29     26  Andzelika Bobrova     Kennesaw State                          18:59.7  3:48/K
   31     30     55  Lena Hamvas           Mercer                                  19:01.8  3:48/K
   32     31     25  Amalia Vogler         Jacksonville                            19:06.2  3:49/K
   33     32     76  Addie Biteman         Northern Kentucky                       19:11.0  3:50/K
   34     33     15  Courtney Corradetti   Florida Gulf Coast                      19:14.0  3:51/K
   35     34     95  Anastasia KolesnitchenUSC Upstate                             19:15.1  3:51/K
   36     35     81  Kaitlyn Hooper        Northern Kentucky                       19:16.3  3:51/K
   37     36     28  Greciana Cooper       Kennesaw State                          19:16.6  3:51/K
   38     37      8  Melissa Peters        East Tenn. St.                          19:18.4  3:52/K
   39     38     84  Kayla Justice         Northern Kentucky                       19:23.0  3:53/K
   40     39      7  Jessica Palmer        East Tenn. St.                          19:23.4  3:53/K
   41  (> 7)     73  Audrey Maheu          North Florida                           19:26.4  3:53/K
   42     40     83  Kelly Johnson         Northern Kentucky                       19:30.7  3:54/K
   43     41     78  Victoria Duncan       Northern Kentucky                       19:33.4  3:55/K
   44  (> 7)     65  Alyssa Brandt         North Florida                           19:37.5  3:55/K
   45     42     19  Bienna Freeman        Jacksonville                            19:40.4  3:56/K
   46  (> 7)     45  Kaitlyn Llewellyn     Lipscomb                                19:41.1  3:56/K
   47     43     91  Hannah Chaney         USC Upstate                             19:45.7  3:57/K
   48     44     18  Sarah Bailey          Jacksonville                            19:46.2  3:57/K
   49     45     23  Latonya Payne         Jacksonville                            19:48.1  3:58/K
   50     46     80  Kelsey Gaffney        Northern Kentucky                       19:50.8  3:58/K
   51     47     86  Danielle Mercer       Northern Kentucky                       19:54.6  3:59/K
   52     48     99  Laura Transue         USC Upstate                             19:59.0  4:00/K
   53     49     57  Lia Sewell            Mercer                                  20:01.9  4:00/K
   54     50     93  Erin Gethin           USC Upstate                             20:02.5  4:00/K
   55     51    105  Trixi Menge           Stetson                                 20:05.6  4:01/K
   56     52     13  Gretchen MacMillan    Florida Gulf Coast                      20:07.3  4:01/K
   57     53     96  Nia Payne             USC Upstate                             20:10.6  4:02/K
   58     54    102  Sabrina Guszvany      Stetson                                 20:12.3  4:02/K
   59     55     56  Kami Orrender         Mercer                                  20:15.5  4:03/K
   60     56     98  Ashleigh Torres       USC Upstate                             20:16.2  4:03/K
   61     57    106  Alyssa Thompson       Stetson                                 20:16.7  4:03/K
   62     58     37  Sydney Williams       Kennesaw State                          20:31.0  4:06/K
   63     59     16  Kelsey English        Florida Gulf Coast                      20:33.1  4:07/K
   64  (> 7)     90  Sarah Boyd            USC Upstate                             20:38.5  4:08/K
   65  (> 7)     89  Molly Bliss           USC Upstate                             20:43.5  4:09/K
   66     60     59  Iliana Garcia         Mercer                                  20:47.4  4:09/K
   67     61     27  Claire Bohrer         Kennesaw State                          20:48.6  4:10/K
   68     62      3  Lindsay Evans         East Tenn. St.                          20:49.5  4:10/K
   69     63     58  Jenna Gipperich       Mercer                                  20:54.1  4:11/K
   70     64    101  Jessica Cosgrove      Stetson                                 20:55.0  4:11/K
   71  (> 7)     33  Jessica Postlewaite   Kennesaw State                          21:19.2  4:16/K
   72  (> 7)     20  Alicia Gard-Kaminkow  Jacksonville                            21:23.7  4:17/K
   73     65     14  Alicen Wilbur         Florida Gulf Coast                      21:28.0  4:18/K
   74  (> 7)     29  Amanda Cope           Kennesaw State                          21:35.1  4:19/K
   75     66     17  Savanah Lacey         Florida Gulf Coast                      21:35.6  4:19/K
   76     67    107  Emmie Wenzell         Stetson                                 21:51.9  4:22/K
   77  (> 7)     10  Alyssa Sawyer         Florida Gulf Coast                      21:57.6  4:23/K
   78  (> 7)     62  Caley Cranford        Mercer                                  22:06.3  4:25/K
   79     68    103  Shannon Harrell       Stetson                                 22:24.1  4:29/K
   80     69    104  Christine Iselsy      Stetson                                 22:25.8  4:29/K
   81  (> 7)     60  Kylen Hughes          Mercer                                  22:43.9  4:33/K
   82  (> 7)    100  Connie Compton        Stetson                                 23:11.7  4:38/K

Team Summary Report - Women

Division 1

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lipscomb                               40               3   5   9  11  12  14  21         
        Top  5 Times: 1:29:00.6

    2 North Florida                          63               2   7  16  18  20  26  28         
        Top  5 Times: 1:30:00.1

    3 Jacksonville                          105               1   6  25  31  42  44  45         
        Top  5 Times: 1:32:35.8

    4 Kennesaw State                        125              15  22  23  29  36  58  61         
        Top  5 Times: 1:33:42.6

    5 East Tenn. St.                        126               4  19  27  37  39  62             
        Top  5 Times: 1:33:36.3

    6 Mercer                                152               8  10  30  49  55  60  63         
        Top  5 Times: 1:35:04.2

    7 Florida Gulf Coast                    174              13  17  33  52  59  65  66         
        Top  5 Times: 1:36:12.0

    8 Northern Kentucky                     186              32  35  38  40  41  46  47         
        Top  5 Times: 1:36:54.6

    9 USC Upstate                           199              24  34  43  48  50  53  56         
        Top  5 Times: 1:37:51.9

   10 Stetson                               293              51  54  57  64  67  68  69         
        Top  5 Times: 1:43:21.6

Latest News
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.