×

• Results: KBC Night of Athletics Heusden-Zolder 2015

Results Main Program: KBC Night of Athletics Heusden-Zolder - July 18, 2015

Full meet results here

Results Men

200m 

Rank Name Team Result
1 BORLEE JONATHAN BEL 20.45
2 MOKAMBA MIKE KEN 20.68
3 FORSYTHE MARIO JAM 20.87
4 AGARD TERRENCE NED 20.88
5 ROSE JAMARI JAM 21.77
6 HERREMAN LARS BEL 21.81

300m

Rank Name Team Result
1 FEENEY PATRICK USA 32.69
2 MITCHELL MANTEO USA 33.01
3 SERIBE PAKO BOT 33.25
4 HEYMANS SAMUEL BEL 34.39
5 VAN DE VOORDE GERBEN BEL 34.69

KOMBE SAVIOUR ZAM DNF

400m

Rank Name Team Cat Result
1 GORDON LALONDE TTO Sen 44.99
2 MCQUAY TONY USA Sen 45.13
3 BORLEE KEVIN BEL Sen 45.24
4 KISHOYAN ALPHAS KEN Sen 46.19
5 BORLEE DYLAN BEL Sen 46.21
6 GILLET ANTOINE BEL Sen 46.68
7 WATRIN JULIEN BEL Sen 46.90
8 PECCEU DAVID BEL Sen 47.16

800m A Race

Rank Name
Team Result
1 KITUM THIMOTHY
KEN 1:45.76
2 ROTICH ABRAHAM
BRN 1:45.87
3 RODRIGUEZ RAFITH
COL 1:46.36
4 KEMBOI EDWARD
KEN 1:46.42
5 ALMGREN ANDREAS
SWE 1:47.02
6 SELMOUNI SOFIANE
FRA 1:47.53
7 COEMANS NICKY
BEL 1:47.62
8 BOTTERMAN AARON
BEL 1:47.74
9 LENCHO MAMUSH
ETH 1:47.79
10 KIPKOSGEI JONATHAN
BRN 1:47.90
11 JOCK CHARLES
USA 1:52.05

VANDENBROECK JAN
BEL DNF

DOWNING QUINCY
USA DNF

 

800m B Race

Rank Name PB Team Result
1 KUPERS THIJMEN
NED 1:46.14
2 RUTT MICHAEL
USA 1:46.92
3 ROTH THOMAS
NOR 1:47.24
4 GRETHEN CHAREL
LUX 1:47.53
5 DEBJANI ISMAEL
BEL 1:47.72
6 RALPH JOSHUA
AUS 1:48.52
7 VANDEPUTTE AURELE
BEL 1:48.66
8 VAN DER HAM BOB
NED 1:48.73
9 BAETEN STIJN
BEL 1:48.74
10 KAWAMOTO SHO
JPN 1:49.23
11 WEYESSA SOLOMON TESHOME
ETH 1:49.54
12 YOKOTA MASATO
JPN 2:03.21

MUTEKANGA JULIUS
UGA DNF

1500m A Race

Rank Name Team Result
1 EL KAAM FOUAD MAR 3:34.53
2 GRICE CHARLIE GBR 3:35.29
3 BRANNEN NATE CAN 3:35.42
4 GEBREMEDHIN MEKONNEN ETH 3:35.67
5 WOLDE DAWIT ETH 3:35.87
6 BUSTOS DAVID ESP 3:35.97
7 ORTH FLORIAN GER 3:36.05
8 EMANUEL LEE GBR 3:36.35
9 CRONJE JOHAN RSA 3:36.68
10 GREGSON RYAN AUS 3:36.74
11 CANTERO BRYAN FRA 3:36.84
12 DAHMANI SAMIR FRA 3:37.58
13 RODRIGUEZ ALVARO ESP 3:37.83
14 HANNES PIETER JAN BEL 3:39.09

WIECZOREK MARK USA DNF

BETT REUBEN KEN DNF

 

1500m B Race

Rank Name Team Cat Result
1 O'HARE CHRIS GBR Sen 3:34.83
2 KEINER SEBASTIAN GER Sen 3:36.46
3 MASTERS RILEY USA Sen 3:36.71
4 BAYER ANDY USA Sen 3:36.77
5 RAE JEREMY CAN Sen 3:36.85
6 PALMER FORD USA Sen 3:36.98
7 MCNAMARA JORDAN USA Sen 3:37.20
8 RIVA THOMAS CAN Sen 3:37.34
9 MATTHEWS JULIAN NZL Sen 3:37.37
10 SPERLICH MARTIN GER Sen 3:37.81
11 PRESSON ISAAC USA Sen 3:38.19
12 CASEY PAT USA Sen 3:38.80

MURRAY DECLAN IRL Sen DNF

FROIDMONT ARNAUD BEL Sen DNF

BRIAMI ADIL MAR Sen DNF

5000m A Race

Rank Name Team Result
1 GEBREMESKEL DEJEN ETH 13:05.38
2 ABDI BASHIR BEL 13:06.10
3 TRUE BEN USA 13:06.15
4 ROP ALBERT BRN 13:06.74
5 JENKINS ERIC USA 13:07.33
6 OSAKO SUGURU JPN 13:08.40
7 FARRELL THOMAS GBR 13:10.48
8 KIPYEKO PHILIP UGA 13:10.69
9 KIMANI BENARD KEN 13:10.83
10 RINGER RICHARD GER 13:10.94
11 BURAAS SINDRE NOR 13:11.96
12 YOROIZAKA TETSUYA JPN 13:12.63
13 EMBAYE ABADI ETH 13:13.17
14 BEZABEH ALEMAYEHU ESP 13:16.98
15 GEOGHEGAN WILL USA 13:17.85
16 ESSALHI YOUNESS MAR 13:18.95
17 DERRICK CHRIS USA 13:19.56
18 KIMELI ISAAC BEL 13:53.22
19 MURAYAMA KOTA JPN 13:58.56
20 DOMOTO NAOHIRO JPN 14:17.23

CORRIGAN PETER CAN DNF

RONO VINCENT KEN DNF

LICHT DENNIS NED DNF

 

110m Hurdles

Rank Name Team Result
1 RICHARDSON JASON USA 13.50
2 DE BORGER DARIO BEL 13.60
3 ADAMS SPENCER USA 13.67
4 BROOTHAERTS DAMIEN BEL 13.77
5 DEGHELT ADRIEN BEL 13.93
6 DE BONT JULES NED 14.38
7 SMET KOEN NED 14.47

3000m Steeple

Rank Name Team Result
1 BETT NICHOLAS KEN 8:19.26
2 MILNE TAYLER CAN 8:19.90
3 CARRO FERNANDO ESP 8:21.78
4 AKKAS HALIL TUR 8:22.49
5 LAGAT HARON KEN 8:25.04
6 D'HOEDT JEROEN BEL 8:30.03
7 TSENOV MITKO BUL 8:35.47
8 DACHA ABDELLAH MAR 8:38.63
9 CHEMATOT EVANS BRN 8:38.70
10 ZERRIFI ABDELHAMID ALG 8:46.68
11 RUELL KIM BEL 8:52.81
12 KIPKOGEI NELSON BRN 8:57.84

SONNENBERG NICO GER DNF

FLORIANI YURI ITA DNF

 

High Jump

Name Team Result Rank 1m95 2m00 2m05 2m10 2m15 2m20 2m23 2m26 2m29
ETO TAKASHI JPN 2.26 1



0-- X0- 0-- X0- XXX
SMITH ALLAN GBR 2.23 2



0-- X0- 0-- XXX
MASTORAS ADONIOS GRE 2.20 3



0-- 0-- --- XXX
IDRIS YOUNES MOHAMED SUD 2.20 3


0-- 0-- 0-- --- XXX
TAMBERI GIANMARCO ITA 2.20 5

0-- X0- 0-- 0-- XXX

AMELS DOUWE NED 2.20 6


X0- XX0 X0- XXX

GUNTHER MARTIN GER 2.15 7


0-- 0-- XXX


GHUYS BRAM BEL 2.15 8

0-- 0-- X0- XXX


SATO RYO JPN 2.15 9

0-- 0-- XX0 XXX


MAES SANDER BEL 2.05 10
X0- X0- XXX




VERDONCK EMILE BEL 2.05 11 0-- 0-- XX0 XXX




DONTE NALL USA 0.00



XXX




Long Jump

Name Team Result Rank 1 2 3 4 5 6
LAPIERRE FABRICE AUS 7.39
0.4
1 7.34
0.7
7.31
0.7
7.39
0.4
7.17
0.0
6.93
-0.3
-
ERADIRI DENIS BUL 7.38
1.3
2 7.38
1.3
7.31
0.2
7.30
0.5
X
7.16
-0.6
7.25
-0.1
CAMPERER CORENTIN BEL 7.36
-0.1
3 7.20
0.3
7.35
0.1
X
X
X
7.36
-0.1
STEMPNICK NICOLAS BEL 7.28
0.9
4 7.28
0.9
7.07
-0.1
X
X
X
X
BROOTHAERTS MATHIAS BEL 7.16
-0.2
5 7.13
0.6
X
X
X
7.16
-0.2
7.05
0.0
LAMBERT ROMAIN BEL 7.05
0.5
6 X
7.05
0.5
X
X
6.88
-0.4
6.63
-0.1
ELSEN DAAN BEL 6.70
-0.1
7 6.66
0.8
6.68
0.1
X
6.46
0.2
6.70
-0.1
6.44
-0.2

 

Results Women

100m

Rank Name Team Result
1 YOUNG JESSICA USA 11.29
2 FUKUSHIMA†CHISATO † JPN 11.37
3 VANBUREN CLEO USA 11.53
4 AKIHARY ESTHER NED 11.70
5 RUTJENS SARAH BEL 11.72
6 VAN AGT SACHA NED 11.76
7 BAJON SHIMADA NED 12.05

1500m

Rank Name Team Result
1 CHEPKOECH BEATRICE KEN 4:03.28
2 JOHNSON LAUREN USA 4:04.17
3 MACKEY KATIE USA 4:04.53
4 CHEPKEMOI CAROLINE KEN 4:05.31
5 DESALEGN BETLHEM UAE 4:05.41
6 TULLY NICOLE USA 4:05.89
7 MAGNANI MARGHERITA ITA 4:06.81
8 SCHNEIDER RACHEL USA 4:06.90
9 KOCK MAREN GER 4:07.56
10 MAGEEAN CIARA IRL 4:08.32
11 SUJEW ELINA GER 4:09.28
12 MACIAS ISABEL ESP 4:09.99
13 HALL LINDEN AUS 4:10.41
14 NILSSON LINN SWE 4:11.19
15 VANACCOM SOFIE BEL 4:11.61
16 NENKAMPI PERINE KEN 4:11.66
17 CAIN MARY USA 4:11.76
18 KAMPF HEATHER USA 4:12.91
19 HETHERINGTON KELLY AUS 4:16.08
20 TERZIC AMELA SRB 4:20.12

5000m

Rank Name Team Result
1 BELETE MIMI BRN 14:54.71
2 GEBRESLASE GOTYTOM ETH 14:57.33
3 D'AGOSTINO ABBEY USA 15:03.85
4 TWELL STEPH GBR 15:14.39
5 WENTH JENNIFER AUT 15:16.12
6 NISHIHARA KASUMI JPN 15:20.20
7 WHITTLE LAURA GBR 15:22.00
8 CARTON LOUISE BEL 15:23.82
9 RODRIGUEZ LIDIA ESP 15:24.25
10 MORI YUIKA JPN 15:25.52
11 SISSON EMILY USA 15:25.84
12 CULLEN MARY IRL 15:26.46
13 BELETE ALMENSH BEL 15:34.13
14 TAKECHI SHIHO JPN 15:37.41
15 LUGUEROS NURIA ESP 15:57.95

CALVIN CLEMENCE FRA DNF

GROVDAL KAROLINE NOR DNF

SALERNO MELISSA USA DNF

WILSON HEATHER USA DNF

100m Hurdles

Rank Name Team Result Info
1 ZAGRE ANNE BEL 12.71 NR
2 JONES LOLO USA 12.92
3 COWARD JACKIE USA 12.97
4 DECAUX ALICE FRA 13.09
5 CRAWFORD GINNIE USA 13.12
6 AERTS SARA BEL 13.12
7 MANNING CHRISTINA USA 13.16
8 ITO AIRI JPN 13.83

400m Hurdles

Rank Name Team Result
1 OGOEGBUNAM AMAKA NGR 56.07
2 THOMPSON TURQUOISE USA 56.24
3 RUDAKOVA VERA RUS 56.26
4 WELLS LAUREN AUS 56.31
5 DAUWENS AXELLE BEL 56.84
6 BAAK BIANCA NED 58.06
7 GARCIA MARTA PAPE NED 1:01.42

 

Pole Vault

Name Team Result Rank 3m92 4m12 4m22 4m32 4m42 4m52 4m61 4m66 4m71 4m76 4m81 Info
SIDOROVA ANZHELIKA RUS 4.76 1




0-- X0- 0-- 0-- X0- XXX
MORRIS SANDI USA 4.76 2



0-- X0- 0-- --- X-- X0- XXX
SAXER MARY USA 4.52 3



0-- 0-- XXX




STRUTZ MARTINA GER 4.42 4


0-- 0-- XXX





PLUIM FEMKE NED 4.42 5

X0- --- X0- XXX





DAHLSTROM MALIN SWE 4.22 6
XX0 0-- XXX







KNASCHE ANJULI GER 4.22 7
0-- X0- XXX







HENRY CHLOE BEL 4.22 8
0-- XX0 XXX







SMETS FANNY BEL 4.12 9 0-- 0-- XXX








KENNEDY NINA AUS 4.12 10 XX0 0-- XXX








BAUER KATHARINA GER 0.00



X





Javelin

Name Team Result Rank 1 2 3 4 5 6
SORMUNEN ONNA FIN 54.37 1 50.95 54.37 X 51.69 X 50.35
SCHOL LISANNE NED 54.13 2 54.13 X X 53.19 52.02 51.11
DUPRE MELISSA BEL 52.20 3 51.85 49.20 50.69 52.20 51.94 50.03
MEIER NATHALIE SUI 52.02 4 50.19 50.00 46.72 X 52.02 51.32
VANROYEN CAROLINE BEL 44.80 5 42.59 37.56 X 44.80 42.56 43.42
VERMEIR SARAH BEL 43.00 6 38.79 43.00 40.12 X X X
GUILLEMET JULIE FRA 42.91 7 42.91 X X 42.82 X 40.97
UMANS KIRSTEN BEL 39.81 8 32.20 37.11 39.21 39.03 39.01 39.81

High Jump

Name Team Result Rank 1m70 1m75 1m80 1m84 1m88 1m92
GORDEYEVA IRINA RUS 1.88 1

0-- 0-- 0-- XXX
ANGELSEN TONJE NOR 1.84 2

0-- 0-- XXX
GARCIA CLAUDIA ESP 1.84 3 0-- 0-- 0-- X0- XXX
DESMET HANNELORE BEL 1.84 4
0-- X0- XX0 XXX
NOORMAN SIETSKE NED 1.80 5 0-- 0-- 0-- XXX

LIASHENKO VALENTYNA GEO 1.80 6 X0- 0-- X0- XXX

 


» Live Stream Athletics
Tuesday, May 21st at 12:00 (UTC)
Saturday, May 25th at 10:00 (UTC)
Sunday, Jun 2nd at 19:00 (UTC)
Monday, Jun 3rd at 15:00 (UTC)
Thursday, Jun 6th at 00:00 (UTC)
» Flash News
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.