• Results: FBK Games Hengelo 2016

Article source: Athletics

Results Men

100m Wind -0.4

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 205 MARTINA Churandy
NED 10.12
2 6 203 SAFO-ANTWI Sean
GHA 10.24 SB
3 4 204 GITTENS Ramon
BAR 10.24
4 8 215 COLLINS Kim
SKN 10.28
5 3 206 BATSON Diondre
USA 10.31
6 9 207 WALKER Justin
USA 10.39
7 1 219 BOCKARIE Solomon
NED 10.42
8 2 201 JAKUBCZYK Lucas
GER 10.49 SB

7 216 BRUINTJIES Henrico
RSA DIS R162.6

100m SF 2 Wind +1.2

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 205 MARTINA Churandy 9.91 NED 10.08 Q
2 4 204 GITTENS Ramon 10.02 BAR 10.15 Q + SB
3 3 203 SAFO-ANTWI Sean 10.14 GHA 10.18 Q + SB
4 6 206 BATSON Diondre 9.94 USA 10.21 q
5 1 201 JAKUBCZYK Lucas 10.07 GER 10.28 q + SB
6 7 207 WALKER Justin 10.12 USA 10.35 q
7 2 202 SAIDY NDURE Jaysuma 9.99 NOR 10.37
8 9 209 VAN LUIJK Patrick 10.25 NED 10.39
9 8 208 DIMITROV Denis 10.16 BUL 10.40 SB

100m SF 2 Wind +0.6

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 6 216 BRUINTJIES Henrico 9.97 RSA 10.26 Q
2 5 215 COLLINS Kim 9.96 SKN 10.28 Q
3 8 219 BOCKARIE Solomon 10.27 NED 10.31 Q
4 3 213 TAFTIAN Hassan 10.10 IRI 10.37
5 2 212 PAULINA Hensley 10.23 NED 10.40
6 1 211 DEL CARMEN Stanly 10.18 DOM 10.42
7 7 218 CHAMBERS Dwain 9.97 GBR 10.48
8 4 214 SILMON Charles 9.98 USA 10.50
9 9 217 JULIET Dimitri 10.66 NED 10.57 PB

400m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 226 FRANCIS Javon 44.50 JAM 45.35
2 4 225 BONEVACIA Liemarvin 44.72 NED 46.21
3 3 223 WARINER Jeremy 43.45 USA 46.33
4 6 224 CLEMONS Kyle 44.84 USA 46.84
5 8 227 MATHIEU Michael 45.00 BAH 47.06
6 1 221 BLAUWHOF Bjorn 46.48 NED 47.19
7 7 228 AGARD Terrence 45.82 NED 48.37 SB

2 222 ACEA Raidel 45.18 CUB DIS R163.3

800m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 7 240 TARBEI Willy Kiplimo 1:44.51 KEN 1:45.87
2 6 238 ABREU PAES Lutimar 1:45.32 BRA 1:46.04
3 5 237 KUPERS Thijmen 1:45.28 NED 1:46.27
4 6 239 VAN RENSBURG Rynhardt 1:45.40 RSA 1:47.03
5 4 235 REINA Antonio Manuel 1:43.83 ESP 1:47.21
6 2 233 LEARMONTH Guy 1:46.65 GBR 1:47.23
7 3 234 MATHEWS Luke 1:45.16 AUS 1:47.75
8 4 236 ALMGREN Andreas 1:45.59 SWE 1:47.90 SB
9 2 232 KIRONGO Sammy 1:45.3h KEN 1:48.89
10 1 231 BOTTERMAN Aaron 1:46.17 BEL 1:49.61

8 241 SOM Bram PACE NED DNF

5000m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 19 269 GEBREMESKEL Dejen 12.46.81 ETH 13:00.99
2 14 264 ADEM Abrar Osman 13:14.00 ERI 13:04.12 PB
3 4 254 BIRGEN Bethwell 14:01.0h KEN 13:04.66 PB
4 9 259 GELANT Elroy 13:15.87 RSA 13:04.88 PB
5 18 268 EMBAYE Abadi 13:02.49 ETH 13:04.95
6 1 251 MOLLA Getaneh - ETH 13:05.59
7 16 266 DEMELASH Yigrem 13:03.30 ETH 13:06.60
8 13 263 ABADÍA BECI Antonio 13:26.98 ESP 13:12.68 PB
9 11 261 BUTCHART Andrew 13:18.96 GBR 13:13.30 PB
10 15 265 ABDI Bashir 13:06.10 BEL 13:14.92
11 2 252 KIPTOO Frederick Kipkosgei 13:23.66 KEN 13:15.59 PB
12 6 256 ROBINSON Brett 13:18.96 AUS 13:19.29 SB
13 12 262 LICHT Dennis 13:23.00 NED 13:33.94 SB
14 17 267 LALANG Lawi 13:00.95 KEN 13:36.56
15 7 257 ALI Mohamed 13:32.39 NED 13:47.75
16 3 253 WANDERS Julien 13:48.21 SUI 13:50.41
17 8 258 BADDELEY Andrew 13:20.85 GBR 14:05.81
18 5 255 NYZHNYK Mykola 13:37.95 UKR 14:35.39

21 271 RONO Geoffrey PACE KEN DNF

20 270 KIPTONUI Cornelius Kiplangat PACE KEN DNF

10 260 CHEPKOK Vincent Kiprop 12:51.45 KEN DNF

100m IPC T44-43 Wind 0.0

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 4 161 Rhijn van Marlou 12.80 NED 13.13
2 3 165 Sugar Laura 13.55 GBR 13.71
3 6 162 Jong Fleur 13.52 NED 14.07
4 7 163 Pruysen Iris 14.91 NED 15.56

5 166 Bensusan Irmgard 13.16 GER DNS

110m Hurdles Wind +0.9

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 7 287 TRABER Gregor 13.32 GER 13.46 SB
2 4 281 CLARKE Lawrence 13.31 GBR 13.50 SB
3 5 284 PORTER Jeff 13.08 USA 13.51
4 8 286 BRATHWAITE Shane 13.21 BAR 13.56 SB
5 6 285 ADAMS Spencer 13.33 USA 13.65
6 2 282 WILSON Ryan 13.02 USA 13.69
7 1 288 SHARMAN William 13.16 GBR 13.71 SB
8 3 283 SEDOC Gregory 13.37 NED 13.74
9 9 289 DE BORGER Dario 13.59 BEL 13.95

 Triple Jump 

Pos ID Name PB Team Result Rank 1 2 3 4 5 6 Info
8 311 CARTER Chris 17.09 USA 17.12
1.1
1 15.39
-1.5
16.68
-1.4
16.82
1.7
17.12
1.1

16.69
0.2
PB
7 313 OKE Tosin 17.23 NGR 16.87
2.1
2 16.11
-1.1
16.55
-1.2
16.44
-0.4
16.07
1.7

16.87
2.1
SB
6 314 ÉVORA Nelson 17.74 POR 16.72
1.8
3 15.98
-0.5
16.47
1.4
16.21
1.9

16.03
1.6
16.72
1.8

5 306 SWIDERSKI Adrian 16.81 POL 16.52
0.7
4 15.93
-1.3
15.94
-0.2

16.25
0.5
16.26
0.1
16.52
0.7
SB
3 310 TSONOV Georgi 17.03 BUL 16.21
1.6
5
15.26
-0.2
15.88
-0.5
16.21
1.6

16.05
0.8

4 307 DE SÁ Mateus 16.63 BRA 15.92
1.2
6 15.71
-1.7
15.92
1.2
15.77
-0.2
15.61
1.5
15.83
1.6
15.86
1.6

2 309 DIAS SABINO Jefferson 17.28 BRA 15.88
2.8
7
15.50
-0.7
15.78
-1.1
15.88
2.8

14.98
1.2

1 308 FOX Nathan 16.69 GBR 15.72
0.3
8 13.53
0.2
15.51
0.2

15.72
0.3



0 312 FLORANT Fabian 16.92 NED 15.46
-0.3
9

15.46
-0.3



Discus

Pos ID Name PB Team Result Rank 1 2 3 4 5 6 Info
8 342 BROWN Rodney 66.00 USA 65.70 1 59.48 65.70 X X X X
3 338 WEISSHAIDINGER Lukas 67.24 AUT 64.55 2 60.61 X 60.57 64.55 64.15 63.13 SB
6 343 JASINSKI Daniel 67.16 GER 63.84 3 X 62.92 X 61.93 63.84 X
7 344 HOGAN Victor 67.62 RSA 63.70 4 61.92 63.70 62.23 60.43 X X
4 345 DACRES Fedrick 68.02 JAM 62.69 5 60.12 62.24 62.37 60.70 60.73 62.69
5 339 HÄRSTEDT Axel 64.72 SWE 62.49 6 57.23 62.39 60.71 61.69 62.49 60.39
2 340 CADÉE Erik 67.30 NED 60.27 7 56.15 57.89 60.27 X X X
1 337 SCHUURMANS Jared 66.10 USA 59.84 8 58.55 59.84 X 59.65 59.25 X
0 341 HARRADINE Benn 68.20 AUS 59.37 9 59.37 58.76 X



0 336 NESTERENKO Mykyta 65.31 UKR 59.04 10 59.04 X 56.51


High Jump

Pos ID Name PB Team Result Rank 2m10 2m15 2m20 2m23 2m23 2m21 Info
0 327 BEDNAREK Sylwester 2.32 POL 2.21 1 0-- 0-- 0-- XXX X 0
0 329 WILSON Jamaal 2.30 BAH 2.20 2
0-- 0-- XXX X X
0 324 ETO Takashi 2.28 JPN 2.20 3
0-- XX0 XXX


0 330 BUBENÍK Matús 2.30 SVK 2.15 4 XX0 X0- XXX



0 323 SMITH Allan 2.26 GBR 2.15 5
XX0 XXX



0 328 CHURYLA Andrei 2.30 BLR 2.10 6 0-- XXX




0 325 AMELS Douwe 2.28 NED 2.10 6 0-- XXX




0 322 KGOSIEMANG Kabelo 2.34 BOT 2.10 6 0-- XXX




0 321 GHUYS Bram 2.24 BEL 2.10 9 XX0 XXX



Long Jump

Pos ID Name PB Team Result Rank 1 2 3 4 5 6 Info
8 300 WANG Jianan 8.25 CHN 7.91
-0.3
1 7.59
1.8
7.76
0.0
7.87
0.9
7.88
0.4
7.91
-0.3
7.30
-1.0

7 297 GAISAH Ignisious 8.43 NED 7.81
1.3
2 7.73
1.2
7.81
1.3
7.67
0.6
7.72
0.4



6 295 ZHANG Yaoguang 7.99 CHN 7.73
0.0
3

7.73
0.0

7.40
0.9


5 294 HAAPALA Eero 7.95 FIN 7.63
1.0
4
7.63
1.0





4 292 VAN DER PLAETSEN Thomas 7.80 BEL 7.57
1.9
5 7.49
2.0
7.57
1.9
7.28
-0.4
7.25
0.2

5.37
-0.9
SB
3 299 COTTER Dylon 8.16 RSA 7.36
0.2
6 7.36
0.2



7.27
0.3


1 296 DA SILVA BISPO Rogério 8.21 BRA 7.34
1.0
7 7.25
1.1
7.30
0.1
6.99
-0.1

7.34
1.0
6.98
0.1

2 291 COSTA Bruno 7.67 POR 7.32
-0.3
8 7.23
1.5
7.08
2.0
7.32
-0.3

7.08
0.2


0 293 NOLF Cedric 7.89 BEL 7.19
0.3
9 7.19
0.3

7.09
-0.3




0 298 HUANG Changzhou 8.17 CHN 6.96
0.5
10

6.96
0.5



Results Women

100m Race A Wind 1.0

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 15 PHILIP Asha 11.10 GBR 11.27
2 4 14 WEI Yongli 11.24 CHN 11.38
3 3 13 NIETA Daryll 11.40 GBR 11.43 SB
4 8 18 WILLIAMS Bianca 11.17 GBR 11.45 SB
5 6 16 KIELBASINSKA Anna 11.34 POL 11.58
6 7 17 DOPHEIDE Marit 11.60 NED 11.69
7 2 12 JESCHKE Marta 11.33 POL 11.70
8 1 11 VAN HUNENSTIJN Marije 11.65 NED 11.76
9 9 19 SOKÓLSKA Katarzyna 11.62 POL 11.78

100m Race B Wind +0.6

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 6 29 GE Manqi 11.61 CHN 11.60 PB
2 8 27 WILLIAMS Charonda
USA 11.71
3 3 23 VAN AGT Sacha 11.72 NED 11.81
4 7 26 BOOGERD Marijke 11.77 NED 11.85 SB
5 2 22 LIN Huijun 11.69 CHN 11.98
6 5 25 HOVENKAMP Eva 11.69 NED 11.99
7 4 24 AKIHARY Esther 11.59 NED 12.03
8 1 21 JANSEN Bowien 11.94 NED 12.13

9 28 ZAGAJEWSKA Karolina 11.62 POL DNS

200m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 1 SCHIPPERS Dafne 21.63 NED 22.02 WL+MR+SB
2 8 6 WILLIAMS Jodie 22.46 GBR 23.06
3 4 4 TOWNSEND Tiffany 22.26 USA 23.12
4 2 7 CONLEY Alyssa 23.01 RSA 23.17
5 7 5 SAMUEL Jamile 22.72 NED 23.17
6 6 3 HENRY Desiree 22.94 GBR 23.31
7 3 2 WILLIAMS Charonda 22.32 USA 23.98
8 1 8 SEDNEY Naomi 23.71 NED 24.13

400m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 34 ONUORA Anyika 50.87 GBR 52.20
2 8 38 SWIETY Justyna 52.22 POL 52.31
3 4 35 GAYOT Marie 50.97 FRA 52.63
4 6 36 DE WITTE Lisanne 52.53 NED 52.69
5 2 31 MÜLLER Laura 52.33 GER 52.77
6 7 37 HOLUB Malgorzata 51.74 POL 52.92
7 3 33 VAN LEUVEREN Nicky 52.04 NED 53.01
8 1 32 DE WITTE Laura 53.41 NED 53.18

1500m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 13 53 SADO Besu 4:00.08 ETH 4:05.30 PB
2 14 54 KOSTER Maureen 3:59.79 NED 4:05.48
3 12 52 CICHOCKA Angelika 4:03.06 POL 4:08.34
4 1 41 LEONARD Alison 4:13.23 GBR 4:09.59 PB
5 7 47 MAGNANI Margherita 4:06.05 ITA 4:09.91
6 9 49 ENGLAND Hannah 4:01.89 GBR 4:09.98 SB
7 6 46 TWELL Stephanie 4:02.54 GBR 4:10.90
8 2 42 TARPLEE Claire 4:10.65 IRL 4:11.34
9 5 45 VERSTEGEN Sanne 4:19.67 NED 4:12.40 PB
10 11 51 BUCKMAN Zoe 4:04.09 AUS 4:12.73
11 10 50 GASHAW Tigist 4:05.58 BRN 4:12.81
12 3 43 BELETE Mimi 4:00.08 BRN 4:12.84 SB
13 8 48 KRUIVER Manon 4:12.50 NED 4:16.29

4 44 TESFAYE Kokeb 4:07.34 ETH DNF

15 55 SHEVCHENKO Anzhelika PACE UKR DNF

100m Hurdles Wind +0.5

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 4 99 GEORGE Phylicia
CAN 12.88
2 6 89 ROLEDER Cindy
GER 12.98
3 5 103 HILDEBRAND Nadine
GER 13.05
4 2 88 ZAGRE Anne
BEL 13.06
5 7 90 MCREYNOLDS Tiffani
USA 13.22
6 3 91 BECKLES Kierre
BAR 13.23
7 8 92 BOONS Eefje
NED 13.25
8 9 97 HODDE Rosina
NED 13.30
9 1 102 HATTON Lucy
GBR 13.32

100m Hurdles SF 1 Wind +0.4

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 7 91 BECKLES Kierre 12.88 BAR 13.06 Q
2 4 88 ZAGRE Anne 12.71 BEL 13.08 Q
3 6 90 MCREYNOLDS Tiffani 12.77 USA 13.09 Q
4 8 92 BOONS Eefje 13.09 NED 13.15 q, SB
5 9 93 HOLDER Nikkita 12.80 CAN 13.23
6 3 87 LEWIS Yvette 12.67 PAN 13.29
7 2 86 BROERSEN Nadine 13.39 NED 13.82 SB
8 5 100 PORTER Tiffany 12.51 GBR 14.23

100m Hurdles SF 2 Wind +1.2

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 4 99 GEORGE Phylicia 12.65 CAN 12.86 Q
2 5 89 ROLEDER Cindy 12.59 GER 13.01 Q
3 8 103 HILDEBRAND Nadine 12.71 GER 13.04 Q
4 7 102 HATTON Lucy 12.84 GBR 13.18 q
5 3 97 HODDE Rosina 12.89 NED 13.18 q
6 6 101 KOLECZEK Karolina 12.91 POL 13.27
7 9 104 VETTER Anouk 13.48 NED 13.46

2 96 BENDRAT Stephanie

5000m

nk Lane ID Name PB Team Result Info
1 5 66 GIDEY Letesenbet 15:39.83 ETH 14:58.44 PB
2 14 76 CHEPTAI Irene Chebet 14:50.99 KEN 15:08.28
3 8 69 CHESANG Stella 15:25.01 UGA 15:10.30 PB
4 2 62 LAHTI Sarah 16:19.58 SWE 15:10.76 PB
5 11 72 TESFAYE Haftamnesh 15:20.52 ETH 15:10.85 PB
6 12 73 MCCOLGAN Eilish 15:09.94 GBR 15:16.51
7 3 63 ALAMREW Enatnesh 15:45.76 ETH 15:22.56 PB
8 9 70 BUSCOMB Camille 15:28.78 NZL 15:40.15 SB
9 1 61 GEMEDA Feyne - ETH 15:45.64
10 6 67 BATES Emma 15:32.46 USA 15:57.33 SB
11 7 68 MOULTRIE Josephine 15:57.17 GBR 16:05.91
12 4 64 RHINES Jennifer 14:54.29 USA 16:14.41
13 10 71 NOWAKOWSKA Dominika 15:16.11 POL 16:15.90

13 74 BELETE Almensh 15:03.63 BEL DNF

15 77 TVERDOSTUP Tamara PACE UKR DNF

4x100m

Rank Lane ID Name PB Team Result Info
1 7 126 CHN 43.09 CHN 43.36
2 4 112 POL 43.20 POL 44.03
3 3 109 NED 2
NED 44.65

5 118 NED 1 42.32 NED DNF

6 119 GBR 42.10 GBR DNF

 Pole vault

Pos ID Name PB Team Result Rank 4m05 4m15 4m25 4m35 4m40 4m45 4m50 4m55 4m60 Info
0 156 LI Ling 4.66 CHN 4.50 1

0-- --- 0-- --- XX0 --- XXX
0 154 PLUIM Femke 4.55 NED 4.45 2
0-- --- 0-- --- X0- --- --- XXX SB
0 155 MEIJER Michaela 4.60 SWE 4.45 3
0-- --- X0- --- XX0 --- XXX

0 153 PEINADO Robeilys 4.60 VEN 4.35 4

0-- 0-- --- XXX



0 151 STRUTZ Martina 4.80 GER 4.35 4

0-- 0-- --- XXX



0 148 ONOFRE Marta 4.35 POR 4.25 6
XX0 0-- XXX





0 152 ROLOFF Annika 4.50 GER 4.15 7
0-- XXX






0 147 SMETS Fanny 4.40 BEL 4.15 8 0-- X0- XXX





SB
0 150 GALIART Rianna 4.40 NED 4.15 9 XX0 XX0 XXX






0 149 KNÄSCHE Anjuli 4.45 GER 4.05 10 X0- XXX









Latest Videos
» Delhi Half Marathon 2018 - Live Stream
21 October 2018 at 01:30 (UTC)
» Amsterdam Marathon 2018 - Live Stream
21 October 2018 at 07:25 (UTC)
» Toronto Waterfront Marathon 2018 - Live Stream
21 October 2018 at 12:45 (UTC)
» Valencia Half Marathon 2018 - Live Stream
28 October 2018 at 06:00 (UTC)
» Venice Marathon 2018 - Live Stream
28 October 2018 at 07:35 (UTC)
» Mainova Frankfurt Marathon 2018 - Live Stream
28 October 2018 at 08:00 (UTC)
Flash News
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
14 Oct The Bridgestone Great 10k (Berlin, GER)
14 Oct EDP Maratona de Lisboa, (POR)
14 Oct Durban 10KM
14 Oct Eindhoven Marathon 2018
13 Oct NCAA D1 Pre Nationals 2018, (Madison,
11 Oct Athletics Youth Olympic Games (Buenos
07 Oct Košice Peace Marathon (SVK)
07 Oct Bank of America Chicago Marathon 2018
07 Oct Cardiff Half Marathon 2018 (GBR)
06 Oct Youth Olympic Games, (Buenos Aires 2018)
29 Sep 33rd Roy Griak Invitational, (MN USA)
29 Sep TCS Lidingöloppet XC (SWE)
23 Sep Sanlam Cape Town Marathon 2018
21 Oct Amsterdam Marathon 2018
21 Oct Delhi Half Marathon 2018
21 Oct Toronto Waterfront Marathon 2018
28 Oct Mainova Frankfurt Marathon 2018
28 Oct Volkswagen Ljubljana Marathon
28 Oct Marseille-Cassis 20KM
28 Oct Valencia Half Marathon 2018
28 Oct Venice Marathon 2018
04 Nov New York CIty Marathon 2018
04 Oct Chebet and Saina Join Strong Frankfurt ...
02 Oct Haspa Marathon Hamburg runs together with ...
02 Oct Chicago Marathon 2018 Elite Athletes Field ...
27 Sep This Weekend's Top Cross and Road Races to ...
17 Sep Eliud Kipchoge credits teamwork for his ...
16 Sep Watch: Kevin Mayer Breaks Decathlon World ...
16 Sep Kipchoge 2:01:39 Smashes World Marathon ...
16 Sep Results: 2018 BMW Berlin Marathon ...
15 Sep Another young RunCzech Racing star emerges ...
14 Sep Live: 2018 BMW Berlin Marathon ...
14 Sep Kipchoge and Kipsang set sights on Record ...
13 Sep Dibaba goes hunting for Personal Best at ...
10 Sep Kipchoge Returns to Defend His Berlin ...
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.