• Entry Lists: IAAF World Challenge Seiko Golden Grand Prix Kawasaki

Posted by:

Entry Lists: Seiko Grand Prix, Kawasaki  2015 - Sunday May 10

Entry Lists Men

Entry Lists Women

Entry Lists Men

100m

FAMILY First Nat / affiliation PB SB
Major Achievements
OGUNODE Femi QAT 9.93
14 World Indoor 60m copper, 14 Asian Games 100m · 200m gold
LOCKE Dentarius USA 9.96

ZHANG Peimeng CHN 10.00
14 Asian Games 4x100m gold
KIRYU Yoshihide Toyo University 10.01 10.05
KOFFI Hua Wilfried CIV 10.05
 
SU Bingtian CHN 10.06
14 Asian Games silver
YAMAGATA Ryota Seiko Holdings 10.07 10.14
TAKASE Kei Fujitsu Limited 10.13 10.13

 200m

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
NKANATA Carvin KEN 20.14  
HARDY Prezel USA 20.16  
BROWN Jermaine JAM 20.28   14 World Indoor 4x400 copper
XIE Zhenye CHN 20.44   13 Asian Championships gold
IIZUKA Shota Mizuno 20.21 20.39  
TAKAHIRA Shinji Fujitsu Limited 20.22 20.50  
FUJIMITSU Kenji Zenrin 20.38 20.49  
HARA Shota Suzuki Hamamatsu AC 20.41 20.41  

 800m

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
CHEMUT Anthony KEN 1.43.96   12 African Championships silver
RODRIGUEZ Rafith COL 1.44.31   13 Moscow representative
RISELEY Jeffrey AUS 1.44.48  
BENEDETTI Giordano ITA 1.44.67   14 Italian Championship
MUSAGALA Ronald UGA 1.45.27   13 Moscow representative
RONOH Patrick Kiprotich KEN 1.46.4  
KAWAMOTO Sho Suzuki Hamamatsu AC 1.45.75 1.45.75  

M400mH

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
MÄGI Rasmus EST 48.54   14 European silver, 13 European U23 copper
SUGUIMATI Mahau BRA 48.67   13 Moscow representative
WYATT Reginald USA 48.58   13NCAA gold
BURTON Tom GBR 49.66  
FRENCH Cameron NZL 49.72  
YOSHIDA Kazuaki Osaka Gas Co., Ltd. 49.45 49.45  
KONISHI Yuta Sumitomo Electric 49.41 49.48  
ABE Takatoshi Descente TC 49.46 49.69  

3000mSC

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
KIRUI Gilbert Kiplangat KEN 8.06.96   12 world junior silver
NGANGA Bernard KEN 8.05.88  
CHEMLAL Jaouad MAR 8.19.22   12 World Junior 4th
KIPSANG Lawrence Kemboi KEN 8.19.59  
KEMBOI Clement Kimutai KEN 8.19.96  
BEYO Chala ETH 8.25.45  
MATSUMOTO Aoi Otsuka Pharmaceutical Co., Ltd. 8.30.49 8.33.84  
SHINOTO Jun San'yotokushuseiko 8.32.89 8.34.37  

High Jump

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
BONDARENKO Bohdan UKR 2.42   13 Moscow gold, 12 London # 7
ZHANG Guowei CHN 2.34   12 World Indoor 4th
WANG Yu CHN 2.33   13 Universiade 's copper
STARC Brandon AUS 2.30  
YUN Seunghyun KOR 2.26   14 South Korea Championship
WOO Sanghyeok KOR 2.24   13 World Youth gold
TOBE Naoto Tsukuba Twin Peaks 2.31 2.31  
ETO Takashi AGF 2.28 2.28  
TAKAHARI Hiromi Hitachi ICT 2.25 2.25  

Pole Vault

FAMILY First Nat / affiliation PB SB
JIN Minsub KOR 5.65  
EAVES Max GBR 5.62  
HAN Duhyeon KOR 5.45  
SAWANO Daich Fujitsu Limited 5.83 5.7
YAMAMOTO Seito Toyota Motor Corporation 5.75 5.62
OGITA Hiroki Mizuno 5.7 5.65
DOI Shota Three view Rikkyo 5.5 5.5
 

Triple Jump

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
CAO Shuo CHN 17.35   14 Asian Games gold
LAINE Samyr HAI 17.39   13 Moscow finalists
FEDOROV Aleksey RUS 17.19   13 Moscow 5, 14 European copper
COPELLO Alexis CUB 17.68   11 Taegu fourth place, 12 London 8th
CRADDOCK Omar USA 16.98   12 & 13NCAA Fri.
DONG Bin CHN 17.38   14 Asian Games silver
ISHIKAWA Kazuyoshi Nagano Yoshida AC 16.98 16.52  
YAMAMOTO Ryoma Juntendo University 16.28 16.28  
TAKAHASHI Yugo Ritsumeikan University 16.21 16.21  

Javelin

FAMILY First Nat / affiliation PB SB Major Achievements
STROBINDERS Rolands LAT 83.10  
VADLEJCH Jakub CZE 84.47  
GLOVER Tim USA 84.09   11 · 12NCAA gold
PEACOCK Hamish AUS 83.31  
FARQUHAR Stuart NZL 86.31   13 Moscow finalists
CHENG Chao-Tsun TPE 81.61  
HUANG Shih-Feng TPE 82.11  
ARAI Ryohei Suzuki Hamamatsu AC 86.83 86.83  
MURAKAMI Yukifumi Suzuki Hamamatsu AC 85.96 81.66  
DEAN Genki Mizuno 84.28 77.32  
HASEGAWA Kohei Daitaidai TC 76.75 76.75  
©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.