• Results: New Balance Indoor Grand Prix 2015

Posted by:

Results:  IAAF Indoor Permit Meet -New Balance Indoor Grand Prix- February, 7 2014.

Results Courtesy: flashresults.com

Results Men 

60m Final

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Trell Kimmons
USA 6.51

1 (1)
2 Asafa Powell
JAM 6.52

1 (2)
3 Michael Rodgers
USA 6.53

1 (3)
4 Joe Morris
USA 6.54

1 (4)
5 Akeem Haynes
CAN 6.56

1 (5)
6 Marvin Bracy
USA 6.57

1 (6)
7 Sean McLean
USA 6.58

1 (7)
8 Harry Adams
USA 6.67

1 (8)

 

60m Dash Heats

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Michael Rodgers
USA 6.52 Q
1 (1)
2 Asafa Powell
JAM 6.57 Q
2 (1)
3 Sean McLean
USA 6.60 (6.596) Q
1 (2)
4 Akeem Haynes
CAN 6.60 (6.599) Q
2 (2)
5 Joe Morris
USA 6.61 Q
1 (3)
6 Marvin Bracy
USA 6.62 (6.611) q
1 (4)
7 Trell Kimmons
USA 6.62 (6.619) Q
2 (3)
8 Harry Adams
USA 6.66 (6.656) q
1 (5)
9 Antoine Adams
SKN 6.66 (6.658)

1 (6)
10 Ryan Bailey
USA 6.67

2 (4)
11 Bingtian Su
CHN 6.71

1 (7)
12 Stephen Headley
BAR 6.78

2 (5)
13 Woodrow Randal
USA 6.94

2 (6)

Winston Barnes
JAM FS

2

1000m

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Matthew Centrowitz
USA 2:17.00

1 (1)
2 Pat Casey
USA 2:18.30

1 (2)
3 Eric Sowinski
USA 2:19.12

1 (3)
4 Harun Abda
USA 2:20.33

1 (4)
5 Ryan Martin
USA 2:22.58

1 (5)
6 Casimir Loxsom
USA 2:22.80

1 (6)
7 Daniel Guerrero
USA 2:24.65

1 (7)

Boris Berian
USA DNF

1

 

Mile

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Nick Willis
NZL 3:51.61

1 (1)
2 Ben Blankenship
USA 3:53.13

1 (2)
3 Abdalaati Iguider
MAR 3:54.41

1 (3)
4 Riley Masters
USA 3:56.15

1 (4)
5 Craig Huffer
AUS 3:58.44

1 (5)
6 Steve Magnan
USA 4:16.61

1 (6)
7 John Bleday
USA 4:20.40

1 (7)

Ciaran O'Lionaird
IRL DNF

1

Shawn Roberts
USA DNF

1

 

Junior Boys Mile

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Logan Wetzel
MI 4:08.75

1 (1)
2 Jack Salisbury
RI 4:08.76

1 (2)
3 Jeremy Spiezo
NY 4:09.80

1 (3)
4 Thomas Ratcliffe
MA 4:10.45

1 (4)
5 Sam Ritz
PA 4:10.50

1 (5)
6 Aidan Tooker
NY 4:11.56

1 (6)
7 PJ Garmon
MA 4:14.08

1 (7)
8 Viraj Deokar
MA 4:15.40

1 (8)
9 Dan Paiva
RI 4:17.27

1 (9)
10 Benito Muniz
NY 4:19.30

1 (10)
11 Myles Marshall
TX 4:24.28

1 (11)

 

Mile Masters

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 John Trautmann
Masters 4:18.72

1 (1)
2 Peter Brady
Masters 4:23.24

1 (2)
3 Ted Towse
Masters 4:25.04

1 (3)
4 David Allison
Masters 4:27.25

1 (4)
5 Mark Williams
Masters 4:27.93

1 (5)
6 Chris Blondin
Masters 4:30.00

1 (6)
7 Herb Heffner
Masters 4:36.97

1 (7)
8 Chris Magill
Masters 4:37.19

1 (8)
9 Adrian Haines
Masters 4:38.21

1 (9)
10 Sean Nyhan
Masters 4:39.26

1 (10)
11 Gerry O'Hara
Masters 4:40.02

1 (11)
12 Ron Kochanowicz
Masters 4:44.73

1 (12)
13 Titus Mutinda
Masters 4:48.68

1 (13)

3000m

Place Name Affiliation Time
1000m 1400m 1600m 2000m 2600m 2800m 3000m
1 Dejen Gebremeskel ETH 7:48.19
2:38.84 [31.98] 3:42.36 [31.68] 4:14.04 [31.69] 5:18.41 [32.19] 6:54.06 [31.14] 7:22.31 [28.25] 7:48.19 [25.88]
2 Bernard Lagat USA 7:48.33
2:39.30 [31.98] 3:42.84 [31.72] 4:14.31 [31.47] 5:18.67 [32.11] 6:54.29 [31.07] 7:22.12 [27.83] 7:48.33 [26.22]
3 Hassan Mead USA 7:48.72
2:39.09 [31.97] 3:42.63 [31.72] 4:14.28 [31.65] 5:18.51 [32.15] 6:54.12 [31.13] 7:22.77 [28.66] 7:48.72 [25.95]
4 Will Leer USA 7:48.80
2:38.55 [31.94] 3:42.10 [31.71] 4:13.77 [31.68] 5:18.16 [32.22] 6:54.18 [31.49] 7:22.72 [28.54] 7:48.80 [26.09]
5 Trevor Dunbar USA 7:52.24
2:39.53 [31.99] 3:43.06 [31.72] 4:14.51 [31.45] 5:18.86 [32.05] 6:54.59 [31.16] 7:23.40 [28.82] 7:52.24 [28.85]
6 Matt Elliott USA 7:52.67
2:40.04 [32.05] 3:43.65 [31.81] 4:15.34 [31.70] 5:19.82 [32.37] 6:55.84 [31.65] 7:24.87 [29.04] 7:52.67 [27.80]
7 Dan Lowry USA 7:56.33
2:39.79 [32.04] 3:43.30 [31.71] 4:14.97 [31.67] 5:19.39 [32.24] 6:55.69 [31.63] 7:25.52 [29.83] 7:56.33 [30.82]
DNF Dan Stockberger USA -
2:37.97 [33.37] 3:41.42 [31.62] 4:13.10 [31.68

 

High School Boys DMR

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 La Salle Aca.
HLSA A 10:18.14

1 (1)
2 Mansfield
HMAN A 10:19.52

1 (2)
3 Amherst
HAM A 10:24.45

1 (3)
4 Methuen
HMET A 10:33.14

1 (4)
5 Wilton
HWIL A 10:33.23

1 (5)
6 Lexington
HLEX A 10:40.05

1 (6)
7 Gloucester
HGLO A 10:44.39

1 (7)
8 St. John's
HSJ A 10:46.10

1 (8)
9 WC Henderson
HWCH A 10:48.16

1 (9)

Ridgefield
HRID A DNS

1

 

4x200m Youth

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Metropolis
YMET A 1:47.80

1 (1)
2 Cambridge Jets
YCJ A 1:48.16

1 (2)
3 Waltham TC
YWAL A 1:52.12

1 (3)
4 Attleboro
YATT A 1:58.34

1 (4)
5 Hernandez School
YHER A 1:59.88

1 (5)
6 Boston United
YBU A 2:24.06

1 (6)

Shot Put

Place Athlete
Affiliation Best Mark

Flight (Pl)
1 Ryan Whiting
USA 21.43m (70-3¾ )

1 (1)
2 Christian Cantwell
USA 20.83m (68-4¼ )

1 (2)
3 Justin Rodhe
CAN 19.99m (65-7 )

1 (3)
4 Nate Hunter
USA 18.64m (61-2 )

1 (4)

 

Results Women

60m

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Michelle-Lee Ahye
TTO 7.15

1 (1)
2 Tianna Bartoletta
USA 7.19

1 (2)
3 Flings Owusu-Agyapong
GHA 7.26

1 (3)
4 Muna Lee
USA 7.27

1 (4)
5 Chauntae Bayne
USA 7.42 (7.412)

1 (5)
6 Shalonda Solomon
USA 7.42 (7.417)

1 (6)
7 Shayla Mahan
USA 7.44

1 (7)

 

300m

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Tiffany Townsend
USA 36.74

1 (1)
2 Natasha Hastings
USA 36.80

1 (2)
3 Jessica Beard
USA 37.32

1 (3)
4 Ashley Kelly
IVB 38.24

1 (4)
5 Fawn Dorr
CAN 39.16

1 (5)

1000m

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Treniere Moser
USA 2:37.86

1 (1)
2 Mary Cain
USA 2:38.25

1 (2)
3 Molly Beckwith-Ludlow
USA 2:39.16

1 (3)
4 Stephanie Brown
USA 2:39.64

1 (4)
5 Sanne Verstegen
NED 2:39.66

1 (5)
6 Morgan Uceny
USA 2:39.99

1 (6)
7 Violah Lagat
KEN 2:43.08

1 (7)
8 Emily Lipari
USA 2:45.79

1 (8)

Kimarra McDonald
JAM DNF

1

 

2000m

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Dawit Seyaum
ETH 5:35.46

1 (1)
2 Sally Kipyego
KEN 5:40.35

1 (2)
3 Emma Coburn
USA 5:41.11

1 (3)
4 Heidi See
AUS 5:43.82

1 (4)

Melissa Salerno
USA DNF

1

Lauren Wallace
USA DNF

1

2 Miles

Place Name Affiliation Time
1018m 1618m 2018m 2618m 2818m 3018m 2mile
1 Jenny Simpson USA 9:18.35
2:57.17 [35.63] 4:42.64 [35.40] 5:52.84 [35.43] 7:39.62 [35.52] 8:14.39 [34.78] 8:47.66 [33.27] 9:18.35 [30.69]
2 Sentayehu Ejigu ETH 9:27.05
2:57.45 [35.61] 4:42.90 [35.41] 5:53.12 [35.44] 7:39.88 [35.50] 8:14.84 [34.97] 8:50.98 [36.14] 9:27.05 [36.08]
3 Buze Diriba ETH 9:29.03
2:57.74 [35.59] 4:43.27 [35.46] 5:53.61 [35.42] 7:40.80 [35.87] 8:17.40 [36.61] 8:54.20 [36.80] 9:29.03 [34.83]
4 Gotytom Gebreslase ETH 9:31.41
2:57.96 [35.61] 4:43.49 [35.47] 5:53.33 [35.45] 7:40.47 [35.85] 8:17.87 [37.41] 8:55.21 [37.34] 9:31.41 [36.21]
5 Stephanie Garcia USA 10:04.14
2:58.25 [35.69] 4:46.36 [36.72] 6:02.40 [38.53] 8:01.60 [40.39] 8:41.82 [40.23] 9:22.93 [41.11] 10:04.14 [41.22]
DNF Heather Wilson USA -
2:56.96 [35.67]

 

DMR

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 NB - USA
NBU A 10:42.57

1 (1)
2 NY All-Stars
NYAS A 10:42.79

1 (2)
3 NB - Ireland
NBI A 11:03.07

1 (3)
4 Harvard
HARV A 11:22.53

1 (4)
5 Boston Colle
BOSC A 11:24.67

1 (5)
6 Northeastern
NEU A 11:50.74

1 (6)

 

Junior Girls Mile

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Ryen Frazier
NC 4:44.02

1 (1)
2 Malia Elington
NC 4:53.63

1 (2)
3 Audrey Belf
MI 4:54.74

1 (3)
4 Kaleigh Hughes
MA 4:57.34

1 (4)
5 Kaley Richards
MA 4:57.39

1 (5)
6 Anna Flynn
NY 4:58.03

1 (6)
7 Sophie Cantine
WA 4:58.27

1 (7)
8 Olivia Lantz
MA 5:00.37

1 (8)
9 Elly Henes
NC 5:03.02

1 (9)
10 Emily DeMarco
MA 5:06.61

1 (10)
11 Shannon Murdock
NH 5:07.73

1 (11)
12 Marissa Sheva
PA 5:12.39

1 (12)

 

High Jump

Place Athlete
Affiliation Best Jump
Flight (Pl)
1 Chaunte Lowe
USA 1.88m (6-2 )
1 (1)
2 Priscilla Frederick
ANT 1.84m (6-½ )
1 (2)
3 Iryna Kovalenko
UKR 1.84m (6-½ )
1 (3)
4 Maya Pressley
USA 1.75m (5-8¾ )
1 (4)

 

High School Girls Sprint Medley

Place Name
Affiliation Time

Heat (Pl)
1 Rush Henrietta
HRH A 4:06.67

1 (1)
2 King Phillip
HKP A 4:14.25

1 (2)
3 Lexington
HLEX A 4:15.15

1 (3)
4 Shenendehowa
HSHE A 4:16.03

1 (4)
5 Hingham
HHIN A 4:16.10

1 (5)
6 Rindge & Latin
HRL A 4:16.19

1 (6)
7 Ursuline
HURS A 4:18.47

1 (7)

Pole Vault

Place Athlete
Affiliation Best Jump
Flight (Pl)
1 Mary Saxer
USA 4.50m (14-9 )
1 (1)
2 Melissa Gergel
USA 4.50m (14-9 )
1 (2)
3 Jenn Suhr
USA 4.50m (14-9 )
1 (3)
4 Ekaterini Stefanidi
GRE 4.40m (14-5¼ )
1 (4)
5 Katie Nageotte
USA 4.40m (14-5¼ )
1 (5)

 

©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.