• Results: Diamond League Brussels

Posted by:

Results: Diamond League Brussels Memorial Van Damme - September 5, 2014

Results Men

100m
 
Wind:+0.6
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
GATLIN Justin
USA
9.77
WL
0.178
16
1
2
RODGERS Michael
USA
9.93
0.171
13
2
 
3
POWELL Asafa
JAM
9.95
0.161
2
5
 
4
BAILEY-COLE Kemar
JAM
9.96
=SB
0.171
 
 
 
5
DASAOLU James
GBR
10.00
SB
0.221
 
 
 
6
GAY Tyson
USA
10.01
0.144
 
 
 
7
CARTER Nesta
JAM
10.01
0.152
7
3
 
8
THOMPSON Richard
TTO
10.10
0.120
6
4
 
9
COLLINS Kim
SKN
10.19
0.170
1
6
 

 
200m
 
Wind:0.0
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
GATLIN Justin
USA
19.71
0.160
2
OGUNODE Femi
QAT
20.15
0.201
3
EDWARD Alonso
PAN
20.26
0.150
4
LEMAITRE Christophe
FRA
20.30
0.158
5
SMELYK Serhiy
UKR
20.31
0.168
6
MITCHELL Curtis
USA
20.42
0.173
7
ZALEWSKI Karol
POL
20.58
0.164
8
BAILEY Ryan
USA
20.84
0.153
 
MAKWALA Isaac
BOT
DQ
R 163.3b
0.173
 
 
200m Blade Runner
 
Wind:+0.1
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
BROWNE Richard
USA
21.62
WR
0.232
2
WALLACE Jarryd
USA
22.14
0.194
3
STRENG Felix
GER
22.36
0.203
4
SINGLETON Jerome
USA
23.03
0.234
5
MERRILL Trenten
USA
23.39
0.179
6
HERTOG Ronald
NED
23.42
0.313
7
PETERSON Paul
USA
24.73
0.185
 

400m

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
QUOW Renny
TTO
45.37
0.221
2
BORLÉE Kevin
BEL
45.44
0.163
3
FREITAS HENRIQUES Anderson
BRA
45.52
0.147
4
BONEVACIA Liemarvin
NED
45.54
0.218
5
WILLIAMS Conrad
GBR
45.64
0.194
6
WATRIN Julien
BEL
45.99
0.268
7
KRZEWINA Jakub
POL
46.02
0.161
8
GABA Kamghe
GER
46.07
0.164
 

 1000m

RANK ATHLETE NATION RESULT
1
KSZCZOT Adam
POL
2:15.72
NR
2
AMAN Mohammed
ETH
2:15.75
NR
3
LEWANDOWSKI Marcin
POL
2:15.79
4
CHERUIYOT Ferguson Rotich
KEN
2:16.88
5
MUSAGALA Ronald
UGA
2:17.11
6
HATHAT Yacine
ALG
2:17.15
7
BETT Reuben
KEN
2:17.98
PB
8
OLIVIER Andre
RSA
2:18.11
9
KITUM Timothy
KEN
2:18.33
10
ROBINSON Paul
IRL
2:18.46
11
LOXSOM Casimir
USA
2:19.16
12
CHEMUT Anthony
KEN
2:19.55
 
SOM Bram
NED
DNF
Intermediate times:
400m
SOM, Bram (NED)
52.40
 
800m
CHEMUT, Anthony (KEN)
1:48.87

1500m

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
MAKHLOUFI Taoufik
ALG
3:31.78
8
4
 
2
KIPLAGAT Silas
KEN
3:31.80
16
1
3
SOULEIMAN Ayanleh
DJI
3:32.82
11
2
 
4
CHEBOI Collins
KEN
3:32.85
 
 
 
5
WOTE Aman
ETH
3:32.94
 
 
 
6
TESFAYE Homiyu
GER
3:33.22
1
5
 
7
INGEBRIGTSEN Henrik
NOR
3:33.47
 
 
 
8
KIBET Vincent
KEN
3:33.58
=PB
1
5
 
9
GEBREMEDHIN Mekonnen
ETH
3:33.70
 
 
 
10
IGUIDER Abdelaati
MAR
3:33.78
 
 
 
11
RUPP Galen
USA
3:34.15
PB
 
 
 
12
KIPROP Asbel
KEN
3:34.41
11
2
 
13
HANNES Pieter-Jan
BEL
3:37.65
 
 
 
14
MAGUT James Kiplagat
KEN
3:39.26
1
5
 
15
MANZANO Leonel
USA
3:42.62
 
 
 
 
KOMBICH Ismael Kipngetich
KEN
DNF
 
 
 
 
ROTICH Andrew Kiptoo
KEN
DNF
 
 
 
Intermediate times:
400m
ROTICH, Andrew Kiptoo (KEN)
54.99
 
800m
ROTICH, Andrew Kiptoo (KEN)
1:52.99
 
1200m
WOTE, Aman (ETH)
2:51.26

110m Hurdles

Wind:-0.1
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
MARTINOT-LAGARDE Pascal
FRA
13.08
0.168
27
1
2
ORTEGA Orlando
CUB
13.13
0.152
6
3
 
3
SHUBENKOV Sergey
RUS
13.22
0.167
8
2
 
4
ASH Ronnie
USA
13.24
0.143
 
 
 
5
RILEY Andrew
JAM
13.29
0.178
3
4
 
6
SHARMAN William
GBR
13.31
0.169
 
 
 
7
MERRITT Aries
USA
13.37
0.159
 
 
 
8
BAJI Balázs
HUN
13.41
0.163
 
 
 
9
SVOBODA Petr
CZE
13.74
0.149
 
 
 

3000m Steeple

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
BIRECH Jairus Kipchoge
KEN
7:58.41
WL
28
1
2
MEKHISSI BENABBAD Mahiedine
FRA
8:03.23
SB
4
3
 
3
JAGER Evan
USA
8:04.71
AR
4
3
 
4
HULING Daniel
USA
8:15.61
SB
 
 
 
5
KIPRUTO Conseslus
KEN
8:16.72
4
3
 
6
KIPRUTO Brimin Kiprop
KEN
8:16.90
5
2
 
7
SAFIULIN Ilgizar
RUS
8:20.29
PB
 
 
 
8
YEGO Hillary Kipsang
KEN
8:20.35
2
8
 
9
KOECH Paul Kipsiele
KEN
8:24.11
3
7
 
10
ZALEWSKI Krystian
POL
8:24.83
 
 
 
11
KIPYEGO Barnabas
KEN
8:26.19
1
9
 
12
BAYER Andrew
USA
8:29.44
 
 
 
13
LUKYANOV Ivan
RUS
8:29.81
 
 
 
14
KESKISALO Jukka
FIN
8:31.21
 
 
 
15
KEMBOI Ezekiel
KEN
8:35.35
4
3
 
16
NGANGA Bernard
KEN
8:36.56
 
 
 
 
CHAVKIN Nikolay
RUS
DNF
 
 
 
 
LAGAT Haron
KEN
DNF
 
 
 
Intermediate times:
1000m
LAGAT, Haron (KEN)
2:38.41
 
2000m
BIRECH, Jairus Kipchoge (KEN)
5:21.31

High Jump

RANK ATHLETE NATION RESULT
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   2.20
2.40
2.25
2.43
2.28
2.46
2.31
 
2.34
 
2.37
 
1
BARSHIM Mutaz Essa
QAT
2.43
AR,WL,DLR,
20
1
 
-
o
o
o
xo
xxx
o
 
o
 
xo
 
2
BONDARENKO Bohdan
UKR
2.40
20
2
   
-
o
-
x-
o
xx
-
 
o
 
o
 
3
UKHOV Ivan
RUS
2.34
8
3
   
o
 
o
 
-
 
o
 
o
 
xxx
 
4
DROUIN Derek
CAN
2.31
3
4
   
o
 
o
 
-
 
xo
 
xxx
 
 
 
5
KYNARD Erik
USA
2.31
3
4
   
o
 
xo
 
o
 
xo
 
xxx
 
 
 
6
PROTSENKO Andriy
UKR
2.31
3
4
   
o
 
o
 
o
 
xxo
 
xxx
 
 
 
7
TOBE Naoto
JPN
2.31
=PB
 
 
   
o
 
xxo
 
xo
 
xxo
 
xxx
 
 
 
8
CHURYLA Andrei
BLR
2.25
 
 
   
xxo
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
9
DONISAN Mihai
ROU
2.20
 
 
   
o
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10
HANANY Mickaël
FRA
2.20
 
 
   
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10
TAMBERI Gianmarco
ITA
2.20
 
 
   
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Discus

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
HARTING Robert
GER
67.57
 
20
2
   
64.33
67.57
x
x
x
x
2
MALACHOWSKI Piotr
POL
67.35
 
22
1
 
64.08
66.34
67.35
x
65.66
x
3
KANTER Gerd
EST
65.81
 
5
3
   
62.88
61.76
63.86
62.07
65.81
63.25
4
URBANEK Robert
POL
65.58
 
1
5
   
65.03
64.47
65.58
64.25
x
65.38
5
WIERIG Martin
GER
64.72
 
   
64.72
64.20
x
64.53
x
63.35
6
MILANOV Philip
BEL
63.04
 
   
58.54
62.19
x
58.71
63.04
x
7
GOWDA Vikas
IND
62.90
 
2
4
   
x
60.87
62.90
x
x
x
8
HARRADINE Benn
AUS
62.38
 
   
60.93
x
62.38
x
62.25
61.54
9
GUDZIUS Andrius
LTU
62.14
 
   
58.65
62.14
x
 
 
 
10
CADÉE Erik
NED
61.01
 
   
61.01
x
58.43
 
 
 

Pole Vault

RANK ATHLETE NATION RESULT
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   5.30
5.88
5.45
5.93
5.55
5.98
5.65
6.03
5.75
 
5.83
 
1
LAVILLENIE Renaud
FRA
5.93
WL
28
1
 
-
-
-
xo
-
-
xo
xxx
-
 
o
 
2
FILIPPIDIS Konstantinos
GRE
5.65
11
2
   
-
 
-
 
o
 
o
 
xxx
 
 
 
2
SOBERA Robert
POL
5.65
4
3
   
o
 
-
 
o
 
o
 
xxx
 
 
 
4
HOLLIS Mark
USA
5.65
 
 
   
-
 
-
 
xo
 
o
 
xxx
 
 
 
5
XUE Changrui
CHN
5.65
2
6
   
-
 
o
 
-
 
xo
 
-
 
xxx
 
6
LISEK Piotr
POL
5.65
2
6
   
-
 
o
 
xo
 
xxo
 
xxx
 
 
 
7
WOJCIECHOWSKI Pawel
POL
5.55
 
 
   
-
 
-
 
xo
 
-
 
xx-
 
x
 
8
CUTTS Luke
GBR
5.55
 
 
   
xo
 
o
 
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
9
DUTRA Augusto
BRA
5.55
4
3
   
o
 
xo
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
10
MÉNALDO Kevin
FRA
5.45
3
5
   
xxo
 
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
11
DILLA Karsten
GER
5.45
 
 
   
-
 
xxo
 
-
 
xxx
 
 
 
 
 
12
DOSSEVI Damiel
FRA
5.30
 
 
   
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Long Jump

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
MOKOENA Godfrey Khotso
RSA
8.19
-0.3
SB
12
1
 
7.78
(-0.6)
7.89
(-0.3)
x
(-0.6)
8.19
(-0.3)
8.06
(+0.2)
7.95
(+0.1)
2
GAISAH Ignisious
NED
8.06
+0.3
9
2
   
8.04
(-0.3)
8.06
(+0.3)
7.89
(-0.1)
8.01
(+0.3)
x
(0.0)
7.90
(-0.2)
3
TAYLOR Christian
USA
8.06
+0.3
8
3
   
x
(-0.1)
7.78
(-0.3)
x
(-0.2)
x
(+0.4)
8.06
(+0.3)
x
(+0.5)
4
HARTFIELD Michael
USA
8.03
-0.5
   
x
(-0.6)
x
(-0.3)
8.03
(-0.5)
x
(0.0)
7.76
(+0.8)
x
(+0.4)
5
LI Jinzhe
CHN
8.01
0.0
6
4
   
x
(+1.5)
x
(0.0)
7.91
(+0.2)
8.01
(0.0)
x
(-0.4)
x
(0.0)
6
SMITH Tyrone
BER
7.83
-0.3
   
7.83
(-0.3)
x
(+0.3)
x
(+0.4)
x
(0.0)
7.77
(+0.2)
7.79
(+0.1)
7
GOMIS Kafétien
FRA
7.82
0.0
   
x
(-0.3)
7.22
(0.0)
7.82
(0.0)
x
(-0.4)
7.53
(-0.3)
x
(0.0)
8
VISSER Zarck
RSA
7.79
0.0
2
5
   
7.79
(0.0)
7.79
(-0.2)
6.77
(+0.3)
x
(+0.5)
6.58
(+0.1)
7.75
(-1.0)
9
DA SILVA Mauro Vinicius
BRA
7.63
+0.2
   
7.63
(+0.2)
x
(+0.4)
x
(+0.8)
 
 
 
10
NOLF Cedric
BEL
7.35
-0.1
   
7.13
(-0.1)
7.33
(-0.3)
7.35
(-0.1)
 
 
 
 
BROOTHAERTS Mathias
BEL
NM
 
   
x
(-0.2)
x
(+0.3)
x
(+0.7)
 
 
 

Results Women

200m
 
Wind:+0.1
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
FELIX Allyson
USA
22.02
WL
0.155
21
1
2
SOUMARE Myriam
FRA
22.11
PB
0.226
5
4
 
3
SCHIPPERS Dafne
NED
22.30
0.150
6
3
 
4
ATKINS Joanna
USA
22.58
0.225
1
7
 
5
STRACHAN Anthonique
BAH
22.58
0.213
3
5
 
6
OKAGBARE Blessing
NGR
22.60
0.185
11
2
 
7
TARMOH Jeneba
USA
22.64
0.151
 
 
 
8
WILLIAMS Jodie
GBR
22.92
0.153
2
6
 
9
KAMBUNDJI Mujinga
SUI
23.38
0.223
 
 
 

 
400m
 
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
RICHARDS-ROSS Sanya
USA
49.98
0.204
16
2
 
2
MCPHERSON Stephenie Ann
JAM
50.12
SB
0.163
8
3
 
3
WILLIAMS-MILLS Novlene
JAM
50.42
0.304
20
1
4
ZEMLYAK Olha
UKR
51.07
PB
0.195
 
 
 
5
GRENOT Libania
ITA
51.15
0.188
 
 
 
6
HASTINGS Natasha
USA
51.24
0.200
2
5
 
7
MCCORORY Francena
USA
51.44
0.193
7
4
 
8
DAY Christine
JAM
51.57
0.166
 
 
 
9
BORLÉE Olivia
BEL
53.38
PB
0.187
 
 
 

 
800m
 
RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
MARTINEZ Brenda
USA
1:58.84
SB
9
2
 
2
SHARP Lynsey
GBR
1:58.94
8
3
 
3
SUM Eunice Jepkoech
KEN
1:58.94
22
1
4
ARZAMASOVA Marina
BLR
2:00.37
 
 
 
5
JEPKOSGEI Janeth
KEN
2:00.79
 
 
 
6
VERSTEGEN Sanne
NED
2:00.99
 
 
 
7
ASSEFA Tigist
ETH
2:01.06
1
5
 
8
VESSEY Maggie
USA
2:01.92
 
 
 
9
WILSON Ajee
USA
2:02.89
7
4
 
10
NANYONDO Winnie
UGA
2:03.92
1
5
 
 
KUPINA Yekaterina
RUS
DNF
 
 
 
Intermediate times:
400m
KUPINA, Yekaterina (RUS)
57.66
 
600m
SUM, Eunice Jepkoech (KEN)
1:29.64

 
3000m
 
RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
CHERONO Mercy
KEN
8:28.95
22
1
2
HASSAN Sifan
NED
8:29.38
NR
4
4
 
3
DIBABA Genzebe
ETH
8:29.41
12
2
 
4
SIMPSON Jennifer
USA
8:29.58
PB
 
 
 
5
ROWBURY Shannon
USA
8:29.93
PB
 
 
 
6
KIBIWOT Viola Jelagat
KEN
8:30.14
5
3
 
7
NDIWA Stacey Chepkemboi
KEN
8:30.54
PB
 
 
 
8
KISA Janet
KEN
8:32.66
PB
 
 
 
9
AYANA Almaz
ETH
8:33.43
4
4
 
10
KIPYEGO Sally
KEN
8:34.18
PB
 
 
 
11
JELAGAT Irene
KEN
8:34.67
1
7
 
12
BELETE Mimi
BRN
8:34.73
 
 
 
13
KUIJKEN Susan
NED
8:36.08
PB
 
 
 
14
HAROYE Alemitu
ETH
8:36.87
PB
 
 
 
15
SAINA Betsy
KEN
8:38.01
PB
2
6
 
16
PLIS Renata
POL
8:39.18
PB
 
 
 
17
NENGAMPI Perine
KEN
8:45.15
PB
 
 
 
18
WELLINGS Eloise
AUS
8:54.11
SB
 
 
 
 
FERNÁNDEZ Nuria
ESP
DNF
 
 
 
 
GEGA Luiza
ALB
DNF
 
 
 
 
TVERDOSTUP Tamara
UKR
DNF
 
 
 
Intermediate times:
1000m
TVERDOSTUP, Tamara (UKR)
2:49.41
 
2000m
GEGA, Luiza (ALB)
5:43.78

 
100m Hurdles
 
Wind:+0.1
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
CASTLIN Kristi
USA
12.76
0.235
2
ZAGRE Anne
BEL
12.84
0.199
3
HODDE Rosina
NED
12.89
PB
0.164
3
TALAY Alina
BLR
12.89
SB
0.181
5
ROLEDER Cindy
GER
12.98
0.174
6
BAKKER Sharona
NED
13.01
0.149
7
HILDEBRAND Nadine
GER
13.02
0.200
8
NEZIRI Nooralotta
FIN
13.24
0.135
9
ALI Nia
USA
17.11
0.180
 
 
400m Hurdles
 
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
SPENCER Kaliese
JAM
54.12
0.240
30
1
2
ROSOLOVÁ Denisa
CZE
54.54
SB
0.170
5
4
 
3
CHILD Eilidh
GBR
54.76
0.218
7
2
 
4
TITIMETS Hanna
UKR
54.95
0.191
 
 
 
5
TATE Cassandra
USA
55.04
0.280
1
6
 
6
MOLINE Georganne
USA
55.16
0.252
4
5
 
7
DAUWENS Axelle
BEL
55.56
PB
0.164
 
 
 
8
ADEKOYA Kemi
BRN
55.60
0.195
6
3
 
9
THERON NEL Wenda
RSA
55.61
0.213
 
 
 

 
400m Wheelchair
 
RANK ATHLETE NATION RESULT
1
VAN DEN BROEK Margriet
NED
59.79
2
SIEMONS Amy
NED
1:04.83
3
NICHOLLS Melissa
GBR
1:05.01
4
VRANKEN Desirée
NED
1:05.92
5
SCHERRER Anita
SUI
1:08.32

 
Shot Put
 
RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
ADAMS Valerie
NZL
20.59
 
WL,MR
32
1
 
19.66
20.59
x
19.93
x
19.89
2
SCHWANITZ Christina
GER
19.86
 
10
2
   
19.66
19.08
19.69
19.58
x
19.86
3
CARTER Michelle
USA
19.73
 
6
3
   
18.85
19.69
x
19.73
x
x
4
BOREL Cleopatra
TTO
19.13
 
SB
2
4
   
18.81
18.27
19.13
18.52
18.11
18.27
5
KOLODKO Yevgeniya
RUS
18.95
 
   
18.95
18.62
18.82
18.92
x
x
6
MÁRTON Anita
HUN
18.23
 
1
6
   
16.94
17.93
18.08
17.93
17.87
18.23
7
JOHNSON Felisha
USA
18.13
 
   
x
17.17
17.56
x
x
18.13
8
DUBITSKAYA Aliona
BLR
17.92
 
   
17.06
17.49
x
16.91
17.92
x
9
LEANTSIUK Yuliya
BLR
17.33
 
2
4
   
17.30
17.33
17.06
 
 
 

 
Javelin
 
RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
ŠPOTÁKOVÁ Barbora
CZE
67.99
 
WL,MR
22
1
 
60.00
60.01
66.22
67.99
65.04
64.38
2
VILJOEN Sunette
RSA
64.30
 
5
3
   
56.51
57.33
63.48
60.59
58.46
64.30
3
MITCHELL Kathryn
AUS
62.93
 
4
5
   
60.78
x
61.54
60.18
x
62.93
4
STAHL Linda
GER
60.64
 
5
3
   
59.64
59.98
58.46
57.04
56.59
60.64
5
HATSKO-FEDUSOVA Hanna
UKR
59.10
 
   
59.10
54.45
x
x
x
x
6
PALAMEIKA Madara
LAT
58.68
 
1
6
   
57.31
56.17
58.68
x
x
x
7
RATEJ Martina
SLO
58.61
 
10
2
   
58.61
58.53
x
56.17
55.67
55.93
8
MOLITOR Katharina
GER
55.48
 
   
52.03
54.22
55.48
x
x
55.47
9
KHALADOVICH Tatsiana
BLR
54.41
 
   
54.41
53.22
52.78
 
 
 

©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.