• Results: IAAF World Challenge Zagreb

Posted by:

Results: IAAF World Challenge Zagreb - September 2, 2014

Results Men

100m - Wind: -0.7 m/s

Rank Name Nat Result
1. BAILEY-COLE Kemar JAM 10,07
2. POWELL Asafa JAM 10,07
3. RODGERS Michael USA 10,10
4. UJAH Chijindu GBR 10,26
5. BAILEY Ryan USA 10,27
6. THOMPSON Richard TTO 10,31
7. COLLINS Kim SKN 10,32
8. MITCHELL Sheldon JAM 13,62
 

100m B Race - Wind: -1,5 m/s

Rank Name Nat Result
1. ŠAKOTA Luka CRO 11,00
2. ZELIĆ Antonio CRO 11,02
3. IVAŠKOVIĆ Zvonimir CRO 11,12
4. ŠARANČIĆ David CRO 11,29
5. DOŠENOVIĆ David CRO 11,34
6. HIŽMAN Mirko CRO 11,49
7. FINEK Patrik CRO 11,65

 

400m

Rank Name Nat Result
1. ROONEY Martyn GBR 45,49
2. MAKWALA Isaac BOT 45,60
3. ROBERTS Gil USA 45,77
4. YOUSIF Rabah GBR 45,81
5. KRZEWINA Jakub POL 46,20
6. EKELUND ARENANDER Nick DEN 46,60
7. MANCE Josh USA 47,35
8. STEELE Edino JAM 48,66

 
400m B Race
Rank Name Nat Result
1. RUŽIĆ Mateo CRO 46,94
2. VINCEK Željko CRO 47,64
3. JANEŽIČ Luka SLO 48,21
4. KOVAČIĆ Mateo CRO 48,34
5. KOZAN Žan SLO 49,43
6. KOZAN Jošt SLO 50,51
7. RAOVIĆ Miloš SRB 1:30,85


800m

Rank Name Nat Result
1. CHERUIYOT Ferguson Rotich KEN 1:45,76
2. OLIVIER André RSA 1:46,69
3. KINYOR Job KEN 1:46,84
4. RUDOLF Žan SLO 1:47,09 SB
5. BUBE Andreas DEN 1:47,13
6. TUKA Amel BIH 1:47,72
7. MUSAGALA Ronald UGA 1:47,80
8. TORRENCE David USA 1:47,87
9. KIPKETER Alfred KEN 1:48,17
10. KITUM Timothy KEN 1:49,69

SOM Bram NED DNF

110m Hurdles - Wind: -0.8 m/s

Rank Name Nat Result
1. SHUBENKOV Sergey RUS 13,39
2. ORTEGA Orlando CUB 13,42
3. ASH Ronnie USA 13,52
4. MERRITT Aries USA 13,58
5. BAJI Balász HUN 13,59
6. RILEY Andrew JAM 13,61
7. SHARMAN William GBR 13,77

Triple Jump

Rank Name Nat 1 2 3 4 5 6 Result
1. COPELLO Alexi CUB 16,66 x x x x x 16,66



0 -0,8 -0,5 -0,2 -0,4 0,1
2. OPREA Marian ROU 16,37 16,46 16,59 16,59 x x 16,59



-0,2 -0,3 -0,3 -0,1 -0,6 -0,7
3. FEDOROV Aleks RUS 15,51 15,12 16,22 16,36 16,32 16,26 16,36



-0,1 -0,1 -0,1 -0,1 -0,5 -0,4
4. OKE Tosin NGR 16,11 16,30 x 16,27 x 16,09 16,30



-0,2 -0,6 -0,4 -0,8 0 -0,1
5. BENARD Chris USA 15,36 15,28 13,79 15,57 15,73 x 15,73



-0,2 -0,5 -0,1 -0,5 -0,6 0
6. NIELSEN Peder DEN 15,34 14,97 x x 15,23 15,11 15,34



0,1 -0,5 0,1 -0,3 -0,1 -0,1
7. SIMIC Sanjin CRO x x 14,53 x

14,53



-0,3 -0,5 -0,5 0




3000m Steeple

Rank Name Nat Result
1. KIPSANG Lawrence Kemboi KEN 8:19,59 PB
2. KIRUI Gilbert Kiplangat KEN 8:20,46
3. YEGO Hillary Kipsang KEN 8:23,52
4. KOECH Paul Kipsiele KEN 8:24,63
5. KIPYEGO Barnabas KEN 8:25,64
6. KIBIEGO Titus Kipruto KEN 8:29,78
7. NGANGA Bernard Mbugua KEN 8:39,97
8. ZERRIFI Abdelhamid ALG 8:47,18
9. KRISTENSEN Björnar Ustad NOR 8:57,77

LAGAT Haron KEN DNF

BAYER Andrew USA DNF

AL AMRI Ali Ahmed KSA DNS

KIPRONO Festus KEN DNS

Javelin

Rank Name Nat 1 2 3 4 5 6 Result
1. PITKÄMÄKI Tero FIN 80,17 x 84,72 77,86 - - 84,72
2. RÖHLER Thomas GER 82,42 81,45 x x 82,69 81,69 82,69
3. GRZESZCZUK Lukasz POL 77,94 x 77,09 74,19 x 79,53 79,53
4. KRANJC Matija SLO 72,78 77,23 77,22 75,07 72,59 77,58 77,58
5. KRUKOWSKI Marcin POL 77,33 x x 74,13 76,76 76,96 77,33
6. FUREY Sean USA 70,93 74,81 72,08 69,31 x 75,91 75,91
7. MILEUSNIĆ Dejan BIH 72,98 72,18 70,58 73,04 71,47 71,62 73,04
8. ZEMUNIK Ante-Roko CRO 68,51 x 70,88 x x - 70,88
9. FRYDRYCH Petr CZE 67,62 67,64 x


67,64
 

Pole Vault

Name Nat Result
1. SALAS Didac ESP 5,20
2. HORVAT Ivan CRO 5,00
3. POLJANEC Andrej SLO 5,00
4. BYCHKOV Igor ESP 5,00

SVÄRD JACOBSON Melker SWE nm

Results Women

200m - Wind – 0.4 m/s

Rank Name Nat Result
1. SOUMARE Myriam FRA 22,75
2. ATKINS Joanna USA 22,99
3. WILLIAMS Jodie GBR 23,09
4. SOLOMON Shalonda USA 23,16
5. HASTINGS Natasha USA 23,33
6. TOWNSEND Tiffany USA 23,35
7. RENZHINA Yekaterina RUS 23,91
8. POKOS Lucija CRO 24,51

1500m

Rank Name Nat Result

1. MARTINEZ Brenda USA 4:05,46

2. PLIŚ Renata POL 4:05,89

3. GHRIBI Habiba TUN 4:06,38 PB
4. GRUNEWALD Gabriele USA 4:06,58

5. TSEGAY Gudaf ETH 4:07,02

6. GEGA Luiza ALB 4:07,17

7. ENGLAND Hannah GBR 4:07,22

8. FELNAGLE Brianna USA 4:08,06

9. KARAMASHEVA Svetlana RUS 4:08,35

10. SUJEW Diana GER 4:08,67

11. MOSER Treniere USA 4:08,70

12. ENNAOUI Sofia POL 4:11,06

13. DESALEGN Betlhem UAE 4:11,16

14. MIŠMAŠ Maruša SLO 4:11,87 PB
15. NENGAMPI Perine KEN 4:13,88


CUMMINS Diane CAN DNF

 

100m Hurdles - Wind: -0.8 m/s

Rank Name Nat Result
1. ALI Nia USA 12,92
2. TALAY Alina BLR 12,98
3. PORTER Tiffany GBR 13,01
4. LONÈAREK Ivana CRO 13,31
4. BAKKER Sharona NED 13,31
6. KONDAKOVA Yuliya RUS 13,37
7. NANA DJIMOU Ida Antoinette FRA 13,80

Long Jump

Rank Name Nat 1 2 3 4 5 6 Result
1. ROTARU Alina ROU 6,38 6,38 x x x 6,56 6,56



-0,3 -0,1 -0,5 0 -0,6 -0,4

2. SPANOVIC Ivana SRB 6,50 6,42 6,39 x - 6,55 6,55



-0,1 -0,7 -0,3 -0,5
0,4

3. JARDER Erica SWE 6,36 x x 6,34 - - 6,36



-0,2 -0,3 -0,6 -0,6



4. KLISHINA Darya RUS 5,58 6,02 x 6,10 6,22 6,36 6,36



-0,1 -1,1 -0,3 -0,9 -0,5 -0,7

5. VELDAKOVA Dana SVK x 6,10 6,13 x 6,27 x 6,27



-0,5 -0,7 -0,5 -0,8 0,6 0

6. DJORDJEVIC Nina SLO x 5,88 4,76 6,17 6,06 x 6,17



-0,4 -0,5 -0,7 -0,2 -1,1 -0,6

7. REESE Brittney USA 5,97 6,11 x 5,93 - - 6,11



-0,5 -0,9 0,1 -0,9



8. MEDIC Ana CRO x x 5,37 x x 5,46 5,46



-0,4 -0,7 -0,1 -0,4 -0,2 -1,0


BOROVIC Paola CRO x x x



dnf



-0,4 -0,3 -0,6





Discus

Rank Name Nat 1 2 3 4 5 6 Result
1. PERKOVIĆ Sandra CRO 60,41 59,59 56,35 65,00 x 65,09 65,09
2. CRAFT Shanice GER x x 55,31 57,38 57,81 61,15 61,15
3. ROBERT-MICHON Mélina FRA 56,22 60,09 60,54 59,25 60,75 58,56 60,75
4. TOMAŠEVIĆ Dragana SRB 54,79 56,17 x 53,09 54,81 54,33 56,17
5. MALTSEVA Yuliya RUS x 56,14 x 48,65 - - 56,14
6. KÄMÄRÄINEN Sanna FIN 54,49 55,51 52,23 54,24 55,60 x 55,60
7. STROKOVA Yekaterina RUS 53,31 53,88 55,35 51,05 x 53,25 55,35
8. RÜH Anna GER 48,92 54,25 50,77 x 55,14 54,14 55,14
©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.