• Results: Diamomd League Birmingham

Posted by:

 Results: Diamomd League Birmingham - Sainsbury´s Grand Prix - August 24, 2014

Results Men

100m

Wind:-1.9
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
BAILEY-COLE Kemar
JAM
10.08
0.166
2
CARTER Nesta
JAM
10.13
0.138
3
RODGERS Michael
USA
10.15
0.180
4
UJAH Chijindu
GBR
10.23
0.166
5
LEMAITRE Christophe
FRA
10.31
0.114
6
AIKINES-ARYEETEY Harry
GBR
10.34
0.161
7
COLLINS Kim
SKN
10.38
0.173
8
HYMAN Kemar
CAY
10.44
0.147
 

200m

Wind:-0.3
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
ASHMEADE Nickel
JAM
20.33
0.165
14
1
img
2
EDWARD Alonso
PAN
20.35
0.167
11
2
 
3
DWYER Rasheed
JAM
20.58
0.145
1
6
 
4
MITCHELL Curtis
USA
20.73
0.142
1
6
 
5
LIVERMORE Jason
JAM
20.80
0.156
 
 
 
6
ELLINGTON James
GBR
20.93
0.154
 
 
 
7
DODSON Jeremy
USA
21.36
0.139
 
 
 
8
KIMMONS Trell
USA
23.69
0.124
 
 
 

400m

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
JAMES Kirani
GRN
44.59
0.163
8
2
 
2
MAKWALA Isaac
BOT
45.02
0.183
3
4
 
3
ROONEY Martyn
GBR
45.25
0.186
1
7
 
4
SANTOS Luguelín
DOM
45.47
0.192
 
 
 
5
BROWN Christopher
BAH
45.85
0.200
1
7
 
6
MANCE Josh
USA
46.48
0.167
 
 
 
7
HUDSON-SMITH Matthew
GBR
46.60
0.146
 
 
 
 
ROBERTS Gil
USA
DNS
 
2
5
 

600m

RANK ATHLETE NATION RESULT
1
RUDISHA David
KEN
1:13.71
WL,DLR
2
KSZCZOT Adam
POL
1:14.69
3
OLIVIER Andre
RSA
1:15.03
4
LEWANDOWSKI Marcin
POL
1:15.17
PB
5
SOWINSKI Erik
USA
1:15.79
6
BUBE Andreas
DEN
1:16.15
7
LANGFORD Kyle
GBR
1:16.30
8
LOXSOM Casimir
USA
1:16.48
9
LEARMONTH Guy
GBR
1:17.13
Intermediate times:
200m
RUDISHA, David (KEN)
23.25
 
400m
RUDISHA, David (KEN)
47.65

Mile

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
KIPROP Asbel
KEN
3:51.89
MR
11
2
 
2
SOULEIMAN Ayanleh
DJI
3:52.07
9
3
 
3
KIBET Vincent
KEN
3:52.15
1
6
 
4
MAGUT James Kiplagat
KEN
3:52.20
1
6
 
5
WOTE Aman
ETH
3:52.34
 
 
 
6
CHEBOI Collins
KEN
3:52.61
 
 
 
7
INGEBRIGTSEN Henrik
NOR
3:52.79
 
 
 
8
MANZANO Leonel
USA
3:53.05
 
 
 
9
CENTROWITZ Matthew
USA
3:53.46
 
 
 
10
KIPLAGAT Silas
KEN
3:53.52
12
1
img
11
HEATH Garrett
USA
3:54.10
 
 
 
12
CHEPSEBA Nixon Kiplimo
KEN
3:54.92
 
 
 
13
CRONJE Johan
RSA
3:55.62
 
 
 
14
GRICE Charlie
GBR
3:58.06
 
 
 
15
TESFAYE Homiyu
GER
4:01.51
1
6
 
 
BARUSEI Geofrey
KEN
DNF
 
 
 
 
ROTICH Andrew Kiptoo
KEN
DNF
 
 
 
Intermediate times:
400m
ROTICH, Andrew Kiptoo (KEN)
56.40
 
800m
ROTICH, Andrew Kiptoo (KEN)
1:53.46
 
1200m
TESFAYE, Homiyu (GER)
2:54.70
 

2 Miles

RANK ATHLETE NATION RESULT
1
FARAH Mo
GBR
8:07.85
AR,WL,DLR
2
ROBERTSON Zane
NZL
8:22.82
3
BETT Emmanuel Kipkemei
KEN
8:25.55
4
MCNAMARA Jordan
USA
8:26.50
5
LEER Will
USA
8:27.15
6
VERNON Andy
GBR
8:27.55
7
OSAKO Suguru
JPN
8:28.30
8
FARRELL Thomas
GBR
8:30.39
9
HAY Jonathan
GBR
8:38.66
10
LANCASHIRE Thomas
GBR
8:43.77
11
EMANUEL Lee
GBR
8:50.18
 
KOMBICH Ismael Kipngetich
KEN
DNF
 
RONO Geoffrey Kipkoech
KEN
DNF
Intermediate times:
1000m
KOMBICH, Ismael Kipngetich (KEN)
2:35.24
 
2000m
RONO, Geoffrey Kipkoech (KEN)
5:06.73

3000m Steeple

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
BIRECH Jairus Kipchoge
KEN
8:07.80
MR
20
1
img
2
KIPRUTO Brimin Kiprop
KEN
8:16.61
5
2
 
3
KIPYEGO Barnabas
KEN
8:17.03
PB
1
8
 
4
YEGO Hillary Kipsang
KEN
8:17.99
2
6
 
5
KIPRUTO Conseslus
KEN
8:18.73
4
3
 
6
LAGAT Haron
KEN
8:19.00
SB
 
 
 
7
KIPSANG Lawrence Kemboi
KEN
8:22.17
 
 
 
8
CABRAL Donald
USA
8:22.48
 
 
 
9
KOECH Paul Kipsiele
KEN
8:25.97
3
5
 
10
NGANGA Bernard
KEN
8:27.47
 
 
 
11
KOWAL Yoann
FRA
8:28.34
 
 
 
12
ZALEWSKI Krystian
POL
8:29.46
 
 
 
13
MILNE Taylor
CAN
8:43.03
 
 
 
14
WILKINSON James
GBR
8:47.06
 
 
 
15
BAYER Andrew
USA
8:50.59
 
 
 
 
TALEB Brahim
MAR
DNF
 
 
 
 
SIGUENI Hicham
MAR
DNS
 
 
 
Intermediate times:
1000m
LAGAT, Haron (KEN)
2:40.08
 
2000m
KIPSANG, Lawrence Kemboi (KEN)
5:22.94

Long Jump

ANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
TAYLOR Christian
USA
8.09
+0.6
SB
6
2
   
7.76
(+0.2)
x
(+0.5)
7.95
(+0.2)
x
(0.0)
7.86
(+0.5)
8.09
(+0.6)
2
VISSER Zarck
RSA
8.08
+1.7
2
8
   
x
(+1.0)
8.08
(+1.7)
7.91
(+0.1)
6.87
(+0.2)
-
-
3
LI Jinzhe
CHN
8.06
+0.8
6
2
   
7.72
(+0.1)
8.06
(+0.8)
x
(+0.7)
x
(+0.8)
x
(+0.5)
x
(+0.1)
4
RUTHERFORD Greg
GBR
8.04
+0.6
2
8
   
7.85
(+0.9)
7.93
(+0.9)
8.04
(+0.6)
7.82
(+1.2)
7.89
(+0.9)
7.98
(+1.3)
5
HENDERSON Jeff
USA
8.01
0.0
8
1
img
 
7.98
(+0.3)
x
(+0.3)
-
7.82
(+1.1)
7.60
(+0.6)
8.01
(0.0)
6
HARTFIELD Michael
USA
7.85
+0.9
   
7.41
(+1.9)
7.62
(+0.1)
7.73
(+0.1)
x
(+0.6)
7.85
(+0.9)
7.77
(+0.4)
7
TORNÉUS Michel
SWE
7.79
+0.9
1
10
   
7.72
(+1.2)
x
(-0.3)
x
(+0.9)
7.79
(+0.9)
6.20
(+1.0)
-
8
TOMLINSON Chris
GBR
7.73
+0.3
   
7.73
(+0.3)
7.63
(-0.2)
7.59
(+1.2)
7.36
(+0.3)
7.65
(-0.1)
7.48
(+0.2)

High Jump

RANK ATHLETE NATION RESULT
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING 2.20
2.41
2.24
 
2.28
 
2.32
 
2.35
 
2.38
 
1
BARSHIM Mutaz Essa
QAT
2.38
MR
12
2
 
-
xxx
o
 
o
 
o
 
o
 
xxo
 
2
BONDARENKO Bohdan
UKR
2.38
=MR
16
1
img
-
xxx
-
 
xo
 
-
 
o
 
xxo
 
3
DROUIN Derek
CAN
2.32
3
4
 
o
 
o
 
o
 
xxo
 
xxx
 
 
 
4
KYNARD Erik
USA
2.32
3
4
 
o
 
o
 
xo
 
xxo
 
xxx
 
 
 
5
THEINER Wojciech
POL
2.24
 
 
 
o
 
o
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
6
BAKER Chris
GBR
2.24
 
 
 
o
 
xo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
7
WILLIAMS Jesse
USA
2.24
 
 
 
o
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
8
FASSINOTTI Marco
ITA
2.20
 
 
 
xxo
 
xxx
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Disucus

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
HARTING Robert
GER
67.57
 
12
2
 
x
63.18
66.27
x
x
67.57
2
MALACHOWSKI Piotr
POL
64.98
 
18
1
img
62.86
63.40
x
64.98
x
x
3
URBANEK Robert
POL
64.27
 
1
6
 
62.26
62.57
64.27
62.38
62.35
62.35
4
KANTER Gerd
EST
64.21
 
3
4
 
x
59.87
64.21
x
x
61.45
5
GOWDA Vikas
IND
62.78
 
2
5
 
60.74
59.89
62.34
62.78
60.04
61.87
6
HARRADINE Benn
AUS
62.23
 
 
54.71
60.43
62.23
x
x
x
7
STÅHL Daniel
SWE
60.96
 
 
59.56
x
x
x
x
60.96
8
MORSE Brett
GBR
59.66
 
 
x
55.93
59.66
x
x
x

Results Women

100m

Wind:-1.1
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
STEWART Kerron
JAM
11.22
0.150
7
2
 
2
SOUMARE Myriam
FRA
11.25
0.165
2
6
 
3
PHILIP Asha
GBR
11.26
0.138
1
10
 
4
NELSON Ashleigh
GBR
11.27
0.186
 
 
 
5
JETER Carmelita
USA
11.28
0.146
 
 
 
6
TARMOH Jeneba
USA
11.33
0.147
 
 
 
7
LAWSON Lekeisha
USA
11.41
0.161
 
 
 
 
BOWIE Tori
USA
DNF
0.132
12
1
img

400m

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME
1
OHURUOGU Christine
GBR
51.40
0.204
2
ATKINS Joanna
USA
51.53
0.178
3
BEARD Jessica
USA
51.63
0.261
4
WILLIAMS Shericka
JAM
51.75
0.189
5
MASSEY Kelly
GBR
51.96
PB
0.163
6
ONUORA Anyika
GBR
51.96
0.180
7
HASTINGS Natasha
USA
51.97
0.170
8
COX Shana
GBR
52.76
0.151
 

800m

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
SHARP Lynsey
GBR
1:59.14
4
3
 
2
SUM Eunice Jepkoech
KEN
1:59.42
20
1
img
3
MARTINEZ Brenda
USA
1:59.56
1
7
 
4
MUIR Laura
GBR
2:00.67
PB
 
 
 
5
JEPKOSGEI Janeth
KEN
2:00.67
 
 
 
6
WILSON Ajee
USA
2:01.70
7
2
 
7
ENGLAND Hannah
GBR
2:01.96
 
 
 
8
SMIT Angela
NZL
2:02.22
 
 
 
 
CICHOCKA Angelika
POL
DNF
 
 
 
 
CUMMINS Diane
CAN
DNF
 
 
 
Intermediate times:
400m
CUMMINS, Diane (CAN)
57.63
 
600m
MARTINEZ, Brenda (USA)
1:29.35

2 miles

RANK ATHLETE NATION RESULT DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
CHERONO Mercy
KEN
9:11.49
WL,DLR
14
1
img
2
KIBIWOT Viola Jelagat
KEN
9:12.59
PB
5
3
 
3
JELAGAT Irene
KEN
9:12.90
1
7
 
4
DIBABA Genzebe
ETH
9:14.28
10
2
 
5
SAINA Betsy
KEN
9:16.95
PB
2
6
 
6
HAROYE Alemitu
ETH
9:20.81
WJR
 
 
 
7
KUIJKEN Susan
NED
9:23.52
 
 
 
8
PLIS Renata
POL
9:28.80
PB
 
 
 
9
CALVIN Clemence
FRA
9:30.39
 
 
 
10
JAMAL Maryam Yusuf
BRN
9:33.47
PB
 
 
 
11
GRUNEWALD Gabriele
USA
9:41.76
 
 
 
12
GORECKA Emelia
GBR
9:43.22
 
 
 
13
WHITTLE Laura
GBR
9:49.75
 
 
 
14
LACAZE Genevieve
AUS
9:52.21
 
 
 
 
WAFULA Lydia
KEN
DNF
 
 
 
Intermediate times:
1000m
WAFULA, Lydia (KEN)
2:53.98
 
2000m
DIBABA, Genzebe (ETH)
5:50.40

100m Hurdles

Wind:+0.2
RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
HARPER-NELSON Dawn
USA
12.66
0.144
13
2
 
2
HARRISON Queen
USA
12.70
0.179
17
1
img
3
PEARSON Sally
AUS
12.85
0.145
2
5
 
4
PORTER Tiffany
GBR
12.93
0.148
 
 
 
5
ROLLINS Brianna
USA
12.95
0.146
4
3
 
6
ALI Nia
USA
12.99
0.175
2
5
 
7
CASTLIN Kristi
USA
13.00
0.154
 
 
 
8
HILDEBRAND Nadine
GER
13.32
0.177
 
 
 

400m Hurdles

RANK ATHLETE NATION RESULT REACTION TIME DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING
1
SPENCER Kaliese
JAM
53.80
0.195
22
1
img
2
CHILD Eilidh
GBR
54.89
0.201
5
3
 
3
ROSOLOVÁ Denisa
CZE
55.65
0.155
1
6
 
4
TATE Cassandra
USA
55.71
0.225
1
6
 
5
WILLIAMS Tiffany
USA
56.13
0.178
1
6
 
6
RICHARDS Shona
GBR
58.46
0.167
 
 
 
 
CARTER Kori
USA
DNF
0.156
2
5
 
 
MOLINE Georganne
USA
DNS
 
4
4
 

Shot Put

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
ADAMS Valerie
NZL
19.96
 
24
1
img
 
19.96
19.92
19.95
x
x
19.73
2
SCHWANITZ Christina
GER
19.27
 
6
2
   
19.20
x
18.92
19.25
19.27
19.10
3
BOREL Cleopatra
TTO
18.62
 
2
5
   
18.06
18.09
18.45
18.62
18.12
x
4
CARTER Michelle
USA
18.22
 
4
3
   
x
17.71
17.99
18.22
17.85
17.80
5
MÁRTON Anita
HUN
18.01
 
1
7
   
17.32
17.21
17.07
17.14
17.17
18.01
6
JOHNSON Felisha
USA
17.96
 
   
17.51
17.66
x
17.12
17.29
17.96
7
BROOKS Tia
USA
17.49
 
   
17.34
x
17.23
17.01
17.49
x
8
DUCÓ Natalia
CHI
16.97
 
   
x
16.78
16.97
x
16.53
x

Pole Vault

RANK ATHLETE NATION RESULT
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   4.32 4.47 4.57 4.73    
1
STEFANIDI Katerina
GRE
4.57
7
3
   
xo
xo
xo
xxx
 
 
2
KYRIAKOPOULOU Nikoleta
GRE
4.47
6
4
   
-
o
xxx
 
 
 
3
SUHR Jennifer
USA
4.47
5
5
   
-
xo
xxx
 
 
 
4
SAXER Mary
USA
4.32
 
 
   
xo
xxx
 
 
 
 
4
ŠUTEJ Tina
SLO
4.32
 
 
   
xo
xxx
 
 
 
 
 
BOYD Alana
AUS
NM
 
 
   
xxx
 
 
 
 
 
 
MURER Fabiana
BRA
NM
12
1
img
 
-
xxx
 
 
 
 
 
SVOBODOVÁ Jirina
CZE
NM
 
 
   
xxx
 
 
 
 
 
 

Triple Jump

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
IBARGUEN Caterine
COL
14.52
0.0
20
1
img
 
14.52
(0.0)
14.34
(-0.4)
14.33
(-0.6)
-
14.33
(+0.5)
14.39
(-0.4)
2
RYPAKOVA Olga
KAZ
14.37
0.0
2
4
   
13.60
(+0.7)
14.13
(-0.2)
x
(+0.4)
14.33
(+0.5)
x
(-0.5)
14.37
(0.0)
3
URRUTIA Yosiris
COL
14.14
+0.9
2
4
   
13.97
(+0.1)
13.91
(0.0)
12.75
(-0.8)
13.73
(+0.3)
14.02
(+0.2)
14.14
(+0.9)
4
WILLIAMS Kimberly
JAM
14.04
+0.1
6
2
   
13.75
(0.0)
14.04
(+0.1)
13.77
(-0.2)
x
(+0.1)
13.77
(-0.2)
14.03
(+0.8)
5
NDOUMBE Ruth
ESP
13.78
+0.2
   
x
(-0.2)
13.78
(+0.2)
x
(-0.8)
x
(+0.8)
x
(+0.1)
x
(+0.3)
6
VELDÁKOVÁ Dana
SVK
13.69
-0.2
   
x
(-0.1)
x
(-0.1)
13.69
(-0.2)
x
(+1.0)
x
(+0.6)
x
(+0.2)
7
SAMUEL Laura
GBR
13.63
-0.2
   
x
(-0.4)
x
(0.0)
13.63
(-0.2)
x
(-0.2)
x
(-0.1)
13.38
(-0.5)
 
ALDAMA Yamilé
GBR
NM
 
   
x
(-0.3)
-
-
-
-
-

Javelin Throw

RANK ATHLETE NATION RESULT
WIND
DIAMOND POINTS DIAMOND RANKING   1. 2. 3. 4. 5. 6.
1
GLEADLE Elizabeth
CAN
64.49
 
4
5
   
60.55
64.49
x
x
62.37
60.40
2
ŠPOTÁKOVÁ Barbora
CZE
62.89
 
14
1
img
 
62.54
62.89
x
57.99
58.71
62.28
3
STAHL Linda
GER
62.75
 
5
3
   
58.60
60.04
x
59.24
x
62.75
4
RATEJ Martina
SLO
60.72
 
10
2
   
57.42
58.38
59.52
57.07
56.96
60.72
5
PALAMEIKA Madara
LAT
59.45
 
1
7
   
57.01
59.45
x
x
57.80
56.31
6
MITCHELL Kathryn
AUS
59.36
 
2
6
   
59.36
x
x
x
57.67
58.24
7
MOLITOR Katharina
GER
55.55
 
   
x
55.52
x
x
55.55
x
8
JELACA Tatjana
SRB
53.73
 
   
51.29
51.45
53.62
53.73
x
50.51

©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.