• Results: Beijing World Challenge

Posted by:

IAAF World Challenge Beijing - Wednesday, May 21.

Results Men

100m Men

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Justin Gatlin USA 9.87
2 Mike Rodgers USA 10.03
3 Kim Collins SKN 10.11
4 Peimeng Zhang CHN 10.18
5 Bingtian Su CHN 10.19
6 Dwain Chambers GBR 10.24
7 Keith Ricks USA 10.29
8 Cordero Gray USA 10.35
9 Dexter Lee JAM 10.43

 

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 André Olivier RSA 1:44.88
2 Erik Sowinski USA 1:45.68
3 Edwin Kiplagat Melly KEN 1:45.87
4 Haining Teng CHN 1:46.32
5 Tyler Mulder USA 1:46.80
6 Guy Learmonth GBR 1:46.85
7 Leonard Kirwa Kosencha KEN 1:46.94

Eliud Kiptoo Rutto KEN DNF

110m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Wenjun Xie CHN 13.31
2 Ryan Wilson USA 13.37
3 Kevin Craddock USA 13.56
4 Dayron Robles CUB 13.56
5 Ray Tamas Stewart USA 13.61
6 Joel Brown USA 14.50
7 Mikel Thomas TTO 15.19

Fan Jiang CHN DQ

3000m Steeple

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Paul Kipsiele Koech KEN 8:06.04
2 Jairus Kipchoge Birech KEN 8:06.55
3 Jonathan Muia Ndiku KEN 8:10.72
4 Hillary Kipsang Yego KEN 8:15.05
5 Bernard Mbugua Nganga KEN 8:17.29
6 Brahim Taleb MAR 8:18.99
7 Haron Lagat KEN 8:20.01
8 Mounatcer Zaghou MAR 8:33.53
9 Simon Ayeko UGA 8:40.48

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Wind
1 Jianan Wang CHN 8.09
0.0
2 Jinzhe Li CHN 8.00
+0.4
3 Changzhou Huang CHN 7.99
+0.4
4 Pavel Shalin RUS 7.94
+0.2
5 Mike Hartfield USA 7.82
+0.3
6 Wilfredo Martínez CUB 7.65
0.0
7 Adrian Strzalkowski POL 7.64
+0.3
8 Luis Felipe Méliz ESP 7.62
+0.2
9 Lei Jie CHN 7.49
+0.1
10 Ronald Taylor USA 7.40
+0.2

 

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Changrui Xue CHN 5.80
2 Sergey Kucheryanu RUS 5.60
3 Yancheng Yang CHN 5.60
4 Mark Hollis USA 5.50
5 Karsten Dilla GER 5.30
5 Ivan Yer'omin UKR 5.30
7 Vladyslav Revenko UKR 5.30
8 Igor Bychkov ESP 5.30
8 Mike Arnold USA 5.30

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ivan Ukhov RUS 2.36
2 Guowei Zhang CHN 2.29
3 Daniil Tsyplakov RUS 2.25
4 Yu Wang CHN 2.25
5 Mickael Hanany FRA 2.25
6 Lev Missirov RUS 2.25
7 Jesse Williams USA 2.20
7 Trevor Barry BAH 2.20
9 Raivydas Stanys LTU 2.20

Javelin

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Keshorn Walcott TTO 83.94
2 Valeriy Iordan RUS 82.05
3 Petr Frydrych CZE 80.30
4 Julius Yego KEN 78.78
5 Qinggang Zhao CHN 78.72
6 Fatih Avan TUR 78.53
7 Risto Mätas EST 78.48
8 Li Dai CHN 75.77
9 Bin Song CHN 74.27
10 Ihab Abdelrahman El Sayed EGY 74.03
11 Dmytro Kosynskyy UKR 73.63

 

Results Women

100m


POS ATHLETE COUNTRY MARK

1 Veronica Campbell-Brown JAM 11.14

2 Simone Facey JAM 11.19

3 Trisha-Ann Hawthorne JAM 11.23

4 Aleen Bailey JAM 11.32

5 Chelsea Hayes USA 11.40

6 Yongli Wei CHN 11.42

7 Mikele Barber USA 11.43

8 Ruddy Zang Milama GAB 11.52

9 Xinrui Deng CHN 12.06

 

200m 

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Simone Facey JAM 22.67
2 Aleen Bailey JAM 23.11
3 Yongli Wei CHN 23.25
4 Trisha-Ann Hawthorne JAM 23.32
5 ChaRonda Williams USA 23.41
6 Porscha Lucas USA 23.52
7 Xinrui Deng CHN 24.27
8 Funmi Jimoh USA 24.60

Tiffany Townsend USA DNF

 

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rababe Arafi MAR 4:02.71
2 Gudaf Tsegay ETH 4:02.83
3 Luiza Gega ALB 4:03.12
4 Tamara Tverdostup UKR 4:08.16
5 Kaila McKnight AUS 4:09.20
6 Sonja Roman SLO 4:14.80
7 Jenny Blundell AUS 4:20.16
8 Fang Liu CHN 4:21.36
9 Jing Zhao CHN 4:30.40

Lydia Nasimiyu Wafula KEN DNF

3000m Steeple

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Purity Cherotich Kirui KEN 9:25.68
2 Salima Elouali Alami MAR 9:27.84
3 Birtukan Adamu ETH 9:32.35
4 Gladys Jerotich Kipkemoi KEN 9:42.88
5 Fancy Cherotich KEN 9:51.89
6 Mekdes Bekele ETH 9:56.28
7 Madeline Heiner AUS 9:58.15
8 Mei Wang CHN 11:01.48

Virginia Nyambura KEN DNF

Zhenzhu Li CHN DNS

 

100m hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Brianna Rollins USA 12.58
2 Kellie Wells USA 12.89
3 Yvette Lewis PAN 12.96
4 Shujiao Wu CHN 12.99
5 Candice Price USA 13.11
6 Andrea Bliss JAM 13.43
7 Dou Wang CHN 13.45
8 Ginnie Crawford USA 13.66
9 Doniqué Flemings USA 14.13

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ana Šimic CRO 1.98
2 Svetlana Radzivil UZB 1.95
3 Ruth Beitia ESP 1.92
4 Nadiya Dusanova UZB 1.92
5 Xingjuan Zheng CHN 1.89
5 Iryna Gerashchenko UKR 1.89
7 Levern Spencer LCA 1.89
8 Antonía Stergíou GRE 1.85
9 Elena Slesarenko RUS 1.85

Yang Wang CHN NM

Long Jump


POS ATHLETE COUNTRY MARK
Wind

1 Funmi Jimoh USA 6.56
0.0

2 Erica Jarder SWE 6.49
-0.1

3 Minjia Lu CHN 6.32
0.0

4 Tori Polk USA 6.25
-0.1

5 Yanfei Jiang CHN 6.23
-0.1

6 Chelsea Hayes USA 6.10
-0.2


Shara Proctor GBR NM



Teresa Dobija POL NM



Viktoriya Molchanova UKR DNS

Shot Put

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Christina Schwanitz GER 20.22
2 Lijiao Gong CHN 19.61
3 Anita Márton HUN 18.27
4 Michelle Carter USA 18.09
5 Felisha Johnson USA 17.74
6 Tianqian Guo CHN 17.58
7 Tia Brooks USA 17.43
8 Yang Gao CHN 17.25
9 Ying Lin CHN 16.73
10 Josephine Terlecki GER 16.36
11 Ka Bian CHN 15.91

Galyna Obleshchuk UKR DNS

Hammer

POS ATHLETE COUNTRY MARK
Points
1 Zheng Wang CHN 75.23
75.23
2 Martina Hrasnová SVK 71.89
71.89
3 Amber Campbell USA 70.03
70.03
4 Na Luo CHN 69.81
69.81
5 Éva Orbán HUN 69.63
69.63
6 Iryna Syekachova UKR 69.10
69.1
7 Tatyana Lysenko RUS 68.72
68.72
8 Oksana Kondrateva RUS 66.85
66.85
9 Barbara Špiler SLO 65.90
65.9
10 Lu Wang CHN 64.35
64.35

 

©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.