• Results: USATF High Performance Distance Classic

Posted by:
USATF High Performance Distance Classic Los Angeles, CA - Occidental College
May 15th, 2014
Courtesy: Royal Results
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Birmingham, Collis           Melbourne Tr          13:18.57
  2 Rupp, Galen                  Nike Oregon Project   13:19.59
  3 Willis, Nick                 adidas                13:20.33
  4 Abdi, Bashir                 Topsport Vlaanderen   13:20.61
  5 Leer, Will                   Nike                  13:23.94
  6 Braun, Aaron                 adidas                13:33.12
  7 Osako, Suguru                Jpn-Nissin Foods      13:39.10
  8 Curtis, Robert               Hansons-Broo          13:46.09
  9 Robinson, Brett              Melbourne Tr          13:46.33
 10 Okello, Tonny                Santa Monica          13:46.52
 11 Batt, Kevin                  Adams State           13:51.64
 12 Blankenship, Ben             Nike Otc Elite        13:54.64
 13 Finan, Eric                  Team Usa Mn/Saucony   13:59.06
 14 Pollock, Paul                Melbourne Tr          14:07.89
 15 Peterson, Jonathan           Team Usa Mn/Brooks    14:08.79
 16 Lowry, Dan                   Playmakers E          14:10.47
 17 See, Jeff                    Saucony               14:12.05
 18 Hicks, Malcolm               Nike New Zealand      14:15.08
 19 Robertson, Jake              Athletics Ne          14:20.31
 20 Hanrahan, Mark               Melbourne Tr          14:35.80
 21 Smith, Scott                 Northern Ari          14:54.66
 -- Borrego, Diego Alberto       Uaz                        DNF        
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rowbury, Shannon             Nike Oregon Project   15:20.91
  2 Diriba, Buze                 adidas                15:22.75
  3 Hasay, Jordan                Nike Oregon Project   15:29.63
  4 Lopez, Sandra                Mx Internati          15:52.82
  5 Culley, Julie                Asics/NYAC            15:53.80
  6 LaBeaud, Natasha             Brooks                15:56.55
  7 Smith, Kelsey                Ucla                  16:16.63
  8 Brough, Katie                GB                    16:22.65
  9 Lubieniecki, Kara            Saucony?HTSElite      16:53.22        
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Van Buskirk, Kate            Brooks                 4:06.97
  2 Hamblin, Nikki               New Zealand            4:07.07
  3 Lagat, Violah                adidas                 4:07.11
  4 Mackey, Katie                Brooks Beast           4:07.19
  5 Simpson, Jemma               Nike Otc Elite         4:07.37
  6 Felnagle, Brie               adidas                 4:07.42
  7 Wilson, Heather              Njnytc                 4:07.47
  8 England, Hannah              Nike                   4:07.82
  9 Duncan, Melissa              Melbourne Tr           4:09.48
 10 Schappert, Nicole            Nyac/Hoka One One      4:09.87
 11 Sifuentes, Nicole            Saucony Track Club     4:10.05
 12 Conley, Kim                  New Balance            4:11.10
 13 Vaughn, Sara                 Brooks I.D.            4:12.24
 14 Winslow, Amanda              Oiselle / Nj-Nytc      4:12.33
Section  2
  1 Charnigo, Stephanie          Njnytc                 4:11.33
  2 Gall-Lara, Geena             Unattached             4:12.17
  3 Delaney, Bridey              Melbourne Tr           4:12.22
  4 Van Dalen, Lucy              New Balance            4:12.48
  5 Penney, Lauren               Oiselle / Nj-Nytc      4:12.77
  6 Gregson, Heidi               Furman Elite           4:13.41
  7 Reilly, Chelsea              Saucony                4:13.67
  8 Gallagher, Kerri             New Balance Pacers     4:14.33
  9 Kesselring, Anne             Nike Otc Elite         4:14.89
 10 Moultrie, Josephine          Scotland/Gre           4:15.66
 11 Mergaert, Amanda             Oiselle                4:16.00
 12 Paquette, Lauren             Speed River            4:17.30
 13 Mecke, Dana                  Unattached             4:17.60
 14 King, Caroline               Njnytc                 4:19.94
Section  3
  1 Johnson, Lauren              Nike Otc Elite         4:14.43
  2 Tebo, Jessica                Brooks Beast           4:14.87
  3 Bizzarri, Angela             Brooks Beast           4:15.15
  4 Drake, Lindsey               Bowerman TC            4:17.16
  5 Friday, Becca                Adidas/Rogue AC        4:17.46
  6 Feldman, Greta               Nike Otc Elite         4:18.38
  7 Carlyle, Laura               Oiselle                4:19.06
  8 St. Geme, Anne               Nbsv                   4:19.93
  9 Simpson, Clerc               Brooks                 4:20.24
 10 Cliff, Rachel                Vancouver Th           4:20.48
 11 Findley, Kristen             Adidas/Rogue AC        4:21.64
 12 Laman, Anna                  Australia              4:23.02
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Van Buskirk, Kate            Brooks                 4:06.97   1
  2 Hamblin, Nikki               New Zealand            4:07.07   1
  3 Lagat, Violah                adidas                 4:07.11   1
  4 Mackey, Katie                Brooks Beast           4:07.19   1
  5 Simpson, Jemma               Nike Otc Elite         4:07.37   1
  6 Felnagle, Brie               adidas                 4:07.42   1
  7 Wilson, Heather              Njnytc                 4:07.47   1
  8 England, Hannah              Nike                   4:07.82   1
  9 Duncan, Melissa              Melbourne Tr           4:09.48   1
 10 Schappert, Nicole            Nyac/Hoka One One      4:09.87   1
 11 Sifuentes, Nicole            Saucony Track Club     4:10.05   1
 12 Conley, Kim                  New Balance            4:11.10   1
 13 Charnigo, Stephanie          Njnytc                 4:11.33   2
 14 Gall-Lara, Geena             Unattached             4:12.17   2
 15 Delaney, Bridey              Melbourne Tr           4:12.22   2
 16 Vaughn, Sara                 Brooks I.D.            4:12.24   1
 17 Winslow, Amanda              Oiselle / Nj-Nytc      4:12.33   1
 18 Van Dalen, Lucy              New Balance            4:12.48   2
 19 Penney, Lauren               Oiselle / Nj-Nytc      4:12.77   2
 20 Gregson, Heidi               Furman Elite           4:13.41   2
 21 Reilly, Chelsea              Saucony                4:13.67   2
 22 Gallagher, Kerri             New Balance Pacers     4:14.33   2
 23 Johnson, Lauren              Nike Otc Elite         4:14.43   3
 24 Tebo, Jessica                Brooks Beast           4:14.87   3
 25 Kesselring, Anne             Nike Otc Elite         4:14.89   2
 26 Bizzarri, Angela             Brooks Beast           4:15.15   3
 27 Moultrie, Josephine          Scotland/Gre           4:15.66   2
 28 Mergaert, Amanda             Oiselle                4:16.00   2
 29 Drake, Lindsey               Bowerman TC            4:17.16   3
 30 Paquette, Lauren             Speed River            4:17.30   2
 31 Friday, Becca                Adidas/Rogue AC        4:17.46   3
 32 Mecke, Dana                  Unattached             4:17.60   2
 33 Feldman, Greta               Nike Otc Elite         4:18.38   3
 34 Carlyle, Laura               Oiselle                4:19.06   3
 35 St. Geme, Anne               Nbsv                   4:19.93   3
 36 King, Caroline               Njnytc                 4:19.94   2
 37 Simpson, Clerc               Brooks                 4:20.24   3
 38 Cliff, Rachel                Vancouver Th           4:20.48   3
 39 Findley, Kristen             Adidas/Rogue AC        4:21.64   3
 40 Laman, Anna                  Australia              4:23.02   3       
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Centrowitz, Matthew          Nike Oregon Project    3:35.44
  2 Casey, Pat                   Nike Otc Elite         3:35.95
  3 Gregson, Ryan                Melbourne Tr           3:36.17
  4 Grice, Charlie               Nike UK                3:36.31
  5 Heath, Garrett               Brooks Beast           3:36.88
  6 Hill, Ryan                   Nike Bowerman TC       3:37.10
  7 Mead, Hassan                 Nike Otc Elite         3:38.72
  8 Peters, Richard              UK                     3:38.83
  9 Gowell, Chris                Adidas/Rogue AC        3:39.08
 10 Bishop, David                GB                     3:39.27
 11 Schmitz, Tommy               Speed Factor           3:39.61
 12 Stockberger, Danny           Team Indiana Elite     3:39.79
 13 Gonzalez, Christian          Njnytc                 3:41.36
Section  2
  1 McNamara, Jordan             Nike Otc Elite         3:37.39
  2 Robinson, Paul               Melbourne Tr           3:37.81
  3 Matthews, Julian             New Zealand            3:38.20
  4 Brannen, Nate                Saucony                3:38.36
  5 Levins, Cam                  Nike Oregon Project    3:38.46
  6 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval (Canada)         3:38.55
  7 Palmer, Ford                 Njnytc                 3:38.58
  8 Carson, Hamish               New Zealand            3:39.63
  9 Masters, Riley               Brooks                 3:39.71
 10 Boylan-Pett, Liam            Njnytc                 3:40.30
 11 Jordanek, Tony               Brooks - Team Ohio     3:40.40
Section  3
  1 Herrera, Daniel              Unattached             3:43.25
  2 Ferris, Dylan                Nbsv                   3:44.29
  3 Gauson, Kris                 Unattached             3:44.38
  4 Alex, George                 Zap Fitness/Reebok     3:44.57
  5 Esparza, Jesus               Tec de Monterrey       3:44.91
  6 Terry, Darius                Unattached             3:45.36
  7 Ripley, Ryan                 Red Rock Run           3:46.12
  8 McGregor, Patrick            Slalom/NJNYTC          3:46.61
  9 Coghlan, John                Nyac                   3:47.35
 -- Edwards, Jake                Columbus Run               DNF
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Centrowitz, Matthew          Nike Oregon Project    3:35.44   1
  2 Casey, Pat                   Nike Otc Elite         3:35.95   1
  3 Gregson, Ryan                Melbourne Tr           3:36.17   1
  4 Grice, Charlie               Nike UK                3:36.31   1
  5 Heath, Garrett               Brooks Beast           3:36.88   1
  6 Hill, Ryan                   Nike Bowerman TC       3:37.10   1
  7 McNamara, Jordan             Nike Otc Elite         3:37.39   2
  8 Robinson, Paul               Melbourne Tr           3:37.81   2
  9 Matthews, Julian             New Zealand            3:38.20   2
 10 Brannen, Nate                Saucony                3:38.36   2
 11 Levins, Cam                  Nike Oregon Project    3:38.46   2
 12 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval (Canada)         3:38.55   2
 13 Palmer, Ford                 Njnytc                 3:38.58   2
 14 Mead, Hassan                 Nike Otc Elite         3:38.72   1
 15 Peters, Richard              UK                     3:38.83   1
 16 Gowell, Chris                Adidas/Rogue AC        3:39.08   1
 17 Bishop, David                GB                     3:39.27   1
 18 Schmitz, Tommy               Speed Factor           3:39.61   1
 19 Carson, Hamish               New Zealand            3:39.63   2
 20 Masters, Riley               Brooks                 3:39.71   2
 21 Stockberger, Danny           Team Indiana Elite     3:39.79   1
 22 Boylan-Pett, Liam            Njnytc                 3:40.30   2
 23 Jordanek, Tony               Brooks - Team Ohio     3:40.40   2
 24 Gonzalez, Christian          Njnytc                 3:41.36   1
 25 Herrera, Daniel              Unattached             3:43.25   3
 26 Ferris, Dylan                Nbsv                   3:44.29   3
 27 Gauson, Kris                 Unattached             3:44.38   3
 28 Alex, George                 Zap Fitness/Reebok     3:44.57   3
 29 Esparza, Jesus               Tec de Monterrey       3:44.91   3
 30 Terry, Darius                Unattached             3:45.36   3
 31 Ripley, Ryan                 Red Rock Run           3:46.12   3
 32 McGregor, Patrick            Slalom/NJNYTC          3:46.61   3
 33 Coghlan, John                Nyac                   3:47.35   3
 -- Edwards, Jake                Columbus Run               DNF   3       
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Greer, Elijah                Nike Otc Elite         1:45.86
  2 Kitur, Felix                 Santa Monica           1:46.09
  3 Andrews, Robby               Adidas/NJNYTC          1:46.37
  4 Rogestedt, Johan             Stenungsund            1:46.64
  5 Eichberger, James            Unattached             1:46.77
  6 Murray, Declan               Njnytc                 1:46.83
  7 Gagnon, Brian                Njnytc                 1:47.17
  8 Harris, Geoff                Halifast Nik           1:49.22
Section  2
  1 Rutt, Mike                   Hoka One One           1:47.21
  2 Scheetz, Ben                 Njnytc                 1:47.26
  3 Hilbert, Gabriel             Unattached             1:47.52
  4 Martin, Ryan                 Asics                  1:47.70
  5 Romaniw, Anthony             Speed River            1:47.88
  6 Gilreath, James              Team Green Running     1:48.02
  7 Lumax, Selasi                Njnytc                 1:48.39
  8 Rimmer, Michael              Nike                   1:48.42
  9 Emmen, Tetlo                 Brooks I.D.            1:49.77
Section  3
  1 Riva, Thomas                 University o           1:48.50
  2 Burkstrand, Travis           Team Usa MN            1:48.72
  3 Husted, Mark                 Brooks I.D.            1:50.28
  4 Bilbrew, Chris               Team Green Running     1:50.56
  5 White, Sadiki                Njnytc                 1:51.47
  6 Yokota, Masato               Fujitsu                1:51.57
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Greer, Elijah                Nike Otc Elite         1:45.86   1
  2 Kitur, Felix                 Santa Monica           1:46.09   1
  3 Andrews, Robby               Adidas/NJNYTC          1:46.37   1
  4 Rogestedt, Johan             Stenungsund            1:46.64   1
  5 Eichberger, James            Unattached             1:46.77   1
  6 Murray, Declan               Njnytc                 1:46.83   1
  7 Gagnon, Brian                Njnytc                 1:47.17   1
  8 Rutt, Mike                   Hoka One One           1:47.21   2
  9 Scheetz, Ben                 Njnytc                 1:47.26   2
 10 Hilbert, Gabriel             Unattached             1:47.52   2
 11 Martin, Ryan                 Asics                  1:47.70   2
 12 Romaniw, Anthony             Speed River            1:47.88   2
 13 Gilreath, James              Team Green Running     1:48.02   2
 14 Lumax, Selasi                Njnytc                 1:48.39   2
 15 Rimmer, Michael              Nike                   1:48.42   2
 16 Riva, Thomas                 University o           1:48.50   3
 17 Burkstrand, Travis           Team Usa MN            1:48.72   3
 18 Harris, Geoff                Halifast Nik           1:49.22   1
 19 Emmen, Tetlo                 Brooks I.D.            1:49.77   2
 20 Husted, Mark                 Brooks I.D.            1:50.28   3
 21 Bilbrew, Chris               Team Green Running     1:50.56   3
 22 White, Sadiki                Njnytc                 1:51.47   3
 23 Yokota, Masato               Fujitsu                1:51.57   3       
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Martinez, Brenda             New Balance            1:59.91
  2 Vessey, Maggie               Unattached             1:59.96
  3 Bishop, Melissa              Nike canada            2:00.73
  4 McGowan, Brittany            Melbourne Tr           2:01.70
  5 Tracey, Adelle               England                2:02.01
  6 Thomas, LaTavia              Njnytc                 2:02.14
  7 Crowe, Laura                 Melbourne Tr           2:02.24
  8 Wright, Phoebe               Nike                   2:02.66
  9 Belleau-Beliveau, Karine     Les Vainqueurs         2:06.21
Section  2
  1 Grace, Kate                  Oiselle                2:01.57
  2 Rogers, Christina            Spirit of Oregon       2:01.75
  3 Smith, Jessica               Nike                   2:01.78
  4 Kampf, Heather               Asics/Team Usa MN      2:01.87
  5 Crofts, Helen                Canada                 2:02.10
  6 Cummins, Diane               Mountain Wes           2:02.39
  7 Buckman, Zoe                 Melbourne Tr           2:02.50
  8 Leinert, Shannon             Nike Otc Elite         2:02.89
  9 Ross, Cydney                 Njnytc                 2:07.33
Section  3
  1 Katsanevkis, Katherine       Saucony Australia      2:01.95
  2 Kajan, Selma                 Melbourne Tr           2:02.13
  3 Wallace, Lauren              Oiselle                2:02.55
  4 Praska, Bethany              Unattached             2:02.83
  5 Aubry, Rachel                Speed River            2:04.18
  6 Moore, Erica                 Brooks                 2:04.31
  7 Francois, Rachel             Unattached             2:05.71
Section  4
  1 Brown, Alisha                Unattached             2:05.65
  2 Zanotelli, Dalanne           Unattached             2:06.13
  3 Williams, Shawnice           Unattached             2:06.15
  4 Butterworth, Lindsey         Unattached             2:06.39
  5 Zorich, Brett                Sra Elite              2:06.70
  6 Jackson, Dominique           Sra Elite              2:06.82
  7 Harper, Lyndsay              Bay Area TC            2:08.11
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Martinez, Brenda             New Balance            1:59.91   1
  2 Vessey, Maggie               Unattached             1:59.96   1
  3 Bishop, Melissa              Nike canada            2:00.73   1
  4 Grace, Kate                  Oiselle                2:01.57   2
  5 McGowan, Brittany            Melbourne Tr           2:01.70   1
  6 Rogers, Christina            Spirit of Oregon       2:01.75   2
  7 Smith, Jessica               Nike                   2:01.78   2
  8 Kampf, Heather               Asics/Team Usa MN      2:01.87   2
  9 Katsanevkis, Katherine       Saucony Australia      2:01.95   3
 10 Tracey, Adelle               England                2:02.01   1
 11 Crofts, Helen                Canada                 2:02.10   2
 12 Kajan, Selma                 Melbourne Tr           2:02.13   3
 13 Thomas, LaTavia              Njnytc                 2:02.14   1
 14 Crowe, Laura                 Melbourne Tr           2:02.24   1
 15 Cummins, Diane               Mountain Wes           2:02.39   2
 16 Buckman, Zoe                 Melbourne Tr           2:02.50   2
 17 Wallace, Lauren              Oiselle                2:02.55   3
 18 Wright, Phoebe               Nike                   2:02.66   1
 19 Praska, Bethany              Unattached             2:02.83   3
 20 Leinert, Shannon             Nike Otc Elite         2:02.89   2
 21 Aubry, Rachel                Speed River            2:04.18   3
 22 Moore, Erica                 Brooks                 2:04.31   3
 23 Brown, Alisha                Unattached             2:05.65   4
 24 Francois, Rachel             Unattached             2:05.71   3
 25 Zanotelli, Dalanne           Unattached             2:06.13   4
 26 Williams, Shawnice           Unattached             2:06.15   4
 27 Belleau-Beliveau, Karine     Les Vainqueurs         2:06.21   1
 28 Butterworth, Lindsey         Unattached             2:06.39   4
 29 Zorich, Brett                Sra Elite              2:06.70   4
 30 Jackson, Dominique           Sra Elite              2:06.82   4
 31 Ross, Cydney                 Njnytc                 2:07.33   2
 32 Harper, Lyndsay              Bay Area TC            2:08.11   4       
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Huling, Dan                  Nike                   8:17.00
  2 Forys, Craig                 Nyac                   8:26.30
  3 Hughes, Matt                 Nike                   8:29.65
  4 Milne, Taylor                Speed River            8:31.43
  5 Winter, Chris                Speed River            8:36.83
  6 Bor, Hillary                 Adp                    8:38.42
  7 Mahoney, Travis              Njnytc                 8:40.35
  8 Ibarra, Luis                 Unattached             8:41.70
  9 Mullett, Rob                 Saucony                9:05.19
 -- Turner, De'Sean              Team Indiana Elite         DNF
 -- Genest, Alex                 Speed River                DNF
Section  2
  1 Gunn, Luke                   Asics                  8:35.45
  2 Brockerville, Ryan           Canada                 8:37.65
  3 Stevens, Tabor               Adams State            8:39.20
  4 Draper, Mark                 New Balance/TIE        8:40.48
  5 Dulhanty, Chris              Speed River            8:41.84
  6 Hardy, Mike                  Unattached             8:50.64
  7 Goodman, David               NE Distance            8:52.50
  8 Romo, Jesus                  Nbsv                   8:53.14
  9 Ricks, Trevor                Unattached             8:53.93
 10 Jordan, Michael              University o           8:54.33
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Huling, Dan                  Nike                   8:17.00   1
  2 Forys, Craig                 Nyac                   8:26.30   1
  3 Hughes, Matt                 Nike                   8:29.65   1
  4 Milne, Taylor                Speed River            8:31.43   1
  5 Gunn, Luke                   Asics                  8:35.45   2
  6 Winter, Chris                Speed River            8:36.83   1
  7 Brockerville, Ryan           Canada                 8:37.65   2
  8 Bor, Hillary                 Adp                    8:38.42   1
  9 Stevens, Tabor               Adams State            8:39.20   2
 10 Mahoney, Travis              Njnytc                 8:40.35   1
 11 Draper, Mark                 New Balance/TIE        8:40.48   2
 12 Ibarra, Luis                 Unattached             8:41.70   1
 13 Dulhanty, Chris              Speed River            8:41.84   2
 14 Hardy, Mike                  Unattached             8:50.64   2
 15 Goodman, David               NE Distance            8:52.50   2
 16 Romo, Jesus                  Nbsv                   8:53.14   2
 17 Ricks, Trevor                Unattached             8:53.93   2
 18 Jordan, Michael              University o           8:54.33   2
 19 Mullett, Rob                 Saucony                9:05.19   1
 -- Genest, Alex                 Speed River                DNF   1
 -- Turner, De'Sean              Team Indiana Elite         DNF   1       
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Frerichs, Courtney           Unattached             9:53.61
  2 Nelson, Alicia               Adams State            9:54.45
  3 Waite, Lennie                Unattached             9:56.08
  4 Bell, Rolanda                Cptc New Balance       9:57.83
  5 LaCaze, Genevieve            Melbourne Tr          10:02.73
  6 Pease, Sarah                 Adidas/Rogue AC       10:03.89
  7 Furlan, Jessica              Excel Athletika       10:07.93
  8 Detmer, Ann                  Unattached            10:08.17
  9 Groenewoud, Chantelle        Speed River           10:08.37
 10 Bracy, Addie                 Brooks / Hts Elite    10:10.90
 11 Schultz, Amber               Unattached            10:11.97
 12 Stowe, Rebeka                Njnytc                10:12.56
 13 Ballinger, Mary              Zap Fitness/Reebok    10:16.64
 14 Callahan, Maggie             Hts Elite             10:23.94
 15 Hayakari, Minori             Kyoto Koka AC         10:29.73        
©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.