• Last Weeks Top 5 Women Event by Events

Posted by:

Week of January 20 - 26, 2013

60 m
1 7.20 Tianna Bartoletta USA Lexington KY
2 7.25 Asha Philip GBR Glasgow
3 7.28 Dafne Schippers NED Apeldoorn
4 7.29 Kimberley Hyacinthe CAN Montréal
5 7.29 Nadine Hildebrand GER Karlsruhe
200 m
1 23.34 Yekaterina Vukolova RUS Moskva
2 23.38 Deedee Trotter USA Albuquerque NM
3 23.41 Tynia Gaither BAH Albuquerque NM
4 23.48 Ashton Purvis USA College Station TX
5 23.53 Jessica Davis USA Albuquerque NM
         
400 m



1 51.79 Francena McCorory USA Glasgow
2 51.82 Deedee Trotter USA Albuquerque NM
3 52.01 Regina George NGR Glasgow
4 52.72 Irina Davydova RUS Moskva
5 52.79 Yuliya Terekhova RUS Moskva
800 m



1 2:00.94 Laura Muir GBR Glasgow
2 2:01.32 Laura Roesler USA Lexington KY
3 2:01.53 Svetlana Karamysheva RUS Moskva
4
2:01.91 Chanelle Price USA Glasgow
5
2:02.13 Molly Beckwith-Ludlow USA Bloomington IN
1500 m (+ means splitduring the mile race)

1 4:05.70+ Kim Conley USA New York NY
2 4:06.63+ Mary Cain USA Boston MA
3 4:08.66+ Jordan Hasay USA Boston MA
4 4:09.77+ Abbey D'Agostino USA Boston MA
5 04:10.2 Hellen Obiri KEN Glasgow

3000m

 

 

 

 

1 9:08.39 Mara Olson USA Bloomington IN
2 9:11.83 Hannah Davidson USA Boston MA
3 9:13.66 Lauren Hagans USA Nashville TN
4 9:16.49 Liv Westphal FRA Boston MA
5 9:16.35 Liv Westphal FRA Boston MA
60 m hurdles


1 7.96 Kendra Harrison USA Lexington KY
2 7.98 Nadine Hildebrand GER Karlsruhe
3 8.03 Alina Talai BLR Mogilyov
4 8.05 Tiffani McReynolds USA Lexington KY
5 8.06 Nia Ali USA Glasgow
Shot Put



1
18.82 Yevgeniya Kolodko RUS Flagstaff AZ
2
18.70 Alena Kopets BLR Mogilyov
3 17.18 Becky O'Brien USA Boston MA
4
17.14 Lena Urbaniak GER Karlsruhe
5
17.12 Úrsula Ruiz ESP Valencia
Triple jump



1 14.26 Kimberly Williams JAM Albuquerque NM
2
14.10 Ksenia Dziatsuk BLR Mogilyov
3
13.80 Patrícia Mamona POR Lisboa
4
13.79 Viktoriya Valyukevich RUS Moskva
5
13.67 Débora Calveras ESP Valencia
Long jump



1
6.95 Tori Bowie USA Naperville IL
2
6.69 Olga Kucherenko RUS Volgograd
3
6.68 Nadja Käther GER Hamburg
4
6.59 Shara Proctor GBR Glasgow
5
6.56 Yekaterina Koneva RUS Volgograd
Pole vault



1
4.63 Jiřina Svobodová CZE Rouen
2
4.62 Holly Bleasdale GBR Glasgow
3
4.62 Jenn Suhr USA Air Force Academy CO
4
4.60 Kylie Hutson USA Flagstaff AZ
5
4.56 Tina Šutej SLO Udine
High jump



1
1.98 Ruth Beitia ESP Cottbus
2
1.96 Marie-Laurence Jungfleisch GER Cottbus
3
1.96 Kamila Stepaniuk POL Cottbus
4
1.94 Irina Gordeyeva RUS Bordeaux
5
1.92 Ana Šimić CRO Cottbus
Pentathlon



1 4656 Nadine Broersen NED Sheffield
2
4302 Kendell Williams USA Albuquerque NM
3
4268 Nadine Visser NED Sheffield
4
4227 Myrte Goor NED Sheffield
5
4218 Lucie Ondraschková CZE Albuquerque NM
©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.