• Oslo Diamond League Results

Posted by:

Several world leading marks were achieved at the Diamond League meeting Oslo Bislett Games on Thursday, June 13.

200m Men

1
BOLT Usain
JAM
19.79
WL,MR
2
SAIDY NDURE Jaysuma
NOR
20.36
SB
3
ELLINGTON James
GBR
20.55

4
BORLÉE Jonathan
BEL
20.56
SB
5
BOLARINWA David
GBR
20.62

6
TALBOT Daniel
GBR
20.72

7
DE OLIVEIRA Nil
SWE
20.88

 
MARTINA Churandy
NED
DQ
R 162.7

 Men Javelin

Rank Athlete Nation  
1
VESELÝ Vítezslav
CZE
85.96
 
2
PITKÄMÄKI Tero
FIN
84.74
 
3
RÖHLER Thomas
GER
82.83
 
4
AMB Kim
SWE
82.60
 
5
AVRAMENKO Roman
UKR
82.04
 
6
THORKILDSEN Andreas
NOR
80.99
 
7
MANNIO Ari
FIN
80.70
 
8
ZAYTSEV Ivan
UZB
78.28
 
9
SIRMAIS Zigismunds
LAT
78.18
 
10
WALCOTT Keshorn
TRI
77.03
 

 

Men Javelin

Rank Athlete Nation  
1
VESELÝ Vítezslav
CZE
85.96
 
2
PITKÄMÄKI Tero
FIN
84.74
 
3
RÖHLER Thomas
GER
82.83
 
4
AMB Kim
SWE
82.60
 
5
AVRAMENKO Roman
UKR
82.04
 
6
THORKILDSEN Andreas
NOR
80.99
 
7
MANNIO Ari
FIN
80.70
 
8
ZAYTSEV Ivan
UZB
78.28
 
9
SIRMAIS Zigismunds
LAT
78.18
 
10
WALCOTT Keshorn
TRI
77.03
 

 

Dream Mile Men

Rank Athlete Nation Result
1
SOULEIMAN Ayanleh
DJI
3:50.53

2
CHEPSEBA Nixon Kiplimo
KEN
3:50.95
PB
3
MAGUT James Kiplagat
KEN
3:51.11
SB
4
ÖZBILEN Ilham Tanui
TUR
3:52.30

5
CHEBOI Collins
KEN
3:52.70

6
BUSTOS David
ESP
3:53.40

7
BIRGEN Bethwell
KEN
3:53.46

8
VOJTA Andreas
AUT
3:53.95

9
CRONJE Johan
RSA
3:54.86

10
WOLDE Dawit
ETH
3:55.00

11
INGEBRIGTSEN Henrik
NOR
3:58.27

12
GREGSON Ryan
AUS
3:58.83

13
BISHOP David
GBR
4:00.43

 
GEBREMEDHIN Mekonnen
ETH
DNF

 
RONO Geoffrey Kipkoech
KEN
DNF

 
ROTICH Andrew Kiptoo
KEN
DNF

Men Discus

Rank Athlete Nation Result
1
KANTER Gerd
EST
65.52
 
SB
2
HADADI Ehsan
IRI
64.63
 

3
URBANEK Robert
POL
64.58
 

4
WIERIG Martin
GER
63.92
 

5
CADÉE Erik
NED
63.73
 

6
CASANAS Yénnifer Frank
ESP
62.64
 

7
AMUNDGÅRD Fredrik
NOR
57.18
 

8
BERNTSEN Magnus Røsholm
NOR
54.94
 

9
STÅHL Daniel
SWE
54.36
 

 
MALACHOWSKI Piotr
POL
NM
 

Women Triple Jump

Rank Athlete Nation Result
1
IBARGUEN Caterine
COL
14.81
 

2
SALADUKHA Olha
UKR
14.56
+0.6

3
PYATYKH Anna
RUS
14.16
 
=SB
4
RODIC Snežana
SLO
14.10
 
=SB
5
WILLIAMS Kimberly
JAM
13.98
 

6
VELDÁKOVÁ Dana
SVK
13.92
+0.1

7
KAYUKOVA-CHERNENKO Yekaterina
RUS
13.84
 

8
ALDAMA Yamilé
GBR
13.82
+0.7

9
KNYAZHEVA Hanna
UKR
13.66
 

10
OKPARAEBO Chiamaka
NOR
12.70
+3.1

Women Shot Put

Rank Athlete Nation Result
Wind
1
SCHWANITZ Christina
GER
20.10
 

2
KLEINERT Nadine
GER
18.17
 

3
DUCÓ Natalia
CHI
18.00
 
=SB
4
TERLECKI Josephine
GER
17.63
 

5
SUNDSTEIGEN Kristin
NOR
14.48
 

 400m Women Hurdles

Rank Athlete Nation Result
1
HEJNOVÁ Zuzana
CZE
53.60
SB
2
SHAKES-DRAYTON Perri
GBR
54.03
SB
3
MUHAMMAD Dalilah
USA
54.33
PB
4
MOROSANU Angela
ROU
54.52

5
DEMUS Lashinda
USA
54.69
SB
6
YAROSHCHUK Hanna
UKR
55.41

7
PEDROSO Yadisleidy
ITA
55.68

8
TOMB Stine
NOR
58.49

400m Men

Rank Athlete Nation Result
1
MASRAHI Youssef Ahmed
KSA
45.33

2
MILLER Ramon
BAH
45.58
SB
3
LEVINE Nigel
GBR
45.63

4
SANTOS Luguelín
DOM
45.69

5
BORLÉE Kevin
BEL
45.86

6
ROONEY Martyn
GBR
46.11

7
EKELUND ARENANDER Nick
DEN
46.80

8
FONSAT Yannick
FRA
1:02.69

Women 5000m

Rank Athlete Nation Result
1
DEFAR Meseret
ETH
14:26.90
WL
2
KIBIWOT Viola Jelagat
KEN
14:33.48
PB
3
DIBABA Genzebe
ETH
14:37.68
SB
4
MURIUKI Margaret Wangari
KEN
14:40.48
PB
5
CHERONO Mercy
KEN
14:42.43
SB
6
DIRIBA Buze
ETH
14:50.02
PB
7
TIROP Agnes Jebet
KEN
14:50.36
PB
8
CHEPTAI Irine Chebet
KEN
14:57.56

9
KIBET Sylvia Jebiwot
KEN
15:02.01
SB
10
ESHETE Shitaye
BRN
15:03.49

11
KUIJKEN Susan
NED
15:04.36
PB
12
YALEW Genet
ETH
15:04.38
SB
13
GEBRESLASE Gotytom
ETH
15:24.11

14
GRØVDAL Karoline Bjerkeli
NOR
15:27.31

 
ACHOLA Janet
UGA
DNF

 
KISA Janet
KEN
DNF

100m Women

Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
LALOVA Ivet
BUL
11.04
SB
0.134
2
AHOURE Murielle
CIV
11.05
SB
0.157
3
RYEMYEN Mariya
UKR
11.07

0.146
4
POVH Olesya
UKR
11.15

0.146
5
SAILER Verena
GER
11.24
SB
0.142
6
OKPARAEBO Ezinne
NOR
11.30
SB
0.135
7
BROOKS Sheri-Ann
JAM
11.34

0.163
8
SOUMARE Myriam
FRA
11.38
SB
0.159

3000m Steeple men

Rank Athlete Nation Result
1
KIPRUTO Conseslus
KEN
8:04.48

2
KEMBOI Ezekiel
KEN
8:07.00
SB
3
YEGO Hillary Kipsang
KEN
8:09.01

4
BIRECH Jairus Kipchoge
KEN
8:11.29

5
KIRUI Gilbert
KEN
8:12.36

6
MUTAI Abel Kiprop
KEN
8:19.93

7
GARI Roba
ETH
8:24.66

8
EZZINE Hamid
MAR
8:24.73

9
PARSZCZYNSKI Lukasz
POL
8:25.01
SB
10
AKDAG Tarik Langat
TUR
8:31.46

11
MATEELONG Richard Kipkemboi
KEN
8:40.47
SB
 
CHEPTUIYON James Kosgei
KEN
DNF

 
LAGAT Haron
KEN
DNF

Pole Vault Vomen

Rank Athlete Nation Result
Diamond Points Diamond Ranking  
1
KYRIAKOPOULOU Nikoleta
GRE
4.60
SB
 
 
   
1
SPIEGELBURG Silke
GER
4.60
SB
1
5
   
3
ROGOWSKA Anna
POL
4.50
=SB
 
 
   
4
BENGTSSON Angelica
SWE
4.50
SB
 
 
   
5
RYZIH Lisa
GER
4.40
=SB
 
 
   
6
SVOBODOVÁ Jirina
CZE
4.30

 
 
   
7
STRUTZ Martina
GER
4.30

 
 
   
8
LARSÅSEN Cathrine
NOR
4.20

 
 
   
 
MURER Fabiana
BRA
NM

2
3
   

100m Hurdles Women

Rank Athlete Nation Result
1
PORTER Tiffany
GBR
12.76

2
AERTS Sara
BEL
12.95
SB
3
SCHROTT Beate
AUT
12.97
SB
4
BORSI Veronica
ITA
12.99

5
TALAY Alina
BLR
13.03
=SB
6
PEDERSEN Isabelle
NOR
13.16
PB
7
BILLAUD Cindy
FRA
13.19

8
OKORI Reina-Flor
FRA
13.31

Women HighJump

Rank Athlete Nation Result
1
SHKOLINA Svetlana
RUS
1.97

2
GREEN TREGARO Emma
SWE
1.95
SB
3
CHICHEROVA Anna
RUS
1.95

4
ANGELSEN Tonje
NOR
1.90
SB
5
BEITIA Ruth
ESP
1.85

5
VLAŠIC Blanka
CRO
1.85

7
ILJUŠTŠENKO Anna
EST
1.85

8
GORDEYEVA Irina
RUS
1.85

9
MELFORT Melanie
FRA
1.80

©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.