• Team USA for the World Athletics Championships 2022 Eugene Announced

Posted by: Watch Athletics

The United States track and field governing body (USATF) has announced a powerful 151-athlete team for the 2022 World Athletics Championships, which will take place in Eugene, Oregon.

Many World and Olympic champions, including Sydney McLaughlin, Ryan Crouser, Joe Kovacs Athing Mu, Dalilah Muhammad, Valarie Allman, Grant Holloway, Donavan Brazier, and Noah Lyles will line up at Euegne's Hayward field from 15-24 July.

Allyson Felix, one of the most decorated track athletes in history, will be in the mixed 4x400m relay. It will be the 10th World Championships appearance for the 36-year-old sprint superstar.

"I couldn't be prouder to lead this amazing team for this once-in-a-lifetime event. We have been given the unique opportunity to impact the track and field landscape in the U.S., and we've put our best team forward,"  USATF CEO Max Siegel said

"An incredible slate of Journey to Gold events and our recent Toyota Outdoor Championships will all culminate at Oregon22 and every athlete on this roster has proved they are willing and able to help lead this team to an amazing performance in front of a home crowd and celebrate this tremendous occasion." 

Women's Team

100m: Aleia Hobbs, Melissa Jefferson, Twanisha Terry

200m: Tamara Clark, Jenna Prandini, Abby Steiner

400m: Talitha Diggs, Kendall Ellis, Lynna Irby

800m: Athing Mu, Raevyn Rogers, Ajee Wilson

1500m: Sinclaire Johnson, Cory McGee, Elle St. Pierre

5000m: Elise Cranny, Emily Infeld, Karissa Schweizer

10,000m: Alicia Monson, Natosha Rogers, Karissa Schweizer

Marathon: Emma Bates, Keira D’Amato, Sara Hall

3000m steeplechase: Emma Coburn, Courtney Frerichs, Courtney Wayment

100m hurdles: Nia Ali, Alia Armstrong, Keni Harrison, Alaysha Johnson

400m hurdles: Shamier Little, Sydney McLaughlin, Dalilah Muhammad, Britton Wilson

Heptathlon: Michelle Atherley, Anna Hall, Kendell Williams, Ashtin Zamzow-Mahler

High jump: Vashti Cunningham, Rachel Glenn, Rachel McCoy

Pole vault: Gabriela Leon, Sandi Morris, Katie Nageotte

Long jump: Quanesha Burks, Tiffany Flynn, Jasmine Moore

Triple jump: Tori Franklin, Jasmine Moore, Keturah Orji

Shot put: Adelaide Aquilla, Chase Ealey, Maggie Ewen, Jessica Woodard

Discus: Valarie Allman, Rachel Dincoff, Veronica Fraley, Laulauga Tausaga-Collins

Hammer: Brooke Andersen, Annette Echikunwoke, Janee Kassanavoid, DeAnna Price

Javelin: Ariana Ince, Maggie Malone, Kara Winger

20km race walk: Robyn Stevens, Miranda Melville

35km race walk: Stephanie Casey, Miranda Melville, Maria Michta-Coffey

4x100m: Celera Barnes, Tamari Davis, Gabby Thomas (plus athletes named in individual sprints)

4x400m: Wadeline Jonathas, Jaide Stepter, Kaylin Whitney (plus athletes named in individual sprints) 

 

Men's Team

100m: Marvin Bracy, Trayvon Bromell, Christian Coleman, Fred Kerley

200m: Kenny Bednarek, Fred Kerley, Erriyon Knighton, Noah Lyles

400m: Champion Allison, Michael Cherry, Michael Norman, Randolph Ross

800m: Donavan Brazier, Bryce Hoppel, Jonah Koech, Brandon Miller

1500m: Johnny Gregorek, Cooper Teare, Josh Thompson

5000m: Grant Fisher, Woody Kincaid, Abdihamid Nur

10,000m: Grant Fisher, Joe Klecker, Sean McGorty 

Marathon: Elkanah Kibet, Colin Mickow, Galen Rupp

3000m steeplechase: Hillary Bor, Evan Jager, Benard Keter

110m hurdles: Devon Allen, Trey Cunningham, Grant Holloway, Daniel Roberts

400m hurdles: Trevor Bassitt, Rai Benjamin, Khallifah Rosser

Decathlon: Steven Bastien, Kyle Garland, Zach Ziemek

High jump: Darius Carbin, JuVaughn Harrison, Shelby McEwen

Pole vault: Andrew Irwin, Chris Nilsen, Luke Winder

Long jump: Marquis Dendy, Steffin McCarter, Will Williams

Triple jump: Chris Benard, Will Claye, Donald Scott, Christian Taylor

Shot put: Josh Awotunde, Ryan Crouser, Joe Kovacs, Tripp Piperi 

Discus: Andrew Evans, Sam Mattis, Brian Williams

Hammer: Daniel Haugh, Rudy Winkler, Alex Young

Javelin: Ethan Dabbs, Tim Glover, Curtis Thompson

20km race walk: Nick Christie, Dan Nehnevaj

35km race walk: Nick Christie 

4x100m: Kyree King, Josephus Lyles, Elijah Hall-Thompson (plus athletes named in individual sprints)

4x400m: Bryce Deadmon, Vernon Norwood, Elija Godwin (plus athletes named in individual sprints)

 

Mixed

4x400m: Allyson Felix, Kennedy Simon, Ismail Turner, Noah Williams (plus athletes named in individual sprints)

©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.