• Stockholm Diamond League 2022 Final Entry Lists Announced

Posted by: Watch Athletics

Final entry lists for the 2022 Stockholm Diamond League, Bauhaus Galan, have been published. 

The meeting will be held at the Olympic Stadium in Sweden's capital on Thursday, June 30.

Watch Stockholm Diamond League live stream

ENTRY LISTS WOMEN

200m Women

  NameSBPB
1SWELILJA Lisa23.7423.39
2SUIDEL PONTE Ajla23.1522.38
3GAMBASS Gina22.9722.58
4BAHGAITHER TyNia22.4522.45
5GBRASHER-SMITH Dina22.2721.88
6SUIKAMBUNDJI Mujinga22.1822.18
7DENKARSTOFT Ida22.6722.67
8SWEHENRIKSSON Julia23.5123.51

400m Women

  NameSBPB
1SWERISBERG THOOR Josephine54.5254.52
2SWEHELANDER Klara54.2754.27
3GBRPIPI Ama51.3151.08
4SWEHJELMER Moa53.7651.13
5NEDSAALBERG Eveline51.2251.22
6POLKIELBASINSKA Anna50.2850.28
7NEDKLAVER Lieke50.8050.80
8SWEFROBE Linnéa54.2754.27

800m Women

  NameSBPB
1RSASEKGODISO Prudence1:58.411:58.41
2KENMORAA Mary1:57.451:57.45
3SWELINDH Lovisa2:02.241:58.77
4UGANAKAAYI Halimah1:58.681:58.03
5USAFELDMEIER Brooke1:59.081:59.08
5USAHURTA Sage1:58.301:58.30
6GBRHODGKINSON Keely1:57.711:55.88
7AUSBISSET Catriona1:59.421:58.09
7NORHYNNE Hedda2:00.901:58.10
8AUS

BILLINGS Sarah

400m - 57s, going to 500m (pace sub 1:56min)

2:03.282:03.28

1500m Women

  NameSBPB
1GBRBAKER Ellie4:06.644:06.54
2IRLHEALY Sarah4:02.864:02.86
3ITABORTOLI Elisa4:14.914:10.29
4ESPMARQUÉS Águeda4:09.894:09.89
5GERGRANZ Caterina4:22.034:05.60
6AUSGRIFFITH Georgia4:00.164:00.16
7HUNWAGNER-GYÜRKÉS Viktória4:10.734:10.73
8POLKAZIMIERSKA Klaudia4:10.394:07.47
9UGANANYONDO Winnie4:00.253:59.56
10SWELAHTI Sarah 4:08.00
11AUSHALL Linden4:00.583:59.01
12GER

BAUMANN Jackie

400m - 64s, 800m - 2:09min

  
13AUS

SANFORD Ellie

1K - 2:42min (pace sub 4:00min)

  

100m hurdles Women

  NameSBPB
1NEDVISSER Nadine12.7212.51
2JAMWILLIAMS Danielle12.5912.32
3USAJONES Tia12.5312.53
4NGRAMUSAN Tobi12.4112.41
5PURCAMACHO-QUINN Jasmine12.3712.26
6USAALI Nia12.4912.34
7BAHCHARLTON Devynne12.6012.60
8POLSKRZYSZOWSKA Pia12.6212.62

400m Hurdles Women

  NameSBPB
1USATATE Cassandra54.8154.01
2FINLEHIKOINEN Viivi54.9654.96
3ITAFOLORUNSO Ayomide Temilade54.6054.60
4UKRRYZHYKOVA Anna54.5052.96
5GBRKNIGHT Jessie54.0954.09
6NEDBOL Femke52.6152.03
7JAMCLAYTON Rushell54.2053.74
8UKRTKACHUK Viktoriya54.8153.76

3000m steeplechase women

  NameSBPB
1GERKRAUSE Gesa Felicitas 9:03.30
2SUISCHERRER Chiara9:20.289:20.28
3SWELILLEMO Emilia9:53.619:49.36
4KENCHERONO Fancy9:36.749:27.30
5KAZJEPKEMEI Daisy9:27.399:06.66
6GERMEYER Lea9:26.899:26.89
7UKRSTREBKOVA Nataliya9:33.119:32.05
8FRAFINOT Alice9:21.419:21.41
9POLKAPALA Patrycja9:48.499:48.49
10GERBURKARD Elena9:50.109:27.81
11KEN

CHEPNGETICH Rosefline

1K - 3:03min, 2K - 6:06min (pace 9:10min)

9:32.679:08.23

Long Jump Women

  NameSBPB
1GERMIHAMBO Malaika7.097.30
2SWESAGNIA Khaddi6.956.95
3NGRBRUME Ese6.927.17
4SRBVULETA Ivana6.547.10
5UKRBEKH-ROMANCHUK Maryna6.866.93
6STPde SOUSA Agate6.816.81
7GBRSAWYERS Jazmin6.626.90
8SWEÅSKAG Maja6.096.60
9GBRUGEN Lorraine6.697.05

High Jump Women

  NameSBPB
1FINJUNNILA Ella1.921.95
2UKRTABASHNYK Kateryna1.951.96
3KAZDUBOVITSKAYA Nadezhda1.932.00
4UKRLEVCHENKO Yuliya1.952.02
5AUSPATTERSON Eleanor1.851.99
6UKRGERASHCHENKO Iryna1.981.99
7ITAVALLORTIGARA Elena1.982.02
8UKRMAHUCHIKH Yaroslava2.012.04

Shot Put Women

  NameSBPB
1USAEALEY Chase20.5120.51
2PORDONGMO Auriol19.6819.75
3SWEROOS Fanny19.1019.34
4NEDSCHILDER Jessica19.6819.68
5CANMITTON Sarah20.3320.33
6JAMTHOMAS-DODD Danniel19.5319.55
7USARAMSEY Jessica19.3820.12
8PORINCHUDE Jessica18.2118.21

4x100m Women

  NameSBPB
2ISRIsrael45.2044.79
3AUTAustria44.5344.49
4IRLIreland44.5843.80
5SUISwitzerland43.0442.05
6SWESweden44.8343.61
7DENDenmark45.2743.51
8FINFinland 43.37

ENTRY LISTS MEN

100m Men

  NameSBPB
1AUSBROWNING Rohan10.1210.01
2SWELARSSON Henrik10.2710.20
3SRIABEYKOON Yupun10.0610.06
4RSASIMBINE Akani10.069.84
5ITAJACOBS Lamont Marcell10.049.80
6GBRPRESCOD Reece9.939.93
7FRAVICAUT Jimmy10.109.86
8FRAFALL Mouhamadou10.1510.04

800m Men

  NameSBPB
1SWEKRAMER Andreas1:44.591:44.47
2KENROTICH Ferguson Cheruiyot1:46.631:42.54
3ESPBEN Adrián1:44.931:44.18
4KENKIPRUTO Collins1:44.581:43.95
5FRATUAL Gabriel1:44.231:44.23
6FRAROBERT Benjamin1:43.751:43.75
6ALGMOULA Slimane1:44.191:44.19
7KENKORIR Emmanuel Kipkurui1:46.291:42.05
8ALG

BENMAHDI Khaled

400m - 50.5s going to 500m (pace 1:44min)

 1:46.06

1500m Men

  NameSBPB
1SWEYASSIN Abdelfath3:46.453:42.51
2SWENILSSON Alexander3:45.133:45.13
3SWESILVANDER Olof3:47.623:47.56
4GBRSTONIER Matthew3:35.923:35.92
5SWEBERGLUND Kalle 3:33.70
6CZESASÍNEK Filip3:36.223:35.02
7SWEBERLIN Gustav3:50.523:41.14
8UGAMUSAGALA Ronald3:38.313:30.58
9SWEPIHLSTRÖM Samuel3:38.463:38.46
10AUSRAMSDEN Matthew3:38.013:34.08
11SWEGRAHN Jonathan3:41.203:41.20
12IRLCOSCORAN Andrew3:36.543:35.66
13POL

CZERWINSKI Adam

400m - 57s, 800m - 1:55min

 3:39.89
14AUS

BUCKINGHAM Ben

1K - 2:23min, 1200m - 2:53min (pace sub 3:35min)

 3:39.08

3000m Men

  NameSBPB
1NORNORDÅS Narve Gilje7:43.537:41.31
2NEDFOPPEN Mike 7:39.75
3KENKEMBOI Cornelius  
4ARTLOBALU Domnic Lokinyomo8:14.437:49.31
5GUAGRIJALVA Luis 7:48.08
6BDINDIKUMWENAYO Thierry 7:41.04
7AUSRAYNER Jack 7:52.70
8SWEDANIELSSON Emil 7:46.29
9UGAKIPLIMO Jacob 7:26.64
10ESPMECHAAL Adel7:47.257:35.28
11JPNMIURA Ryuji7:55.437:48.07
12ETHYIHUNE Addisu 7:39.27
13AUSMcSWEYN Stewart 7:28.02
14FRA

AKBACHE Mounir

1K - 2:30min

  
15KEN

KIPRUGUT Boaz

2K - 5min (pace sub 7:30min)

  

400m Hurdles Men

  NameSBPB
1RSAZAZINI Sokwakhana49.1748.73
2BELWATRIN Julien48.9048.90
3USAALLEN CJ48.1748.17
4ESTMÄGI Rasmus47.8247.82
5IVBMcMASTER Kyron49.9347.08
6BRAdos SANTOS Alison47.2346.72
7SWEBENGTSTRÖM Carl48.5248.52
8GBRMcALISTER Chris49.3649.16

Pole Vault Men

  NameSBPB
1NORGUTTORMSEN Sondre5.815.81
2BELBROEDERS Ben5.855.85
3FRALAVILLENIE Renaud5.816.05
4NORLILLEFOSSE Pål Haugen5.865.86
5PHIOBIENA Ernest John5.925.93
6BRABRAZ Thiago5.826.03
7USANILSEN Christopher6.006.00
8SWEDUPLANTIS Armand6.026.15

Discus throw men

  NameSBPB
1SWESTÅHL Daniel71.4771.86
2SLOCEH Kristjan71.2771.27
3LTUGUDZIUS Andrius69.3969.59
4SWEPETTERSSON Simon65.9469.48
5LTUALEKNA Mykolas69.0069.00
6AUSDENNY Matthew67.0767.07
7USAMATTIS Sam68.6968.69
8GBROKOYE Lawrence65.4968.24

Javelin Throw men

  NameSBNR
1INDCHOPRA Neeraj89.3089.30
2GRNPETERS Anderson93.0793.07
3CZEVADLEJCH Jakub90.8890.88
4GERWEBER Julian89.5489.54
5FINHELANDER Oliver89.8389.83
6SWEAMB Kim78.5286.49
7CZEVESELÝ Vítezslav85.9788.34
8MDAMARDARE Andrian84.7786.66

Long Jump Men

1GRETENTOGLOU Miltiadis8.368.60
2SWEMONTLER Thobias8.278.27
3FRAPOMMERY Jules8.178.17
4ESPSANTOS Héctor8.118.19
5ROUBITAN Gabriel8.078.11
6CROPRAVDICA Filip8.008.00
7GBRBANIGO Reynold8.048.04
8FRABERTRAND Jean-Pierre7.918.03

4x100m Men

  NameSBNR
1SWESweden U20 38.63
2ISRIsrael 38.81
3ESTEstonia 39.52
4SUISwitzerland39.2938.54
5NEDNetherlands38.8837.91
6DENDenmark 38.16
7FINFinland 38.92
8IRLIreland39.4939.26
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.