• Results: Folksam Sollentuna Grand Prix 2022

Posted by: Watch Athletics

Results for the Folksam Sollentuna Grand Prix 2022, a World Athletics Continental Tour Bronze Level Meeting.

Event Date: Sunday, June 12

Location: Sollentuna, Sweden

Completed event results

Men's 100m A wind 1.2m/s

PosNameClub/CountryResult 
Gift LeotlelaRSA10.22SB
Even MeinsethNOR10.29PB
Henrik LarssonIF Göta Karlstad10.30 
Andrew RobertsonGBR10.32SB
Franco FlorioARG10.43 
Viktor ThorStrands IF10.48 
Milo WahlgrenTäby IS10.63 
William ThorStrands IF10.72 

Men's 100m B wind +0.8m/s

PosNameClub/CountryResult 
Viktor ThorStrands IF10.47=PB
William ThorStrands IF10.62 
Milo WahlgrenTäby IS10.68PB
Jean-Christian ZirignonMalmö AI10.77 
Carl NarupUllevi FK10.87 
Thomas JonesIFK Växjö11.04 

Men's 100m C win +0.4m/s

PosNameClub/CountryResult 
Filip SchwartzMölndals AIK10.79SB
Tarley AllisonMölndals AIK11.00SB
Benjamin StendahlFIN11.18 
Kidus Yohannes GetahunMalmö AI11.42 
Ibrahim AbakarTäby IS11.52 

Men's 800m A

PosNameClub/CountryResult 
Ben PattisonGBR1:45.16PB
Nicholas KebeneiKEN1:45.83 
Daniel RowdenGBR1:45.84 
Christoph KesslerGER1:46.94 
Joakim AnderssonSpårvägens FK1:48.31 
Alexander LundskogUllevi FK1:49.30 
Marvin HeinrichGER1:49.63 
 Erik MartinssonUpsala IFDNF 
 Khaled BenmahdiALGDNFPace

Men's 800m B

PosNameClub/CountryResult 
Habtom AsgedeLöparnas vänner IF1:50.74PB
Björn SeifertUpsala IF1:51.76 
Benjamin ÅbergHälle IF1:52.24 
Valter KjellbergTurebergs FK1:53.52PB
Kevin BodénKFUM Örebro1:53.83 
Jimmy ÖhmanGefle IF1:55.75SB
Eric KällmanIK Ymer1:56.72 
Axel Alness-BorgIFK Lidingö1:58.65 
 Emil JohanssonTurebergs FKDNFPace
 Christian ByronGBRDNS 

Men's 800m C

PosNameClub/CountryResult 
Viktor SkoglundDanderyds SK1:54.54PB
Walid OussalahSpårvägens FK1:55.12PB
Erik SkoglundDanderyds SK1:55.32PB
Felix Larsen NilssonÖrgryte IS1:55.69PB
Markus BrodinDanderyds SK1:57.68PB
Bienvenue MusoreSpårvägens FK1:58.48 
Adrian MehicHeleneholms IF2:00.58 
Zeth SöderlundHeleneholms IF2:01.02PB
 Christopher HalldénTurebergs FKDNFPace

Men's 1500m A

PosNameClub/CountryResult 
Emil DanielssonSpårvägens FK3:37.93SB
Andrew CoscoranIRL3:38.04 
Filip SasínekCZE3:38.07 
Elzan BibicSRB3:38.38 
Andreas KramerUllevi FK3:38.57PB
Matthew StonierGBR3:38.60 
Elliot GilesGBR3:38.74 
Callum DaviesAUS3:39.13SB
Samuel PihlströmHälle IF3:39.80PB
10 Jonathan GrahnMölndals AIK3:41.47PB
11 Boaz KiprugutKEN3:41.77 
12 Gustav BerlinHässelby SK3:50.62 
 Cornelius TuweiKENDNFPace
 Adam CzerwinskiPOLDNFPace
 Johan RogestedtF Stenungsunds FIDNS 

Men's 1500m B

PosNameClub/CountryResult 
Even Brøndbo DahlNOR3:46.06SB
Abdelfath YassinSpårvägens FK3:46.45 
Olof SilvanderIFK Lidingö3:47.62SB
Anders BjørndalNOR3:48.20SB
Yohannes KiflayHässelby SK3:49.77PB
Axel DjurbergHässelby SK3:52.56 
Hampus BörjessonUllevi FK3:52.84 
Erik DjurbergHässelby SK3:57.04 
Estifanos FaidSpårvägens FK3:58.62 
 Benjamin ÅbergHälle IFDNFPace

Men's 1500m C

PosNameClub/CountryResult 
Karl OttfalkIFK Lidingö3:51.47PB
Henrik HanssenNOR3:51.59PB
Olavi AllaseEST3:54.34 
Tim YngesjöLinköpings GIF3:54.45PB
Daniel GleimarSpårvägens FK3:54.53SB
Samuel BerhaneHässelby SK3:54.90PB
Erik NederheimTäby IS4:00.54PB
Jonas MagnussonHälle IF4:01.31PB
Karl MäeEST4:03.40 
10 Ludvig JohanssonIFK Lidingö4:06.64 
11 Jacob KlinthIFK Lidingö4:10.62 
 Eric KällmanIK YmerDNFPace

Men's 1500m D

PosNameClub/CountryResult 
Lukas JakobssonMölndals AIK4:07.23PB
Melker TilleniusSävedalens AIK4:07.55PB
Filip JonssonHälle IF4:10.71PB
Nils HolmHammarby IF4:12.99PB
Viktor HedborgDanderyds SK4:13.33 
Anders Danielson FrostDala-Järna IK4:14.97PB
Edvin Hellstrand AhlqvistSpårvägens FK4:16.84 
Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK4:25.90 
 Simon SandkvistSpårvägens FKDNFPace

Men's 5000m

PosNameClub/CountryResult 
Oli ChignellNZL13:40.15 
Tonosa HikoIRL13:42.74 
Thiago AndréBRA13:47.33 
Abdullahi Dahir RabiNOR13:47.56PB
Miguel PalmMölndals AIK13:47.85PB
Olle AhlbergHälle IF13:48.04PB
Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC13:53.72 
Abdulqani SharifGBR13:58.44PB
Jude ThomasAUS14:11.62 
10 Karsten MeierIFK Umeå14:20.43 
11 Alexander NilssonMölndals AIK14:20.53SB
12 Erik LomåsNOR14:24.13 
13 Daniel ContUpsala IF14:25.37 
14 Jonatan FridolfssonSävedalens AIK14:37.77SB
15 Andreas IdenNOR14:52.62 
 Sharmarke AhmedHälle IFDNF 
 Gabriel SteffensenUllevi FKDNF 
 Andreas JanssonHässelby SKDNF 
 Fredrik UhrbomSpårvägens FKDNF 
 Mathias FlakNORDNF 
 Tedros Gebretensai HaileNORDNF 
 Joakim AnderssonSpårvägens FKDNFPace
 Wilberforce KonesKENDNFPace
 Kalle BerglundSpårvägens FKDNFPace
 Oscar NiyonzimaBDIDNS 
 Denis BäuerleGERDNS 

Men's 400m Hurdles A

PosNameClub/CountryResult
Carl BengtströmÖrgryte IS49.57
Wilfried HappioFRA49.73
Mario LambrughiITA50.22
Efekemo OkoroGBR50.76
Eric CrayPHI50.82
William FrobeTäby IS51.62
Isak AnderssonUpsala IF52.99
 Anton BertilssonIFK VäxjöDNS

Men's 400m Hurdles B

PosNameClub/CountryResult 
Bastian Elnan AurstadNOR51.82PB
Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS51.95 
Gustav KarlssonÖrgryte IS52.72SB
Samuel WiikÖrgryte IS53.49 
Dennis Elms JanssonHuddinge AIS56.10 
Anton LedellHuddinge AIS57.76 
Casper ElliotHuddinge AIS59.89SB

Men's high jump

PosNameClub/CountryResult 
Tobias PotyeGER2.22 
Dmytro NikitinUKR2.19 
Péter BakosiHUN2.16 
Melwin Lycke HolmKils AIK2.16SB
Douwe AmelsNED2.13 
Nauraj Singh RandhawaMAS2.13 
Fabian DelrydTäby IS2.09 
Erlend Bolstad RaaNOR2.09=PB
Erik DahlbergTurebergs FK1.95 
 Vetle Raa EllingsenNORNH 

Men's Long Jump

PosNameClub/CountryResultWind 
Thobias MontlerUllevi FK7.95(5.0) 
Ruswahl SamaaiRSA7.57(3.4) 
Ingar KiplesundNOR7.53(1.1) 
Andreas CarlssonIK Ymer7.49()SB
Reynold BanigoGBR7.40(0.2) 
Tobias CarlrydÖrgryte IS7.19(1.0) 
Erik JohanssonUllevi FK7.13(1.3)SB
Oliwer DanielssonUllevi FK6.78(1.3) 
Noa SkomorowskiKvarnsvedens GoIF4.95(0.3) 
 Samory FragaBRANM(2.3) 

Men's Discus

PosNameClub/CountryResult
Daniel StåhlSpårvägens FK68.97
Lukas WeißhaidingerAUT65.71
Simon PetterssonHässelby SK62.96
Lolassonn DjouhanFRA60.08
Apostolos ParellisCYP59.41
David WrobelGER59.03
Sven Martin SkagestadNOR58.14
Gudni Valur GudnasonISL57.49

WOMEN'S RESULTS

Women's 200m A

PosNameClub/CountryResult
Shannon RayUSA22.84
Vittoria FontanaITA23.15
Tristan EvelynBAR23.42
Lisa LiljaUllevi FK23.84
Kaitesi ErtzgaardNOR24.07
Emma JanssonUpsala IF24.39
Vanja BlombergIFK Växjö25.06
Edda Chin NygårdsBromma IF25.97

Women's 400m A

PosNameClub/CountryResult 
Cátia AzevedoPOR51.84 
Lily BeckfordGBR52.58PB
Moa HjelmerSpårvägens FK53.76SB
Raphaela Boaheng LukudoITA53.82 
Matilda HellqvistUllevi FK54.34 
Linnéa FrobeTäby IS55.12SB
Milja ThuresonFIN55.99 
Linnea KillanderMalmö AI56.04 
  

Women's 400m B

PosNameClub/CountryResult 
Astri Lakeri ErtzgaardNOR52.74PB
Klara HelanderUpsala IF54.35PB
Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg54.52PB
Alice SvantessonUllevi FK55.33PB
Lovisa EllströmIF Göta Karlstad56.02PB
Bianca SalmingTurebergs FK56.32PB

Women's 400m C

PosNameClub/CountryResult 
Tyra LandinVästerås FK56.73PB
Nelly ElnedHälle IF57.22PB
Lisen RignellBromma IF57.45PB
Lia CederbergHässelby SK57.64 
Felicia JohanssonHanvikens SK60.46 

Women's 800m A

PosNameClub/CountryResult 
Noélie YarigoBEN2:04.35 
Wilma NielsenÖrgryte IS2:04.73SB
Eloisa CoiroITA2:04.98 
Julia NielsenÖrgryte IS2:05.74 
Lova PermanIF Göta Karlstad2:07.40 
Pernille Karlsen AntonsenNOR2:08.10 
 Malin Ingeborg NyforsNORDNF 
 Aneta LemieszPOLDNF8-Pace

Women's 800m B

PosNameClub/CountryResult 
Anna SilvanderHässelby SK2:09.42 
Emilia JousimaaFIN2:09.55PB
Elvira BredinTurebergs FK2:09.99PB
Maja SundTäby IS2:10.26PB
Nadja RuglandÅtvidabergs IF2:12.81 
Egle VaituleviciuteLTU2:13.03 
Greta GrazianiTäby IS2:13.56 
 Vera LindbladBromma IFDNFPace

Women's 800m C
 

PosNameClub/CountryResult 
Josefin HeierNOR2:11.80PB
Mari Andreassen RudNOR2:13.88 
Emilia MandlMalmö AI2:16.72 
Lykke IacobaeusBromma IF2:17.33 
Filippa HägglundUpsala IF2:18.04SB
Ida EkrothUpsala IF2:20.19SB
 Ebba Jernmark BurrowsTäby ISDNFpace
 Lowa BranthUpsala IFDNS 

Women's 1500 A

PosNameClub/CountryResult 
Claudia BoboceaROU4:04.89AR
Laura GalvánMEX4:04.98PB
Elise VanderelstBEL4:05.59 
Ludovica CavalliITA4:05.79PB
Katie SnowdenGBR4:06.08 
Amalie SætenNOR4:09.80SB
Aurore FleuryFRA4:12.57 
Kristiina MäkiCZE4:14.37 
Josephine ChelangatKEN4:14.51 
10 Saga ProvciIFK Göteborg4:27.20 
11 Olivia WeslienIF Göta Karlstad4:29.41 
 Iseult O DonnellIRLDNFPace
 Charlotte MouchetFRADNFPace
 Giulia AprileITADNF 

Women's 1500m B

PosNameClub/CountryResult 
Wilma MarcussonHässelby SK4:33.03PB
Ida KnutssonUpsala IF4:33.84 
Kristin Svendby OtervikNOR4:34.34 
Ebba KuylenstiernaSpårvägens FK4:34.48 
Iiris KoskiFIN4:36.91 
Elin MarcussonHässelby SK4:40.22PB
Filippa RambergHammarby IF4:40.93 
Agnes ThundalIFK Göteborg4:41.90SB
Birgit PihelgasEST4:43.11 
 Anna SilvanderHässelby SKDNFPace
 Emilia JousimaaFINDNS 

Women's 5000m

PosNameClub/CountryResult 
Leonie BalterFK Studenterna16:18.63PB
Elin BrinkMölndals AIK16:29.47PB
María CaballeroPAR17:35.04 
Amanda HåkanssonHögby IF17:59.76PB
 Alva Malmsten NilssonUpsala IFDNF 
 Olivia WeslienIF Göta KarlstadDNFpace

Women's 100m hurdles wind +2.5m/s

PosNameClub/CountryResult
Mette GraversgaardDEN12.87
Julia WennerstenIK Ymer13.33
Gréta KerekesHUN13.33
Isabel MayerGER13.35
Katharina GråmanSpårvägens FK13.75
Lovisa KarlssonHögby IF13.79
Johanna CarlssonIFK Helsingborg14.21
 Clara FalleniusHässelby SKDNS

Women's 400m hurdles

POSNAMECOUNTRYRESULT
Vera BarbosaPOR56.91=SB
Kristiina HalonenFIN57.29
Minna SvärdIF Göta Karlstad57.81
Hanna PalmqvistMölndals AIK58.64
Andrea RoothNOR58.87
Ebba SvantessonUpsala IF60.62
 Janka MolnárHUNDNS

Women's high jump

POSNAMECOUNTRYRESULT 
Thea Leirfall BremsetNOR1.74 
Ingrid RongeIF Rigor1.74SB
 Alice Lindgren EngelblomIFK LidingöNH 

Women's long jump

POSNAMECOUNTRYRESULTWind 
Maryse LuzoloGER6.70(2.6) 
Brooke BuschkuehlAUS6.61(1.9)SB
Erica JarderIF Göta Karlstad6.27(1.6)SB
Kaiza KarlénIF Göta Karlstad6.27(1.2)SB
Abigail IrozuruGBR6.25(0.7) 
Lovisa KarlssonHögby IF6.21(0.9) 
Karolina SvenssonUpsala IF6.20(2.4) 
Ayla Hallberg HossainTurebergs FK6.15(0.8)PB
 Emilia KjellbergIF Göta Karlstad () 

Women's Discus throw

POSNAMECOUNTRYRESULT
Lotta FlatumNOR55.23
Mathilda ErikssonMalmö AI51.18
Erica LarssonIF Göta Karlstad47.31
Jennifer RudbergIFK Växjö47.10
Hannah HildingSpårvägens FK45.51
Ellen PetterssonUpsala IF45.31
Molly BrobackUpsala IF44.49
Edvina NorbergRansäters AIS40.81
 Vanessa KamgaHässelby SK 
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.