• Results: Birmingham Diamond League 2022

Posted by: Watch Athletics

Results for the 2022 Birmingham Diamond League 2022. 

Seven reigning Olympic champions are set to compete in the Muller Birmingham Diamond League meeting in the renovated Alexander Stadium, which will host the Commonwealth Games next August.

Event Date: Saturday, May 21 /Results

LIVE RESULTS

WOMEN'S RESULTS

Women's 100m Final A, Wind: -0.1

PLACENAMENAT.MARK
1.Dina ASHER-SMITHGBR11.11
2.Shericka JACKSONJAM11.12
3.Daryll NEITAGBR11.14
4.Mikiah BRISCOUSA11.25
5.Gabrielle THOMASUSA11.31
6.Destiny SMITH-BARNETTUSA11.35
7.Cambrea STURGISUSA11.35
8.Anthonique STRACHANBAH11.41
9.Ajla DEL PONTESUI11.72

Women's 100m Final B, Wind: +0.3

PLACENAMENAT.MARK
1.Gabrielle THOMASUSA11.27
2.Khamica BINGHAMCAN11.28
3.Mikiah BRISCOUSA11.29
4.Imani LANSIQUOTGBR11.43
5.Hannah BRIERGBR11.52
6.Kristal AWUAHGBR11.60
7.Bianca WILLIAMSGBR11.61
8.Desiree HENRYGBR11.62
9.Alisha REESGBR11.64

Women's 400m Final

PLACENAMENAT.MARK
1.Zoey CLARKGBR51.88
2.Ama PIPIGBR52.57
3.Yemi Mary JOHNGBR53.04
4.Lily BECKFORDGBR53.46
5.Hannah WILLIAMSGBR53.72
6.Amy HILLYARDGBR54.31
7.Carys MCAULAYGBR54.35

Women's 800m A Race

PLACENAMENAT.MARK
1.Keely HODGKINSONGBR1:58.63
2.Renelle LAMOTEFRA1:59.53
3.Natoya GOULEJAM2:00.13
4.Sage HURTAUSA2:00.48
5.Alexandra BELLGBR2:00.67
6.Christina HERINGGER2:00.82
7.Lindsey BUTTERWORTHCAN2:01.20
8.Louise SHANAHANIRL2:01.35
9.Gaia SABBATINIITA2:01.38
10.Katharina TROSTGER2:01.80
 Agata KOŁAKOWSKAPOLDNF

Women's 800m B race

PLACENAMENAT.MARK
1.Isabelle BOFFEYGBR2:01.30
2.Abigail IVESGBR2:01.88
3.Ellie BAKERGBR2:02.14
4.Jenny SELMANGBR2:03.02
5.Brooke FELDMEIERUSA2:03.77
6.Iris DOWNESGBR2:04.63
7.Jill CHERRYGBR2:04.98
8.Georgie HARTIGANIRL2:05.11
9.Sabrina SINHAGBR2:07.65
 Jessica TAPPINGBRDNF

Women's 1500m

PLACENAMENAT.MARK
1.Laura MUIRGBR4:02.81
2.Jessica HULLAUS4:03.42
3.Winny CHEBETKEN4:05.56
4.Ciara MAGELLANIRL4:05.70
5.Jemma REEKIEGBR4:07.01
6.Marta PÉREZESP4:07.93
7.Cory Ann MCGEEUSA4:08.26
8.Katie SNOWDENGBR4:08.33
9.Elise VANDERELSTBEL4:09.30
10.Kristiina MÄKICZE4:13.83
11.Sarah HEALYIRL4:15.97
 Ellie SANFORDAUSDNF

Women's 5000m

PLACENAMENAT.MARK
1.Dawit SEYAUMETH14:47.55
2.Hawi FEYSAETH14:48.94
3.Fantu WORKUETH14:49.64
4.Karoline Bjerkeli GRØVDALNOR14:51.38
5.Hanna KLEINGER14:51.71
6.Jessica JUDDGBR14:57.19
7.Sarah LAHTISWE15:04.87
8.Carla GALLARDOESP15:10.62
9.Sara BENFARESGER15:25.74
10.Rose DAVIESAUS15:28.47
11.Marta GARCÍAESP15:28.55
12.Isobel BATT-DOYLEAUS15:29.05
13.Viktória WAGNER-GYÜRKÉSHUN15:32.17
14.Cristina RUIZESP15:34.49
15.Verity OCKENDENGBR15:45.04
 Nadia BATTOCLETTIITADNF
 Sarah BILLINGSAUSDNF
 Calli THACKERYGBRDNF

Women's 400m hurdles

PLACENAMENAT.MARK
1.Dalilah MUHAMMADUSA54.54
2.Viktoriya TKACHUKUKR55.25
3.Anna RYZHYKOVAUKR55.37
4.Lina NIELSENGBR55.40
5.Gianna WOODRUFFPAN55.43
6.Jessie KNIGHTGBR55.50
7.Janieve RUSSELLJAM56.21
8.Jessica TURNERGBR57.43

Women's Discus Throw

PLACENAMENAT.MARK
1.Valarie ALLMANUSA67.85
2.Sandra PERKOVIĆCRO67.26
3.Laulauga TAUSAGAUSA60.80
4.Melina ROBERT-MICHONFRA59.96
5.Marija TOLJCRO59.55
6.Liliana CÁPOR58.34
7.Jade LALLYGBR57.90
8.Kirsty LAWGBR55.35

Women's Pole Vault

PLACENAMENAT.MARK
1.Sandi MORRISUSA4.73
2.Katerina STEFANIDIGRE4.65
2.Tina ŠUTEJSLO4.65
4.Sophie COOKGBR4.45
5.Emily GROVEUSA4.45
6.Nikoleta KYRIAKOPOULOUGRE4.45
7.Katie NAGEOTTEUSA4.30
 Holly BRADSHAWGBRNM
 Michaela MEIJERSWENM

Women's Long Jump

PLACENAMENAT.MARKWIND
1.Malaika MIHAMBOGER7.090.0
2.Maryna BEKH-ROMANCHUKUKR6.66+0.8
3.Lorraine UGENGBR6.65+1.4
4.Jazmin SAWYERSGBR6.60+1.6
5.Ivana VULETASRB6.54+0.5
6.Kendell WILLIAMSUSA6.47+2.3
7.Khaddi SAGNIASWE6.460.0
8.Katarina JOHNSON-THOMPSONGBR6.41+2.2
 Kendell WILLIAMSUSA6.35-1.2
 Katarina JOHNSON-THOMPSONGBR6.24+1.5

Women's 4x100m

PLACENAT.MARK
1.GBR42.29
2.CAN43.03
3.POL43.81
4.GBR44.75
5.GBR44.85
 NEDDNF

MEN'S RESULTS

Men's 100m A Final, Wind: -0.2

PLACENAMENAT.MARK
1.Aaron BROWNCAN10.13
2.Yohan BLAKEJAM10.18
3.Jerome BLAKECAN10.20
4.Andre DE GRASSECAN10.24
5.Nethaneel MITCHELL-BLAKEGBR10.31
6.Adam GEMILIGBR10.38
7.Reece PRESCODGBR10.65
 Trayvon BROMELLUSADQ
 Zharnel HUGHESGBRDQ

Men's 100m Final B, Wind: -0.5

PLACENAMENAT.MARK
1.Jeremiah AZUGBR10.19
2.Aaron BROWNCAN10.23
3.Sam GORDONGBR10.44
4.Adam THOMASGBR10.45
5.Taymir BURNETNED10.47
6.Brendon RODNEYCAN10.47
7.Xavi MO-AJOKNED10.49
8.Joris VAN GOOLNED10.58
9.Dewi HAMMONDGBR10.63

Men's 400m A Final

PLACENAMENAT.MARK
1.Matthew HUDSON-SMITHGBR45.32
2.Bryce DEADMONUSA45.51
3.Kahmari MONTGOMERYUSA45.52
4.Vernon NORWOODUSA45.53
5.Isaac MAKWALABOT45.98
6.Liemarvin BONEVACIANED46.37
7.Alex HAYDOCK-WILSONGBR46.49
8.Wilbert LONDONUSA46.89
9.Jochem DOBBERNED47.61

Men's 400m B Final

PLACENAMENAT.MARK
1.Joseph BRIERGBR46.21
2.Kevin METZGERGBR46.55
3.Ben HIGGINSGBR46.59
4.Lewis DAVEYGBR46.62
5.Cameron CHALMERSGBR46.69
6.Rabah YOUSIFGBR47.62
7.Lee THOMPSONGBR47.65
8.Efekemo OKOROGBR48.04
 Jamal RHODEN-STEVENSGBRDQ

Men's 800m Final A

PLACENAMENAT.MARK
1.Marco AROPCAN1:45.41
2.Benjamin ROBERTFRA1:46.22
3.Bryce HOPPELUSA1:46.33
4.Jake WIGHTMANGBR1:46.39
5.Patryk DOBEKPOL1:46.63
6.Wyclife KINYAMALKEN1:46.64
7.Clayton MURPHYUSA1:47.23
8.Daniel ROWDENGBR1:47.29
9.Peter BOLAUS1:47.59
10.Mariano GARCÍAESP1:48.77
 Erik SOWINSKIUSADNF

Men's 800m Final B

PLACENAMENAT.MARK
1.Ben PATTISONGBR1:49.21
2.Jamie WEBBGBR1:49.92
3.Kyle LANGFORDGBR1:49.94
4.Luke MCCANNIRL1:50.43
5.Rocco ZAMAN-BROWNEGBR1:50.45
6.Archie DAVISGBR1:50.81
7.Guy LEARMONTHGBR1:51.43
8.Daniel HOWELLSGBR1:51.72
9.Thomas RANDOLPHGBR1:54.56
 Luca BIGGGBRDNF

Men's 1500m

PLACENAMENAT.MARK
1.Abel KIPSANGKEN3:35.15
2.Mohamed KATIRESP3:35.62
3.Oliver HOAREAUS3:35.76
4.Michał ROZMYSPOL3:35.86
5.Josh KERRGBR3:35.92
6.Adel MECHAALESP3:35.93
7.Charles GRETHENLUX3:37.00
8.Matthew STONIERGBR3:37.25
9.George BEAMISHNZL3:37.45
10.Ignacio FONTESESP3:37.66
11.Matthew RAMSDENAUS3:39.65
12.Baptiste MISCHLERFRA3:39.94
13.George MILLSGBR3:42.33
14.Stewart MCSWEYNAUS3:44.14
15.Charles Cheboi SIMOTWOKEN3:44.82
 Piers COPELANDGBRDNF
 Erik SOWINSKIUSADNF

Men's 110mH Final, Wind: +0.2

 

PLACENAMENAT.MARK
1.Hansle PARCHMENTJAM13.09
2.Omar MCLEODJAM13.17
3.Asier MARTÍNEZESP13.32
4.Damian CZYKIERPOL13.32
5.Andrew POZZIGBR13.39
6.Aurel MANGAFRA13.61
7.David KINGGBR13.64
8.Wellington ZAZALBR13.81
9.Cameron FILLERYGBR13.90

Men's 3000m steeplechase

PLACENAMENAT.MARK
1.William BATTERSHILLGBR8:36.56
2.Daniel JARVISGBR8:37.58
3.Ieuan THOMASGBR8:56.75
4.Ben THOMASGBR9:04.23
5.George PHILLIPSGBR9:18.28
6.Alex ALSTONGBR9:29.64
 Mark PEARCEGBRDNF

Men's Discus Throw

PLACENAMENAT.MARK
1.Kristjan ČEHSLO71.27
2.Andrius GUDŽIUSLTU66.40
3.Daniel STÅHLSWE65.97
4.Lukas WEIßHAIDINGERAUT65.14
5.Matthew DENNYAUS64.15
6.Nicholas PERCYGBR63.03
7.Robert URBANEKPOL61.06
8.Simon PETTERSSONSWE56.82

Men's High Jump

PLACENAMENAT.MARK
1.Django LOVETTCAN2.28
2.Gianmarco TAMBERIITA2.25
3.Norbert KOBIELSKIPOL2.25
4.Shelby MCEWENUSA2.22
5.Loïc GASCHSUI2.18
6.Joel CLARKE-KHANGBR2.18
6.Hamish KERRNZL2.18

Men's 4x100m

PLACENAT.MARK
1.CAN38.31
2.FRA38.41
3.GBR38.66
4.NED38.88
5.GBR40.08
6.GBR40.51
 GBRDNF
 POLDQ
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.