• Results: Indoor Meeting Karlsruhe 2022

Posted by: Watch Athletics

Results for the 2022 Indoor Meeting Karlsruhe, a World Athletics Continental Tour Indoor gold level series, Friday, January 28.

LIVE RESULTS

WOMEN'S RESULTS

60m women final

PlaceNameCountryResult
1PÉREZ Maria IsabelESP7.21 =PB
2van der WEKEN PatriziaLUX7.29
3EVELYN TristanBAR7.33 SB
4KORA SaloméSUI7.35 SB
5MONTAG JenniferGER7.37
6PINTO TatjanaGER7.38
7van den WILDENBERG DemiNED7.39 SB
8MAYER SinaGER7.40 =SB

60m women heat 1

PlaceNameCountryResult
1PÉREZ Maria IsabelESP7.22Q
2van der WEKEN PatriziaLUX7.26Q PB
3PINTO TatjanaGER7.35q SB
4MONTAG JenniferGER7.36q SB
5MAYER SinaGER7.40q SB
6van den WILDENBERG DemiNED7.40q SB
7SAMUEL JamileNED7.43 SB

60m women  heat 2

PlaceNameCountryResult
1KORA SaloméSUI7.36Q SB
2EVELYN TristanBAR7.38Q SB
3MÜLLER LauraGER7.38 = PB
4KWADWO YasminGER7.41 = SB
5MIHAMBO MalaikaGER7.48 SB
6LEDERER Amelie-SophieGER7.51 SB

400m women heat 1

PlaceNameCountryResult
1KIELBASINSKA AnnaPOL51.92 WL PB
2HEALY PhilIRL51.97
3VONDROVÁ LadaCZE52.53 SB
4SCHMIDT AlicaGER53.58 SB

400m women heat 2

PlaceNameCountryResult
1KLAVER LiekeNED52.41 SB
2SCHWAB CorinnaGER52.59
3FOLORUNSO AyomideITA53.12 SB
4MÜLLER LauraGER53.69 SB

800m women

PlaceNameCountryResult
1NAKAAYI HalimahUGA2:02.81 SB
2HERING ChristinaGER2:03.73 SB
3SPILL TanjaGER2:04.39 SB
4YARIGO NoélieBEN2:05.54
5KOLBERG MajtieGER2:05.98 SB
6LINDH LovisaSWE2:09.08 SB
 BAUMANN JackieGERDNF

1500m women

PlaceNameCountryResult
1EMBAYE AxumawitETH4:02.12 WLPB
2MESHESHA HirutETH4:02.14 PB
3HAILU FreweyniETH4:02.66 PB
4NANYONDO WinnieUGA4:04.25 PB
5FLEURY AuroreFRA4:07.09 PB
6PÉREZ MartaESP4:07.52 SB
7TROST KatharinaGER4:07.99 PB
8GUERRERO EstherESP4:09.06 SB
9BENFARES SaraGER4:24.97 SB
DNFMÄKI KristiinaCZE 
DNFMEHARI HiwotETH 

60m hurdles final women

 

PlaceNameCountryResult
1WILLIAMS DanielleJAM7.84 PB
2SAMBA-MAYELA CyrénaFRA7.84 PB
3HURSKE ReettaFIN7.96 PB
4HERMAN ElviraBLR8.04 SB
5BAPTÉ LaeticiaFRA8.09 SB
6GRAVERSGAARD MetteDEN8.13
7BOGLIOLO LuminosaITA8.15
8TAPPER MeganJAM10.92

60m hurdles women heat 1

PlaceNameCountryResult
1SAMBA-MAYELA CyrénaFRA7.93Q PB
2HERMAN ElviraBLR8.06Q SB
3TAPPER MeganJAM8.06 PB
4GRAVERSGAARD MetteDEN8.12
5KOZÁK LucaHUN8.13 SB
6NEZIRI NooralottaFIN8.20 SB
7ERRANDONEA TeresaESP8.29

60m hurdles women heat 2

PlaceNameCountryResult
1WILLIAMS DanielleJAM7.89Q SB
2HURSKE ReettaFIN7.98Q SB
3BOGLIOLO LuminosaITA8.10q SB
4BAPTÉ LaeticiaFRA8.11q SB
5GRAUVOGEL LouisaGER8.24
6ROLEDER CindyGER8.26 CR 18.5

High jump women

PlaceNameCountryResult
1BORTHWICK EmilyGBR1.91 WL=PB
1ONNEN ImkeGER1.91 =WL
3VUKOVIC MarijaMNE1.88 SB
4LEVCHENKO YuliyaUKR1.88 SB
5DEMIREVA MirelaBUL1.84 SB
5JUNNILA EllaFIN1.84 SB
7JUNGFLEISCH Marie-LaurenceGER1.84 SB

MEN'S RESULTS

800m men

PlaceNameCountryResult
1GBRGILES Elliot1:46.78 SB
2SWEKRAMER Andreas1:46.83 SB
3MARSMAILI Mostafa1:47.00 SB
4ESPde ARRIBA Álvaro1:47.44 SB
5GERKESSLER Christoph1:48.29 SB
6ESPSANCHEZ-VALLADARES Pablo1:48.66 SB
 GERKESSLER Alexander 

3000m men

PlaceNameCountryResult
1AREGAWI BerihuETH7:26.20 WL PB
2MECHAAL AdelESP7:36.57 PB
3KROP JacobKEN7:38.15 SB
4MOHUMED MohamedGER7:41.35 PB
5BIBIC ElzanSRB7:44.62 PB
6EDMAN Ferdinand KvanNOR7:46.92 PB
7SOGET JustusKEN7:48.26 SB
8BOUIH YassinITA7:48.38 SB
9FARKEN RobertGER7:51.42 SB
10BEBENDORF KarlGER7:57.99 SB
 ABELE LukasGERDNF
 DENISSEL SimonFRADNF
 THORWIRTH MaximilianGERDNF

60m hurdles men final

PlaceNameCountryResult
1MARTINOT-LAGARDE PascalFRA7.54 WL
2LLOPIS EnriqueESP7.59 PB
3SZYMANSKI JakubPOL7.60 PB
4MARTINEZ AsierESP7.61 =SB
5MANGA AurelFRA7.70 SB
6SMET KoenNED7.71
7KING DavidGBR7.73
8POZZI AndrewGBR7.75

60m hurdles men heat 1

PlaceNameCountryResult
1MARTINOT-LAGARDE PascalFRA7.56Q = WL
2MARTINEZ AsierESP7.61Q SB
3LLOPIS EnriqueESP7.62q PB
4SZYMANSKI JakubPOL7.63q PB
5KING DavidGBR7.66q SB
6OBASUYI MichaelBEL7.74 SB
7SPISSINGER YannickGER7.88

60m hurdles men heat 2

PlaceNameCountryResult
1POZZI AndrewGBR7.63Q SB
2MANGA AurelFRA7.73Q SB
3SMET KoenNED7.73q
4PEREIRA RafaelBRA7.76 PB
5AL YOUHA Yaqoub MohamedKUW7.77 SB
6CONSTANTINO GabrielBRA7.77 SB
7TRABER GregorGER7.78

Pole vault men

PlaceNameCountryResult
1DUPLANTIS ArmandSWE6.02 WL MR
2LIGHTFOOT KCUSA5.89
3LAVILLENIE ValentinFRA5.71 SB
4ZERNIKEL OlegGER5.71 SB
5CORMONT EthanFRA5.71 SB
6LITA BAEHRE Bo KandaGER5.71 SB
7KARALIS EmmanouilGRE5.71 SB
8LISEK PiotrPOL5.61
9SENE AliouneFRA5.51 SB
10BLECH TorbenGER5.51 SB

Long jump men

PlaceNameCountryResult
1MONTLER ThobiasSWE8.02 SB
2KONATE ErwanFRA7.98 PB
3ENTHOLZNER MaximilianGER7.92SB
4FLÅTNES HenrikNOR7.87 PB
5CACERES EusebioESP7.80 SB
6GFÖHLER BenjaminSUI7.50 SB
7BEY AugustinFRA7.47 SB
8KOLETZKO OliverGER7.46
DNSMAZUR VladyslavUKR 

Triple jump men

PlaceCountryNameResult
1PANTAZIS AndreasGRE16.79 WL PB
2BABAYEV NazimAZE16.76 SB
3HEß MaxGER16.73 SB
4LIPSANEN SimoFIN16.71 SB
5RAFFIN MelvinFRA16.52 SB
6PEREIRA TiagoPOR16.49 SB
7ANDRIKOPOULOS NikolaosGRE16.24 SB
 PONTVIANNE Jean-MarcFRANM
©2022 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.