• Results: Meeting Pas-de-Calais Lievin 2020

Posted by: Watch Athletics

Results: Meeting Pas-de-Calais Lievin 2020 (World Athletics Indoor Tour) - Wednesday, February 19.

Results Men

60m Final

1 BAKER Ronnie USA 6.44
2 KEMP Demek USA 6.50
3 VOLKO Jan SVK 6.57
4 RODGERS Michael USA 6.59
5 JACOBS Lamont-Marcell ITA 6.63
6 CARTER Nesta JAM 6.63
7 VAN GOOL Joris NED 6.65
8 DEMPS Jeff USA 6.66

 60m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ronnie BAKER USA 6.49
2 Nesta CARTER JAM 6.66
3 Jeffery DEMPS USA 6.67
4 Joris VAN GOOL NED 6.68
5 Emre Zafer BARNES TUR 6.70
6 Takuya KAWAKAMI JPN 6.71
7 Amaury GOLITIN FRA 6.72

Remigiusz OLSZEWSKI POL DNS

60m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ján VOLKO SVK 6.60
2 Demek KEMP USA 6.62
3 Lamont Marcell JACOBS ITA 6.67
4 Michael RODGERS USA 6.69
5 Hassan TAFTIAN IRI 6.69
6 Julian REUS GER 6.70
7 Julian FORTE JAM 6.71
8 Keston BLEDMAN TTO 6.80

800m

1 KIPRUTO Collins KEN 1:46.34
2 TUWEI Cornelius KEN 1:46.74
3 TSHITE Tshepo RSA 1:47.75
4 SMAILI Mostafa MAR 1:48.09
5 BORKOWSKI Mateusz POL 1:50.77
6 REUTHER Marc GER 1:56.99
7 KSZCZOT Adam POL 2:28.85
8 CRESTAN Eliott BEL 2:30.02
DNF SARUNI Michael KEN
DNF VERBRUGGHE David FRA

1000m

1 BOSSE Pierre-Ambroise FRA 2:19.26
2 OSAGIE Andrew GBR 2:19.31
3 KIPCHUMBA Evans KEN 2:19.42
4 CHARADI Oussama ALG 2:19.65
5 KIPKOECH Nicholas KEN 2:19.75
6 BEBENDORF Karl GER 2:21.30
7 VANDEPUTTE Aurele BEL 2:22.28
8 TOLOSA Taresa ETH 2:22.75
9 HODBOD Lukas CZE 2:22.89
10 PLAUM Maarten NED 2:23.07
11 KWEMOI Gilbert KEN 2:25.41
12 BOTTERMAN Aaron BEL 2:26.36
DNF HOUYEZ Hugo FRA

1500m

1 TEFERA Samuel ETH 3:35.54 WL
2 GOMEZ Jesus ESP 3:36.68
3 LEWANDOWSKI Marcin POL 3:38.10
4 FONTES Ignacio POR 3:38.71
5 DA'VALL GRICE Charlie GBR 3:38.95
6 KETER Vincent-Kibet KEN 3:40.69
7 TISON Quentin FRA 3:40.82
8 ORDONEZ Saul ESP 3:41.22
9 DEBJANI Ismael BEL 3:42.69
10 THIAGO André BRA 3:43.86
11 KIBET Vincent KEN 3:44.70
DNF DENISSEL Simon FRA
DNF KIPRUGUT Boaz KEN
DNF CZERWINSKI Adam POL

3000m

1 WALE Getnet ETH 7:32.80
2 BAREGA Selemon ETH 7:33.19
3 BALEW Birhanu BRN 7:34.58
4 GIRMA Lamecha ETH 7:34.94
5 AREGAWI Berihu ETH 7:35.78
6 BEKELE Telahun-Haile ETH 7:38.85
7 BEDRANI Djilali FRA 7:41.40
9 BOUQUANTAR Soufiyan MAR 7:46.32
10 GRESSIER Jimmy FRA 7:48.54
11 SOGET Justus KEN 7:49.20
12 BEYO Chala ETH 7:49.67
13 DOUKKANA Rabii FRA 7:51.30
14 KIGEN Benjamin KEN 7:53.16
DNF AKBACHE Mounir FRA
DNF JOCTEUR-MONROZIER Pierrik FRA
DNF KIPLANGAT Davis KEN

60m Hurdles Final

1 MARTINOT-LAGARDE Pascal FRA 7.47
2 AL YOUHA Yaqoub-Mohamed KUW 7.54
3 ORTEGA Orlando ESP 7.56
4 CONSTANTINO Gabriel BRA 7.64
5 TRAJKOVIC Milan CYP 7.64
6 DOUVALIDIS Konstantinos GRE 7.65
7 DICKSON Michael USA 7.71
8 CZYKIER Damian POL 7.78

60m hurdles heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Orlando ORTEGA ESP 7.59
2 Damian CZYKIER POL 7.73
3 Milan TRAJKOVIC CYP 7.73
4 Michael DICKSON USA 7.75
5 Vladimir VUKICEVIC NOR 7.87
6 Artem SHAMATRYN UKR 7.92
7 Louis François MENDY SEN 7.94

60m hurdles heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 7.53
2 Yaqoub Mohamed AL YOUHA KUW 7.56
3 Konstantinos DOUVALIDIS GRE 7.62
4 Gabriel CONSTANTINO BRA 7.68
5 Simon KRAUSS FRA 7.85
6 Ludovic PAYEN FRA 8.00

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Armand DUPLANTIS SWE 6.07 10
2 Sam KENDRICKS USA 5.90 7
3 Ben BROEDERS BEL 5.80 5
4 Alioune SENE FRA 5.70 3
5 Rutger KOPPELAAR NED 5.70
6 Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.60
7 Cole WALSH USA 5.60
8 Mathieu COLLET FRA 5.60
9 Harry COPPELL GBR 5.40

Triple Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.51 10
2 Nazim BABAYEV AZE 17.15 7
3 Jordan Alejandro DÍAZ FORTUN CUB 17.07 5
4 Yaming ZHU CHN 16.91 3
5 Melvin RAFFIN FRA 16.89
6 Chris BENARD USA 16.85
7 Pablo TORRIJOS ESP 16.83
8 Jean-Marc PONTVIANNE FRA 16.59
9 Cristian NÁPOLES CUB 16.57
10 Simo LIPSANEN FIN 16.54
11 Donald SCOTT USA 16.37

Results Women

60m Final

1 BASS Gina GM 7.11
2 AHOURE Murielle CIV 7.12
3 DEL PONTE Ajla SUI 7.26
4 PHILIP Asha GBR 7.27
5 SEEDO N'ketia NED 7.30
6 VAISMAN Diana ISR 7.31
7 MIHALINEC Maja SLO 7.31
8 HALL Kate USA 7.34

60m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Murielle AHOURÉ CIV 7.19
2 Asha PHILIP GBR 7.25
3 Kate HALL USA 7.30
3 Maja MIHALINEC SLO 7.30
5 Tamiris DE LIZ BRA 7.35
6 Elise MEHUYS BEL 7.35
7 Imke VERVAET BEL 7.51

60m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gina BASS GAM 7.18
2 N'Ketia SEEDO NED 7.30
3 Ajla DEL PONTE SUI 7.32
4 Diana VAISMAN ISR 7.33
5 Tynia GAITHER BAH 7.40
6 Manon DEPUYDT BEL 7.43

Sindija BUKŠA LAT DNS

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jemma REEKIE GBR 2:00.34
2 Halimah NAKAAYI UGA 2:01.96
3 Habitam ALEMU ETH 2:02.04
4 Noélie YARIGO BEN 2:02.25
5 Olha LYAKHOVA UKR 2:03.45
6 Renée EYKENS BEL 2:03.88
7 Hirut MESHESHA ETH 2:04.21
8 Selina BÜCHEL SUI 2:04.76
9 Diribe WELTEJI ETH 2:05.44

Aneta LEMIESZ POL DNF

Philippa MILLAGE GBR DNF

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Gudaf TSEGAY ETH 4:00.60 10
2 Lemlem HAILU ETH 4:01.57 7
3 Axumawit EMBAYE ETH 4:03.83 5
4 Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:05.27 3
5 Winnie NANYONDO UGA 4:07.94
6 Elise VANDERELST BEL 4:11.16
7 Darya BARYSEVICH BLR 4:12.36
8 Tigist KETEMA ETH 4:12.37
9 Dawit SEYAUM ETH 4:12.58

Rababe ARAFI MAR DNF

Freweyni HAILU ETH DNF

Josephine Chelangat KIPLANGAT KEN DNF

60m Hurdles Final

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Nia ALI USA 7.92 10
2 Christina CLEMONS USA 7.92 7
3 Nooralotta NEZIRI FIN 8.02 5
4 Reetta HURSKE FIN 8.03 3
5 Evonne BRITTON USA 8.03
6 Klaudia SICIARZ POL 8.04
7 Tiffani MCREYNOLDS USA 8.04
8 Eline BERINGS BEL 8.11

60m hurdles heat 1

1 CLEMONS Christina USA 7.96
2 BRITTON Evonne USA 8.04
3 MCREYNOLDS Tiffani USA 8.08
4 SKRZYSZOWSKA Pia POL 8.14
5 SAMBA-MAYELA Cyréna FRA 8.23
6 VALETTE Laura FRA 8.33
DNS PLOTITSYNA Hanna UKR

60m hurdles heat 2

1 ALI Nia USA 7.93
2 HURSKE Reetta FIN 8.00
3 SICIARZ Klaudia POL 8.01
4 NEZIRI Nooralotta FIN 8.05
5 BERINGS Eline BEL 8.08
6 ZAGRE Anne BEL 8.19
7 KEREKES Greta HUN 8.23

2000m Steeplechase

1 MISMAS Marusa SLO 5:47.79
3 CHEPKURUI Mercy KEN 6:00.31
4 CHEPNGETICH Roseline KEN 6:01.27
5 CHERONO Fancy KEN 6:13.77

YAVI Winfred-Mutile BRN

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.90 10
2 Ese BRUME NGR 6.82 7
3 Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA BLR 6.59 5
4 Éloyse LESUEUR-AYMONIN FRA 6.45 3
5 Kate HALL USA 6.42
6 Anasztázia NGUYEN HUN 6.38
7 Milica GARDAŠEVIC SRB 6.31
8 Eliane MARTINS BRA 6.17
9 Nektaria PANAGI CYP 6.15
10 Marthe KOALA BUR 6.05

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sandi MORRIS USA 4.83
2 Robeilys PEINADO VEN 4.78
3 Angelica BENGTSSON SWE 4.73
3 Yarisley SILVA CUB 4.73
5 Alysha NEWMAN CAN 4.63
6 Tina ŠUTEJ SLO 4.53
6 Huiqin XU CHN 4.53
8 Iryna ZHUK BLR 4.53
9 Ninon GUILLON-ROMARIN FRA 4.38

Sonia MALAVISI ITA NM
©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.