• Results: Copernicus Cup Torun 2020

Posted by: Watch Athletics

Results: Orlen Copernicus Cup Torun 2020 (World Athletics Indoor Trour) - Saturday, February 8.

Results Men

60m Final

Pos Athlete Country Mark
1 VOLKO Jan SVK 6.58
2 VAN-GOOL Joris NED 6.59
3 KILTY Richard GBR 6.60
4 OLSZEWSKI Remigiusz POL 6.61
5 ROBINSON Bryce USA 6.67
6 SŁOWIKOWSKI Przemysław POL 6.70
7 STROMSIK Zdenek CZE 6.73
BURKE Mario BAR DNS

60m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ján VOLKO SVK 6.64 Q
2 Remigiusz OLSZEWSKI POL 6.71 Q
3 Richard KILTY GBR 6.71 q
4 Bryce ROBINSON USA 6.71 q
5 Takuya KAWAKAMI JPN 6.76
6 Sean SAFO-ANTWI GHA 6.76
7 Yunier PÉREZ ESP 6.87

60m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Joris VAN GOOL NED 6.67 Q
2 Przemyslaw SLOWIKOWSKI POL 6.71 Q
3 Mario BURKE BAR 6.72 q
4 Zdeněk STROMŠÍK CZE 6.73 q
5 James DASAOLU GBR 6.82
6 Bartosz ZIELIŃSKI POL 6.94

400m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Yousef KARAM KUW 46.26
2 Tony VAN DIEPEN NED 46.78
3 Óscar HUSILLOS ESP 47.93
4 Przemyslaw WASCINSKI POL 48.08
Dariusz KOWALUK POL DNS

 400m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Terrence AGARD NED 47.66
2 Alphas Leken KISHOYIAN KEN 48.10
3 Benjamin Lobo VEDEL DEN 48.24
4 Kajetan DUSZYŃSKI POL 48.34
5 Tymoteusz ZIMNY POL 48.37

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Collins KIPRUTO KEN 1:45.86 10
2 Adam KSZCZOT POL 1:46.01 7
3 Marcin LEWANDOWSKI POL 1:46.05 5
4 Marc REUTHER GER 1:46.26 3
5 Cornelius TUWEI KEN 1:46.47
6 Mateusz BORKOWSKI POL 1:46.51
7 Amel TUKA BIH 1:47.11
8 Andreas KRAMER SWE 1:47.30
9 Filip ŠNEJDR CZE 1:47.37
10 Mostafa SMAILI MAR 1:47.78
Patryk SIERADZKI POL DNF

 1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ignacio FONTES ESP 3:38.57
2 Thiago DO ROSÁRIO ANDRÉ BRA 3:39.13
3 Yassin BOUIH ITA 3:42.24
4 Hamish CARSON NZL 3:42.40
5 Robin VAN RIEL NED 3:44.79
6 Tom ELMER SUI 3:45.13
7 David NIKOLLI ALB 3:45.84
8 Abdirahman Saeed HASSAN QAT 3:45.99
9 Rabi Mohamoud MUBARAK QAT 3:46.02
10 Adam WŁODARCZYK POL 3:51.86
Žan RUDOLF SLO DNF

 60m Hurdles Final

Pos Athlete Country Mark
1 POZZI Andrew GBR 7.53
2 EATON Jarret USA 7.54
3 CZYKIER Damian POL 7.54
4 SZUCS Valdo HUN 7.59
5 TRAJKOVIC Milan CYP 7.61
6 MALLETT Aaron USA 7.65
7 TRABER Gregor GER 7.66
8 FOFANA Hassane ITA 7.73

60m Hurdles heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Andrew POZZI GBR 7.58 Q
2 Damian CZYKIER POL 7.63 Q
3 Gregor TRABER GER 7.72 q
4 Aaron MALLETT USA 7.76 q
5 Hassane FOFANA ITA 7.77 q
6 Lorenzo PERINI ITA 7.88
7 Artur NOGA POL 7.95

60m hurdles heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Jarret EATON USA 7.63 Q
2 Valdó SZŰCS HUN 7.67 Q
3 Milan TRAJKOVIC CYP 7.71 q
4 Erik BALNUWEIT GER 7.78
5 Elmo LAKKA FIN 7.83
6 Kacper SCHUBERT POL 7.88
7 Dominik BOCHENEK POL 8.01
Dawid ŻEBROWSKI POL DQ

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Armand DUPLANTIS SWE 6.17 10
2 Matthew LUDWIG USA 5.52 7
2 Melker SVÄRD JACOBSSON SWE 5.52 7
4 Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.52 3
5 Konstantinos FILIPPIDIS GRE 5.52
5 Robert SOBERA POL 5.52
Shawnacy BARBER CAN DNS
Emmanouil KARALIS GRE DNS


Shot Put

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Tomáš STANĚK CZE 21.86 10
2 Michał HARATYK POL 21.50 7
3 Filip MIHALJEVIĆ CRO 21.42 5
4 Chukwuebuka ENEKWECHI NGR 21.04 3
5 Jakub SZYSZKOWSKI POL 20.50
6 Konrad BUKOWIECKI POL 20.39
7 Sebastian LUKSZO POL 19.04


Results Women

60m Final

Pos athlete Club / Country Mark
1 COLLINS Shania USA (USA) 7.24
2 MIHALINEC Maja SLOVENIA (SLO) 7.26
3 DEL-PONTE Ajla SWITZERLAND (SUI) 7.26
4 GAITHER Tynia BAHAMAS (BAH) 7.31
5 SOKÓLSKA Katarzyna POLAND (POL) 7.31
6 AWUAH Kristal GREAT BRITAIN (GBR) 7.34
7 POPOWICZ-DRAPAŁA Marika POLAND (POL) 7.37
8 SEIDLOVA Klara CZECH REPUBLIC (CZECH) 7.41

60m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shania COLLINS USA 7.34 Q
2 Tynia GAITHER BAH 7.38 Q
3 Kamila CIBA POL 7.44
4 Magdalena STEFANOWICZ POL 7.47
5 Jagoda MIERZYŃSKA POL 7.52
6 Martyna KOTWIŁA POL 7.63
7 Natasza WEILAND POL 7.65

60m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ajla DEL PONTE SUI 7.29 Q
2 Maja MIHALINEC SLO 7.31 Q
3 Katarzyna SOKÓLSKA POL 7.37 q
4 Kristal AWUAH GBR 7.42 q
5 Klára SEIDLOVÁ CZE 7.43 q
6 Marika POPOWICZ-DRAPAŁA POL 7.43 q
7 Klaudia ADAMEK POL 7.44
8 Ada KOŁODZIEJ POL 7.59

 400m heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 51.37 NR 10
2 Lisanne DE WITTE NED 51.90 7
3 Lea SPRUNGER SUI 51.93 5
4 Małgorzata HOŁUB-KOWALIK POL 52.85

 400m heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Iga BAUMGART-WITAN POL 52.39 3
2 Lada VONDROVÁ CZE 52.41
3 Patrycja WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA POL 52.66
4 Anna KIEŁBASIŃSKA POL 53.20
5 Natalia KACZMAREK POL 53.79

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Gudaf TSEGAY ETH 4:00.09 10
2 Lemlem HAILU ETH 4:01.79 7
3 Rababe ARAFI MAR 4:02.46 5
4 Axumawit EMBAYE ETH 4:06.73 3
5 Darya BARYSEVICH BLR 4:06.77
6 Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:08.14
7 Kristiina MÄKI CZE 4:09.82
8 Simona VRZALOVÁ CZE 4:09.98
9 Martyna GALANT POL 4:11.03
10 Katarzyna BRONIATOWSKA POL 4:20.96
Aneta LEMIESZ POL DNF

 60m Hurdles Final

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Alina TALAY BLR 7.87 10
2 Tobi AMUSAN NGR 7.89 7
3 Christina CLEMONS USA 7.89 5
4 Nooralotta NEZIRI FIN 7.97 3
5 Luca KOZÁK HUN 7.97
6 Reetta HURSKE FIN 7.99
7 Evonne BRITTON USA 8.02
8 Isabelle PEDERSEN NOR 8.09

60m hurdles heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Tobi AMUSAN NGR 7.94 Q
2 Nooralotta NEZIRI FIN 8.08 Q
3 Reetta HURSKE FIN 8.10 q
4 Tiffani MCREYNOLDS USA 8.13
5 Pia SKRZYSZOWSKA POL 8.16
6 Elvira HERMAN BLR 8.17
7 Pamela DUTKIEWICZ GER 8.19
8 Luminosa BOGLIOLO ITA 8.24

60m hurdles heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Alina TALAY BLR 7.93 Q
2 Christina CLEMONS USA 7.95 Q
3 Isabelle PEDERSEN NOR 8.00 q
4 Luca KOZÁK HUN 8.00 q
5 Evonne BRITTON USA 8.07 q
6 Klaudia SICIARZ POL 8.18
7 Gréta KEREKES HUN 8.20
8 Zuzanna HULISZ POL 8.48

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.96 10
2 Ese BRUME NGR 6.62 7
3 Lorraine UGEN GBR 6.52 5
4 Anasztázia NGUYEN HUN 6.50 3
5 Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA BLR 6.50
6 Magdalena ZEBROWSKA POL 6.27
7 Evelise VEIGA POR 6.24
©2021 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.