• Results: Indoor Meeting Karlsruhe 2020

Posted by: Watch Athletics

Results: 2020 Indoor Meeting Karlsruhe (World Athletics Indoor Tour) - Friday, January 31.

Results Men

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Mostafa SMAILI MAR 1:46.38 10
2 Álvaro DE ARRIBA ESP 1:47.87 7
3 Robert FARKEN GER 1:47.91 5
4 Andreas KRAMER SWE 1:48.71 3
5 Mateusz BORKOWSKI POL 1:48.89
6 Saúl ORDÓÑEZ ESP 1:49.72

Guillermo ROJO ESP DNF

3000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Bethwell BIRGEN KEN 7:38.50 10
2 Birhanu BALEW BRN 7:40.93 7
3 Justus SOGET KEN 7:41.31 5
4 Davis KIPLANGAT KEN 7:42.58 3
5 Elzan BIBIC SRB 7:47.03
6 Ilyas Yonis OSMAN SOM 7:56.07
7 Marcel FEHR GER 7:57.06
8 Ouassim OUMAIZ ESP 7:59.77
9 Florian ORTH GER 8:05.05

Lukas ABELE GER DNF

Sergio JIMÉNEZ ESP DNF

Adel MECHAAL ESP DNF

Gilbert Kwemoi SOET KEN DNF

 Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Eusebio CÁCERES ESP 7.99
2 Vladyslav MAZUR UKR 7.84
3 Julian HOWARD GER 7.88
4 Maximilan ENTHOLZNER GER 7.72
5 László SZABÓ HUN 7.69
6 Yann RANDRIANASOLO FRA 7.59
7 Filippo RANDAZZO ITA 7.59
8 Trumaine JEFFERSON USA 7.47

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Renaud LAVILLENIE FRA 5.70 10
2 Valentin LAVILLENIE FRA 5.70 7
3 Menno VLOON NED 5.70 5
4 Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.60 3
5 Torben BLECH GER 5.60
6 Claudio Michel STECCHI ITA 5.60
7 Cole WALSH USA 5.60
8 Mathieu COLLET FRA 5.60
9 Sam KENDRICKS USA 5.50
10 Konstantinos FILIPPIDIS GRE 5.35

Results Women

60m Final

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shania COLLINS USA 7.20
2 Ajla DEL PONTE SUI 7.27
3 Klára SEIDLOVÁ CZE 7.30
4 MaryBeth SANT USA 7.30
5 Diana VAISMAN ISR 7.33
6 Keshia Beverly KWADWO GER 7.34
7 Lisa MAYER GER 7.45

Kiara PARKER USA DNS

60m Heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 MaryBeth SANT USA 7.29 Q
2 Klára SEIDLOVÁ CZE 7.32 Q
3 Lisa MAYER GER 7.33 q
4 Diana VAISMAN ISR 7.33 q
5 Malaika MIHAMBO GER 7.37 q
6 Tamiris DE LIZ BRA 7.39
7 Rebekka HAASE GER 7.40

60m Heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shania COLLINS USA 7.25 Q
2 Ajla DEL PONTE SUI 7.30 Q
3 Keshia Beverly KWADWO GER 7.35 q
4 Kiara PARKER USA 7.37
5 Yasmin KWADWO GER 7.42
6 Alexandra BURGHARDT GER 7.50
7 Denise UPHOFF GER 7.60

400m Heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Ayomide FOLORUNSO ITA 52.56 10
2 Tetyana MELNYK UKR 52.96 3
3 Anastasiya BRYZHINA UKR 54.57
4 Alica SCHMIDT GER 54.63

400m Heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Lea SPRUNGER SUI 52.56 7
2 Lisanne DE WITTE NED 52.70 5
3 Lada VONDROVÁ CZE 52.99
4 Jackie BAUMANN GER 53.76

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Axumawit EMBAYE ETH 4:07.94 10
2 Winnie NANYONDO UGA 4:08.06 7
3 Lemlem HAILU ETH 4:08.32 5
4 Beatrice CHEPKOECH KEN 4:08.59 3
5 Marta PÉREZ ESP 4:10.52
6 Esther GUERRERO ESP 4:10.84
7 Katharina TROST GER 4:10.89
8 Caterina GRANZ GER 4:14.71

Delia SCLABAS SUI DNF

Noélie YARIGO BEN DNF

3000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Fantu WORKU ETH 8:37.58 10
2 Quailyne Jebiwott KIPROP KEN 8:40.27 7
3 Luiza GEGA ALB 8:44.46 5
4 Gloriah KITE KEN 8:48.74 3
5 Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 8:51.06
6 Meselu BERHE ETH 9:11.27

Josephine Chelangat KIPLANGAT KEN DNF

Hanna KLEIN GER DNF

Kristiina MÄKI CZE DNF


60m Hurdles Final

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Tobi AMUSAN NGR 7.84 10
2 Christina CLEMONS USA 7.98 7
3 Reetta HURSKE FIN 8.02 5
4 Luminosa BOGLIOLO ITA 8.02 3
5 Luca KOZÁK HUN 8.02
6 Nooralotta NEZIRI FIN 8.03
7 Cindy ROLEDER GER 8.11

Alina TALAY BLR DQ

60m Hurdles Heat 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Tobi AMUSAN NGR 7.95 Q
2 Christina CLEMONS USA 8.00 Q
3 Nooralotta NEZIRI FIN 8.06 q
4 Luminosa BOGLIOLO ITA 8.08 q
5 Annimari KORTE FIN 8.11
6 Anne ZAGRE BEL 8.19
7 Ricarda LOBE GER 8.19
8 Beate SCHROTT AUT 8.28

60m Hurdles Heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Alina TALAY BLR 8.01 Q
2 Luca KOZÁK HUN 8.02 Q
3 Cindy ROLEDER GER 8.05 q
4 Reetta HURSKE FIN 8.07 q
5 Payton CHADWICK USA 8.11
6 Sacha ALESSANDRINI FRA 8.27
7 Noemi ZBÄREN SUI 8.50

Long jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.92 10
2 Malaika MIHAMBO GER 6.83 7
3 Khaddi SAGNIA SWE 6.72 5
4 Éloyse LESUEUR-AYMONIN FRA 6.62 3
5 Anasztázia NGUYEN HUN 6.56
6 Abigail IROZURU GBR 6.56
7 Evelise VEIGA POR 6.38
8 Mikaelle ASSANI GER 6.37
9 Larissa IAPICHINO ITA 6.22

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.02 10
2 Yuliya LEVCHENKO UKR 1.99 7
3 Imke ONNEN GER 1.96 5
4 Salome LANG SUI 1.93 3
5 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.93
6 Tynita BUTTS USA 1.89
7 Levern SPENCER LCA 1.89

©2020 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.