×
Diamond League / Pan American Games / World Championships Doha /

• Results: Ostrava Golden Spike 2019

Article source: Athletics

Results: 2019 Ostrava Golden Spike (IAAF World Challenge) - Thursday, June 20.

Source: IAAF.ORG

RESULTS MEN

100m Heat 1 Wind -1.1m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Michael RODGERS USA 10.04
2 Andre DE GRASSE CAN 10.05
3 Zhenye XIE CHN 10.06
4 Akani SIMBINE RSA 10.08
5 Filippo TORTU ITA 10.15
6 Simon MAGAKWE RSA 10.16
7 Christopher BELCHER USA 10.17
8 Kemar HYMAN CAY 10.26

100m Heat 2 Wind -0.3m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Bryce ROBINSON USA 10.21
2 Thando DLODLO RSA 10.24
3 Richard KILTY GBR 10.27
4 Thando ROTO RSA 10.29
5 Henricho BRUINTJIES RSA 10.34
6 Jan VELEBA CZE 10.40
7 Zdeněk STROMŠÍK CZE 10.45
8 Dominik ZÁLESKÝ CZE 14.48

200m Wind -0.6m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Andre DE GRASSE CAN 19.91
2 Christian COLEMAN USA 19.97
3 Clarence MUNYAI RSA 20.31
4 Pavel MASLÁK CZE 20.62
5 Brendon RODNEY CAN 20.65
6 Bernardo BALOYES COL 20.84
7 Ján VOLKO SVK 20.88
8 Jan JIRKA CZE 21.04

400m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Steven GARDINER BAH 44.95
2 Abbas Abubakar ABBAS BRN 45.86
3 Luka JANEŽIČ SLO 45.97
4 Thapelo PHORA RSA 46.14
5 Kyle CLEMONS USA 46.41
6 Kenneth BEDNAREK USA 47.02
7 Martyn ROONEY GBR 47.38
8 Jan TESAŘ CZE 47.94

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Amel TUKA BIH 1:44.95
2 Adam KSZCZOT POL 1:45.63
3 Alfred KIPKETER KEN 1:45.90
4 Kyle LANGFORD GBR 1:46.08
5 Tshepo TSHITE RSA 1:46.18
6 Mostafa SMAILI MAR 1:46.40
7 Adisu GIRMA ETH 1:46.70
8 Lukáš HODBOD' CZE 1:47.22
9 Andrés ARROYO PUR 1:47.72
10 Filip ŠNEJDR CZE 1:47.99
11 Samuel TEFERA ETH 1:48.40
12 Mohammed AMAN ETH 1:48.57
Evans KIPCHUMBA KEN DNF

1 Mile

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Charlie DA'VALL GRICE GBR 3:56.95
2 Michael KIBET KEN 3:57.01
3 Ben BLANKENSHIP USA 3:57.27
4 Marcin LEWANDOWSKI POL 3:57.32
5 Kalle BERGLUND SWE 3:57.92
6 Brahim KAAZOUZI MAR 3:58.51
7 Filip SASÍNEK CZE 3:59.02
8 Valentijn WEINANS NED 3:59.16
9 Yassine HETHAT ALG 3:59.68
10 Michał ROZMYS POL 3:59.82
11 Jakub HOLUŠA CZE 4:00.00
12 Jan FRIŠ CZE 4:01.41
13 Jan PETRAC SLO 4:01.70
14 Hillary Cheruiyot NGETICH KEN 4:02.21
15 Timo BENITZ GER 4:05.89
16 Richard DOUMA NED 4:06.79
Vincent LETTING KEN DNF
Martin RUZICKA CZE DNF

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sam KENDRICKS USA 5.93
2 Piotr LISEK POL 5.71
3 Augusto Dutra DE OLIVEIRA BRA 5.71
4 Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.71
5 Valentin LAVILLENIE FRA 5.61
6 Emmanouil KARALIS GRE 5.51
7 Bokai HUANG CHN 5.41
8 Jan KUDLICKA CZE 5.41
8 Ernest John OBIENA PHI 5.41
10 Cole WALSH USA 5.31
Scott HOUSTON USA NM

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Juan Miguel ECHEVARRÍA CUB 8.32 -1.4
2 Miltiadis TENTOGLOU GRE 7.95 -0.3
3 Filippo RANDAZZO ITA 7.83 -0.4
4 Jianan WANG CHN 7.80 0.0
5 Julian HOWARD GER 7.77 +0.6
6 Radek JUŠKA CZE 7.66 -0.3
7 Lazar ANIC SRB 7.56 +0.4

Shot Put

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Tomas WALSH NZL 22.27
2 Michał HARATYK POL 21.77
3 Tomáš STANĚK CZE 21.04
4 Konrad BUKOWIECKI POL 20.50
5 Chukwuebuka ENEKWECHI NGR 20.44
6 Jakub SZYSZKOWSKI POL 20.01
7 Wictor PETERSSON SWE 19.86
8 Orazio CREMONA RSA 19.57

Javelin Throw

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Magnus KIRT EST 90.34
2 Cyprian MRZYGLÓD POL 83.88
3 Jakub VADLEJCH CZE 82.97
4 Vítezslav VESELÝ CZE 81.64
5 Petr FRYDRYCH CZE 80.80
6 Jaroslav JÍLEK CZE 80.24
7 Marcin KRUKOWSKI POL 79.78
8 Shivpal SINGH IND 79.69


RESULTS WOMEN

300m Heat 1 

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Shaunae MILLER-UIBO BAH 34.41 WR
2 Brittany BROWN USA 35.91
3 Jaide STEPTER USA 36.12
4 Anna KIEŁBASIŃSKA POL 36.34
5 Kyra JEFFERSON USA 36.49
6 Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 36.50
7 Lada VONDROVÁ CZE 37.33

300m Heat 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gunta VAIČULE LAT 36.36
2 Eleni ARTYMATA CYP 36.41
3 Anita HORVAT SLO 37.00
4 Marcela PÍRKOVÁ CZE 37.12
5 Natalia KACZMAREK POL 37.37
6 Štepánka KOLÁROVÁ CZE 39.55

1500m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Gudaf TSEGAY ETH 4:02.95
2 Sarah MCDONALD GBR 4:03.79
3 Hawi FEYSA ETH 4:04.13
4 Darya BARYSEVICH BLR 4:04.24
5 Edinah JEBITOK KEN 4:05.23
6 Tigist GASHAW BRN 4:05.47
7 Jemma REEKIE GBR 4:05.82
8 Heather MACLEAN USA 4:06.21
9 Maruša MIŠMAŠ SLO 4:06.64
10 Kristiina MÄKI CZE 4:10.22
11 Mahlet MULUGETA ETH 4:10.71
12 Renata PLIŚ POL 4:11.13
13 Diana MEZULIÁNÍKOVÁ CZE 4:11.98
14 Martyna GALANT POL 4:12.02
Katerina HÁLOVÁ CZE DNF
Kore TOLA ETH DNF

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mariya LASITSKENE ANA 2.06
2 Karyna TARANDA BLR 1.98
3 Nicola MCDERMOTT AUS 1.96
4 Erika KINSEY SWE 1.94
5 Kamila LICWINKO POL 1.92
6 Ana ŠIMIĆ CRO 1.90
7 Alessia TROST ITA 1.90
8 Claire ORCEL BEL 1.85
9 Maruša CERNJUL SLO 1.85
Tatiána GOÚSIN GRE NM

Hammer

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Zheng WANG CHN 75.80 75.8
2 Gwen BERRY USA 74.38 74.38
3 Alexandra TAVERNIER FRA 73.36 73.36
4 Joanna FIODOROW POL 73.16 73.16
5 Malwina KOPRON POL 71.37 71.37
6 Hanna MALYSHIK BLR 70.97 70.97
7 Martina HRASNOVÁ SVK 70.41 70.41
8 Réka GYURÁTZ HUN 70.20 70.2
9 Katerina ŠAFRÁNKOVÁ CZE 67.03 67.03
Jillian WEIR CAN NM

Javelin

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sara KOLAK CRO 64.45
2 Martina RATEJ SLO 61.01
3 Annu RANI IND 60.20
4 Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 60.01
5 Maria ANDREJCZYK POL 59.95
6 Irena ŠEDIVÁ CZE 58.83
7 Nikol TABACKOVÁ CZE 54.17
8 Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 53.97





Latest Videos
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.