×

• Entry Lists: Ostrava Golden Spike 2019

Article source: Athletics

Entry Lists: 2019 Ostrava Golden Spike (IAAF World Challenge Meet) - Thursday, June 20.

 

PB SB
100m Men
1 Stromšík Zdeněk CZE 10.16 10.30
2 Kilty Richard GBR 10.01 10.32
3 Zhenye Xie CHN 9.97 10.02
4 De Grasse Andre CAN 9.91 10.09
5 Roto Thando RSA 9.95 10.27
6 Belcher Christopher USA 9.93 10.14
7 Simbine Akani RSA 9.89 9.95
8 Rodgers Mike USA 9.85 10.00
9 Robinson Bryce USA 9.99 10.18
10 Záleský Dominik CZE 10.29 10.29
11 Veleba Jan CZE 10.23 10:31
12 Hyman Kemar CAY 9.95 10.02
13 Magakwe Simon RSA 9.98 10.05
14 Dlodlo Thando RSA 10.11 10.15
15 Bruintjies Henricho RSA 9.97 10.55
16 Tortu Filippo ITA 9,99 10.10
           
200 m Men
1 Volko Ján SVK 20.24  
2 Maslák Pavel CZE 20.46 20.84
3 Coleman Christian USA 19.85  
4 Rodney Brendon CAN 19.96 20.33
5 Baloyes Bernardo COL 20.00 20.08
6 Jirka Jan CZE 20.75 20.90
7 Munyai Clarence RSA 19.69 20.37
8 Robinson Bryce  USA 20.30 20.41
9 De Grasse Andre CAN 19.80 20.19
           
400 m Men
1 Gardiner Steven BAH 43.87  
2 Tesař Jan CZE 45.73 46.86
3 Bednarek Kenny USA 44.73 44.73
4 Abubaker Abbas BRN 45.02 45.02
5 Phora Tapelo RSA 45.14 45.19
6 Janezic Luka SLO 44.84 45.80
7 Clemons Kyle USA 44.79 45.79
8 Rooney Martin GBR 44.45  
           
800 m Men
1 Šnejdr Filip CZE 1:45.56 1:47.58
2 Hodboď Lukáš CZE 1:46.50 1:46.86
3 Tshite Tshepo RSA 1:44.69 1:44.69
4 Kszczot Adam POL 1:43.30 1:45.60
5 Tuka Amel BIH 1:42.51 1:46.21
6 Tefera Samuel ETH    
7 Smaili Mostafa MAR 1:44.90 1:46.95
8 Aman Mohamed ETH 1:42.37 1:54.68
9 Arroyo Andrés PUR 1:44.96 1:44.96
10 Girma Adisu ETH 1:47.58 1:47.7
11 Kipketer Alfred KEN 1:42.87 1:45.32
12 Langford Kyle GBR 1:45.16 1:45.87
13 Biwott Evans KEN 1:49.86  
pace Kipchumba Evans KEN    
           
Mile Men
1 Sasínek Filip CZE 4:00.07  
2 Holuša Jakub CZE 3:53.46  
3 Friš Jan CZE 4:08.96  
4 Berglund Kalle SWE 3:53.83 3:53.83
5 Weinans Valentijn NED    
6 Kaazouzi Brahim MAR    
7 Benitz Timo GER 3:59.86  
8 Ngetich Hillary KEN 4:01.84  
9 Da’Vall Grice Charlie GBR 3:52.64  
10 Douma Richard NED 3:57.60  
11 Lewandowski Marcin POL 3:52.34 3:52.34
12 Rozmys Michal POL    
13 Kibet Michael KEN    
14 Hathat Yassine ALG    
15 Blankenship Ben USA 3:53.04  
16 Petrač Jan SLO 4:10.6  
pace Plaček Tadeáš CZE    
pace Letting Vincent KEN    
           
Pole vault Men
1 Wojciechowski Pawel POL 5.93 5.81
2 Karalís Emmanouíl GRE 5.63 5.36
3 Kudlička Jan CZE 5.83 5.55
4 Lisek Piotr POL 5.94 5.81
5 Kendricks Sam USA 6.00 5.91
6 Bokai Huang CHN 5.70 5.66
7 Dutra Augusto BRA 5.82 5.75
8 Houston Scott USA 5.78 5.52
9 Obiena Ernest John PHI 5.71 5.71
10 Lavillenie Valentin FRA 5.71 5.71
11 Walsh Cole USA 5.81 5.81
           
Long jump Men
1 Tentóglou Miltiádis GRE 8.30 8.10
2 Juška Radek CZE 8.31 7.80
3 Echevarría Juan Miguel CUB 8.68 8.15
4 Jianan Wang CHN 8.47 8.16
5 Howard Julian GER 8.20 7.89
6 Randazzo Filippo ITA 8.04 7.98
7 Anić Lazar SRB 8.15 7.78
           
Shot put Men
1 Staněk Tomáš CZE 22.01 21.19
2 Haratyk Michał POL 22.08 21.98
3 Bukowiecki Konrad POL 21.97 21.97
4 Walsh Tom NZL 22.67 22.18
5 Cremona Orazio RSA 21.51 21.51
6 Enekwechi Chukwuebuka NGR 21.77 21.77
7 Szyszkowski Jakub POL 20.99 20.99
8 Petersson Wictor SWE 20.70 20.70
           
Javelin throw Men
1 Vadlejch  Jakub CZE 89.73 85.75
2 Veselý Vítězslav CZE 88.34 82.85
3 Jílek Jaroslav CZE 83.19 79.07
4 Singh Shivpal IND 86.23 86.23
5 Frydrych Petr CZE 88.32  
6 Kirt Magnus EST 89.75 89.33
7 Krukowski Marcin POL 88.09 84.76
8 Mrzygłód Cyprian POL 83.85 82.31
           
300 m Women
1 Miller-Uibo Shaunae BAH 35.45  
2 Święty-Ersetic Justyna POL 36.58  
3 Baumgart-Witan Iga POL 37.07  
4 Jefferson Kyra USA    
5 Pírková Marcela CZE 37.89  
6 Kiełbasińska Anna POL 37.29  
7 Horvat Anita SLO 37.70 37.70
8 Vondrová Lada CZE 38.38 38.38
9 Brown Brittany USA    
10 Vaicule Gunta LAT 35.96  
11 Stepter Jaide USA 37.05  
12 Artymata Eleni CYP    
13 Kaczmarek Natalia POL 38.02  
14 Thomas Brionna USA    
           
1500 m Women
1 McDonald Sarah GBR 4:01.50 4:01.50
2 Mäki Kristiina CZE 4:06.71 4:09.86
3 Mezulianiková Diana CZE 4:06.12 4:10.08
4 Barysevich Darya BLR 4:06.50 4:06.50
5 Pliś Renata POL 4:03.50 4:10.78
6 Tsegay Gudaf ETH 3:57.40 3:57.40
7 Gashaw Tigist BRN 4:05.58 4:10.45
8 Feysa Hawi ETH 4:15.26  
9 Mišmaš Maruša SLO 4:07.22 4:07.22
10 Arafi Rababe MAR 3:58.84 3:58.84
11 Jebitok Edinah KEN 4:11.00 4:11.58
12 MacLean Heather USA 4:10.28 4:10.28
pace Hálová Kateřina CZE    
pace Kore Tola ETH    
           
High jump Women
1 Lasitskene Mariya ANA 2.06 2.02
2 Goúsin Tatiána GRE 1.91 1.88
3 Trost Alessia ITA 1.98 1.91
4 Černjul Maruša SLO 1.91 1.85
5 Kinsey Erika SWE 1.97 1.96
6 Mahuchikh Yaroslava UKR 1.96 1.96
7 Taranda Karina BLR 1.96 1.96
8 Lićwinko Kamila POL 1.99 1.87
9 Šimić Anna CRO 1.99 1.94
10 Orcel Claire BEL 1.91 1.88
           
Hammer throw Women
1 Włodarczyk Anita POL 82.98 75.61
2 Gyurátz Réka HUN 72.52 72.03
3 Šafránková Kateřina CZE 72.47 71.09
4 Hrašnová Martina SVK 76.90 72.04
5 Malyshik Hanna BLR 76.26 74.95
6 Tavernier Alexandra FRA 74.84 74.84
7 Fiodorow Joanna POL 75.09 74.71
8 Weir Jillian CAN 72.50 70.20
9 Kopron Malwina POL 76.85 71.10
10 Berry Gwen USA 77.78 76.23
11 Zheng Wang CHN 77.68 75.66
           
Javelin throw
1 Šedivá Irena CZE 60.51 60.31
2 Ogrodníková Nikola CZE 67.40 67.40
3 Tabačková Nikol CZE 56.84 54.41
4 Kolak Sara CRO 68.43  
5 Ratej Martina SLO 67.16 57.96
6 Andrejczyk Maria POL 67.11 60.56
7 Špotáková Barbora CZE 72.28 63.85
8 Rani Anu IND 62.34 62.34



Latest Videos
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.