×

• Results: Oslo Diamond League (Bislett Games) 2019

Article source: Athletics

Results: Oslo IAAF Diamond League (Bislett Games) 2019 - Thursday, June 13.

Source: IAAF.ORG

Results Women

200m Wind -0.7m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Dafne SCHIPPERS NED 22.56 8
2 Crystal EMMANUEL CAN 22.89 7
3 Jenna PRANDINI USA 23.10 6
4 Gabrielle THOMAS USA 23.11 5
5 Jamile SAMUEL NED 23.21 4
6 Kyra JEFFERSON USA 23.23 3
7 Vitoria Cristina ROSA BRA 23.26 2
8 Helene RØNNINGEN NOR 24.16 1

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Halimah Nakaayi UGA 2:01.93
2 Selina Büchel SUI 2:02.32
3 Diribe Welteji ETH 2:02.85
4 Hanna Hermansson SWE 2:02.90
5 Lovisa Lindh SWE 2:03.08
6 Renée Eykens BEL 2:03.40
7 Shelayna Oskan-Clarke GBR 2:03.45
8 Noélie Yarigo BEN 2:04.88
9 Carley Thomas AUS 2:05.78
10 Hedda Hynne NOR 2:05.94
11 Yngvild Elvemo NOR 2:07.25
Lynsey Sharp GBR DNF

100m Hurdles Wind +1.1m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Christina Clemons USA 12.69 8
2 Sharika Nelvis USA 12.74 7
3 Elvira Herman BLR 12.84 6
4 Cindy Roleder GER 12.93 5
5 Nadine Visser NED 13.00 4
6 Isabelle Pedersen NOR 13.08 3
7 Nooralotta Neziri FIN 13.18 2
Brianna McNeal USA DQ

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Sydney McLaughlin USA 54.16 8
2 Dalilah Muhammad USA 54.35 7
3 Shamier Little USA 54.92 6
4 Kori Carter USA 55.67 5
5 Amalie Iuel NOR 55.80 4
6 Anna Ryzhykova UKR 56.26 3
7 Léa Sprunger SUI 56.46 2
8 Meghan Beesley GBR 57.13 1

3000m Steeplechase
POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Norah JERUTO KEN 9:03.71 8
2 Beatrice CHEPKOECH KEN 9:04.30 7
3 Hyvin KIYENG KEN 9:07.56 6
4 Emma COBURN USA 9:08.42 5
5 Daisy JEPKEMEI KEN 9:10.54 4
6 Celliphine Chepteek CHESPOL KEN 9:15.04 3
7 Peruth CHEMUTAI UGA 9:16.72 2
8 Gesa Felicitas KRAUSE GER 9:20.31 1
9 Maruša MIŠMAŠ SLO 9:20.97
10 Winfred Mutile YAVI BRN 9:21.36
11 Anna Emilie MØLLER DEN 9:24.21
12 Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 9:28.99
13 Mel LAWRENCE USA 9:29.81
14 Rosie CLARKE GBR 9:31.68
15 Viktória WAGNER-GYÜRKÉS HUN 9:34.56
Fancy CHERONO KEN DNF
Caroline TUIGONG KEN DNF

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Mariya LASITSKENE ANA 2.01 8
2 Erika KINSEY SWE 1.96 7
3 Mirela DEMIREVA BUL 1.94 6
4 Karyna TARANDA BLR 1.94 5
5 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.94 4
6 Yuliya LEVCHENKO UKR 1.94 3
7 Tonje ANGELSEN NOR 1.88 2
8 Morgan LAKE GBR 1.85 1
9 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.85

Triple Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND POINTS
1 Caterine IBARGUEN COL 14.79 -0.2 8
2 Keturah ORJI USA 14.53 +1.2 7
3 Shanieka RICKETTS JAM 14.41 +1.5 6
4 Kimberly WILLIAMS JAM 14.36 +1.4 5
5 Paraskevi PAPACHRISTOU GRE 14.34 +0.8 4
6 Olga SALADUKHA UKR 14.30 +0.8 3
7 Patrícia MAMONA POR 14.09 +1.3 2
8 Kristin GIERISCH GER 13.71 +0.8 1
9 Tori FRANKLIN USA 13.68 +0.7
10 Rouguy DIALLO FRA 11.85 +1.4

Shot Put

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Lijiao Gong CHN 19.51 8
2 Chase Ealey USA 19.20 7
3 Fanny Roos SWE 18.75 6
4 Danniel Thomas-Dodd JAM 18.67 5
5 Christina Schwanitz GER 18.48 4
6 Aliona Dubitskaya BLR 18.41 3
7 Jessica Ramsey USA 18.39 2
8 Michelle Carter USA 18.28 1
9 Paulina Guba POL 17.79
10 Maggie Ewen USA 17.30


Results Men

100m Wind +0.9m/s

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Christian Coleman USA 9.85 8
2 Zhenye Xie CHN 10.01 7
3 Michael Rodgers USA 10.04 6
4 Filippo Tortu ITA 10.10 5
5 Yuki Koike JPN 10.15 4
6 Chijindu Ujah GBR 10.18 3
7 Tommy Ramdhan GBR 10.28 2
8 Reece Prescod GBR 10.76 1

800m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ryan Sánchez PUR 1:46.34
2 Cornelius Tuwei KEN 1:46.52
3 Michał Rozmys POL 1:46.71
4 Andreas Kramer SWE 1:46.77
5 Thomas Arne Roth NOR 1:46.85
6 Markus Einan NOR 1:47.74
7 Andrés Arroyo PUR 1:47.88
8 Joseph Deng AUS 1:48.79

Dream Mile

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Marcin LEWANDOWSKI POL 3:52.34 8
2 Vincent KIBET KEN 3:52.38 7
3 Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:52.66 6
4 John GREGOREK USA 3:52.94 5
5 Clayton MURPHY USA 3:52.97 4
6 Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:53.04 3
7 Ryan GREGSON AUS 3:53.51 2
8 Kalle BERGLUND SWE 3:53.83 1
9 Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:54.41
10 Bethwell BIRGEN KEN 3:54.92
11 Ismael DEBJANI BEL 3:57.37
12 Justus SOGET KEN 3:57.90
13 Aman WOTE ETH 3:59.37
Harun ABDA USA DNF
Jordan WILLIAMSZ AUS DNF

3000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK Points
1 Selemon Barega ETH 7:32.17 8
2 Joshua Cheptegei UGA 7:33.26 7
3 Nicholas Kipkorir Kimeli KEN 7:34.85 6
4 Henrik Ingebrigtsen NOR 7:36.85 5
5 Birhanu Balew BRN 7:37.37 4
6 Stewart McSweyn AUS 7:38.22 3
7 Andrew Hunter USA 7:39.85 2
8 Ben True USA 7:40.49 1
9 Davis Kiplangat KEN 7:42.20
10 Andrew Butchart GBR 7:43.57
11 Muktar Edris ETH 7:45.35
12 Matthew Ramsden AUS 7:45.68
13 Milkesa Mengesha ETH 7:49.23
14 Paul Kipngetich Tanui KEN 7:55.77
Cornelius Kangogo KEN DNF
Paul Robinson IRL DNF
Hagos Gebrhiwet ETH DNS

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Karsten WARHOLM NOR 47.33 8
2 Thomas BARR IRL 49.11 7
3 Kyron MCMASTER IVB 49.12 6
4 David KENDZIERA USA 49.27 5
5 Takatoshi ABE JPN 49.78 4
6 Patryk DOBEK POL 49.80 3
7 TJ HOLMES USA 50.60 2


Pole Vault
POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Johannes VETTER GER 85.27 8
2 Magnus KIRT EST 84.74 7
3 Chao-Tsun CHENG TPE 84.30 6
4 Andreas HOFMANN GER 82.92 5
5 Jakub VADLEJCH CZE 82.73 4
6 Thomas RÖHLER GER 82.63 3
7 Bernhard SEIFERT GER 82.33 2
8 Shivpal SINGH IND 80.87 1
9 Marcin KRUKOWSKI POL 78.19

Pole Vault

POS ATHLETE COUNTRY MARK POINTS
1 Sam KENDRICKS USA 5.91 8
2 Piotr LISEK POL 5.81 7
3 Cole WALSH USA 5.81 6
4 Armand DUPLANTIS SWE 5.81 5
5 Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.71 4
6 Seito YAMAMOTO JPN 5.61 3
7 Sondre GUTTORMSEN NOR 5.61 2
8 Alioune SENE FRA 5.51 1



Latest Videos
» Live Stream
Thursday, Jun 20th at 15:30 (UTC)
Saturday, Jun 22nd at 09:00 (UTC)
Saturday, Jun 22nd at 13:30 (UTC)
Saturday, Jun 22nd at 13:30 (UTC)
Saturday, Jun 22nd at 17:00 (UTC)
Sunday, Jun 23rd at 14:00 (UTC)
» Flash News
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
Watch Athletics
©2019 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.