Results Women
200m
Rank | Athlete | Nation | Result | Reaction time | ||
1 | FELIX Allyson | USA |
|
0.232 | ||
2 | WILLIAMS Bianca | GBR |
|
0.190 | ||
3 | SOUMARÉ Myriam | FRA |
|
0.204 | ||
4 | STUY Hrystyna | UKR |
|
0.183 | ||
5 | ONUORA Anyika | GBR |
|
0.196 | ||
6 | SLANINOVÁ Jana | CZE |
|
0.229 | ||
7 | JIRANOVÁ Helena | CZE |
|
0.200 | ||
BAILEY Aleen | JAM |
|
800m
Rank | Athlete | Nation | Result | ||
1 | NANYONDO Winnie | UGA |
| ||
2 | ARZAMASAVA Maryna | BLR |
| ||
3 | BECKWITH Molly | USA |
| ||
4 | MASNÁ Lenka | CZE |
| ||
5 | HASSAN Sifan | NED |
| ||
6 | ALMANZA Rose | CUB |
| ||
7 | VERSTEGEN Sanne | NED |
| ||
8 | LYAKHOVA Olga | UKR |
| ||
9 | MEADOWS Jenny | GBR |
| ||
10 | CICHOCKA Angelika | POL |
| ||
11 | SIMPSON Jemma | GBR |
| ||
12 | MELESE Mantegbosh | ETH |
| ||
13 | MUIR Laura | GBR |
| ||
14 | SEMENYA Caster | RSA |
| ||
ZHUSHMAN Olena | UKR |
|
2000m
Rank | Athlete | Nation | Result | ||
1 | DIBABA Genzebe | ETH |
| ||
2 | TEFERI Senbera | ETH |
| ||
3 | FEYNE Gemeda | ETH |
| ||
4 | PLIŚ Renata | POL |
| ||
5 | MÄKI Kristiina | CZE |
| ||
6 | WOLDU Etagegne | ETH |
| ||
7 | BRONIATOWSKA Katarzyna | POL |
| ||
8 | TERZIĆ Amela | SRB |
| ||
BUCKMAN Zoe | AUS |
| |||
TVERDOSTUP Tamara | UKR |
| |||
WAFULA Lydia | KEN |
|
Intermediate times: | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
400m Hurdles
Rank | Athlete | Nation | Result | Reaction time | ||
1 | WILSON Nickiesha | JAM |
|
0.295 | ||
2 | TRACEY Ristananna | JAM |
|
0.318 | ||
3 | ADEKOYA Kemi | BRN |
|
0.308 | ||
4 | NEL Wenda | RSA |
|
0.267 | ||
5 | ROSOLOVÁ Denisa | CZE |
|
0.256 | ||
6 | LINKIEWICZ Joanna | POL |
|
0.351 | ||
7 | SLANIČKOVÁ Lucia | SVK |
|
0.345 | ||
8 | HÁLOVÁ Kateřina | CZE |
|
0.291 |
3000m Steeple
Rank | Athlete | Nation | Result | ||
1 | HYVIN Jepkemoi | KEN |
| ||
2 | ALAMI Salima | MAR |
| ||
3 | ADAMU Birtukan | ETH |
| ||
4 | BETICHE Amina | ALG |
| ||
5 | FENTE Birtukan | ETH |
| ||
6 | KUDZELIC Svetlana | BLR |
| ||
7 | MOHAMED Buzuayehu | ETH |
| ||
8 | BEKELE Mekdes | ETH |
| ||
9 | LACAZE Genevieve | AUS |
| ||
10 | GORCHAKOVA Natalya | RUS |
| ||
11 | KOWAL Matylda | POL |
| ||
12 | MASAI Magdalene | KEN |
| ||
NYAMBURA Virginia | KEN |
|
Intermediate times: | ||||||||||||
|
Triple Jump
Rank | Athlete | Nation | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Result | ||
1 | LI Yanmei | CHN | 13.73 | 14.03 | X | 13.84 | 13.82 | 13.17 |
| ||
2 | COSTA Susana | POR | X | 13.89 | 13.71 | 13.87 | X | 13.98 |
| ||
3 | GIERISCH Kristin | GER | 13.95 | X | X | 13.49 | 13.89 | 13.54 |
| ||
4 | VELĎÁKOVÁ Dana | SVK | X | 13.38 | 13.91 | 13.79 | 11.61 | - |
| ||
5 | ALDAMA Yamilé | GBR | 13.56 | 13.76 | X | X | X | X |
| ||
6 | MÁJKOVÁ Lucie | CZE | 13.43 | 12.32 | X | 13.56 | X | 13.17 |
| ||
7 | BAŇOVIČOVÁ Monika | SVK | X | 12.35 | 12.69 | 12.19 | 12.55 | X |
| ||
8 | BURANSKÁ Šárka | CZE | 11.95 | 12.36 | 12.36 | 12.30 | 12.21 | 11.84 |
| ||
9 | PIMENOVA Iryna | UKR | X | X | 12.00 |
|
Javelin
Rank | Athlete | Nation | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Result | ||
1 | RATEJ Martina | SLO | 61.20 | 61.73 | 62.52 | 61.49 | X | 64.45 |
| ||
2 | JELAČA Tatjana | SRB | 57.62 | 59.36 | X | X | X | 60.16 |
| ||
3 | MOLITOR Katharina | GER | 56.03 | X | 58.30 | X | 57.59 | 58.68 |
| ||
4 | ŠEDIVÁ Irena | CZE | 51.61 | 54.28 | X | 55.16 | 54.14 | 54.03 |
| ||
5 | OGRODNÍKOVÁ Nikola | CZE | 50.83 | X | X | 45.68 | 50.34 | 53.30 |
| ||
6 | JURKOVIČOVÁ Jarmila | CZE | 50.43 | X | X | X | 49.12 | - |
| ||
ŠPOTÁKOVÁ Barbora | CZE |
|